|
Білім беру ұйымының атауы |
№24 ДБААЛ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Серік Г.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.04.2022 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
56. Аттила және оның жаулаушылық жорықтары Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтар: -өзгенің еңбегін құрметтеу -патриотизм -ұлттық сана-сезім -ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Түгендеу. Оқу құралдарын дайындау. Үй тапсырмасын тексеру, алдыңғы тақырыпқа шолу: -Ғұн тайпаларының негізгі ата мекені қай аумақтарды алып жатырды? -Қазақ жеріне ғұн тайпаларының көшіп келуі тарихта қандай тарихи оқиғалармен байланысты? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру |
Оқушылар жауаптарын ұсынады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін Аттила тұлғасына тоқталып, бүкілсыныптық талқылау ұйымдастырамын. Мәтінмен жұмыс. Ғұн империясының территориясы бейнеленген картаны сыныпқа көрсетемін.
О
Оқушылардың ой пікірлерін тыңдаймын. Аттиланың көрші елдермен қарым-қатынасын зерттеу. Зерттеу мен талдау. Аттилаға жан-жақты мінездеме беру. Ежелгі авторлардың сипаттамасын талдау. Тапсырма. Аттила бастаған ғұндар жорықтарын хронологиялық кезектілігі бойынша орналастыру.
|
Оқушылар Аттиланың тарихи орны, іс–әрекеті, тұлға ретіндегі қызметі; Аттиланың тұлға ретіндегі қасиеті, ерекшеліктерімен танысады Оқушылар Аттила қалайша орасан зор жер аумағын иеленгенін көрсетеді; Аттиланың батысқа жасаған жорықтарын қарастырады; Каталаун шайқасын сипаттайды Оқушылар ежелгі авторлардың сипаттамаларымен таныса отырып, Атиллаға тұлға ретінде сипаттама береді Оқушылар Аттила бастаған ғұндар жорықтарын хронологиялық кезектілігі бойынша орналастырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: Аттиланың батысқа жасаған жорықтарын қарастырады; Каталаун шайқасын сипаттайды; Ғұн империясының ыдырау себептерін анықтайды. 4-балл Дескриптор: Атилланың тарихи орнына, іс–әрекеттеріне сипаттама береді; Атилланың тұлға ретіндегі қасиеттеріне, ерекшеліктеріне сипаттама береді; Атилла туралы өзінің пікірлерін жазады. 3-балл Дескриптор: Аттила бастаған ғұндар жорықтарының уақытын атайды; Аттиланың кімдерге қарсы шайқасқаның анықтайды. 1-балл |
Презентация Кесте Үлестірмелі мәтін Оқулық Қазақстан тарихы (Ежелгі заман). Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық./ Омарбеков Т., Хабижанова Г., Қартаева Т., Ноғайбаева М. – Алматы: Мектеп, 2017. Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау. Кестені толтыр. Ғұндардың басқыншылық жорықтарына баға беріңіз. Ғұндардың жаулап алуынан кейін болған өзгерістерге баға беріңіз.
Үйге тапсырма Аттила және оның жаулаушылық жорықтары |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Стикер |
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Аттила және оның жаулаушылық жорықтары
Ашық сабақ Аттила және оның жаулаушылық жорықтары
|
Білім беру ұйымының атауы |
№24 ДБААЛ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Серік Г.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.04.2022 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
56. Аттила және оның жаулаушылық жорықтары Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтар: -өзгенің еңбегін құрметтеу -патриотизм -ұлттық сана-сезім -ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Түгендеу. Оқу құралдарын дайындау. Үй тапсырмасын тексеру, алдыңғы тақырыпқа шолу: -Ғұн тайпаларының негізгі ата мекені қай аумақтарды алып жатырды? -Қазақ жеріне ғұн тайпаларының көшіп келуі тарихта қандай тарихи оқиғалармен байланысты? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру |
Оқушылар жауаптарын ұсынады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін Аттила тұлғасына тоқталып, бүкілсыныптық талқылау ұйымдастырамын. Мәтінмен жұмыс. Ғұн империясының территориясы бейнеленген картаны сыныпқа көрсетемін.
О
Оқушылардың ой пікірлерін тыңдаймын. Аттиланың көрші елдермен қарым-қатынасын зерттеу. Зерттеу мен талдау. Аттилаға жан-жақты мінездеме беру. Ежелгі авторлардың сипаттамасын талдау. Тапсырма. Аттила бастаған ғұндар жорықтарын хронологиялық кезектілігі бойынша орналастыру.
|
Оқушылар Аттиланың тарихи орны, іс–әрекеті, тұлға ретіндегі қызметі; Аттиланың тұлға ретіндегі қасиеті, ерекшеліктерімен танысады Оқушылар Аттила қалайша орасан зор жер аумағын иеленгенін көрсетеді; Аттиланың батысқа жасаған жорықтарын қарастырады; Каталаун шайқасын сипаттайды Оқушылар ежелгі авторлардың сипаттамаларымен таныса отырып, Атиллаға тұлға ретінде сипаттама береді Оқушылар Аттила бастаған ғұндар жорықтарын хронологиялық кезектілігі бойынша орналастырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: Аттиланың батысқа жасаған жорықтарын қарастырады; Каталаун шайқасын сипаттайды; Ғұн империясының ыдырау себептерін анықтайды. 4-балл Дескриптор: Атилланың тарихи орнына, іс–әрекеттеріне сипаттама береді; Атилланың тұлға ретіндегі қасиеттеріне, ерекшеліктеріне сипаттама береді; Атилла туралы өзінің пікірлерін жазады. 3-балл Дескриптор: Аттила бастаған ғұндар жорықтарының уақытын атайды; Аттиланың кімдерге қарсы шайқасқаның анықтайды. 1-балл |
Презентация Кесте Үлестірмелі мәтін Оқулық Қазақстан тарихы (Ежелгі заман). Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық./ Омарбеков Т., Хабижанова Г., Қартаева Т., Ноғайбаева М. – Алматы: Мектеп, 2017. Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау. Кестені толтыр. Ғұндардың басқыншылық жорықтарына баға беріңіз. Ғұндардың жаулап алуынан кейін болған өзгерістерге баға беріңіз.
Үйге тапсырма Аттила және оның жаулаушылық жорықтары |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Стикер |
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

қушыларға
келесі сұрақты қоямын: Аттила қалайша орасан зор жер аумағын иелене
алды? Мәтінді оқып, әр жорыққа сипаттама
беру












