Сабақ жоспары
![]()
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Азық түліктердегі органикалық заттар 7 сынып
Ашық сабақ Азық түліктердегі органикалық заттар 7 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4.1.3 Мектеп: |
. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.3.1.Азық-түліктердегі көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар енекдігін дәлелдеу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Азық-түліктер органикалық заттардан тұратынын біледі Басым бөлігі: Азық-түліктердегі органикалық заттардың қасиеттері мен құрамын ажыратады Кейбір оқушылар: Азық-түліктердегі органикалық заттардың маңызын толыққанды зерделейді |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Көмірсулар, нәруыздар және майлар қасиеттерін, құрамын және азық-түліктерде бар болуын зерттейді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Ақуыз- нәруыз, майлар, көмірсулар-органикалық заттар, химиялық элементі жаңа сабақты түсіндіруде қолданамын [жазылым дағдысы ] |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу- Сабақтың ортасында «Көршіңе айтып бер» әдісінде қолдандым. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия (тағамдардың құрамындағы кездесетін органикалық заттарды анықтау) |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.4.1.2.Макро—микроэлементтерді ажырату |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері Сабақтың басы «Көңіл күйің қандай?» тренинг 2 мин Білу кезеңі «Ойлағанды табу керек» әдісі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, назарын сабаққа аудару, топ ережесін құру
Заттар бойынша топқа біріктірем.Яғни, күнделікті тұрмыста үнемі үздіксіз қолданылатын және сирек қолданылатын заттардың атауларын жасырын тарату арқылы 2 топқа біріктіру.(Яғни, күнделікті тұрмыста үнемі үздіксіз қолданылатын заттарды макроэлементтер деп, ал сирек қолданылатын заттарды микроэлементтер деп атаймыз 1-топ: «Макроэлементтер» 2-топ: «Микроэлементтер» |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
«Ойлағанды табу керек» әдісі 7 мин Сабақтың ортасы «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі 20 мин Сабақтың соңы «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі 16 мин |
Үй тапсырмасын тексеру:Топтық жұмыс Критерий: -Оқушылар макро мен микроэлементтерді нақты ажыратады. -Ұсынылған ақпаратты қаншалықты меңгергенін зерделеу. Нұсқау: 1).3 тұжырым жазады,оның біреуі «жалған болу керек» 2).Өз тұжырымдарын басқа топпен бөліседі 3).Екінші топ тұжырымды оқиды және жауаптың қайсысы дұрыс еместігін талқылайды. Бағалау: Екі жұлдыз, бір тілек Топқа біріктіру.1-2-3 деп санау арқылы 3 топқа біріктіру. 1-топ: «Нәруыздар» 2-топ «Көмірсулар» 3- топ: «Майлар» Нұсқау: топ мүшелері топ ішінде көмірсулар, нәр-уыздар және майлар туралы білімдерін ортаға салады.Межелеген уақыт біткен соң, 3 топ 3 көрші ретінде бір-біріне баяндайды. Критерий : органикалық заттардың құрылысы, құрамы мен маңызын салыстыра отырып анықтайды. Дискриптор: органикалық заттардың құрылысы, құрамы мен маңызын жинақтай отырып бағалайды. Бағалау: « Шаршылар». Нұсқау: әрбір топ оқыту мен оқу барысында берілген жауаптарды мұқият тыңдап, бір-бірін бағалайды. Ең үздік-жасыл түс Жақсы –сары түс Қанағаттанарлық-қызыл түс Құндылықтар қолданылды. Нұсқау: интербелсенді тақтада 3 түрлі тапсырма тұрады. Барлық тапсырмаға межеленген уақыт беріледі.Әрбір оқушы өз деңгейіне қарай өзі өз еркімен таңдайды. Тапсырма оқушыларға қағаз жүзінде де беріледі. Критерий: Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздаржәне майлардың бар екендігін дәлелдеу. Ойлау дағдыларының деңгейі : жоғары деңгей дағдылары Бағалау критерийі Білім алушы • Көмірсулар, нәруыздар және майлар қасиеттерін, құрамын және азық–түліктерде бар болуын зерттейді. Тапсырма-1 (a) Берілген химиялық элементтер қатарынан нәруыз құрамына кіретіндерін анықтаңыз.
(b) Берілген тізімнен органикалық заттарды анықтаңыз. A Су B Нәруыз C Көміртек D Май E Оттек F Көмірсу (с) Төменде берілген азық – түлік құрамында көп мөлшерде кезігетін органикалық заттарды анықтаңыз.
Нан
Сүт
Тауық еті
(d) Осы тағамдардың құрамында кезігетін органикалық заттарды анықтау үшін сізге Биурет, Бенедикт ерітінділері және йод берілді делік. Жүргізілетін реакция нәтижелерін сипаттаңыз. Дескриптор. Білім алушы - нәруыз құрамына кіретін элементтерді анықтайды; - органикалық заттарды көрсетеді; - азық-түлік құрамында кезігетін органикалық заттарды анықтайды; - органикалық заттарды анықтауға жүргізілетін сапалық реакция нәтижесін сипаттайды. Оқушыларды уәждік бағалау «жақсы», «керемет», «өте жақсы» сөздерімен смайликтер арқылы бағалау. Үй тапсырмасы ббб-кестесін толтыру |
Стикер Қб-25 Смайликтер ө керемет
ж |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен қабілетті көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Екі жұлдыз, бір тілек, Шаршылар, Уәждік бағалау»
|
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасынсақтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: “Көршіңе әңгімелеп бер” әдісін қолдану арқылы органикалық заттардың құрлысын , құрамы мен маңызы жинақталғанын түсіндіру барысында терең тыңдалым байқалады. «Ойлағанды табу керек” әдісі арқылы алған білімдері жинақталды. Көпшілігі“ Көршіңе әңгімелеп бер” әдісін қолдану арқылы ,микро және макроэлементерді бір бірне түсіндіру барысында терең тыңдалым байқалды, өз ойларын ашық жеткізді Кейбір оқушылар: «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісін қолданғанда деңгейлік тапсырмалар арқылы,нәруыздардың ,көмірсулардың ,майлардың құрамын анықтауда зертханалық жұмыс арқылы танымдық қабілеттері айқындалады .
|
|
Топ ережесіне бағыну Техника қауіпсіздік ережесін сақтау
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
![]()
![]()
шағым қалдыра аласыз














