
Алматы қаласы Білім басқармасының
МКҚК «Алматы мемлекеттік политехникалық колледжі»
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Бекітемін
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
___________Мәлікова М.С.
« __ » _________ 2022 жыл
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
|
ШЕБЕР СЫНЫП ТАЛДАМАСЫ |
|
|
Тақырыбы: |
Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі |
|
Математика пәні оқытушысы |
Сигаева В.М. |
Алматы, 2022
|
Келісілді |
|
|
|
|
Директордың оқу-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары |
|
Абылханова Н.Ж.. |
|
|
«____»__________ 202__жыл
|
|
|
|
|
Әдіскер |
|
Калтаева Ф.Т. |
|
|
«____»__________ 202__жыл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Радиотехника, электроника және телекомуникациялар» бөлім отырысында қаралды |
|||
|
Хаттама №___ «____» _____________202__жыл |
|||
|
Бөлім меңгерушісі |
|
Маха Б. |
|
|
|
|
|
|
Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі.
(сабақтың тақырыбы)
|
1. |
Модуль/пән атауы |
Математика |
|
|
2. |
Өткізілген күні |
«06» қазан 2022 ж. |
|
|
3. |
Жалпы мәліметтер |
Курс 1 |
Топ ТЗИ22-1 |
|
4. |
Сабақтың түрі |
Аралас |
|
|
5. |
Мақсаты |
1)Бірнеше айнымалысы бар көпмүшенің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау; 2) Симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу |
|
|
Міндеттері |
Бір айнымалысы бар көпмүше мен оның элементтеріне анықтама беру; Бір айнымалысы бар көпмүшенің стандарт түрі ұғымдарына анықтама беру. |
||
|
6. |
Білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі |
•Бір айнымалысы бар бірмүшенің анықтамасын біледі; •Көпмшені стандарт түрге келтіре алады; •Көпмүшенің стандарт түрі арқылы көпмүшенің үлкен мүшесін, үлкен мүшесінің коэффициентін және бос мүшесін анықтай алады; |
|
|
7. |
Қажетті ресурстар |
Оқулық, слайд, таратпа қағаздар |
|
|
7.1.Оқу-әдістемелік жабдықтау, анықтамалық әдебиеттер |
Алгебра, 10 сынып, 2-бөлім. Әбілқасымова |
||
|
7.2.Техникалық құралдар, материалдар: |
Интерактивті тақта, тапсырмалар |
||
|
8. |
Сабақтың барысы |
||
|
8.1. |
Ұйымдастырушылық-мотивациялық (5 мин.): |
||
|
1.Ұйымдастыру.(психологиялық ахуал,топқа бөлу) Амандасу,оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал: « Іске сәт» деген сөз арқылы оқушылардың жағымды көңіл-күйлерін қалыптастыру. |
|||
|
8.2 |
Үй тапсырмасын өзектендіру (15 мин.): |
||
|
Үйге берілген есептерді тексеру, сабақ тақырыбымен таныстыру, мақсатын айқындау. Өткен тақырыпты қайталау. «Ой қозғау» әдісі Қарқынды саралау. Оқушылар берілген сұрақтарға шектеулі уақытқа жауап береді. 1. Функция дегеніміз не? 2.Функция сөзінің мағынасы қандай? 3.Тригонометрия сөзінің мағынасы қандай. 4.Тригонометриялық функциялар қасиеттері. Sinx, Cosx, tgx, ctgx 5 Кері тригонометриялық функциялар. «Қағаздағы сұрақтар» әдісі Әрқайсысы қағаз қиындысына өзі білгісі келген немесе өзі жауап бергісі келген сұрақтарды жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде қатысушыларға таратылып беріледі. Әркім өзіне түскен сұрақтарға жауап береді. Бұл - үй тапсырмасын сұрағанда қолдануға тиімді тәсіл. |
|||
|
8.3 |
Жаңа білім мен дағдыны/Кәсіби білікті қалыптастыру (40 мин.): Анықтама. Бірмүшелердің қосындысы көпмүше деп аталады. х2; ху; ху2 х2+ ху+ ху2 – көпмүшелер; Анықтама.Көпмүшенің құрамына кіретін бірмүшелер көпмүшенің мүшелері деп аталады. Анықтама.Стандарт түрдегі ұқсас емес бірмүшелерден тұратын көпмүшені стандарт түрдегі көпмүше деп атайды. Мысалы, 6х2+7ху2+8х2у+9у2 3х2+4у2+5(х2+у+ху)= 3х2+4у2+5х2+5у+5ху= 8х2+4у2+5у+5ху Анықтама.