|
Бекітемін: |
Сабақ № 46 |
Пәні : әдебиеттік оқу |
||||||
|
Күні : 27 .11. 2017 ж |
Мұғалім : Сыдыкова Ж. |
|||||||
|
Сынып 3 «Ж» |
Қатысқандар саны |
қатыспағандар саны |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Майлин. Күлпаш |
|||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Оқушылар Б.Майлиннің
өмірімен таныса отырып, «Күлпаш» мәтінінің мазмұнын түсініп,
негізгі идеясын
ашады. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1. Б .Майлиннің «Күлпаш» мәтінінің мазмұнымен танысады. |
|||||||
|
2. Күлпаштың тағдырын түсініп, қазақ халқының басынан өткен өмірін мен қазіргі өмірмен салыстырады. |
||||||||
|
3 . Мақтым мен Күлпаштың тұрмыстық жағдайына өзіндік көзқарасын білдіреді, түйінді ой айтады. |
||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлауы дамиды. Мәтіндегі оқтғаның қандай заманда болғанын анықтайды, дәлелдейді. Автордың негізгі ойына баға беріп, қазақ халқының аштыққа душар болуының себебін талдап,, түсіндіреді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Өрім-өрім, бөкебай, ызғырық, өлмелі кедей |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Отанға деген сүйіспеншіліктері, патриоттық сезімдері оянады. Еліне, халқына мейірімді болып, қайырымдылық жасауға , бір-бірін құрметтеуге үйренеді. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, математика, қазақ тілі |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
аудиожазба, слайд |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Азаттық жолындағы күрес туралы біледі. |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар, Көрнекіліктер |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Психологиялық дайындық Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік сіздерге, Құрметпенен біз. Айналаға алақаннан, Жылулықты шашайық,. Күлімсіреп сәттілік тілеп, Біз сабақты бастайық. Сабағымыз сәтті өтсін! -Балалар, біз өтіп жатқан бөлім қалай аталады? -Ата-бабам тарихы-менің тарихым. Дұрыс айтасыңдар! Сендерге әр топтың атын табу үшін осы бөлімде өтіп жатқан тақырыптарға байланысты сұрақтар беремін. Сендер сұрақтарға жауап беру арқылы өз топтарыңның атын білетін боласыңдар. 1-топ. Қазақтың батырлары жауға қарсы шабуылға шыққанда олар неге қол жеткізді? (жеңіс) 2-топ. Қазақтың қандай батырларын білеміз? Олардың бойында қандай қасиеттерді байқадық? (батырлық ) 3-топ. Батырларымыз жаумен не үшін шайқасты?( бостандық ) 4-топ. Батырлардың бойында тағы да қандай қасиеттер болған? ( ержүрек) Әр топ өздерінің топтарының атын шығарды. Осы сөздерге қарама-қарсы мағыналы сөздерді атап беріңдерші! Топ басшыларға бағалау парақшасын таратып беру. Үй тапсырмасын тексеру. «Азаттық жолында » мәтіні бойынша әр топқа екі сұрақтан қою. 1-топ. 1. Тоқаш Бокин кім? 2 . Ол не үшін күрескен адам? 2-топ. 1 . Түрмеде оған қандай айып тағылды? 2 . Айыптау қорытындысы не болды деп ойлайсыңдар? 3-топ. 1 . Тоқашқа жолығуға кімді алып келді? 2 . Әңгімеден Тоқаштан алынған жауап жөнінде айтылған тұсты тауып оқыңдар. 4-топ. 1 . Ол анасымен не жайында сөйлесті? Анасына не айтты? 2 . Әңгіменің төртінші бөлімін тағы да қайталап мәнерлеп оқыңдар. |
Топ аттары жазылған қағаздар конверттегі сұрақтар |
||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин. |
Ашаршылыққа байланысыты видео. Ситуациялық сұрақтар. 1 . Ашаршылық, кедей, кедейлік деген сөздерді қалай түсінесіңдер? Ашаршылық, кедей сөздеріне қарама-қарсы мағыналы сөздерді айтыңдаршы. 2 . Қазіргі уақытта қандай жағдайда өмір сүріп жатырмыз? Олай болса, балалар біз бүгін сендермен Б. Майлиннің «Қүлпаш» мәтінімен танысамыз. Автор туралы мәлімет. Жырлағаным- кедейдің жыры, Сырлағанам –кедейдің сыры. Сырым да бір, жырым да бір- Мен дағы сол кедейдің бірі. Біліп жүр! 1930-1932 жылдары Қазақстан халқының саны алты миллионнан асқан болса, соның екі миллионнан астамы аштықтан қырылды. Мәтінді аудиожазбадан тыңдату.
«Түртіп алу» стратегиясы. Оқушылар өздеріне мәтіндегі түсініксіз сөздерді түртіп отырады. Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Сөздік жұмыс. ( Өрім-өрім, бөкебай, ызғырық, өлмелі кедей) Мәтінді әр топтан бір оқушыға оқыту. Сергіту сәті. «Кім жылдам?» Сұрақтарға жауап беру. 1 . Мәтіндегі оқиға қай кезеңде болған? 2 . Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтеді? 3 . Мақтым мен Күлпаш неге жылады? 4 . Олардың тұрмыс жағдайы қандай болды? Топтық жұмыс. 1-топ. Суретте ел басынан өткен қай кезең бейнеленген деп ойлайсыңдар? 2-топ. Мәтінде қандай кейіпкерлер болды? Оларға мінездеме беріңдер? 3-топ. Кедейлік, жоқшылық туралы мақал- мәтелдер жазу. 4-топ. Қара судан басқа, аштықтың азабы, «шықпа, жаным, шықпа», Әй, рақымсыз аштық ай! Сөздерін пайдаланып сурет бойынша әңгіме құрау. «Т кестесі». Жеке жұмыс. Тәуелсіздік туралы ән. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 10мин. |
Кері байланыс. Бағалау. Топ басшысы бағалау парағындағы бағалардан қорытынды шығарады. Үйге тапсырма . Түсініп оқу, мазмұндау. «Кедейдің өмірі» тақырыбына эссе жазу. |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат |
Ғаламтор, мақал-мәтелдер. |
|||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлаймыз?
Рефлексиялық - бағалау
кезеңі |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Бейімбет Майлин Күлпаш"
Ашық сабақ "Бейімбет Майлин Күлпаш"
|
Бекітемін: |
Сабақ № 46 |
Пәні : әдебиеттік оқу |
||||||
|
Күні : 27 .11. 2017 ж |
Мұғалім : Сыдыкова Ж. |
|||||||
|
Сынып 3 «Ж» |
Қатысқандар саны |
қатыспағандар саны |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Майлин. Күлпаш |
|||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Оқушылар Б.Майлиннің
өмірімен таныса отырып, «Күлпаш» мәтінінің мазмұнын түсініп,
негізгі идеясын
ашады. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1. Б .Майлиннің «Күлпаш» мәтінінің мазмұнымен танысады. |
|||||||
|
2. Күлпаштың тағдырын түсініп, қазақ халқының басынан өткен өмірін мен қазіргі өмірмен салыстырады. |
||||||||
|
3 . Мақтым мен Күлпаштың тұрмыстық жағдайына өзіндік көзқарасын білдіреді, түйінді ой айтады. |
||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлауы дамиды. Мәтіндегі оқтғаның қандай заманда болғанын анықтайды, дәлелдейді. Автордың негізгі ойына баға беріп, қазақ халқының аштыққа душар болуының себебін талдап,, түсіндіреді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Өрім-өрім, бөкебай, ызғырық, өлмелі кедей |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Отанға деген сүйіспеншіліктері, патриоттық сезімдері оянады. Еліне, халқына мейірімді болып, қайырымдылық жасауға , бір-бірін құрметтеуге үйренеді. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, математика, қазақ тілі |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
аудиожазба, слайд |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Азаттық жолындағы күрес туралы біледі. |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар, Көрнекіліктер |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Психологиялық дайындық Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік сіздерге, Құрметпенен біз. Айналаға алақаннан, Жылулықты шашайық,. Күлімсіреп сәттілік тілеп, Біз сабақты бастайық. Сабағымыз сәтті өтсін! -Балалар, біз өтіп жатқан бөлім қалай аталады? -Ата-бабам тарихы-менің тарихым. Дұрыс айтасыңдар! Сендерге әр топтың атын табу үшін осы бөлімде өтіп жатқан тақырыптарға байланысты сұрақтар беремін. Сендер сұрақтарға жауап беру арқылы өз топтарыңның атын білетін боласыңдар. 1-топ. Қазақтың батырлары жауға қарсы шабуылға шыққанда олар неге қол жеткізді? (жеңіс) 2-топ. Қазақтың қандай батырларын білеміз? Олардың бойында қандай қасиеттерді байқадық? (батырлық ) 3-топ. Батырларымыз жаумен не үшін шайқасты?( бостандық ) 4-топ. Батырлардың бойында тағы да қандай қасиеттер болған? ( ержүрек) Әр топ өздерінің топтарының атын шығарды. Осы сөздерге қарама-қарсы мағыналы сөздерді атап беріңдерші! Топ басшыларға бағалау парақшасын таратып беру. Үй тапсырмасын тексеру. «Азаттық жолында » мәтіні бойынша әр топқа екі сұрақтан қою. 1-топ. 1. Тоқаш Бокин кім? 2 . Ол не үшін күрескен адам? 2-топ. 1 . Түрмеде оған қандай айып тағылды? 2 . Айыптау қорытындысы не болды деп ойлайсыңдар? 3-топ. 1 . Тоқашқа жолығуға кімді алып келді? 2 . Әңгімеден Тоқаштан алынған жауап жөнінде айтылған тұсты тауып оқыңдар. 4-топ. 1 . Ол анасымен не жайында сөйлесті? Анасына не айтты? 2 . Әңгіменің төртінші бөлімін тағы да қайталап мәнерлеп оқыңдар. |
Топ аттары жазылған қағаздар конверттегі сұрақтар |
||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин. |
Ашаршылыққа байланысыты видео. Ситуациялық сұрақтар. 1 . Ашаршылық, кедей, кедейлік деген сөздерді қалай түсінесіңдер? Ашаршылық, кедей сөздеріне қарама-қарсы мағыналы сөздерді айтыңдаршы. 2 . Қазіргі уақытта қандай жағдайда өмір сүріп жатырмыз? Олай болса, балалар біз бүгін сендермен Б. Майлиннің «Қүлпаш» мәтінімен танысамыз. Автор туралы мәлімет. Жырлағаным- кедейдің жыры, Сырлағанам –кедейдің сыры. Сырым да бір, жырым да бір- Мен дағы сол кедейдің бірі. Біліп жүр! 1930-1932 жылдары Қазақстан халқының саны алты миллионнан асқан болса, соның екі миллионнан астамы аштықтан қырылды. Мәтінді аудиожазбадан тыңдату.
«Түртіп алу» стратегиясы. Оқушылар өздеріне мәтіндегі түсініксіз сөздерді түртіп отырады. Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Сөздік жұмыс. ( Өрім-өрім, бөкебай, ызғырық, өлмелі кедей) Мәтінді әр топтан бір оқушыға оқыту. Сергіту сәті. «Кім жылдам?» Сұрақтарға жауап беру. 1 . Мәтіндегі оқиға қай кезеңде болған? 2 . Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтеді? 3 . Мақтым мен Күлпаш неге жылады? 4 . Олардың тұрмыс жағдайы қандай болды? Топтық жұмыс. 1-топ. Суретте ел басынан өткен қай кезең бейнеленген деп ойлайсыңдар? 2-топ. Мәтінде қандай кейіпкерлер болды? Оларға мінездеме беріңдер? 3-топ. Кедейлік, жоқшылық туралы мақал- мәтелдер жазу. 4-топ. Қара судан басқа, аштықтың азабы, «шықпа, жаным, шықпа», Әй, рақымсыз аштық ай! Сөздерін пайдаланып сурет бойынша әңгіме құрау. «Т кестесі». Жеке жұмыс. Тәуелсіздік туралы ән. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 10мин. |
Кері байланыс. Бағалау. Топ басшысы бағалау парағындағы бағалардан қорытынды шығарады. Үйге тапсырма . Түсініп оқу, мазмұндау. «Кедейдің өмірі» тақырыбына эссе жазу. |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат |
Ғаламтор, мақал-мәтелдер. |
|||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлаймыз?
Рефлексиялық - бағалау
кезеңі |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз














