Материалдар / Ашық сабақ "Ауа райының метеорологиялық элементтері" 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Ауа райының метеорологиялық элементтері" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша құрылған бұл сабақ жоспарының ұстаздар қауымына көмегі тиер деген ойдамын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
1481
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

3. Физикалық география

3.2 Атмосфера



Мұғалімнің аты-жөні: Аскарова А.С

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ауа райы және метеорологиялық элементтер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.2.3 -«ауа райы» ұғымын түсіндіреді

7.3.2.4 температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтер мен құбылыстарын сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Ауа райы ұғымын және оны құрайтын элементтерін құбылыстарын және метеорологиялық құралдарды анықтайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Метеорологиялық құралдарды анықтап, қай ауа райы элементін өлшейтінін түсіндіреді. Метеорологиялық элементтерді сипаттап, зерттеу маңыздылығын талдайды.

Кейбір оқушылар:

Ауа-райы элементтерін өлшейтін құралдарды қолданып, ауа-райы күнделігін жүргізіп, ойларын дәлелдеп қорғайды.

Ойлау дағдысы

Білу және түсіну, қолдану, Жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критерийі

  • Ауа-райы ұғымы мен оны құрайтын элементтерін, құбылыстарын атайды.

  • Метеорологиялық құралдарын және қай ауа-райы элементін өлшейтінін анықтайды.

  • Берілген мәндерді қолдана отырып, есептеулер жасайды.

  • Ауа-райы элементтерін өлшейтін құралдарды қолданып, ауа-райы күнделігін жүргізіп, ойларын дәлелдеп қорытынды шығарады

Тілдік мақсаттар


Оқылым: Ауа райы және метеорологилық элементтерді оқи отырып негізгі ойды зерделейді

Тыңдалым: Бір-бірлерінің пікірлерін тыңдайды.

Айтылым,жазылым:. Суреттерді қоладана отырып, метеорологиялық құрал-жабдықтарды атайды, ажырата алады.мәтіндерді, графиктерді қолданып, есептеулер жасай алады.

Диалогке/ жазылымға қажетті тіркестер:

Ауа райының ерекшеліктері........ ауа-райы дегеніміз - ….

Терминдерге анықтама береді: термометр, гигорометр, барометр, анероид, анемометр, флюгер

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Ауа-райы, атмосфералық қысым, бұлттылық, температура, жел, жауын-шашын, ылғалдылық. ауа райы, метеорологиялық элементтер

Құндылықтарға баулу

Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылықтарын дамыту

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім


Спирал қағидатына байланысты оқушылар осыған дейін ауа райын, ауа райының. элементтерін айта алады. 5-6 сыныптағы білімдері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар

ланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру

1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа даярлықтарына назар аудару.

2. Психологиялық ахуал туғызу «Қызыл микрафон» арқылы бүгінгі күнгі көңіл күйлерін білдіру.

Оқушыларды тақырыпқа байланысты ауа райын өлшейтін құралдар арқылы топқа бөлу.

1 топ 2 топ 3 топ

«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі.

оқушыларға осы фотосуреттерге қатысты мынандай сұрақтарға жауап беру тапсырылады

Қайда? Бұл фотосуреттерді қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз?

Қалай? Өз тәжірибеңізден осы фотосуреттерді қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба?

Қандай? Осы сабақта бұл фотосуреттер қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?


«Қызыл микрафон»

Ауа райын өлшейтін құралдар

дың суреттері

Сабақтың ортасы

6 минут
















6 минут





























1 минут





13 минут



















































6 минут













5 минут

(Т)«Бір минут» әдісі

1 Тапсырма

1. Төмендегі сұрақтарды кітапты пайдаланып топта талдаңыз

1 топ 33-35 беттеріндегі мәтінді пайдаланып кластер құраңыз?

2 топ «Попс әдісі» арқылы ауа райын білудің маңызын түсіндіру

3 топ 33-35 беттердегі мәтінді пайдаланып FilA кестесіне салыңыз


Бағалау критерийі

Дескриптор

Ауа-райы ұғымы мен оны құрайтын элементтерін, құбылыстарын атайды.


- «ауа-райы» ұғымына анықтама береді;

- ауа-райын білудің маңызын түсіндіреді;

- ауа-райын құрайтын элементтерді атайды

ҚБ Бірін-бірі топтар стикер арқылы бағалайды. «Маған ұнады... себебі», «түсінікті болды......өйткені.....» «түсініксіз болды......себебі....»

(С) Өздік жұмыс

2 тапсырма

Суреттегі метеорологиялық құралдардың аттарын жазыңыз, қолданылуын түсіндіріңіз, өлшем бірліктерін атаңыз





атаулары








қолданылуы






өлшем бірліктері







Бағалау критерийі

Дескриптор

Метеорологиялық құралдарды және қай ауа-райы элементін өлшейтінін анықтай алады. Өлшем бірліктерін атайды


- ауа-райының элементтерін өлшейтін құралдарды анықтайды;

- тапсырмада берілген құралдардың қолданылуын жолын, өлшем бірліктерін жазады;

ҚБ Сөйлемді толықтыру Мен бүгін … жаттап алдым.


Сергіту сәті

1 минут Ауада мұрынмен жазу 1-ден 10-ға дейінгі сандарды ауада мұрынмен жазып шығу


(Д) «Бұл қалай» тәсілі Шығарылған есепке (орындалған тапсырмаға) түсіндірме жасай отырып, әр қадамын сатылап тексереді.


3 Тапсырма

  1. Тәуліктік орташа температурамен тәуліктік амплитуданы . табу

Мамырдың 10 күнінің ауа температурасын өлшеу нәтижелері:
Сағат 1 00-де - +10 0С,
Сағат 7 00-де - +5 0С,
Сағат 13 00-де - +15 0С,
Сағат 19 00-де - +6 0С,

Тәуліктік жиынтық

10 0С+5 0С+15 0С+6 0С= +36 0С.
Тәуліктік орташа температура

+36 0С:4=+9 0С.

Амплитудасы 15°С- 5°С=10°С

1. Ауа температурасын, атмосфералық қысымды анықтауға арналған есептерді шығарыңыз.

А) 7,6 км биіктікте температура -34 0 C болса, теңіз деңгейіндегі (0м) температура қанша?

В) Туристер саяхат жасау барысында 800 метр таудан бастап, 1 650 м, 2 400 және және 3 260 метр биіктіктерге тоқтап, атмосфералық қысымды өлшеді? Сонда ол биіктіктердің атмосфералық қысымдары нешеге тең?

3. Тапсырма А нүктесінің жылдық барысының графигін пайдаланып:

А) ең жылы айдың орташа температурасын;

Ә) ең суық айдың орташа температурасын;

Б) ауа температурасының жылдық амплитудасын анықта

4 тапсырма Ауа ылғалдылығының салыстырмалы және абсолюттік көрсеткіштерін қарастырыңыз, көрсеткіштердің әр түрлі болуын түсіндіріңіз.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Берілген мәндерді қолдана отырып, есептер шығарады.




- температураны, қысымды анықтауға берілген есептерді шығарады;

- көрсеткіштерді қолданып тәуліктің және ай мен жылдың орташа температурасын анықтайды, ампплитудасын есептейді;

- ауа қысымының өзгерісін анықтайды;

ҚБ бағдаршам

(Жж) “Тәжірибеңе сүйен” әдісі

Берілген ауа райы элементтерін өлшейтін құралдарды пайдаланып, ауа райы күнделігін жүргізіп, ауа райының барлық элементтерінің байланысына қорытынды жаса.

Бағалау критерийі

Дескриптор


Ауа-райы элементтерін өлшейтін құралдарды қолданып, ауа-райы күнделігін жүргізіп, ойларын дәлелдеп қорытынды шығарады

  • Ауа-райы элементтерін өлшейтін құралдарды қолданады

  • құралдардың көрсеткіштерін анықтап, күнделікке жазады

  • Ойларын дәлелдеп қорытынды шығарады

ҚБ Басбармақ


(Д) Тірек сөздер арқылы шағын эссе жазу Ауа-райы, атмосфералық қысым, бұлттылық, температура, жел, бриз, жауын-шашын, ылғалдылық.термометр, барометр,жауын-шашын өлшегіш.



Оқулық

География

7 сынып

Алматы «Атамұра»

баспасы

2017ж

§18-19











Атлас карта.


ИБТ

































Оқулық

География

7 сынып

2017ж











































Ауа райы элементтерін өлшейтін құралдар













Сабақтың соңы

5 минут



Рефлексия парағы

Сабақтағы жетістіктерім

Оның себептері

Сабақтағы кемшіліктерім

Оның себептері






Рефлексия парақшалары

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмасына «Бұл қалай» тәсілі арқылы оқушылардың қажеттілігіне қарай тапсырмалар беру. Қабілеттеріне қарай оқушылар берілген мәндерді қолданып,өз мүмкіндіктерін барынша пайдалана отырып есептеулер жасайды.

ҚБ Бірін-бірі стикер арқылы бағалайды. «Маған ұнады... себебі», «түсінікті болды......өйткені.....» «түсініксіз болды......себебі....»

ҚБ Сөйлемді толықтыру Мен бүгін … жаттап алдым.

ҚБ Басбармақ

ҚБ Бағдаршам

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәті

1 минут Ауада мұрынмен жазу 1-ден 10-ға дейінгі сандарды ауада мұрынмен жазып шығу

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Ауа райын өлшейтін құралдарды пайдалану ережесімен таныстырамын
























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!