2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу. 6 сынып

Ашық сабақ. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу. 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақта қолданатын әдіс тәсілдермен бөлісу
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

«Жетісу облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Талдықорған қаласының « Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мұғалімнің аты-жөні:

Ахмет А

Пән/Сынып: математика / 6

6 А сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.2.1 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу.

Сабақтың мақсаты:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу.

Сабақ барысы

Уақыты

Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

4 мин


Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу.

«Gynzy» платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді. Бағалау парағы түсіндіріледі.

«Сәйкесін тап!»

«Interacty» платформасы арқылы дұрыс анықтамаларын сәйкестендіреді






Сәлемдеседі

«Gynzy» платформасы арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар тақтадағы сұрақтарды сәйкес жауапқа апарып орналастырады.






Мадақтау арқылы бағалау. Дұрыс жауап бергендерге: «Бұл дұрыс жауап», «Жарайсың, сен тапсырмаға толық жауап бердің», қателескен жағдайда «Жақсы, бір қатең бар түзетіп жіберсең»


«Gynzy» платформасы

https://interacty.me/projects/aad502e752d69937

8 мин



















15 мин



























8 мин




















7мин


Сабақтың ортасы

Жұптық жұмыс.
















Топтық жұмыс


























Жеке жұмыс



















ТЕСТ

«Ақылыңа ақыл қос» әдісі

1-Тапсырма

Оқушы 5 дәптер сатып алу үшін 300 теңгеден артық ақша төлейді. Егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, 450 теңгеден кем ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңгеге болуы мүмкін?

Шешуі: (тг)- дәптердің алғашқы бағасы.


60 70

Жауабы: (60;70)


«Біз жеңіске жетеміз» әдісі

2-Тапсырма. Үшбұрыштың бір қабырғасы 5 метр, екіншісі 8 метр. Үшбұрыштың периметрі 17 метрден артық болса, үшінші қабырғасы қандай болуы мүмкін?

Шешім. x метр (x>0) үшбұрыштың үшінші қабырғасының ұзындығы болсын, онда есеп шарттарына сәйкес және үшбұрыштың теңсіздігін ескере отырып, теңсіздіктер жүйесін құрастырамыз және шешеміз:

Жауабы: (4;13)

Топтардың алдында белгілер тұрады. Сол бойынша топтарға көмектер көрсетіледі.


Сұрағымыз бар


Бәрі түсінікті, көмек қажет етпейміз



Мәлімет таппай жатырмыз, көмек керек



«Талпынып талап қыл!»

Қатесін тап:

3-тапсырма:

Тең қабырғалы үшбұрыштың табанының ұзындығы 70 см, ал оның периметрі 166 см-ден кем үшбұрыштың қабырғасының ұзындығы қандай болуы мүмкін

Шешім. Үшбұрыштың бүйір қабырғасы х см болсын. P = 2x + 70; бірақ P < 166. Үшбұрышты салу үшін келесі шарт орындалуы керек: жалпы екі қабырғасы негізден кіші, яғни. 2x > 70.

Осылайша, бізде екі теңсіздік жүйесі бар:


Жауабы: аралығында болады.

«Socrative» платформасы арқылы тестті орындайды

Тест:

1. Ауа температурасы

Күз айларында бір қалада түнгі ауа температурасы кемінде -2°C болуы керек, бірақ 5°C-тан аспауы тиіс, себебі төмен температура өсімдіктерге зиян тигізуі мүмкін.

Сұрақ:

Түнгі ауа температурасы қандай мәндерді қабылдай алады?

А) - 2 x 5 В) - 5 x 2

С) - 2 x 5 Д) - 2 x 5

2. Ұзындықты өлшеу

Мейіржан есікке жаңа перде сатып алмақшы. Оның үйіндегі терезенің биіктігі кем дегенде 180 см, бірақ 200 см-ден ұзын болмауы керек.

Сұрақ:Перденің ұзындығы қандай мәндерді қабылдайтынын бағалаңыз.

А) 180 x 200 В) 180 x 200

С) 180 x 200 Д) 180 x 200

3. Велосипед жылдамдығы

Ерасыл велосипед тебу кезінде жылдамдығын сағатына 10 км-ден кем емес, бірақ 15 км-ден аспайтын деңгейде ұстауы керек.

Сұрақ:Ол қандай жылдамдықпен қозғала алады? А) 10 x 15 В) 10 x 15

С) 10 x 15 Д) 10 x 15

4. Емтихан бағасы

Оқушылардың ТЖБ бағасы 12 балдан төмен болмауы, бірақ 20 балдан аспауы керек. Себебі осы жағдайда олар 4 пен 5 деген бағаларға қорытылады.

Сұрақ:Оқушылардың ТЖБ бағасы қандай болуы мүмкін? А) 12 x 20 В) 12 x 20

С) 12 x 20 Д) 12 x 20

Оқушылар жұпта біріге отырып мәтін есепті шығарады. Бір-біріне түсіндіреді.

Бірінші шығарып болған жұп оқушыны тақтаға шығартып есепті талдау жүргізеді.

Бағалау парағын толтырады.













Оқушылар топтаса отырып есеп шартына сай теңсіздіктер жүйесі арқылы есепті шығарады.Алоритм реттілігін анықтайды. Шығарып болғаннан кейін әр топ парақтарын ауыстырып, тақтада берілген дұрыс жауапқа сай тексереді. Тапсырма бойынша кері байланыс алады.

















Оқушылар жеке берілген тапсырманы оқып, құрылған жүйені тексеріп, қатесін тауып, дәптерге дұрысын жазады.

Тақтада талқылайды.

Бағалау парағын толтырады.















Платформада берілген тапсырманы орындап, алған баллдарын бағалау парағына толтырады.


Жауабы:

1 А.

2 В.

3 С.

4 В.








Дескриптор:

-теңсіздік-тер жүйесін құрады

1балл

-бірінші теңсіздіктің шешімін табады

1балл

-екінші теңсіздік-тің шешімін табады

1балл

-теңсіздік-тердің қиылысуын тауып жауабын жазады

1балл

Алгоритм :

  • үшбұрыштың үшінші қабырғасына айнымалы енгізеді;

  • теңсіздіктер жүйесін құрастырады;

  • бірінші теңсіздіктің шешімін табады

  • екінші теңсіздіктің шешімін табады

  • теңсіздіктердің қиылысуын тауып

  • жауабын жазады.

Бірінші дұрыс орындаған топ жеңіске жетеді.





Дескриптор:

-есеп шартына сай жүйенің құрылғанын тексереді;


1балл

-жауапты тексеріп дұрыс жауабын айтады;

1балл







Тест -4 балл


Слайд











Үлестірме

қағаздар


Слайд

















Б елгілер







Слайд

Үлестірме

қағаздар










платформасы

https://b.socrative.com/teacher/#import-quiz/80210119

3 мин







Сабақтың соңы


Қорытынды.


Рефлексия- «Метатану» әдісі

оқушының өз оқу үдерісін бағалауы, түсінігін тексеруі және өзін-өзі дамыту жолдарын іздеуі.


Үйге тапсырма: 983есеп

Берілген бағалау парағын толтырып алған баллдарын айтады.

Оқушылар өз ойларымен бөліседі

"Мен бұл тапсырманы қалай орындадым?"

"Мен қай жерде қателестім?"

"Келесі жолы қалай жақсарта аламын?" деген сұрақтар арқылы жүзеге асады.

Рефлексия- «Метатану» әдісі








Жариялаған:
Ахмет Айман
26 Наурыз 2025
73
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі