Сабақтың
тақырыбы: Бір айнымалысы бар
сызықтық теңсіздіктер тарауын қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: сан аралықтарының түрлерін
және теңсіздіктер шешімдер жиынын сан аралығында кескіндеуді және
жазуды, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуін,бір айнымалысы бар
сызықтық теңсіздіктер және олардың жүйелерін шешу тақырыптарын
қайталау.
Тәрбиелілігі: оқушыларды ақыл-ой тәрбиесіне,
достық қарым-қатынаста болуға,өз мүмкіндіктеріне сенуге
баулу.
Дамытушылығы: бір айнымалысы бар сызықтық
теңсіздіктер тақырыбына есептер шығару
барысында дұрыс қолдана білу дағдыларын
қалыптастыру.
Сабақтың түрі: оқушылар арасында сайыс
сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,ережелер,деңгейлік
есептер
Көрнекілігі: Безендірілген кабинет, карточкалық
тапсырмалар, логикалық есептер, әр топқа даярланған үстел,
тірек-сызбалар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі:
- Құрметті ұстаздар, оқушылар сіздер 2 топ арасында
өтетін
«Бір айнымалысы бар
сызықтық теңсіздіктер тарауын
қайталау»
тақырыбын
қорытындылау мақсатында өткізілетін ашық сабағымызға қош
келдіңіздер!
Сайысымыздың негізгі мақсаты тарау бойынша тапсырмаларды орындау
арқылы алған білімдерін, одан әрі тереңдету. Алған білімдерін
пысықтау. Сұрақтардың жауаптарын дұрыс айтуларыңыз керек. Әр дұрыс
айтылған жауаптарға , бір ұпайдан қосылып
отырады.
Жоспары:
1.
Топтың өзін таныстыруы,
ұраны
-
Ережелерді ескерейік (әр топ мүшелеріне
ережелер)
-
Тақырыпқа тапқырлық(ашық және
жабық тест түрінде)
-
Біліктілер белесі(әр топқа
есептер)
5. Ертедегі
есептер
1.
Топтың
өзін таныстыруы, ұраны:
«Білім тобы» «Ғылым тобы»
Білекті
бірді жығар Оқу-білім бұлағы
Білімді
мыңды жығар Білім-өмір шырағы
Ұранымыз: тек Алға! Ұранымыз: Қалыспа!
2. Ережелерді
ескерейік
«Білім»тобына
сұрақтар:
1) Санды теңсіздіктерді қосу
ережесі?
2) Санды теңсіздіктерді көбейту ережесі ?
3) Сан аралықтарының түрлерін ата?
4) Бір айнымалысы бар сызықтық
теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
5) Мәндес теңсіздіктер
дегеніміз не?
«Ғылым» тобына
сұрақтар:
1) Санды теңсіздіктерді азайту
ережесі ережесі?
2) Санды теңсіздіктерді бөлу ережесі ?
3) Сан аралықтарының қиылысуының,бірігуінің,шешімі болмайтынын
бейнелейтін белгілерді жаз?
4) Теңсіздікті шешу дегеніміз
не?
5) Қандай сан аралықтары
кесінді және интервал деп аталады?
3. Тақырыпқа тапқырлық (ашық
тест түрінде)
1) Берілген теңсіздік қай
аралыққа тең.
х
>12
А)
В
)
Г
)
Д)
2) Берілген қос теңсіздік қай аралыққа
тең.
-
1<х<8
А)
В
)
С
)
Д
)
3) Берілген теңсіздік қай аралыққа
тең.
х≤-7
А
)
У
)
С
)
Д
)
4) Берілген қос теңсіздік қай аралыққа
тең.
-108≤х≤187
А)
В
)
С
)
Д
)
5) Берілген теңсіздік қай
аралыққа тең.
2
х≥7
А)
В
)
Д
)
С) [3,5;
+∞)
-
Біліктілік бекеті(әр топқа
есептер)
1)
Ж:
х≤0,4
2)
Ж:
х>11
-
Ертедегі есептер елі
1) Парсы
шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалырды. Бірінші ұлына барлық
түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші ұлына 1/9-ін алуды
тапсырды. Ағайындылар көп ойланды,ғбірақ әкесінің мұрасын ол
айтқандай бөлісе алмады.Сол кезде олардың жанынан түйесімен
Қожанасыр өтіп бара жатыр еді. Ол түйелерге өзінің түйесін
қосып,мәселені шешуді ұсынды. Шындығында,ағайындылар түйелерді
әкесі айтқандай бөліп алды. Қожанасыр да өз түйесін қайтарып алып
кетті. Ойланыңдар, бұл қалай болғаны?
2) Ежелгі
грек математигі Пифагордан: «Сіздің неше оқушыңыз бар?»-деп
сұрағанда, ол: «Менің оқушыларымның жартысы математиканы оқып
үйренеді,ширегі табиғаттануды оқып үйренеді,ал 1/7-і уақытты үнемі
ойланып отырып өткізеді,қалғаны 3 қыз»,деп жауап беріпті.
Пифагордың неше оқушысы болған? Ж: 28
Осымен біз ашық сабағымызды
қорытындылаймыз,әділқазылар алқасы өз әділ бағаларын қойып,жеңімпаз
атанған топты жариялауын сұранамыз!