2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ «Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдары 6 сынып

Ашық сабақ «Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдары 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ «Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдары 6 сынып "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

«Қайназар ауылындағы №1 орта мектеп бастауыш мектебімен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

Кысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау

Педагогтің аты-жөні:

Мамбеталиева Айгерим Жандарбековна

Күні:

20.04.2021

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:

6«Б»



Сабақтың тақырыбы

«Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру

6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: «Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдарын түсіндіре алады.

Басым бөлігі: «Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдарынның айырмашылықтарын анықтайды.

Кейбір бөлігі: Авторға сілтеме жасайтын ақпаратты қөрсетеді.

Бағалау критерийлері

  • «Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдарын анықтай біледі.

  • «Авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдарынның айырмашылықтарын анықтай алады.

  • Авторға сілтеме жасайтын ақпаратты қөрсете алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс тар


Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ақуалды орындатады.

Күндей жадырап

Айдай арайлап

Жұлдыздай жарқырап

Көктемдей таза көңілмен

Бүгінгі күнімізді бастайық.

«Шаттық шеңберін» құрайық. Бір-бірімізді күлімсіреу арқылы бір-біріміз бен амандасайық. Қанекей балалар бір-бірімізге жақсы көңіл күйімізді таратайықшы!

«Нақ сұрақ-дәл жауап» әдісі бойынша - Балалар, қазір сендермен өткен тақырып бойынша сұрақ-жауап сайысын өткізейік.

  1. Сілте ме деген не?

  2. Құжаттарға сілтеме не үшін қойылады?

  3. Гиперсілтеме деген не?

  4. Гиперсілтемелерді қалай қояға болады?

  5. Гиерсілтеменің қандай түрлері бар?



Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.


Психология лық ақуалды орнатады











Сұрақтарға жауап береді















Әрбір дұрыс жауапқа 1 бал


Презен-

тация



Сабақтың ортасы

5 мин видео

теориялық бөлім

15 мин




Жаңа тақырыпты меңгеру:

Бейнебаянмен жұмыс.


«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сабақтың мақсатын ашамын.

Авторлық құқық дегенміз не?

Плагиат дегеніміз не?

Авторлық құқық – адамның өзі жасаған әдеби шығармаларға, компьютерлік программаларға, сәулет туындылары мен музыкалық шығармаларға, ақпараттары мен ғылыми еңбектеріне т.б. құқығы.

Плагиат– басқа адамның өнер туындыларын, ғылыми еңбектерін, техникалық шешімдерін, өнер табыстарын немесе оның бір бөлігін заңсыз қолдану, иемдену.











Сергіту сәтін орындатады.


















Тыңдалым мен айтылым дағдысы қайталанады.

Оқушылар дәптерлеріне анықтамаларды жазады

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауда белсенділік пен қатысқан оқушыға «Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру


Көрсетілім

видео





Презен-

тация









5 минут

1-тапсырма.

Интернет желісі арқалы Жамбыл Жабаев туралы мәлімет іздеп түсініктеме және гиперсілтемені көрсетесіздер.


Дескриптор: 1. Түсніктемені көрсетеді.

2. Гиперсілтемені көрсетеді.




Түсінген тапсырманы орындайды.




Дескриптор: Түсніктемені көрсетді.

Гиперсілтемені көрсетеді.

Дұрыс жауапқа 2 бал

Презен-

тация









Сабақтың соңы.





Ой толғаныс.

Рефлексия







10 минут

Сабақты бекіту.

Пысықтауға арналған тапсырма.

Онлайн Мектептен тест сұрақтары болады.






§26 оқу


Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды Өз ойын айтып, сабақты, сабақты бекіту, қорытындылау.


Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 1 бал

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынтылан дыру

1 бал -10%

2 бал - 20%

3 бал - 30%

4 бал -40%

5 бал - 50%

6 бал -60%

7 бал - 70%

8 бал - 80%

9 бал -90%

10 бал -100%

Онлайн Мектеп

Презен-

тация



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Жеке жұмыс

Бақылау, өзара бағалау, мұғалім тексерісі

Қауіпсіздік техникасы толығымен сақталады. Физминутка.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: _____________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________








09 Қараша 2022
875
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі