|
Пән: әдебиеттік оқу |
Мектеп: №7 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||
|
Бөлімі: Менің мектебім |
Мұғалімнің аты-жөні: Магрупбекова М.К |
||||||||||||
|
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||
|
Сынып:2 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.6. Кейіпкердің іс- әрекетін бағалау. Біздің сынып |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау 2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтінді түсініп оқиды, кейіпкерлерді сипаттауда тірек сөздерді қолданады; Көптеген оқушылар: тақырыпты болжайды, кейіпкерлердің іс-әрекетіне қатысты ойын айтады және түсіндіреді; Кейбір оқушылар:кейіпкерлердің іс- әрекетіне, мінезіне шығармадан дәлел келтіре отырып баға береді және тірек сөздер арқылы өз ойын еркін жеткізе алады; |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік; ашықтық; |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, көркем еңбек |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Мәтінді теріп оқи алады, өзін- өзі бақылауды және жоспар құруды біледі. |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ширату тапсырмасы: (Ұ) «Он сұрақ» стратегиясы Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. «Парта» сөзі шығады. Көмек қажет жағдайда мұғалім өзі жетелеуші сұрақтар қояды.
Оқушылармен бірлесе бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25-30 минут
|
Мағынаны ажырату Ой қозғау 1-тапсырма Жұмбақтарды шешу: 1.Білім мен тәлім Парақтап ашқанда, Беттерінен мәлім.(күнделік) 2. Ілулі тұр кең алаң, Керегемді мен одан Жазып алам көшіріп, Сүртем смосын өшіріп.(тақта) 3. Жұқа тақтай бөлшегі- Ұзындықтың өлшемі. (сызғыш) Тақырыпты болжау Бұл заттардан басқа айналамыздан не көріп тұрмыз? Олар қайда орналасқан? (бөлмеде, сыныпта). Бұлардың бәрі бәрімізге ортақ. Олай болса бұл...? (біздің сынып). Мақсатқа сәйкес оқушылармен бірлесе отырып, жетістік критерийін анықтау. Оқылым. 2- тапсырма Оқиық А. Сопыбековтың «Сапар мен парта»мысалын бөліп, мәнерлеп оқыту. Автор туралы әңгімеле., сызбаны пайдалан. Мысал туралы қайталап түсінік бере кету. Мысал дегеніміз- шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ боларлық тәрбиелік, тағылымдық мәні бар шығарма. Саралау: Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың əрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты жəне əлсіз тұстарына қарай жауап береді. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Жұптық жұмыс. Сұра және жауап бер «Сұраққа жетіп ал әдісі» Өз бетінше ойлап, ақпаратты меңгере алады. Шығармаға байланысты сұрақ қояды. • Бұл неге мысалға жатады? • Өлеңнің мысалға жататынын неден аңғаруға болады? • Парта Сапарға неге ренжіді? • Қалай ойлайсың, Сапар өз кінәсін мойындады ма? Оны өлеңнің қай шумағынан аңғаруға болады? • Мысалдан партаның ішкі сезімін білдіру үшін өздігінен сөйлеп кеткен жерін тауып оқы. Сенің өзіңмен-өзің сөйлескен кезің болды ма? Бағалау:Оқушылар қолдарындағы смайликтерді жақсы жауап қайырған жұпқа береді. Топтық жұмыс. Тапсырма: Сынып ережесін құру. -сыныптағы затарды күтіп ұстау; -партаға жазбау; -орындықта түзу отыру; -есікті қатты жаппау; Бағалау: Бір – біріне карусель әдісі арқылы бағалайды. Ой толғаныс. Жазылым Жеке жұмыс (Ө) (ҚБ) 4- тапсырма. Тапсырма: Мысалдан кейіпкерлерді табу. Кейіпкерлердің сыртқы келбетін,іс-әрекетін салыстыра отырып кестені толтыр.
Бағалау:бас бармақ көрсету арқылы бағалайды. Екінші немесе үшінші суреттегідей көрсетсе, себебін түсіндіреді. Саралау: Қабілеті төмен оқушылар кейіпкердің мінез-құлқын анықтауда қарапайым бір- екі мысал жазады. Ал, қабілетті оқушылар іс- әрекеттеріне баға беріп, кейіпкердің мәнез- құлқын сипаттайды. (ҚБ) дескриптор:
|
Жұмбақтардың жауабының суреті
Жазушының суреті
Түрлі түсті қарындаштар, маркерлер, А-4 парағы.
Әр оқушыға бір смайликтен
Жеке жұмысқа арналған кесте
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Үйге тапсырма:Біздің сыныпта қандай заттар бар?Оларды қалай күтіп жүрсің? Шағын эссе жазу Кері байланыс: ауызша оқушыларға кері байланыс беру. Рефлексия: оқушыларды шеңберге шақырып, доп лақтыру арқылы бүгінгі сабақ жайлы ойларын айтқызу.
|
Кішірек доп |
|||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||
|
2,3,4 тапсырма – «Тапсырма бойынша саралау» негізінде «Оқиық»«Сұра және жауап бер»,«Құрастырайық» айдарындағы тапсырмалар орындалады. Тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескере отырып, әр оқушыға өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі.
|
Жетістік критерийлері арқылы |
Құндылықтарды дарыту: Ынтымақтастық, құрмет, ұқыптылық. Пәнаралық байланыс: дүниетану, көркем еңбек. АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі. Тәрбиелік мәні: әр нәрсенің қадірін білуге, төзімділіке, сабырлыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Біздің сынып" 2 сынып
Ашық сабақ "Біздің сынып" 2 сынып
|
Пән: әдебиеттік оқу |
Мектеп: №7 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||
|
Бөлімі: Менің мектебім |
Мұғалімнің аты-жөні: Магрупбекова М.К |
||||||||||||
|
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||
|
Сынып:2 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.6. Кейіпкердің іс- әрекетін бағалау. Біздің сынып |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау 2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтінді түсініп оқиды, кейіпкерлерді сипаттауда тірек сөздерді қолданады; Көптеген оқушылар: тақырыпты болжайды, кейіпкерлердің іс-әрекетіне қатысты ойын айтады және түсіндіреді; Кейбір оқушылар:кейіпкерлердің іс- әрекетіне, мінезіне шығармадан дәлел келтіре отырып баға береді және тірек сөздер арқылы өз ойын еркін жеткізе алады; |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік; ашықтық; |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, көркем еңбек |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Мәтінді теріп оқи алады, өзін- өзі бақылауды және жоспар құруды біледі. |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ширату тапсырмасы: (Ұ) «Он сұрақ» стратегиясы Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. «Парта» сөзі шығады. Көмек қажет жағдайда мұғалім өзі жетелеуші сұрақтар қояды.
Оқушылармен бірлесе бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25-30 минут
|
Мағынаны ажырату Ой қозғау 1-тапсырма Жұмбақтарды шешу: 1.Білім мен тәлім Парақтап ашқанда, Беттерінен мәлім.(күнделік) 2. Ілулі тұр кең алаң, Керегемді мен одан Жазып алам көшіріп, Сүртем смосын өшіріп.(тақта) 3. Жұқа тақтай бөлшегі- Ұзындықтың өлшемі. (сызғыш) Тақырыпты болжау Бұл заттардан басқа айналамыздан не көріп тұрмыз? Олар қайда орналасқан? (бөлмеде, сыныпта). Бұлардың бәрі бәрімізге ортақ. Олай болса бұл...? (біздің сынып). Мақсатқа сәйкес оқушылармен бірлесе отырып, жетістік критерийін анықтау. Оқылым. 2- тапсырма Оқиық А. Сопыбековтың «Сапар мен парта»мысалын бөліп, мәнерлеп оқыту. Автор туралы әңгімеле., сызбаны пайдалан. Мысал туралы қайталап түсінік бере кету. Мысал дегеніміз- шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ боларлық тәрбиелік, тағылымдық мәні бар шығарма. Саралау: Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың əрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты жəне əлсіз тұстарына қарай жауап береді. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Жұптық жұмыс. Сұра және жауап бер «Сұраққа жетіп ал әдісі» Өз бетінше ойлап, ақпаратты меңгере алады. Шығармаға байланысты сұрақ қояды. • Бұл неге мысалға жатады? • Өлеңнің мысалға жататынын неден аңғаруға болады? • Парта Сапарға неге ренжіді? • Қалай ойлайсың, Сапар өз кінәсін мойындады ма? Оны өлеңнің қай шумағынан аңғаруға болады? • Мысалдан партаның ішкі сезімін білдіру үшін өздігінен сөйлеп кеткен жерін тауып оқы. Сенің өзіңмен-өзің сөйлескен кезің болды ма? Бағалау:Оқушылар қолдарындағы смайликтерді жақсы жауап қайырған жұпқа береді. Топтық жұмыс. Тапсырма: Сынып ережесін құру. -сыныптағы затарды күтіп ұстау; -партаға жазбау; -орындықта түзу отыру; -есікті қатты жаппау; Бағалау: Бір – біріне карусель әдісі арқылы бағалайды. Ой толғаныс. Жазылым Жеке жұмыс (Ө) (ҚБ) 4- тапсырма. Тапсырма: Мысалдан кейіпкерлерді табу. Кейіпкерлердің сыртқы келбетін,іс-әрекетін салыстыра отырып кестені толтыр.
Бағалау:бас бармақ көрсету арқылы бағалайды. Екінші немесе үшінші суреттегідей көрсетсе, себебін түсіндіреді. Саралау: Қабілеті төмен оқушылар кейіпкердің мінез-құлқын анықтауда қарапайым бір- екі мысал жазады. Ал, қабілетті оқушылар іс- әрекеттеріне баға беріп, кейіпкердің мәнез- құлқын сипаттайды. (ҚБ) дескриптор:
|
Жұмбақтардың жауабының суреті
Жазушының суреті
Түрлі түсті қарындаштар, маркерлер, А-4 парағы.
Әр оқушыға бір смайликтен
Жеке жұмысқа арналған кесте
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Үйге тапсырма:Біздің сыныпта қандай заттар бар?Оларды қалай күтіп жүрсің? Шағын эссе жазу Кері байланыс: ауызша оқушыларға кері байланыс беру. Рефлексия: оқушыларды шеңберге шақырып, доп лақтыру арқылы бүгінгі сабақ жайлы ойларын айтқызу.
|
Кішірек доп |
|||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||
|
2,3,4 тапсырма – «Тапсырма бойынша саралау» негізінде «Оқиық»«Сұра және жауап бер»,«Құрастырайық» айдарындағы тапсырмалар орындалады. Тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескере отырып, әр оқушыға өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі.
|
Жетістік критерийлері арқылы |
Құндылықтарды дарыту: Ынтымақтастық, құрмет, ұқыптылық. Пәнаралық байланыс: дүниетану, көркем еңбек. АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі. Тәрбиелік мәні: әр нәрсенің қадірін білуге, төзімділіке, сабырлыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















