Сыныптан тыс ашық сабақ
|
Пәні: химия |
Мектеп: Жамбыл атындағы №5 мектеп-гимназиясы |
|
|
|||
|
Күні: 22.12.17ж |
Мұғалімнің есімі: Нуртаева Сандуғаш Жолдасбекқызы |
|
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы: «Биология есігін, химия кілтімен ашайық!» |
|
|
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: Химия –биология пәндерінің арасындағы байланысты оқушыларға ұғындыру, адам организмі мен химиялық элементтер арасындағы байланысты түсіндіру. Оқушылардың ой-өрісін әр түрлі тапсырмалар арқылы жетілдіру |
|
|
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Химия мен биология пәндерінің арасында тығыз байланыс бар екенін біледі |
|
|
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Адам организмінде қандай химиялық элементтер бар екенін біледі, оларды атап бере алады. |
|
|
||||
|
Кейбір оқушылар: Макро- және микроэлементтердің адам ағзасындағы ролін атап бере алады. |
|
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Макро- және микроэлементтерге қатысты сұрақтарды түсінеді және жауап бере алады, оларды қалай бір –бірінен ажырата білу керектігін түсіндіре алады. |
|
|
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: макро-, микро- және ультрамикроэлементтер, адам ағзасы, ферменттер, ДНҚ, нәруыздар |
|
|
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|
|
||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Химия мен биология арасындағы байланыс қандай жағдайға негізделген? |
|
|
||||
|
Сіз неліктен, адам ағзасы химиялық элементтерден тұрады деп аталғанын айта аласыз ба? |
|
|
||||
|
Жазылым бойынша ұстанымдар: Химиялық элементтерді және оған байланысты есептерді жаза білу |
|
|
||||
|
Алдыңғы оқу |
Макро- және микроэлементтерді ажырата білу Химиялық дәрілердің адам ағзасына әсерін білу Химиялық реакция теңдеулерін жаза білу Есептер шығара білу |
|
|
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут |
1. Сәлемдесу. ә) сабаққа дайындығын тексеру б) оқушылар назарын сабаққа аудару 2.Топтарға бөлу. І топ: «Ақуыздар» ІІ топ: «ДНК-лар» ІІІ топ: “Витаминдер” |
|
|
|||
|
Ортаңғы оқу |
Мақсаты |
Тапсырма түрлері. Түрткілер |
Күтілетін нәтиже |
|
||
|
|
||||||
|
Үй тапсырмасы 10мин |
Оқушылардың өз бетінше ізденісін арттыру, шығармашылық қабілеттерін ояту |
І топ: «Ақуыздар» Макроэлементтер туралы слайд жасау ІІ топ: «ДНК-лар» Микроэлементтер туралы слайд жасау ІІІ топ: “Витаминдер” Ультамикроэлементтер туралы слайд жасау |
Оқушылар өз беттерінше материалдар тауып, ізденеді |
|
||
|
Сергіту сәті 5мин |
Бой жазу |
“Элементтер вальсі” Әр оқушы өз жұбын табу керек Алма – алма қышқылы Картоп – крахмал Жүзім – глюкоза Лимон – лимон қышқылы Құрма – иод Малина – аспирин |
Оқушылар жемістердің құрамына кіретін химиялық заттарды ажырата алады |
|
||
|
“Кім жылдам? ” 10 мин |
Оқушылардың ой жүйріктігін тексеру |
Викториналық сұрақтар: 1. Дене қызуын төмендететін кең таралған дәрі (Аспирин) 2. Жүйкені жайландыратын дәрі-дәрмек құрамына кіретін элемент (Бром) 3. Сүйекті қаптайтын элемент (кальций) 4. Терінің қышыма ауруына қарсы жасалатын майдың құрамының басым бөлігін құрайтын химиялық элемент (Күкірт) 5. 5 ℅ спирттік ерітіндісі қан тоқтатуға қолданылатын элемент (иод) 6. Адам бойының өсуіне әсер ететін элемент (мырыш) 7. Медицинада рак ауруларын емдеу мақсатында сәулелік ванналарда қолданылатын инертті газ (Радон) 8. Пластикалық хирургияда сынған сүйектерді бекітуге және адам бас йегіндегі саңылауларды жабуға қолданылатын элементтер (Титан, тантал ) 9. Химияның ең маңызды элементі және Жер бетіндегі көптеген тірі ағзалардың тыныс алуын қамтамасыз ететін элемент (оттек) 10. Ақыл-ой элементі (фосфор) |
Оқушылар химиялық элементтердің адам ағзасындағы маңызын түсінеді |
|
||
|
Өмірмен байланысты есептер 10 мин |
Оқушылардың шапшаңдығын тексеру |
І топ: «Ақуыздар» Медицинада көп қолданылатын физерітіндінің 200 мл 5%-тік ерітіндісін дайындау үшін қанша тұз қажет? ІІ топ: «ДНК-лар» Картоптың құрамында 60% крахмал бар болса, 1т картоптан неше килограмм этил спиртін алуға болады? ІІІ топ: “Витаминдер” Құрамында темір,мыс, мырыш бар 6 г (компоненттері бірдей мөлшерде ) болатын құйманы , 150грамм 15% тұз қышқылы ерітіндісіне еріткенде пайда болған ерітіндідегі тұздардың зат мөлшерін есепте. |
Оқушылар химиялық есептер шығара алады |
|
||
|
Бағалау 5 минут |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын пайымдауларын мазмұндап, оларды негіздейді |
Моделдер құру, сызбанұсқа бойынша пайымдау Сабақта қандай материал туралы білдіңдер? Сендерге ең пайдалысы не болды? Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? - |
Оқушылар өз ойларын пайымдауларын мазмұндап, оларды негіздей алады |
|
||
|
Кері байланыс 2 мин |
|
- бүгінгі сабақтан алған әсерім.... - мынаны түсіндім.... - маған мынау қиын болды...... - келесі сабаққа ұсынымын.... |
|
|
||
Сабаққа рефлексиялық есебіміз.
Сыныптан тыс ашық сабақ химия және биология пәндері бойынша оқушылардың білімдерін тексеруге негізделген. Сабақты 3 топқа бөлу арқылы жүргіздім. Сабақ жарыс есебінде өтті. Оқушылардың өз беттерінше іздемпаздығын арттыру мақсатында оларға үй тапсырмасы ретінде микро-, макроэлементтерге слайд жасап келуге тапсырма берілді. Тапсырманы оқушылар 100% орындап келді. Сергіту сәтін де сабақ тақырыбына байланысты өткіздім «Элементтер вальсі». Химия мен биология арасындағы байланыс бойынша оқушылардың сыни тұрғысынан ойлауын дамыту мақсатында оларға викториналық сұрақтар қойылды. Оқушылар АКТ-ны пайдалану арқылы викториналық сұрақтардың жауаптарын дұрыс тауып отырды. Оқушылардың шапшаңдығын тексеру мақсатында биологиямен байланысты химиялық есептер берілді. 1-топ есептерді 1 болып орындап, жеңіске жетті. Сабақта деңгейлік бағдарламаның 7 модулі толық қамтылды. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын, пайымдауларын мазмұндап, оларды негіздеді. Сабақ соңында әр топ бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын жазып берді. Оқушылардан алынған кері байланыс арқылы мынадай тұжырымға келдім, пәнаралық сабақтарды жиі өткізіп тұру оқушылардың пәндерге деген қызығушылықтарын арттырады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Биология есігін, химия кілтімен ашайық"
Ашық сабақ "Биология есігін, химия кілтімен ашайық"
Сыныптан тыс ашық сабақ
|
Пәні: химия |
Мектеп: Жамбыл атындағы №5 мектеп-гимназиясы |
|
|
|||
|
Күні: 22.12.17ж |
Мұғалімнің есімі: Нуртаева Сандуғаш Жолдасбекқызы |
|
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы: «Биология есігін, химия кілтімен ашайық!» |
|
|
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: Химия –биология пәндерінің арасындағы байланысты оқушыларға ұғындыру, адам организмі мен химиялық элементтер арасындағы байланысты түсіндіру. Оқушылардың ой-өрісін әр түрлі тапсырмалар арқылы жетілдіру |
|
|
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Химия мен биология пәндерінің арасында тығыз байланыс бар екенін біледі |
|
|
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Адам организмінде қандай химиялық элементтер бар екенін біледі, оларды атап бере алады. |
|
|
||||
|
Кейбір оқушылар: Макро- және микроэлементтердің адам ағзасындағы ролін атап бере алады. |
|
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Макро- және микроэлементтерге қатысты сұрақтарды түсінеді және жауап бере алады, оларды қалай бір –бірінен ажырата білу керектігін түсіндіре алады. |
|
|
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: макро-, микро- және ультрамикроэлементтер, адам ағзасы, ферменттер, ДНҚ, нәруыздар |
|
|
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|
|
||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Химия мен биология арасындағы байланыс қандай жағдайға негізделген? |
|
|
||||
|
Сіз неліктен, адам ағзасы химиялық элементтерден тұрады деп аталғанын айта аласыз ба? |
|
|
||||
|
Жазылым бойынша ұстанымдар: Химиялық элементтерді және оған байланысты есептерді жаза білу |
|
|
||||
|
Алдыңғы оқу |
Макро- және микроэлементтерді ажырата білу Химиялық дәрілердің адам ағзасына әсерін білу Химиялық реакция теңдеулерін жаза білу Есептер шығара білу |
|
|
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут |
1. Сәлемдесу. ә) сабаққа дайындығын тексеру б) оқушылар назарын сабаққа аудару 2.Топтарға бөлу. І топ: «Ақуыздар» ІІ топ: «ДНК-лар» ІІІ топ: “Витаминдер” |
|
|
|||
|
Ортаңғы оқу |
Мақсаты |
Тапсырма түрлері. Түрткілер |
Күтілетін нәтиже |
|
||
|
|
||||||
|
Үй тапсырмасы 10мин |
Оқушылардың өз бетінше ізденісін арттыру, шығармашылық қабілеттерін ояту |
І топ: «Ақуыздар» Макроэлементтер туралы слайд жасау ІІ топ: «ДНК-лар» Микроэлементтер туралы слайд жасау ІІІ топ: “Витаминдер” Ультамикроэлементтер туралы слайд жасау |
Оқушылар өз беттерінше материалдар тауып, ізденеді |
|
||
|
Сергіту сәті 5мин |
Бой жазу |
“Элементтер вальсі” Әр оқушы өз жұбын табу керек Алма – алма қышқылы Картоп – крахмал Жүзім – глюкоза Лимон – лимон қышқылы Құрма – иод Малина – аспирин |
Оқушылар жемістердің құрамына кіретін химиялық заттарды ажырата алады |
|
||
|
“Кім жылдам? ” 10 мин |
Оқушылардың ой жүйріктігін тексеру |
Викториналық сұрақтар: 1. Дене қызуын төмендететін кең таралған дәрі (Аспирин) 2. Жүйкені жайландыратын дәрі-дәрмек құрамына кіретін элемент (Бром) 3. Сүйекті қаптайтын элемент (кальций) 4. Терінің қышыма ауруына қарсы жасалатын майдың құрамының басым бөлігін құрайтын химиялық элемент (Күкірт) 5. 5 ℅ спирттік ерітіндісі қан тоқтатуға қолданылатын элемент (иод) 6. Адам бойының өсуіне әсер ететін элемент (мырыш) 7. Медицинада рак ауруларын емдеу мақсатында сәулелік ванналарда қолданылатын инертті газ (Радон) 8. Пластикалық хирургияда сынған сүйектерді бекітуге және адам бас йегіндегі саңылауларды жабуға қолданылатын элементтер (Титан, тантал ) 9. Химияның ең маңызды элементі және Жер бетіндегі көптеген тірі ағзалардың тыныс алуын қамтамасыз ететін элемент (оттек) 10. Ақыл-ой элементі (фосфор) |
Оқушылар химиялық элементтердің адам ағзасындағы маңызын түсінеді |
|
||
|
Өмірмен байланысты есептер 10 мин |
Оқушылардың шапшаңдығын тексеру |
І топ: «Ақуыздар» Медицинада көп қолданылатын физерітіндінің 200 мл 5%-тік ерітіндісін дайындау үшін қанша тұз қажет? ІІ топ: «ДНК-лар» Картоптың құрамында 60% крахмал бар болса, 1т картоптан неше килограмм этил спиртін алуға болады? ІІІ топ: “Витаминдер” Құрамында темір,мыс, мырыш бар 6 г (компоненттері бірдей мөлшерде ) болатын құйманы , 150грамм 15% тұз қышқылы ерітіндісіне еріткенде пайда болған ерітіндідегі тұздардың зат мөлшерін есепте. |
Оқушылар химиялық есептер шығара алады |
|
||
|
Бағалау 5 минут |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын пайымдауларын мазмұндап, оларды негіздейді |
Моделдер құру, сызбанұсқа бойынша пайымдау Сабақта қандай материал туралы білдіңдер? Сендерге ең пайдалысы не болды? Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? - |
Оқушылар өз ойларын пайымдауларын мазмұндап, оларды негіздей алады |
|
||
|
Кері байланыс 2 мин |
|
- бүгінгі сабақтан алған әсерім.... - мынаны түсіндім.... - маған мынау қиын болды...... - келесі сабаққа ұсынымын.... |
|
|
||
Сабаққа рефлексиялық есебіміз.
Сыныптан тыс ашық сабақ химия және биология пәндері бойынша оқушылардың білімдерін тексеруге негізделген. Сабақты 3 топқа бөлу арқылы жүргіздім. Сабақ жарыс есебінде өтті. Оқушылардың өз беттерінше іздемпаздығын арттыру мақсатында оларға үй тапсырмасы ретінде микро-, макроэлементтерге слайд жасап келуге тапсырма берілді. Тапсырманы оқушылар 100% орындап келді. Сергіту сәтін де сабақ тақырыбына байланысты өткіздім «Элементтер вальсі». Химия мен биология арасындағы байланыс бойынша оқушылардың сыни тұрғысынан ойлауын дамыту мақсатында оларға викториналық сұрақтар қойылды. Оқушылар АКТ-ны пайдалану арқылы викториналық сұрақтардың жауаптарын дұрыс тауып отырды. Оқушылардың шапшаңдығын тексеру мақсатында биологиямен байланысты химиялық есептер берілді. 1-топ есептерді 1 болып орындап, жеңіске жетті. Сабақта деңгейлік бағдарламаның 7 модулі толық қамтылды. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын, пайымдауларын мазмұндап, оларды негіздеді. Сабақ соңында әр топ бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын жазып берді. Оқушылардан алынған кері байланыс арқылы мынадай тұжырымға келдім, пәнаралық сабақтарды жиі өткізіп тұру оқушылардың пәндерге деген қызығушылықтарын арттырады.
шағым қалдыра аласыз













