Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Биосфера және оның құрамдас бөліктері" 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспарлау
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық география. Биосфера |
Мектеп: Алматы қаласы, № 72 ЖББ мектеп |
|
Күні:12 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қадырханова Жансая Жәнібекқызы |
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 24 |
Қатыспағандар:1 |
Сабақтың тақырыбы |
Биосфера және оның құрамдас бөліктері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.4.1 Биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар
|
|
Оқушылардың көпшілігі
|
||
Кейбір оқушылар
|
||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
|
Бағалау критерийі |
Биосферадағы зат айналымын сызбада көрсетіп, түсіндіреді. |
|
Тілдік мақсаттар
|
Тірі заттар,биогенді заттар, биокосты зат, тұтастық, орталықтандыру, ашықтық, өзін-өзі реттеу, алуан түрлілік, |
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
|
Пәнаралық байланыс |
Биология. Тірі ағзалардың өмір сүру ортасы Жаратылыстану. Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау Жерде тіршіліктің пайда болуы |
|
Алдыңғы білім |
5-6 сыныптың, Жаратылыстану пәнінен алған биосфера, тірі ағзалар туралы білімдерін еске түсіру |
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10-15 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу
Тренинг «Комплименттер бұрқасыны»
4 суретті киып, мозайка әдісі арқылы оқушылар құрастырып, топқа бөлінеді. Атмофера,гидросфера, биосфера литосфера қабықтар бойынша топқа біріктіріледі.
«Динамика – статистика» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтайды. Дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып,шешу жолдарын тақырыбында сұрақ жауап беру арқылы пысықтайды
Суреттер бойынша тақырып анықтап, мақсатымен танысады
Биосфера дегеніміз не? Биосфераның шекарасы бар ма? Биосфераның құрамына не кіреді? |
Суреттер
презентация 2,3. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20-25 мин |
Тапсырма бойынша нұсқаулық; - мұғалім тапсырманы түсіндіреді - түсінгенін 1,2 оқушыдан сұрайды
Жұптық жұмыс Жер планетасының биосферасы – адам және басқа барлық тірі организмдердің тіршілік ету ортасы. Бұл – планетадағы тірі заттардың тіршілік аймағы. Биосфераның құрлымы, құрлысы және энергетикасы онда тіршілік ететін тірі организмдердің тіршілік процестерінің жиынтығымен анықталады. Биосфераның ең төменгі шегарасы құрлық бетінен 3км тереңдікте және теңіз түбінен 0.5 төменгі қабатта орналасқан деп есептелінеді. Жоғарғы шегарасы трофеспераны және жер бетінен 25км биіктікке дейінгі стратосфераның төменгі қабатын алып жатыр. В.И. Вернадский өз ілімінде алуан түрлі компонеттерден тұратын биосфера құрамын анықтады. Басты және негізгі компонент- тірі заттар. Сіреспе зат – тірі организмдердің қатысуынсыз түзілетін өлі денелер. Тірі организмдер түзетін және қайта өңдейтін – биогенді заттар. Биокосты зат – бұл организмдердің тіршілік әрекеті мен өлі табиғатта болатын үдерістердің бірге әрекеттесуі әсерінен пайда болатын заттар. Дескриптор -Биосфераның құрылымы мен құрамын біледі.
2.Тапсырма “Семантикалық карта” әдісі арқылы терминдерді анықтамалармен сәйкестендіріңіз: Жұптық жұмыс
- терминдер мен анықтамаларды сәйкестендіреді; 3- тапсырма. Жұптық жұмыс. «Қос шеңбер” әдісі арқылы оқушылар суретті қолдана отырып биосфера шекарасына түсіндіру:
Атмосфера (км)______________________________________ Гидросфера (км)_________________ _____________________ Дескриптор
4 - тапсырма. Топпен жұмыс Биосферадағы зат айналымын, таралу шекараларын «Рөлдік ойын» әдісі арқылы түсіндіреді.
Дескриптор
|
Мәтінмен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3-4 мин |
Қорытындылау. Сабақты «Веер» әдісі бойынша қорытындылайды. Қағаздан веер жасап 2 ашық сұрақ жазады да , келесі топтағы оқушымен алмастырады. Жауап жазып қайта алмастырып, жауаптарын тексереді.
|
Қағаз, маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия 2-3 мин |
«Плюс – Минус – Қызығамын» кестесі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.тапсырма Смайлик арқылы топ бірін –бірі бағалайды
2. тапсырма «Қошемет» әдісі арқылы бағалау.
3. тапсырма «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау
4. тапсырма «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы топ бір-бірін бағалайды.
|
Сергіту сәті «Көңілді күн» https://www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |