Материалдар / Ашық сабақ "Бәсеке және монополия" 4-курс

Ашық сабақ "Бәсеке және монополия" 4-курс

Материал туралы қысқаша түсінік
"Бәсеке және монополия" тақырыбындағы ашық сабақтың үлгі жоспары "Экономика негіздері" пәні бойынша құрастырылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Желтоқсан 2022
571
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән:

Экономика негіздері

Оқытушы:

Абдрашова Акерке Калдыбековна

Күні:

24.11.22ж

Уақыт:

09.40-11.10

Аудитория:

АКТ

Топ:

И-1-19

Курс: IV


Мамандық: 0111000 «Негізгі орта білім беру»

Біліктілігі: 0111093 «Информатика мұғалімі»

Сабақтың тақырыбы:

Бәсеке және монополия


Сабаққа негізделген

оқу мақсаты:

Бәсеке, олигополия, монополия ұғымдарын түсіну

Сабақ нәтижесі:

Барлығы орындай алады: Тақырыпты оқулықтан оқып шығады, түсінеді. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Бәсеке және монополия туралы білімін шыңдайды.

Көпшілігі орындай алады: Бір-біріне үйретеді. Өз бетінше жұмыс жасайды. Әдістерді пайдаланып сұрақтарға жауап береді.

Кейбіреулері орындай алады: Берілген күрделі тапсырмаларды өз бетінше орындайды. Бәсеке және монополия тақырыбын тереңінен түсінеді, түсіндіре алады, тақырыпта берілген мәліметке ғылыми сипаттама бере алады.

Сабақтың типі:

Жаңа білімді игерту сабағы 

Сабақтың түрі:

Диспут сабақ (білімі мен дағдысын қалыптастыру)

Ойлау деңгейлері:

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Бағалау критерийі:

  1. Бәсеке, монополия, олигополия ұғымдарын әңгімелейді;

  2. Бәсекенің жағымды, жағымсыз жақтарын өмірден мысал келтіре отыра түсіндіреді.

  3. Бәсеке, олигоплия, монополияның нысандары, түрлері, мақсаты жөнінде ой тұжырымдайды.

Бағалау түрі:

Балдық жүйе

«5»: 90-100 балл

«4»: 70-89 балл

«3»: 50-69 балл

Тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология:

монополия, олигополия,       картель, синдикат, трест, концерн, конгломерат.


Құндылықтарға баулу:

Жауапкершілік сезімі және бәсекелес болуға ынтасы бар қоғамның әлеуметтік белсенді тұлғасын тәрбиелеу.

Жалпы адамзаттық

құндылықтар:

Дұрыс әрекет, ақиқат

Ресурстар:

Интерактивті тақта, ұялы телефон, оқу-құралдары, стикер.

Әдіс-тәсілдер:

Сәйкестендір-байланыстыр, «БOM Intervention», QR код арқылы тест, WordWall.

Пәнаралық байланыс:

Құқық негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері

Алдыңғы білім:

Өндіріс шығыны және пайда

     

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Студенттің әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы

15 минут



4 минут







3 минут




8 минут

-Сәлемдесу, аудитория реттілігін қадағалау, студенттерді түгендеу, сабақтың өту шарты мен бағалауды түсіндіру.


-Ынтымақтастық атмосферасын және сенімділікті қалыптастыру мақсатында студенттерге өлең оқыту.




-Студенттердің өз ұялы телефондары арқылы 3 топқа бөлу.


-Үй тапсырмасын сұрау:

«Өндіріс шығыны және пайда» тақырыбы бойынша сұрақтар қою.

-Wordwall платформасы арқылы тапсырма беру.






Барлығы бірге:

«Өзіңді оят!

Адам екеніңді еске алып,

Білімнің жолын, ілімнің жолын төске алып.

Әрекет ет, әрекет - өмір өзегі,

Тұтансын сенде

Ұлы арман және бір үміт»


-Студенттер өткен тақырыптарға қатысты термин сөздерді айтады, өз телефондары тұрған орынға барады.

-Сұрақтарға жауап береді.




-«Сәйкестендір, байланыстыр» әдісі бойынша берілген ұғымдардың анықтамасын сәйкестендіреді. https://wordwall.net/resource/38146911



















10 балл




10 балл

Интерактивті тақта





















Интерактивті тақта

Сабақтың ортасы

65 минут


Жаңа тақырып:

1 минут



1 минут


2 минут







7 минут



10 минут





1 минут



15 минут



10 минут





12 минут





7 минут

-Студенттердің назарын аудару, ынталандыру, мотивация беру.


-Бәсеке және монополия тақырыбын тақтаға жазу

-Суреттер көрсету және оның мәнін сұрау.

-Видео көрсету


-Нарық жағдайындағы бәсеке теориясының түрлерін, әртүрлі бәсекелестік жағдайындағы баға мен өнім көлемін таңдау тетіктерін қарастыратындығын айту.


-Жаңа тақырыпты презентация арқылы түсіндіру.


-«БOM Intervention» әдісі бойынша студенттерге тапсырма беру.

Ноутбукте тақырып бойынша видео сабақ қосылып тұрады.




Студенттерді тыңдайды, бағалайды.







Plickers платформасы арқылы тест сұрақтарын қояды.




-«Миллион кімге бұйырады?» сұрақ-жауап жүргізеді.

(барлығы 6 сұрақ)







-Студенттер суреттерге түсініктеме береді.

-Адасқан әріптер арқылы топтың атын анықтайды: «Бәсеке», «Монополия», «Олигополия.

-Сабақ жоспарын жазады:

1. Бәсеке, оның түрлері. Бәсекенің нарықтағы орны.

2. Монополия түрлері: табиғи, жасанды, ашық, жабық.

3. Олигополия: мәні, сипаттамалары, артықшылықтары мен кемшіліктері.

- Әр топ студенттері топ атына байланысты өз беттерінше дәрісте берілген ақпаратпен танысып, дәптерге жазады.

-«БOM-Intervention» әдісі арқылы топтар бір-бірімен араласады.

-Студенттер бір-бірімен алған білімдерін бөліседі, өзгелерге түсіндіріп, өздері үйретеді.

-Әр топтан бір студенттен шығып: бәсеке, монополия, олигополия ұғымдарына кеңінен түсінік береді.

-QR код арқылы тест тапсырмаларын орындайды

https://www.plickers.com/classes/636a8602ec7f780012fed2ba


Әр топтан бір студенттен шығып, сұрақтарға жауап береді, жауабына байланысты «теңге» алады.

https://learningapps.org/watch?v=pxv3w3mqn22






























50 балл



20 балл





30 балл





20 балл









Интерактивті тақта,

ноутбук,

оқулық, дәптер.

Сабақтың соңы

10 минут


5 минут





2 минут










3 минут





Кері байланыс жүргізеді





Үйге тапсырма береді










Мұғалім «Бағалаушының» қалыптастырушы бағасымен санаса отырып, жиынтық баға қояды.


-WordWall платформасы арқылы сабақты қорытындылайды.


Мен алған ақпарат...................

Менің ой түйгенім..................

Маған сабақ ұнады, себебі............

Менің келесі сабаққа ұсынысым..

Менің келешекке бағдарым........


1-деңгей: тақырыптың соңындағы сұраққа жауап беру, жазба жұмыс, жаңа сөздерге анықтама іздеу.

2-деңгей: оқулықтан тыс жұмыс, әлемдік нарықтағы бәсекелес, монополия, олигополия компаниялары туралы мәлімет табу.


-Студенттер стикерде өздері есептеп жазған балл бойынша қорытынды бағаларын айтады.

«5»: 90-100 балл

«4»: 70-89 балл

«3»: 50-69 балл


.

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