Материалдар / Ашық сабақ Балада мінездің дамуы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Балада мінездің дамуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Балада мінездің әр алуан болатын түсіндіреді . Көптеген оқушылар: Балада мінез қалай пайда болатынын біледі Кейбір оқушылар: Мінез не екенің ажырата алады.Мінез туралы жалпы ұғым.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Желтоқсан 2019
1201
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

Анвар Исмаилов атындағы кәсіптік колледжі










БЕКІТЕМІН

Директордың оқу-әдістеме істері жөніндегі орынбасары

___________ Н.А.Розакулова

«___»_______________ 2019ж.



Ашық сабақ



Тақырыбы: Балада мінездің дамуы.












Психология пәні оқытушысы: Мавланова Г.Р.

Тобы: МДО-192/Б







Ақсукент – 2019 ж.






Пәні: Психология Колледж: А.Исмаилов атындағы

Күні:.25.11.2019ж Оқытушының аты-жөні: Мавланова

Гульмира Рахматалиевна

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы:

Балада мінездің дамуы

Сабақ негізделген оқу мақсаты.

Баланың мінезі

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Балада мінездің әр алуан болатын түсіндіреді .

Көптеген оқушылар: Балада мінез қалай пайда болатынын біледі

Кейбір оқушылар: Мінез не екенің ажырата алады.

Құндылықтарды дамыту:

Мәңгілік ел.

Пәнаралық байланыс:

Философия, педагогика

АКТ қолдану дағдылары:

Презентация, тапсырмалар слайды.

Бастапқы білім:

Жалпы студенттер балада мінез дамыйтын екенін білді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақты жоспарлаған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы





































20 мин



Студенттердің назарын сабаққа аудару. Күндеріне сәттілік тілеймін.

Психологиялық ахуал. Сергіту сәті



Топқа бөлемін : «Күн, Ай, От». Оқушыларды 1,2,3 топқа бөлініп отырады.





Формативті бағалау. Оқушыларға өздерін, өзгелерді бағалау парақтарын таратамын, түсіндіремін. Әр тапсырма сайын оқушылар өздерін, өзгелерді бағалап отырады.





Үй тапсырмасын тексеру:



«Сиқырлы ұяшықтар» әдісі бойынша оқушыларға 1-2 сұрақ жазылған. Оқушылар ұяшықтарды таңдап жауаптарын айтады. Өткенді қайталау сұрақтары беріледі.

10000

5000

2000







Мінездерін салыстыр














Gool cайтында алдым.

Сабақтың ортасы























































Айтылым

10 мин





















Тыңдалым

5 мин















Тыңдалым

10 мин

















































Жазылым

5 мин

































































Тыңдалым

5 мин


Жаңа сабақ

Оқытушы түсіндіреді



1. Балада мінездің дамуы



Адамның бойындағы мінез бітістерінің өзі үшін де, айналасындағы адамдар үшін де орасан зор маңызы бар. Егер біреу туралы: “Оның мінезі қандай жаман” десе, онда әдетте мұндай адамнан қашқалақтайды, ұжымда оның достары болмайды, отбасында онымен бірге өмір сүру көбінесе мүмкін болмайды. Кейбіреулер мінезді жақсарту мүмкін емес деп санайды. Бұл дұрыс емес. Өз мінезін өзгерту ,оның теріс жақтарынан арылу және өз бойында мінездің оңды жақтарын баулу – күрделі міндет. Бұл үшін, ең алдымен, өз мінез-құлқымен жұмыс жасау, оны тәрбиелеу және қайта тәрбиелеу мақсатын мықтап қолға алып, батыл алға қою керек; тым дандайсудан арылу, өзіне сын көзімен қарауға тырысу, өзінің кемшіліктерін айқын көру үшін, мінез-құлқына қаталдау қарау қажет.

Баланың мінезін қалыптастыруда оның теріс істері мен қылықтарын кезінде көре біліп, ретіне қарай оған түрлі жаза қолданып отырған дұрыс. Жазалаудағы негізгі мақсат-теріс жолға түскен баланы қайта жақсы қасиеттерге тәрбиелеу, жазалауды да мадақтау сияқты ептілікпен, ерекше байсалдылықпен қолдану қажет. Оқушының мінез бітістерінің қалыптасуында дене шынықтыру жаттығулары мен тұрақты күнделік тәртіптің де тигізетін пайдасы мол. Адам мінез бітістерінің түрлері қаншама көп болса, бұларды тәрбиелеудің жолдары мен әдістері де сан алуан. Балалардың мінез-құлқын тәрбиелеуде отбасы мен мектептің алатын орны ерекше. Мектеп-бала мінезінің жақсы жақтарын жүйелі түрде дамытып отыратын негізгі орын. Балалардың мінезін тәрбиелеуде оларды мектептен тыс өткізілетін жұмыстарға және әр түрлі ғылыми үйірмелерге қатыстыру айтарлықтай жәрдем береді және де балалардың мінез бітістерін тәрбиелеуде еңбектің алатын орны ерекше. Еңбек үстінде адам өзіне қажетті материалдық игіліктерді өндірумен бірге өзінің психологиялық қасиеттерін де дамытып отырады. Балаларға талап қоя білу, оның нәтижесін қадағалау – баланың мінезін тірбиелеудегі басты әдістердің бірі.

Студенттердің жеке жұмыс:



1- Тапсырма: «Менің атым Қожа» фильмі бейнетаспа көріп сұрақтарға жауап береді.





Сұрақтар:



1.Қожаның мінез-құлығының қасиеттері?

2.Қожаның өзін-өзі тәрбиелеу?

3.Қожаның өмірдегі кездескен қиыншылықтары?

4.Қожаның мінезінің өзгеруіне не әсер етті?

5.Қожаның өзгеруіне дос әсер етті ме?

6.Қожаның сабағының төмендеуіне не әсер етті?



2- Тапсырма: Пікір талас тудыру



1. Баланың мінезінің дамуы отбасылық тәрбиенің әсері





3- Тапсырма: Тест жұмысы: «Ал, сіз ше? Тез ашуланасыз ба?. Бұл сұрақтың жауабын білмесеңіз, төмендегі тестінің көмегіне жүгініңіз



1.Жарыста жеңіске жеттіңіз. Қуанышыңызды қалай көрсетесіз?

а) Дастархан жайып, барлық танысымды шақырамын;

ә) Іштей масаттанып қаламын;

б) Алақайлап секіруге дейін барамын.

2. Сүйіктіңіз сабағы немесе жұмысына бола сізге назар аудармайды. Оның бұл қылығын қалай қабылдайсыз?

а) Ұрыс шығарамын;

ә) Оған үндемеймін, бірақ ренішімді көрсетемін;

б) Өзіме назар аудартуға тырысамын.

3. Көлік жууда көлігіңіздің сырты сырылып қалды. Мұндайда не істейсіз?

а) Ешнәрсе;

ә) Сыртын боятуға ақша талап етемін;

б) Өз ақшама боятамын.

4. Кішкентай кезіңізде үй тапсырмасын қалай орындайтын едіңіз?

а) Көбінесе аулада ойнап жүретінмін;

ә) Берген тапсырманы мұқият орындаймын;

б) Көңіл-күйіме байланысты орындаймын.

5. Супермаркет кассасында бір адам кезектен тыс өтіп бара жатқанын көрдіңіз. Не істейсіз?

а) Егер қолындағы заты аз болса, үндемеймін;

ә) Кезекке тұруы керек екенін айтамын;

б) Басқа кассаға өтемін.

6. Серуендеп жүрген кезіңізде жаңбыр жауып кетті. Сіз не істейсіз?

а) Ары қарай серуендей беремін;

ә) Қалқаға тығыламын;

б) Үйге қайтып ораламын.

7. Қандай жануармен бірге тұра алар едіңіз?

а) Мысықпен;

ә) Сенбернармен (ит);

б) Тотықұспен.



Әр «а» жауабына – 1 ұпай, «ә» жауабына – 2 ұпай, «б» жауабына – 3 ұпай беріңіз.

Тест жауабы:

7-11 ұпай. Кейде болмашы дүниелерге бола ашуланатын кездеріңіз болады. Артынша бұл әрекетіңізге бола ұяласыз. Кеңес: ашуланбас бұрын барлығын таразылап алыңыз.

12-16 ұпай. Ашуыңызға тисе, дауыс көтеруге дайынсыз. Алайда жағдайды дұрыс бағалайсыз. Ашуландыратын адамдарға да ақырын сөйлеуге дайынсыз.

17-21 ұпай. Сізді ашуландыру қиын. Үнемі кешірім сұрап жүресіз. Біреу ренжітсе, үнсіз қаласыз. Ішіңіздегіні сыртқа шығармайсыз. Кеңес: кейде ашулануыңызға болады.



4- Тапсырма: Студенттерге «Шеге» видео көрсетіп талдату жасатамыз.



Әр топқа видеоны талдату.

1-топ: Баланың мінезінің өзгеруіне не әсер етті?

2-топ: Баланың жақсы жаққа өзгеруіне әкенің рөлі қандай болды?

3-топ: Әр шеге қаққанда бала қандай сезімде болды? (басында, ортасында, аяғында)



















































К.Жумасова

Л.Есенова Психология

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс. 98-101 беттер























































































Ребустар.





You Tube сайтынан































Постер, маркер

Gool cайтынан

Сабақтың соңы









Айтылым

10 мин


















«Допты лақтыру» әдісі. Жаңа материалды пысықтау, түйінді ойларды бекіту.

Оқытушы доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді.



1. Балада типтік мінез құлықтардың қалыптасуы

2. 3-4 жасар балалардың мінезінің дамуы

3. Балада мінез қандай пайда болады.

4. 5-6 жасар балалардың мінезінің түрлі тапсырмалар беру арқылы тәрбиелеу

5. М.Монтссори технологиясына мінез тәрбиелеудің тәсілдері

6. Бенжамен Споктың мектепке дейінгі жастағы балаларды мінезін тәрбиелеу туралы.

7. Өз мінезің туралы не айтар едің?



Студенттерді бағалау:

Студенттерді биржа әдісімен және әр топ бағалау парақшасын өздерін бағалаймын.

Үй тапсырмасын беремін.


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Қолдау көрсету:

Әр тапсырмада дұрыс жауап берген студентті ауызша мадақтап отырдым.

Бірлесіп жасаған жұмыстарының қорытындысына назар аудардым.








Рефлексия: Көңіл күйі мен эмоциональдық жағдайы рефлексиясының тәсілдері. «Бүгін мен нені білдім? Нені түсінбедім? Нені білігім келеді?

САБАҚТА ӨЗІМДІ ЖАҚСЫ СЕЗІНДІМ, БӘРІН ТҮСІНДІМ



САБАҚТА ӨЗІМЕ СЕНІМСІЗ БОЛДЫМ,

АЗДАП ҚИНАЛДЫМ



САБАҚТА ЕШТЕҢЕ ТҮСІНБЕДІМ

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталады.






Оқытушы: Мавланова Г.Р.


ПБ төрайымы: Мавланова Г.Р.






























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!