Көпмүшенің дәрежесі деп құрамындағы бірмүшелер дәрежелерінің ең үлкен дәрежесін айтады. Бірмүшенің дәрежесі деп құрамындағы айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысының мәнін айтады. Мысалы, 7х2, бірмүшесінің дәрежесі -2-ге, 9ху3 бірмүшесінің дәрежесі 1+3=4, 3ху бірмүшесінің дәрежесі 1+1=2 тең. Демек, 7х2-9ху3-3ху көпмүшесінің дәрежесі 4-ке тең. Енді, а+в, ху, х2у+ху2 көпмүшелерін қарастырайық. Бұл көпмүшелердің келесі қасиеттері бар: Егер бір айнымалыны екінші айнымалымен алмастырса, онда берілген көпмүшеге тепе-тең көпмүше алынады. Яғни, а+в=в+а, ху=ух, х2у+ху2= ху2+х2у-мұндай көпмүшелер симметриялы көпмүшелер болады. Анықтама. Х және у айнымалылыарынан тұратын көпмүшеде х-ті у-пен және у-ті х-пен алмастырғанда көпмүшенің түрі өзгермесе, онда ол симметриялы көпмүше деп аталады. Анықтама.Көпмүшенің әрбір бірмүшелерінің дәрежелері көрсеткіштерінің қосындысының мәні бірдей болса, онда көпмүше біртекті деп аталады. Мысалы, х+3у, х3+у3, ху(х+у), х2у-ху2, х3-у3 – біртекті , х+3у2, х3-3у біртекті емес. «Бірге ойланайық» әдісі Есептер шығару: № 30.1 (1), №30.2 (3) №30.4 (2) 1топ № 30.1 (2), №30.2 (1) №30.4 (3) 2 топ №30.1 (3) №30.2 (2) №30.4 (1) 3 топ |
||
|
8.4 |
Жаңа тақырыпты бекіту (15 мин.): |
||
|
Бағалау:Бас бармақ әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Кері байланыс:Оқушылар осы тапсырманы орындауда қандай қиындықтар кездесті? Талдау жасалады. |
|||
|
8.5 |
Бағалау (5 мин.): |
||
|
«342» стратегиясы (3-топ, 4 идея 2 минут). Оқушылар әр қайсысы тақырыптан алған білімдерін айтып өтеді. Бағалау:Табыс ағашы. Жұптық жұмыс:Өзара бағалау. |
|||
|
8.6 |
Рефлексия (7мин.): |
||
|
«Релексивті нысана» әдісі арқылы оқушының білім деңгейін анықтау
Маған барлығы да Әліде сұрақтарым Қайта түсіндіруді түсінікті бар қажет етемін
|
|||
|
8.7 |
Үй тапсырмасы (3 мин.): |
||
|
Алгебра және анализ бастамалары, 2-бөлім. №30.1-30.5 (4), В тобы есептері №30.7, С тобы есебі №30.10 |
|||
Дайындаған педагог ________ Сигаева В.М.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі 1 курс
Ашық сабақ Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі 1 курс

Алматы қаласы Білім басқармасының
МКҚК «Алматы мемлекеттік политехникалық колледжі»
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Бекітемін
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
___________Мәлікова М.С.
« __ » _________ 2022 жыл
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
|
ШЕБЕР СЫНЫП ТАЛДАМАСЫ |
|
|
Тақырыбы: |
Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі |
|
Математика пәні оқытушысы |
Сигаева В.М. |
Алматы, 2022
|
Келісілді |
|
|
|
|
Директордың оқу-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары |
|
Абылханова Н.Ж.. |
|
|
«____»__________ 202__жыл
|
|
|
|
|
Әдіскер |
|
Калтаева Ф.Т. |
|
|
«____»__________ 202__жыл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Радиотехника, электроника және телекомуникациялар» бөлім отырысында қаралды |
|||
|
Хаттама №___ «____» _____________202__жыл |
|||
|
Бөлім меңгерушісі |
|
Маха Б. |
|
|
|
|
|
|
Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі.
(сабақтың тақырыбы)
|
1. |
Модуль/пән атауы |
Математика |
|
|
2. |
Өткізілген күні |
«06» қазан 2022 ж. |
|
|
3. |
Жалпы мәліметтер |
Курс 1 |
Топ ТЗИ22-1 |
|
4. |
Сабақтың түрі |
Аралас |
|
|
5. |
Мақсаты |
1)Бірнеше айнымалысы бар көпмүшенің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау; 2) Симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу |
|
|
Міндеттері |
Бір айнымалысы бар көпмүше мен оның элементтеріне анықтама беру; Бір айнымалысы бар көпмүшенің стандарт түрі ұғымдарына анықтама беру. |
||
|
6. |
Білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі |
•Бір айнымалысы бар бірмүшенің анықтамасын біледі; •Көпмшені стандарт түрге келтіре алады; •Көпмүшенің стандарт түрі арқылы көпмүшенің үлкен мүшесін, үлкен мүшесінің коэффициентін және бос мүшесін анықтай алады; |
|
|
7. |
Қажетті ресурстар |
Оқулық, слайд, таратпа қағаздар |
|
|
7.1.Оқу-әдістемелік жабдықтау, анықтамалық әдебиеттер |
Алгебра, 10 сынып, 2-бөлім. Әбілқасымова |
||
|
7.2.Техникалық құралдар, материалдар: |
Интерактивті тақта, тапсырмалар |
||
|
8. |
Сабақтың барысы |
||
|
8.1. |
Ұйымдастырушылық-мотивациялық (5 мин.): |
||
|
1.Ұйымдастыру.(психологиялық ахуал,топқа бөлу) Амандасу,оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал: « Іске сәт» деген сөз арқылы оқушылардың жағымды көңіл-күйлерін қалыптастыру. |
|||
|
8.2 |
Үй тапсырмасын өзектендіру (15 мин.): |
||
|
Үйге берілген есептерді тексеру, сабақ тақырыбымен таныстыру, мақсатын айқындау. Өткен тақырыпты қайталау. «Ой қозғау» әдісі Қарқынды саралау. Оқушылар берілген сұрақтарға шектеулі уақытқа жауап береді. 1. Функция дегеніміз не? 2.Функция сөзінің мағынасы қандай? 3.Тригонометрия сөзінің мағынасы қандай. 4.Тригонометриялық функциялар қасиеттері. Sinx, Cosx, tgx, ctgx 5 Кері тригонометриялық функциялар. «Қағаздағы сұрақтар» әдісі Әрқайсысы қағаз қиындысына өзі білгісі келген немесе өзі жауап бергісі келген сұрақтарды жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде қатысушыларға таратылып беріледі. Әркім өзіне түскен сұрақтарға жауап береді. Бұл - үй тапсырмасын сұрағанда қолдануға тиімді тәсіл. |
|||
|
8.3 |
Жаңа білім мен дағдыны/Кәсіби білікті қалыптастыру (40 мин.): Анықтама. Бірмүшелердің қосындысы көпмүше деп аталады. х2; ху; ху2 х2+ ху+ ху2 – көпмүшелер; Анықтама.Көпмүшенің құрамына кіретін бірмүшелер көпмүшенің мүшелері деп аталады. Анықтама.Стандарт түрдегі ұқсас емес бірмүшелерден тұратын көпмүшені стандарт түрдегі көпмүше деп атайды. Мысалы, 6х2+7ху2+8х2у+9у2 3х2+4у2+5(х2+у+ху)= 3х2+4у2+5х2+5у+5ху= 8х2+4у2+5у+5ху Анықтама.Көпмүшенің дәрежесі деп құрамындағы бірмүшелер дәрежелерінің ең үлкен дәрежесін айтады. Бірмүшенің дәрежесі деп құрамындағы айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысының мәнін айтады. Мысалы, 7х2, бірмүшесінің дәрежесі -2-ге, 9ху3 бірмүшесінің дәрежесі 1+3=4, 3ху бірмүшесінің дәрежесі 1+1=2 тең. Демек, 7х2-9ху3-3ху көпмүшесінің дәрежесі 4-ке тең. Енді, а+в, ху, х2у+ху2 көпмүшелерін қарастырайық. Бұл көпмүшелердің келесі қасиеттері бар: Егер бір айнымалыны екінші айнымалымен алмастырса, онда берілген көпмүшеге тепе-тең көпмүше алынады. Яғни, а+в=в+а, ху=ух, х2у+ху2= ху2+х2у-мұндай көпмүшелер симметриялы көпмүшелер болады. Анықтама. Х және у айнымалылыарынан тұратын көпмүшеде х-ті у-пен және у-ті х-пен алмастырғанда көпмүшенің түрі өзгермесе, онда ол симметриялы көпмүше деп аталады. Анықтама.Көпмүшенің әрбір бірмүшелерінің дәрежелері көрсеткіштерінің қосындысының мәні бірдей болса, онда көпмүше біртекті деп аталады. Мысалы, х+3у, х3+у3, ху(х+у), х2у-ху2, х3-у3 – біртекті , х+3у2, х3-3у біртекті емес. «Бірге ойланайық» әдісі Есептер шығару: № 30.1 (1), №30.2 (3) №30.4 (2) 1топ № 30.1 (2), №30.2 (1) №30.4 (3) 2 топ №30.1 (3) №30.2 (2) №30.4 (1) 3 топ |
||
|
8.4 |
Жаңа тақырыпты бекіту (15 мин.): |
||
|
Бағалау:Бас бармақ әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Кері байланыс:Оқушылар осы тапсырманы орындауда қандай қиындықтар кездесті? Талдау жасалады. |
|||
|
8.5 |
Бағалау (5 мин.): |
||
|
«342» стратегиясы (3-топ, 4 идея 2 минут). Оқушылар әр қайсысы тақырыптан алған білімдерін айтып өтеді. Бағалау:Табыс ағашы. Жұптық жұмыс:Өзара бағалау. |
|||
|
8.6 |
Рефлексия (7мин.): |
||
|
«Релексивті нысана» әдісі арқылы оқушының білім деңгейін анықтау
Маған барлығы да Әліде сұрақтарым Қайта түсіндіруді түсінікті бар қажет етемін
|
|||
|
8.7 |
Үй тапсырмасы (3 мин.): |
||
|
Алгебра және анализ бастамалары, 2-бөлім. №30.1-30.5 (4), В тобы есептері №30.7, С тобы есебі №30.10 |
|||
Дайындаған педагог ________ Сигаева В.М.
шағым қалдыра аласыз

















