Сабақ:
АӘТД
|
Мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
10
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Калашников автоматын жартылай
бөлшектеу және жинақтау
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Оқу,
талдау және бөлшектерін көрсету арқылы оқушыларды Калашников
автоматын жартылай бөлшектеу және жинақтау ретімен,автоматтың
бөлшектерімен механизімдері,сондай-ақ патрондарының құрлысы және
қолданылуымен таныстыру.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар :
Калашников
автоматының атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және
жұмыс істеу тәртібі туралы түсінеді.
.
|
Оқушылардың
көпшілігі :
Калашников
автоматының атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және
жұмыс істеу тәртібі туралы біледі.Автоматты
жартылай бөлшектеу және жинақтаудың ретін біледі және
зияны мен
пайдалы тұстарын толық біледі.
|
Кейбір
оқушылар :
Калашников
автоматының атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және
жұмыс істеу тәртібі туралы білетін
болады..Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтаудың ретін біледі
және автоматтық жартылай бөлшектеп және жинақтай алады және
бөлшектерінің қандай қызмет атқаратынын біледі
сақтау
шараларын анықтай алатын болады.
|
Жетістік
критериі
|
1.Калашников автоматын
жартылай бөлшектеп және жинақтай алады және бөлшектерінің атқаратын
қызметін біледі.
2.Берілген тапсырмаларды толық орындап, жан-жақты
талдайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар Калашников автоматын біледі
және ажырата алады, мәтінмен жұмыс жасайды, ойын еркін
жеткізеді.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:патрон,компенсатор,газ түтігі
т б
|
Сыныптағы диалог үшін
пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Автоматты жартылай
бөлшектеу және жинақтау тәртібі?
Калашников автоматы мен
патрондарының қолданылуы,бөлшектері мен механизімдерінің
құрылысы?
Калашников автоматы неше
бөлшектен тұрады?
Автоматтың бөлшектерін
ата?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік,
елжандылық,патриоттық сыни ойлау.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дене тәрбиесі, қазақ
тілі,инфарматика
|
Алдыңғы
оқу
|
Калашников автоматы қол
оқшашары
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар (Ж-жеке жұмыс, ЖЖ – жұптық
жұмыс, Т-топтық жұмыс, Ұ-ұжымдық жұмыс, ҚБ –қалыптастырушы
бағалау)
|
Ресурстар
|
Басталуы
1
минут
1
минут
3
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Взвод командирі оқушыларды
сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу,
оқушылардың сырт көрінісін тексеру
Топтастыру.
Оқушыларды Стикер қағаздары
арқылы топқа бөлу.
1-топ: 1
бөлімше
2- топ 2
бөлімше
3-топ: 3
бөлімше
(Ұ)Кім біледі? -
үй тапсырмасын
сұрау
Сұрақ қою арқылы
сұрау
|
Оқушылардың әскери
формасы
Сұрақтар
тізбесі
|
Ортасы
30
минут
|
Негізгі
бөлім
Жаңа тақырып: Калашников
автоматын жартылай бөлшектеу және
жинақтау
(Т)Жоба
қорғау
Кластер
қорғау
1.Калашников автоматының
жалпы бөлшектері қандай?
2Автоматты бөлшектеу реті
және бөлшектерін атаңдар?
3Автоматты бөлшектеуден
кейінгі жинақтау реті және бөлшектерін
атаңдар?
Бейнеролик көрсету,
автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау
тәсілі.
Оқушыларға автоматты
жартылай бөлшектеу және жинақтау кезінде қауіпсіздік ережесін қатаң
сақтауды түсіндірдім.
(ЖЖ) Сәйкестендіру
тесті
Бұл жерде автомат
бөлшектерінің суреті тұрады жанында бөлшектердің атауы тұрады соны
стелкамен көрсету керек.
(Ж) Толықтыру
диктанты
Автоматты (пулеметті)
бөлшектеу толық және толық емес болуы мүмкін: толық емес бөлшектеу-
автоматты (пулеметті) тазалау, майлау және тексеру үшін; толық
бөлшектеу-жаңбыр мен қар астында қалғанда не жөндеу кезінде
автоматты (пулеметті) қатты ластанудан тазалау үшін
жүргізіледі.
|
Стикерлер
Слайд
Интерактивный тақта
арқылы
|
Аяқталуы
3
минут
2
минут
|
Бағалау
«Мадақтау»
(Ж)Кері байланыс – «Табыс
индикаторы»
(Әр түстің турасына балалар
стикерге жазылған өз атын іледі)
Қызыл-толық
түсіндім.
Көк-түсінгендеймін Жасыл-түсінген
жоқ
Үйге тапсырма
беру
Сабақты қорыту және
бағаларды хабарлау.
Мұғалім бағалау парағы арқылы
суммативті баға қояды.
Взвод командирі
оқушыларды сапқа тұрғызады,
қоштасады.
|
Стикерлер
|
Саралау- сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу
шыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай
жоспар-лайсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Оқушыларға бағыт-бағдар
беремін.
Қабілеті жоғары
оқушыларға айрықша тапсырма беремін.
|
Оқушыларға топтық,
жұптық,
жеке бағалауды
тапсырамын,сабақ соңында барлық балды қосып, қорытынды бағасын
шығарамын.
|
Дене тәрбиесі,
информатика, қазақ тілі пәндерімен
байланысты.
Интербелсенді тақтамен
жұмыс жасадым.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Сабақ мақсаты
шынайы
Бүгінгі сабақта
оқушылар Калашников автоматын толық емес бөлшектеуді және
жинақтауды білді.
Мен жоспарлаған саралау
тапсырмалары тиімді болды және уақытты тиімді пайдалана
білдім.
Алдағы уақытта басқа да
әдіс-тәсілдерді пайдаланғым келеді. Себебі, балаларды сабаққа
қызықтыру мақсатында.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды
да)?
|
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге не көмектесетінін білдім.
Балаларды тез
ойлануға,жинақылыққа үйрету керек екенін
білдім.
|