Материалдар / Ашық сабақ Б дыбысы мен әрпі

Ашық сабақ Б дыбысы мен әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге қосымша көмек
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар тарауы

Сабақ: Сауат ашу

Мектеп: №12 І.Қабылов атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Найманбаева Гүлнар

Сынып: 0 «Б»

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар: 0

Сабақтың

тақырыбы:

Бауырсақ пен құрт. Б дыбысы мен əрпі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

        1. Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлужəне сөзсіз жекеайту.

        2. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз,жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрысдыбыстау.

0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі

сызығынсақтап, əріпэлементтерінжазу.

Сабақтың мақсаттары

Барлықтəрбиеленушілер:

  • Сұрақтарға толық жауап береді.

  • Б дыбысы – дауыссыз дыбыс, б дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.

  • Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі б дыбысының орнын ажыратады.

  • Қолды үзбей сызуға жаттықтырады.

Көпшілік тəрбиеленушілер:

  • Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратып, дыбыстық талдау жасай алады.

  • Б дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы б дыбысының орнын ажыратады.

  • Сұраққа жауап бере отырып, шағын əңгіме құрайды. Жазу жолына б əрпінің элементтерін жазады.

  • Ұлттық тағамдарды атайды.

Кейбір тəрбиеленушілер:

  • Суретті кітаптардан қажетті ақпаратты табады.

  • Өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысады. Сөз/сөйлем сызбасын оқиды.

  • Бдыбысынқатыстырып, сөз/сөйлемқұрастырады. Қазақтың дəстүрлері туралы айтады

Бағалау критерийлері

  • Ю дыбысының дауысты екенін біледі

  • Ю дыбысының баспа және жазба түрлерін ажыратады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Тəрбиеленушілер :

  • Суреттегі заттардың аттарын атай алады,таниды;

  • Қол жаттығуына арналған тапсырмаларды орындайалады;

  • Ұлттық тағамдарментанысады.

  • Қазақтың дəстүрлері туралыбіледі.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Бидай масағы

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Суреттен Б дыбысы естілетін зат атауларын ата.

Қазан бетінен аспанға ұшып жатқан не?

Зат атауларын буынға бөліп, дыбыстық талдау жаса.


Талқылауға арналған сұрақтар:

Пікір алмасу сұрақтары.

Бауырсақты неден жəне қалай пісіреді?

Қай цифр Б-ға ұқсайды?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?


Алдыңғы оқу

Сөйлем түлерін қолданады. Қолды үзбей жазады. Сөйлем түрлерін ажыратып, сөйлемдегі сөздердің санын анықтап, сызба бойынша сөйлем құрайды.

Пәнаралық байланыс


Құндылықтарға баулу

Топ ішінде жұмыс жасауда топ ережесіне бағына білуге үйрету.Тапсырманы орындауда жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелеу.


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру.

Оқу іс-əрекетіне балалардың назарын тарту үшін педагог жағымды атмосфера туғызу.

Тəрбиеленушілер өлеңді қимылмен, жақсы көңіл күймен 2-3 рет қайталайды.


Өсті ақыл, ойларың,

Өсті, міне, бойларың.

Иіліп сəлем береміз,

Əдепті боп өсеміз.

Жақсы сөздер айтамыз,

Үлкендерді сыйлаймыз.


Слайд






Сабақтың ортасы




























































Сабақтың соңы




(Ұ) Педагог ортаға наубайшыны шақырады.

Наубайшы қолында табаққа салынған нан түрлері мен бауырсағын алакеледі?

Педагог: Наубайшы, сен ұннан неше түрлі тəтті тоқаш пен дəмді бауырсақтар пісіресің. Сол ұнның қайдан келетінін білесің бе?

Наубайшы: Жоқ, менде де осы ұнның қайдан келетінін білмеппін. Мүмкін балалар білер, солардан сұрап көрейікші.

Педагог: Сұрасақ сұрайық! Балалар, ұнның неден жасалатынын білесіңдер ме?

Балалар өз ойларын айтады.

Педагог слайд көрсете отырып, балалардың жауабын толықтырады.

(Ұ,Ө) Əліппе-дəптермен жұмыс


1-тапсырма. Педагог «Бауырсақ пен құрт» туралы шағын

ертегіні оқып береді. «Нан – қадірлі ас» деген ұғымды

түсінеді. Педагог балалардан ұлттық тағамдар жəне дəстүрлер туралы сұрайды.

Педагог балалар жауабын толықтырады.


Балалар «Ас атасы – нан» мақалын естеріне сақтайды.

Бауырсақ туралы ертегіні мазмұндайды.

Бауырсақ сөзін буынға бөледі. Осы сөзді қатыстырып, сөйлем

құрайды.

2-тапсырма. Суреттен Б дыбысы естілетін зат атауларын ата.

Сурет бойынша əңгіме құрайды.

Балалар суреттегі заттарды атайды.

Бауырсақ, табақ, бота, бұзау.

Қазаннан шыққан бу туралы балаларға педагог түсіндіреді.

Сол сияқты жаңбыр туралы айтып өтеді.

Заттардың атауларының астындағы дыбыстық сызбаға қарап,

сөздерді буынға бөліп, дыбыстық талдау жасайды.

Педагог балаларға сұрақ қойып, тапсырманы пысықтайды.

Қазан бетінен аспанға ұшып жатқан не?


Бауырсақ, бұзау, бота сөздеріне арналып сызылған төртбұрыштардың ішіне осы сөздерді дыбыстық белгілермен жазып көрсетеді.

Тамақ сөзіндегі м дыбысының орнына б дыбысын қойып, табақ деген сөз шығатынын анықтайды.


3-тапсырма. Осы тапсырманы орындау арқылы бауырсақты неден жəне қалай пісіретіні туралы мəлімет алады. Масақ, ұн, нан сөздеріне дыбыстық талдау жүргізіледі.

М асақ сөзіне сөздік жұмыс жүргізіледі.

Масақ – астық дақылдарының дəнді басы.


Б – ұяң дауыссыз дыбыс.


(Ұ) Сергіту сəті.


Нан қоқымын шашпаңдар, Жерде жатса баспаңдар.

Теріп алып, қастерлеп, Торғайларға тастаңдар.

Өлеңді қимылмен 2-3 рет қайталап, есте сақтайды.

4-тапсырма. Б əрпімен танысайық. Б дыбысын айтқанда еріннің бір-біріне əуелі нық тиіп, артынша кілт ашылуынан пайда болады.

Педагог тақтаға Б əрпінің баспа түрін іліп қояды. Балалар Б əрпіне ұқсас заттарды атайды.

Педагог атаған образдарды атайды.

Ауада Б əрпінің баспа түрін жазады.


5-тапсырма.

Қай цифр Б-ға ұқсайды?

Тақтаға 1-ден 6-ға дейінгі цифрларды іліп қояды. Балалар тура жəне кері санайды. 5-тен кейін қандай цифр тұратынын табады.

Тақтадағы үзік сызықпен берілген 6 цифрын балалар бастырып салады.

6-тапсырма. Педагог балаларға таяқшалар беріп, б əрпін жасауды көрсетеді. Балалар қайталайды.

Ермексаздан педагог Г жəне о əрпілерін бейнелейді. Енді осы əріптердің көмегімен Б əрпін құрастырады.

Балалар берілген ермексаздан педагогтің көрсетуімен Б əрпін жасайды.

Жазу дəптеріне Б əрпінің баспа түрін жазады. Алдымен ауада жазып көрсетеді.

Слайд

























Бағалау


Педагог қорытынды жасайды, балаларды мадақтайды.

(Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз білім деңгейлерін смайликтер арқылы бағалайды.







        1. Сауат ашу пәні «Бауырсақ пен құрт. Б дыбысы мен әрпі» тақырыбы. Мақсатым –Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлужəне сөзсіз жекеайту.Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз,жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрысдыбыстау.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгісызығын сақтап, əріп элементтерін жазу.Бұл сабағымда алдыңғы сабақтағы сәтсіз болған тұстарын ескеруге тырыстым.

Сабақтың ұйымдастыру бөлімінде сыныпта психологиялық ахуал туғызуда «Өсті ақыл, ойларың, Өсті міне бойларың....» - деп бір-бірене жылы лебіздерін білдірді.

«Қызығушылығын ояту» арқылы қажетті ақпаратты тану үшін жаңа тақырыпты табуға жол ашуды мақсатқа алып.  Оқушылар отырғызылғаннан кейін жаңа тақырыпты ашу үшін наубаушыны шақырып, онымен сұхбат жүргіздім. Балалар наубайшының сұрағына жауап берді, менде олардың жауаптарын толықтырып отырдым. «Бауырсақ пен құрт» ертегісін оқып бердім және түсіндіріп өттім. Осы ертегінің ішінде кездескен «Нан –қадірлі ас» деген ұғымды түсіндірдім. Бауырсақ сөзіне дыбыстық талдау жасаттым. Оқушылар өздері сөйлем құрады. Сурет көрсетіп сол суреттердің ішінен Б дыбысы естілетін зат атауларын тапқыздым. Бауырсақ, бұзау, бота сөздерін үш топқа бөліп беріп, берілген сызба бойынша буынға бөлгіздім. Осы жұмыстар арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтып кеттім.

Б әрпін сандар қатарында 6-ның пігініне келетінін айтып, Г және о әріптері арқылы ермексаздан оқушылардың өздеріне Б әрпін құрастырғыздым.

Б дыбысының артикуляциясына сай дыбыстатып, бірнеше рет қайталаттым. Дәптермен жұмыс Б дыбысының бас және кіші әрпінің элементтерімен таныстырдым, ауада жаздырдым. Дәптерге суретке қарап ю әрпін жазып шықты.





Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі