|
Күні: Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: № 43 Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бала Абайдан дана Абайға дейін |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.О6. Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу. 5.Т/А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің жалпы мазмұнын түсінеді. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннің мазмұнын түсініп, нақты ақпаратты табады. |
|||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен иллюстрация арқылы тақырыпты болжайды. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
-Мәтіннің мазмұнын түсіне алады. -Мәтіндегі нақты ақпаратты анықтай алады. - Тірек сөздер мен иллюстрация арқылы тақырыпты болжай алады. |
||
|
Тілдік мақсат |
Сидиып,бас құйқасы,сұйық шаш, құр созылған сияқты. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, қарым-қатынас жасау қабілеті, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, өмір бойы оқуға дайын болу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
||
|
Алдыңғы оқу |
Ұлы ақын Абай туралы іздену. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар) |
Ресурстар |
|
|
Басы 5 минут Ортасы 35 минут |
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу үшін «Шаттық шеңбері» сергіту әдісін қолданамын. «Пазл» әдісімен оқушыларды үш топқа «Қыс», «Күз», «Жаз» деп бөлемін.
1.Тапсырма Мәтіннің мазмұнын меңгерту. (Тыңдалым.) « Ойлан-Жұптас-Бөліс » әдісі арқылы оқушылар тыңдаған мәтінді жұптасып әңгімелейді, сұрақтарға жауап береді,мәтін желісі бойынша ой бөліседі. |
|
|
|
Ортасы 35 минут |
Сұрақтар: 1.Бала Абайдың портреті қандай оқиғаға байланысты сипатталған? 2. Бұрынғы бейнесінен қандай өзгерістерді байқадыңдар? Бала Абай
Биыл Абайдың
жасы он үшке толған еді. Денесі де бір аралық кейіпте. Бойы өскен,
қолы-аяғы ұзарып қалыпты. Бұрын мұрны
шолақтау
болушы еді,
биыл біраз ұзарған. Бет бейнесі баладан гөрі ірілеңкіреп,
бала бозбалалық
қалпына
бейімденген. Бірақ, әлі сол мүсінде
үлкендік
жоқ. Толық,
балғын емес. Сидиып,
арықтап, құр созылған сияқты. Күн көрмей өскен, реңі солғын, бойшаң
ғана өсімдік бейнелес. Сұйықтау қоңыр шашының арасынан бас құйқасы да қалыңданып көрінеді. Ол да ауырғандық пен күн көзінде болмағандықтың белгісі. Абайдың осы сияқты қалпына ендігі мінез машығы да бір алуан боп өзінше үйлесті. (М.Әуезов) Дескриптор: - Мәтінді мұқият тыңдайды; - Мазмұнын жұптасып талдайды,сұрақтарға жауап береді; - Мәтін мазмұны бойынша ой бөліседі. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Үштік» әдісі арқылы мәтінді талдау А- мәтіннен нақты ақпаратты табады; В-иллюстрация арқылы мәтін мазмұнын толықтырады; С-бағалайды. Дескриптор: - Нақты ақпаратты табады; - Мәтін мазмұнын толықтырады; - Мәтінді қаншалықты түсінгенін бағалайды.
3- тапсырма. Топтық жұмыс. «Автор орындығы » әдісі. Берілген тірек сөздер мен суреттерге мәтін құрап, оқиды. Дескриптор: -Берілген тірек сөздер мен суреттерге мәтін құрай алады. -Болжам жасай алады.
|
(kitap.kz/audiobook/2087-abai/2087-abai) сілтеме
|
|
|
Соңы 5-минут |
Кері байланыс: «Тақтадағы сөйлемдерді аяқта» кестесін толтыру. Оқушылар тақтада жазылған сөйлемдердің біреуін таңдап, оны әрі қарай жалғастырып, аяқтайды:
|
Стикерлер,ватман |
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Сабақ үрдісінде белсенді оқудың әдіс-тәсілдеріне негізделген тапсырма түрлері сынып оқушыларының деңгейіне қарай сараланып отырады. Сабақ барысында «« Ойлан-Жұптас-Бөліс »» әдісі арқылы оқушылар мәтін мазмұнын меңгеріп,жұптасып,мазмұндайды. Бұл әдіс оқушылардың мәтінді толық деңгейде меңгеруіне,жұптық ,топтық жұмыстың жүзеге асуына мүмкіндік береді. Мазмұнға сай жоспар құрып, ой бөліседі, оқылым дағдылары тереңдейді, шығармашылыққа ынталанады. « Үштік» әдісі арқылы оқушы нақты ақпаратты тауып,жаңа сөздер мен сөз тіркестерін сауатты қолдана білуге жаттығады. . Күнделікті алған білімдерін өмірде қолдана алады. « Автор орындығы» әдісі арқылы оқушылар тірек сөздер мен суреттерге мәтін құрап,шығармашылыққа үйренеді, өз тұжырымын жасайды. |
Қалыптастырушы бағалау Тапсырмаларға сүйене отырып, дескрипторлар арқылы қалыптастырдым.
|
|
|
Рефлексия. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма)Уақытты қалай пайдаландым? 6.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттер дұрыс жоспарланды. Сабақ үрдісіндегі белсенді оқудың әдіс- тәсілдері, саралауға ұсынылған тапсырмалар сабақ мақсатына, сынып деңгейіне сай іріктелініп алынды. Сабақ критерийлеріне бағытталған тапсырмалар мен дескрипторлар нақты берілген.Осындай жоспарлаудың нәтижесінде оқушылардың өзіне деген сенімі мен оқуға деген уәжі артады.Сабақ жақсы деңгейде өтетініне сенімдімін. Жоспарланған саралау жақсы іске асады деп ойлаймын.Уақытты үнемді пайдаланамын. |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсені (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді( оқыту мен оқуға қатысты)? Ең жақсы өткен екі тапсырма «Ойлан- жұптас- бөліс», «Автор орындығы» әдістері арқылы мәтін мазмұнын толық меңгеріп,жұптарды қолдану оқушыларға сөйлеуге және үлкен топтарда өзін сенімсіз сезінетін оқушыларға көмектесуге мүмкіндік береді. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Бала Абайдан Дана Абайға дейін" 6 сынып
Ашық сабақ "Бала Абайдан Дана Абайға дейін" 6 сынып
|
Күні: Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: № 43 Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бала Абайдан дана Абайға дейін |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.О6. Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу. 5.Т/А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің жалпы мазмұнын түсінеді. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннің мазмұнын түсініп, нақты ақпаратты табады. |
|||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен иллюстрация арқылы тақырыпты болжайды. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
-Мәтіннің мазмұнын түсіне алады. -Мәтіндегі нақты ақпаратты анықтай алады. - Тірек сөздер мен иллюстрация арқылы тақырыпты болжай алады. |
||
|
Тілдік мақсат |
Сидиып,бас құйқасы,сұйық шаш, құр созылған сияқты. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, қарым-қатынас жасау қабілеті, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, өмір бойы оқуға дайын болу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
||
|
Алдыңғы оқу |
Ұлы ақын Абай туралы іздену. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар) |
Ресурстар |
|
|
Басы 5 минут Ортасы 35 минут |
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу үшін «Шаттық шеңбері» сергіту әдісін қолданамын. «Пазл» әдісімен оқушыларды үш топқа «Қыс», «Күз», «Жаз» деп бөлемін.
1.Тапсырма Мәтіннің мазмұнын меңгерту. (Тыңдалым.) « Ойлан-Жұптас-Бөліс » әдісі арқылы оқушылар тыңдаған мәтінді жұптасып әңгімелейді, сұрақтарға жауап береді,мәтін желісі бойынша ой бөліседі. |
|
|
|
Ортасы 35 минут |
Сұрақтар: 1.Бала Абайдың портреті қандай оқиғаға байланысты сипатталған? 2. Бұрынғы бейнесінен қандай өзгерістерді байқадыңдар? Бала Абай
Биыл Абайдың
жасы он үшке толған еді. Денесі де бір аралық кейіпте. Бойы өскен,
қолы-аяғы ұзарып қалыпты. Бұрын мұрны
шолақтау
болушы еді,
биыл біраз ұзарған. Бет бейнесі баладан гөрі ірілеңкіреп,
бала бозбалалық
қалпына
бейімденген. Бірақ, әлі сол мүсінде
үлкендік
жоқ. Толық,
балғын емес. Сидиып,
арықтап, құр созылған сияқты. Күн көрмей өскен, реңі солғын, бойшаң
ғана өсімдік бейнелес. Сұйықтау қоңыр шашының арасынан бас құйқасы да қалыңданып көрінеді. Ол да ауырғандық пен күн көзінде болмағандықтың белгісі. Абайдың осы сияқты қалпына ендігі мінез машығы да бір алуан боп өзінше үйлесті. (М.Әуезов) Дескриптор: - Мәтінді мұқият тыңдайды; - Мазмұнын жұптасып талдайды,сұрақтарға жауап береді; - Мәтін мазмұны бойынша ой бөліседі. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Үштік» әдісі арқылы мәтінді талдау А- мәтіннен нақты ақпаратты табады; В-иллюстрация арқылы мәтін мазмұнын толықтырады; С-бағалайды. Дескриптор: - Нақты ақпаратты табады; - Мәтін мазмұнын толықтырады; - Мәтінді қаншалықты түсінгенін бағалайды.
3- тапсырма. Топтық жұмыс. «Автор орындығы » әдісі. Берілген тірек сөздер мен суреттерге мәтін құрап, оқиды. Дескриптор: -Берілген тірек сөздер мен суреттерге мәтін құрай алады. -Болжам жасай алады.
|
(kitap.kz/audiobook/2087-abai/2087-abai) сілтеме
|
|
|
Соңы 5-минут |
Кері байланыс: «Тақтадағы сөйлемдерді аяқта» кестесін толтыру. Оқушылар тақтада жазылған сөйлемдердің біреуін таңдап, оны әрі қарай жалғастырып, аяқтайды:
|
Стикерлер,ватман |
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Сабақ үрдісінде белсенді оқудың әдіс-тәсілдеріне негізделген тапсырма түрлері сынып оқушыларының деңгейіне қарай сараланып отырады. Сабақ барысында «« Ойлан-Жұптас-Бөліс »» әдісі арқылы оқушылар мәтін мазмұнын меңгеріп,жұптасып,мазмұндайды. Бұл әдіс оқушылардың мәтінді толық деңгейде меңгеруіне,жұптық ,топтық жұмыстың жүзеге асуына мүмкіндік береді. Мазмұнға сай жоспар құрып, ой бөліседі, оқылым дағдылары тереңдейді, шығармашылыққа ынталанады. « Үштік» әдісі арқылы оқушы нақты ақпаратты тауып,жаңа сөздер мен сөз тіркестерін сауатты қолдана білуге жаттығады. . Күнделікті алған білімдерін өмірде қолдана алады. « Автор орындығы» әдісі арқылы оқушылар тірек сөздер мен суреттерге мәтін құрап,шығармашылыққа үйренеді, өз тұжырымын жасайды. |
Қалыптастырушы бағалау Тапсырмаларға сүйене отырып, дескрипторлар арқылы қалыптастырдым.
|
|
|
Рефлексия. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма)Уақытты қалай пайдаландым? 6.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттер дұрыс жоспарланды. Сабақ үрдісіндегі белсенді оқудың әдіс- тәсілдері, саралауға ұсынылған тапсырмалар сабақ мақсатына, сынып деңгейіне сай іріктелініп алынды. Сабақ критерийлеріне бағытталған тапсырмалар мен дескрипторлар нақты берілген.Осындай жоспарлаудың нәтижесінде оқушылардың өзіне деген сенімі мен оқуға деген уәжі артады.Сабақ жақсы деңгейде өтетініне сенімдімін. Жоспарланған саралау жақсы іске асады деп ойлаймын.Уақытты үнемді пайдаланамын. |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсені (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді( оқыту мен оқуға қатысты)? Ең жақсы өткен екі тапсырма «Ойлан- жұптас- бөліс», «Автор орындығы» әдістері арқылы мәтін мазмұнын толық меңгеріп,жұптарды қолдану оқушыларға сөйлеуге және үлкен топтарда өзін сенімсіз сезінетін оқушыларға көмектесуге мүмкіндік береді. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз


















