Ы.Алтынсарин
атындағы ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары. №82сабақ
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес
теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді
шешу.
-
Бөлім:
6.3А. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуПедагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Нұрхатова А.БКүні:
20.01.2022ж
Сынып:6Б
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
Сабақтың мақсаты
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.
-
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
5 минут
Ұйымдастыру. Амандасу.
Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.
Сабақ мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру,
оқушылар бір-бірінің дәптерлерін қима қағаздар көрсету арқылы тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.

Қызыл, жазыл карточка
Қима қағаздар
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
«Кір жаю» әдісі
Сұрақтар:
-Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
-Мәндес теңдеулер дегеніміз не?
-Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
-Теңдеудің қандай қасиеттері бар?
-Математика ғылымының дамуына көп еңбек сіңірген қазақ ғалымы
-Ұқсас қосылғыштар дегеніміз не?

Жауабы:
-
ах=b түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады (мұндағы х-айнымалы, а,в – қандайда бір сан)
-
Түбірлері бірдей болатын немесе түбірлері болмайтын теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады
-
Айнымалының теңдеуді тура теңдікке айналдыратын мәні
-
2қасиеті бар: теңдеудің екі жақ бөлігіне бірдей сан қоссақ мәндес теңдеуге түрленеді және екі жақ бөлігін көбейтсе
-
Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы (академик,профессор,математика ғылымы докторы)
-
Арифметикалық есептердегі әріптік бөліктері бірдей қосылғыштар
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Қима қағаздар
қыстырғыштар
Топпен жұмыс
15 минут
«Домино» ойыны
-
Әр топқа 2 тапсырма беріледі. Әр тапсырманың жанында өзге тапсырма жауаптары тұрады. Топ тапсырмаларды орындап болған соң, топ басшылары шығып басқа топтың домино парағымен жауаптарын сәйкестендіріп қояды.
-
3х+2=3,5х-2
-
2х-1,2=4х+4,8
-
4х-5,6=3х-2,7
-
7х-3=х+9
-
-12-2х=х-3
-
-50-17х=-15х-14

Жауабы:
-
х=8
-
х=-3
-
х=2,9
-
х=2
-
х=-3
-
х=-18
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Домино парақтары
Жеке жұмыс
10 минут
Тақтамен жұмыс
«Бинго»ойыны
Лототрон айналып 1 шар экранға шығады. Сол шарға сәйкес берілген есепті шығару керек
-
21х+45=17+14х
-
13х+27=16х+4,5
-
4х+5(3-2х)=5-11х
-
19-2(3х+8)=2х-37
-
8х+3(7-2х)=4х+3
-
23-4(3х+8)=1-17х

Жауабы:
-
х=-4
-
х=7,5
-
х=-2
-
х=5
-
х=9
-
х=2
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Презентация
«Математикалық поезд»ойыны
Билеттер:
1. Купеге билет алу үшін тест тапсырмасынан 4-5балл алу
2. Плацкартқа билет алу үшін
тест тапсырмасынан 3балл алу
3. Жалпы вагонға билет алу
үшін тест тапсырмасынан
2балл алу керек
1. Теңдеуді шешу: 0х=5
а) 0; в) 5; с) түбірі жоқ
2. Теңдеуді шешу: 7х+3 = х+15
а) 2; в) 2,25; с) 3
3. Теңдеуді шешу: 0х = 0
а) 0; в) х- кез-келген сан с) 1;
4. Теңдеуді шешу: 6х-7 = х+3
а) 2; в) -4/7 с) -4
5. Теңдеуді шешу: 3х = 1
а) 1/3; в) 3 с) 1
Оқушылар алған билеттеріне байланысты деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
Жалпы вагондағы оқушыларға тапсырма:
7+4х=25-5х
Плацкарт билетті оқушыларға тапсырма:
3(х+5)=7-5х
Купе билетті оқушыларға тапсырма:
8х-7=3х+n, теңдеудің түбірі -0,2 болатындай етіп, n санын таңдап алыңыз


-
х=2
-
х=-1
-
n=-8

«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Соңы
5 минут
Рефлексия:

Үйге тапсырма: №846,847
Оқушылар стикерлерге өз ойларын жазып бағдаршамға жапсырады

Смайликтер арқылы «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Стикерлер
Бағалау парағы
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеу. 6 сынып
Ашық сабақ: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеу. 6 сынып
Ы.Алтынсарин
атындағы ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары. №82сабақ
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес
теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді
шешу.
-
Бөлім:
6.3А. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуПедагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Нұрхатова А.БКүні:
20.01.2022ж
Сынып:6Б
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
Сабақтың мақсаты
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.
-
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
5 минут
Ұйымдастыру. Амандасу.
Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.
Сабақ мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру,
оқушылар бір-бірінің дәптерлерін қима қағаздар көрсету арқылы тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.

Қызыл, жазыл карточка
Қима қағаздар
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
«Кір жаю» әдісі
Сұрақтар:
-Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
-Мәндес теңдеулер дегеніміз не?
-Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
-Теңдеудің қандай қасиеттері бар?
-Математика ғылымының дамуына көп еңбек сіңірген қазақ ғалымы
-Ұқсас қосылғыштар дегеніміз не?

Жауабы:
-
ах=b түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады (мұндағы х-айнымалы, а,в – қандайда бір сан)
-
Түбірлері бірдей болатын немесе түбірлері болмайтын теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады
-
Айнымалының теңдеуді тура теңдікке айналдыратын мәні
-
2қасиеті бар: теңдеудің екі жақ бөлігіне бірдей сан қоссақ мәндес теңдеуге түрленеді және екі жақ бөлігін көбейтсе
-
Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы (академик,профессор,математика ғылымы докторы)
-
Арифметикалық есептердегі әріптік бөліктері бірдей қосылғыштар
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Қима қағаздар
қыстырғыштар
Топпен жұмыс
15 минут
«Домино» ойыны
-
Әр топқа 2 тапсырма беріледі. Әр тапсырманың жанында өзге тапсырма жауаптары тұрады. Топ тапсырмаларды орындап болған соң, топ басшылары шығып басқа топтың домино парағымен жауаптарын сәйкестендіріп қояды.
-
3х+2=3,5х-2
-
2х-1,2=4х+4,8
-
4х-5,6=3х-2,7
-
7х-3=х+9
-
-12-2х=х-3
-
-50-17х=-15х-14

Жауабы:
-
х=8
-
х=-3
-
х=2,9
-
х=2
-
х=-3
-
х=-18
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Домино парақтары
Жеке жұмыс
10 минут
Тақтамен жұмыс
«Бинго»ойыны
Лототрон айналып 1 шар экранға шығады. Сол шарға сәйкес берілген есепті шығару керек
-
21х+45=17+14х
-
13х+27=16х+4,5
-
4х+5(3-2х)=5-11х
-
19-2(3х+8)=2х-37
-
8х+3(7-2х)=4х+3
-
23-4(3х+8)=1-17х

Жауабы:
-
х=-4
-
х=7,5
-
х=-2
-
х=5
-
х=9
-
х=2
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Презентация
«Математикалық поезд»ойыны
Билеттер:
1. Купеге билет алу үшін тест тапсырмасынан 4-5балл алу
2. Плацкартқа билет алу үшін
тест тапсырмасынан 3балл алу
3. Жалпы вагонға билет алу
үшін тест тапсырмасынан
2балл алу керек
1. Теңдеуді шешу: 0х=5
а) 0; в) 5; с) түбірі жоқ
2. Теңдеуді шешу: 7х+3 = х+15
а) 2; в) 2,25; с) 3
3. Теңдеуді шешу: 0х = 0
а) 0; в) х- кез-келген сан с) 1;
4. Теңдеуді шешу: 6х-7 = х+3
а) 2; в) -4/7 с) -4
5. Теңдеуді шешу: 3х = 1
а) 1/3; в) 3 с) 1
Оқушылар алған билеттеріне байланысты деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
Жалпы вагондағы оқушыларға тапсырма:
7+4х=25-5х
Плацкарт билетті оқушыларға тапсырма:
3(х+5)=7-5х
Купе билетті оқушыларға тапсырма:
8х-7=3х+n, теңдеудің түбірі -0,2 болатындай етіп, n санын таңдап алыңыз


-
х=2
-
х=-1
-
n=-8

«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Соңы
5 минут
Рефлексия:

Үйге тапсырма: №846,847
Оқушылар стикерлерге өз ойларын жазып бағдаршамға жапсырады

Смайликтер арқылы «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Стикерлер
Бағалау парағы
-
шағым қалдыра аласыз













