Қысқа мерзімді жоспар
Алматы облысы, Қарасай ауданы, Берекеауылы, «Береке орта мектебі» КММ – і
Бастауыш сынып мұғалімі: Әлжанова Жұмагүл Ергешқызы
|
Пән: Әдебиеттік оқу |
Мектеп: «Береке орта мектебі»КММ |
|
|
Күні: 16.03.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні : Әлжанова Жұмагүл Ергешқызы |
|
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқандар саны:21 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
|
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
|
№76 сабақтың тақырыбы |
Билерше билік айтуға үйренемін |
|
|
Сабақтың оқыту мақсаттары |
2.2.7.1 Мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды табу және шешендік сөздерді мақамдап айту |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылардың бәрі: мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді, бағалауға қатысады |
|
|
Оқушылардың көпшілігі: билердің сөз қолданысына назар аударады |
||
|
Кейбір оқушылар: сахнада билерше толғанып сөйлейді |
||
Жоспар
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Қызығушылықты ояту: Сыныпты қалыпқа келтіру. Үй жұмысын сұрау . Ой сергек Дауысты қойып, дыбыстарды әндетіп айту жаттығуларын орындау. |
Стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 30-35 минут
|
Ой қозғау Сурет жайлы не айта аласыңдар?
Тақырыпты болжау Би – көпті көрген, яғни, «көре-көре көсем болған», көнені ғана біліп қоймай, болашаққа да болжам жасай алатын адам. Би айтар сөзін бірде астарлап, бірде мысқылдап, еттен өткізіп, сүйекке жеткізген. Қажет жерінде қара тасты қақ айырып түсетін от ауызды , орақ тілді шешен болған. Билердің әділ сөздері еттен өтіп, сүйекке жеткенде , оған ата жаудың өзі де қылыш көтермеген. Билер ел мен ел арасындағы қоғамдық мәні зор саяси мәселелерді шешуде хан-сұлтандарың негізгі тірегі , кеңесшісі болған. Мақсат , күтілетін нәтиже. Сабақтың мақсатымен таныстырып, күтілетін нәтижені оқушылармен бірлесе анықтау. Оқылым Түсініп оқы №1 тапсырма Рөлге бөліп, мәнерлеп оқыңдар. №2 тапсырма Топтық жұмыс. Тапсырма: Берілген мәтінді сахналық қойылым ретінде көрсету. Бағалау: Қол соғу арқылы Ой толғау Мәтіннен көркемдігіш құралдарды тауып, түсіндіріңдер. Бағалау: Қол соғу арқылы Қосымша мәлімет: Сұрақ – жауап кезеңі.
|
Постер Интербелсенді тақта Түрлі түсті қағаздар |
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Үйге . берілген мәліметтерді оқып, есте сақтау. І. Ұлы жүз Әзіз Төле би – ХҮІІ – ХҮІІІ ғасырлардағы ұлы тұлғалардвң бірі. Ол Тәуке ханның тұсында «Жеті жарғы» аты заң жобасын жазып, бүкіл алаш халқына әйгілі болған. Абылай ханнан бастап Бөгенбай батырға дейін ақыл , кеңес беріп келген атақты Бұқар жырау да Төле биді халыққа үлгі, өнеге етіп жырлады. ІІ. Орта жүз – Қазыбек Келдібекұлы 1667 жылы туып, 1764 жылы қайтыс болған. Ол да Тәуке ханның «Жеті жарғы» әдет-ғұрып заң жобасын жасаушылардың бірі. Қазыбек бидің беделі мен ықпалына қазақ хандары ғана емес, ұлы империялардың әкімшіліктері де сүйенген, атап айтсақ, 1761 жылы Қытай империясының елшілігі , 1762 жылы орыс мемлекеті әкімшілігінің өкілдері оған арнайы келіп кеңес алып қайтқан. ІІІ. Кіші жүз айыр тілді Әйтеке би – артында аталы сөзі қалған , есімі ел жадында сақталған қазақтың келелі, шешен билерінің бірі. Жоңғар – қалмақ шапқыншылығына қарсы халық майданын құруға ат салысып, үлес қосқан қоғам қайтһраткері. Әйтекенің есімі елге ең алдымен тілмар шешендігімен, тапқыр билігімен мәлім. Кері байланыс. «Билер» тақырыбына синквейн жазу .
Рефлексия . Ауызша |
|
Қосымша мағлұматтар
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсрыма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережеері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|
А,А+ мәтін мазмұнын өмірмен байланыстырып, ақын сөздерін пайдаланып, көркем сөйлейді. |
Жетістік критерийлері арқылы |
Құндылықтарды дарыту: ынтымақтастық , құрмет. Пәнаралық байланыс : қазақ тілі , сурет, өнер. АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі. Тәрбиелік мәні: жақсылыққа жақын, жамандықтан аулақ болуға тәрбиелеу. |
|
Ойлану Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстамдым бая? Мен жоспарыма қандай өзгерістер нгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімдіосы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап берңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз ( сабақ беру және оқытуға қатысты): 1....................................................................................................................................... 2....................................................................................................................................... Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1....................................................................................................................................... 2....................................................................................................................................... Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы мені келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? ........................................................................................................................................................... ........................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................... |
||
Оқушының аты – жөні:..............................................
Тақырыбы: Әйтеке би
-
Зат есім. (1) ....................................................................................................
-
Сын есім (2)......................................................................................................
-
Етістік (3).........................................................................................................
-
Сөйлем ( 4 сөз болу керек)............................................................................
..........................................................................................................................
-
Синоним ........................................................................................................
Оқушының аты – жөні:..............................................
Тақырыбы: Төле би
-
Зат есім. (1) ....................................................................................................
-
Сын есім (2)......................................................................................................
-
Етістік (3).........................................................................................................
-
Сөйлем ( 4 сөз болу керек)............................................................................
..........................................................................................................................
-
Синоним ........................................................................................................
Оқушының аты – жөні:..............................................
Тақырыбы: Қазыбек би
-
Зат есім. (1) ....................................................................................................
-
Сын есім (2)......................................................................................................
-
Етістік (3).........................................................................................................
-
Сөйлем ( 4 сөз болу керек)............................................................................
..........................................................................................................................
-
Синоним ........................................................................................................
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Билерше билік айтуға үйренемін" 2 - сынып
Ашық сабақ "Билерше билік айтуға үйренемін" 2 - сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Алматы облысы, Қарасай ауданы, Берекеауылы, «Береке орта мектебі» КММ – і
Бастауыш сынып мұғалімі: Әлжанова Жұмагүл Ергешқызы
|
Пән: Әдебиеттік оқу |
Мектеп: «Береке орта мектебі»КММ |
|
|
Күні: 16.03.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні : Әлжанова Жұмагүл Ергешқызы |
|
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқандар саны:21 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
|
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
|
№76 сабақтың тақырыбы |
Билерше билік айтуға үйренемін |
|
|
Сабақтың оқыту мақсаттары |
2.2.7.1 Мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды табу және шешендік сөздерді мақамдап айту |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылардың бәрі: мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді, бағалауға қатысады |
|
|
Оқушылардың көпшілігі: билердің сөз қолданысына назар аударады |
||
|
Кейбір оқушылар: сахнада билерше толғанып сөйлейді |
||
Жоспар
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Қызығушылықты ояту: Сыныпты қалыпқа келтіру. Үй жұмысын сұрау . Ой сергек Дауысты қойып, дыбыстарды әндетіп айту жаттығуларын орындау. |
Стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 30-35 минут
|
Ой қозғау Сурет жайлы не айта аласыңдар?
Тақырыпты болжау Би – көпті көрген, яғни, «көре-көре көсем болған», көнені ғана біліп қоймай, болашаққа да болжам жасай алатын адам. Би айтар сөзін бірде астарлап, бірде мысқылдап, еттен өткізіп, сүйекке жеткізген. Қажет жерінде қара тасты қақ айырып түсетін от ауызды , орақ тілді шешен болған. Билердің әділ сөздері еттен өтіп, сүйекке жеткенде , оған ата жаудың өзі де қылыш көтермеген. Билер ел мен ел арасындағы қоғамдық мәні зор саяси мәселелерді шешуде хан-сұлтандарың негізгі тірегі , кеңесшісі болған. Мақсат , күтілетін нәтиже. Сабақтың мақсатымен таныстырып, күтілетін нәтижені оқушылармен бірлесе анықтау. Оқылым Түсініп оқы №1 тапсырма Рөлге бөліп, мәнерлеп оқыңдар. №2 тапсырма Топтық жұмыс. Тапсырма: Берілген мәтінді сахналық қойылым ретінде көрсету. Бағалау: Қол соғу арқылы Ой толғау Мәтіннен көркемдігіш құралдарды тауып, түсіндіріңдер. Бағалау: Қол соғу арқылы Қосымша мәлімет: Сұрақ – жауап кезеңі.
|
Постер Интербелсенді тақта Түрлі түсті қағаздар |
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Үйге . берілген мәліметтерді оқып, есте сақтау. І. Ұлы жүз Әзіз Төле би – ХҮІІ – ХҮІІІ ғасырлардағы ұлы тұлғалардвң бірі. Ол Тәуке ханның тұсында «Жеті жарғы» аты заң жобасын жазып, бүкіл алаш халқына әйгілі болған. Абылай ханнан бастап Бөгенбай батырға дейін ақыл , кеңес беріп келген атақты Бұқар жырау да Төле биді халыққа үлгі, өнеге етіп жырлады. ІІ. Орта жүз – Қазыбек Келдібекұлы 1667 жылы туып, 1764 жылы қайтыс болған. Ол да Тәуке ханның «Жеті жарғы» әдет-ғұрып заң жобасын жасаушылардың бірі. Қазыбек бидің беделі мен ықпалына қазақ хандары ғана емес, ұлы империялардың әкімшіліктері де сүйенген, атап айтсақ, 1761 жылы Қытай империясының елшілігі , 1762 жылы орыс мемлекеті әкімшілігінің өкілдері оған арнайы келіп кеңес алып қайтқан. ІІІ. Кіші жүз айыр тілді Әйтеке би – артында аталы сөзі қалған , есімі ел жадында сақталған қазақтың келелі, шешен билерінің бірі. Жоңғар – қалмақ шапқыншылығына қарсы халық майданын құруға ат салысып, үлес қосқан қоғам қайтһраткері. Әйтекенің есімі елге ең алдымен тілмар шешендігімен, тапқыр билігімен мәлім. Кері байланыс. «Билер» тақырыбына синквейн жазу .
Рефлексия . Ауызша |
|
Қосымша мағлұматтар
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсрыма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережеері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|
А,А+ мәтін мазмұнын өмірмен байланыстырып, ақын сөздерін пайдаланып, көркем сөйлейді. |
Жетістік критерийлері арқылы |
Құндылықтарды дарыту: ынтымақтастық , құрмет. Пәнаралық байланыс : қазақ тілі , сурет, өнер. АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі. Тәрбиелік мәні: жақсылыққа жақын, жамандықтан аулақ болуға тәрбиелеу. |
|
Ойлану Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстамдым бая? Мен жоспарыма қандай өзгерістер нгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімдіосы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап берңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз ( сабақ беру және оқытуға қатысты): 1....................................................................................................................................... 2....................................................................................................................................... Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1....................................................................................................................................... 2....................................................................................................................................... Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы мені келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? ........................................................................................................................................................... ........................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................... |
||
Оқушының аты – жөні:..............................................
Тақырыбы: Әйтеке би
-
Зат есім. (1) ....................................................................................................
-
Сын есім (2)......................................................................................................
-
Етістік (3).........................................................................................................
-
Сөйлем ( 4 сөз болу керек)............................................................................
..........................................................................................................................
-
Синоним ........................................................................................................
Оқушының аты – жөні:..............................................
Тақырыбы: Төле би
-
Зат есім. (1) ....................................................................................................
-
Сын есім (2)......................................................................................................
-
Етістік (3).........................................................................................................
-
Сөйлем ( 4 сөз болу керек)............................................................................
..........................................................................................................................
-
Синоним ........................................................................................................
Оқушының аты – жөні:..............................................
Тақырыбы: Қазыбек би
-
Зат есім. (1) ....................................................................................................
-
Сын есім (2)......................................................................................................
-
Етістік (3).........................................................................................................
-
Сөйлем ( 4 сөз болу керек)............................................................................
..........................................................................................................................
-
Синоним ........................................................................................................
шағым қалдыра аласыз
















