|
Бөлім: Махаббат және абырой Сыныбы: 8 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; |
|
Сабақ мақсаты |
Бауыржан Момышұлы«Ұшқан ұя» повесіндегі автор бейнесі мен шығарма кейіпкерлерінің қарым-қатынасын тілдік бірліктерге сүйене отырып талдау. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал. Қызығушылықты ояту мақсатында «Фамилиясы жоқ ұлы қазақ» мәтінінен үзінді беріледі. Оқушылар үзіндіні оқып, қарамен берілген сөздердің астарлы мағынасын талдайды. Жазушы А. Бек Баукең атамызбен алғаш қалай танысқаны туралы осы кітаптың «Фамилиясы жоқ адам» (Человек, у которого нет фамилий) аттыI бөлімде: «Танысқан кезінде ол аты-жөнін айтты. Жөнді есіте алмай, қайта сұрадым. - Бауыржан Момышұлы, – деді ол тәптіштеп. Кәдімгі тілшінің әдеті бойынша дәптерді қолыма алып: - Ғафу етіңіз, фамилияңыз қалай жазылады? – деп сұрадым. - Менің фамилиям жоқ, – деді ол. Мен бетіне таңдана қарап едім, ол: - Атым - Бауыржан. Әкем - Момыш, мен соның ұлымын, баласымын, түсіндің бе?-деді. Оның үнінде астарлы бір зіл бардай,кейістіктің лебі жатқандай сезілді. Кейін, әбден танысып, сыр алысқан кезде ғана, оның не себепті өзін фамилиясыз адам деп есептейтінін ұқтым». 2.Үй тапсырмасын сұрау. Бауыржан өмірімен ,шығармасымен танысу. Оқулықтан тыс жазушы туралы тың ақпарат жинақтап келу.
|
Оқушылардың назары сабаққа аударылады. Үзінді арқылы сабақ тақырыбы анықталып, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Қалыптасты рушы бағалау
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы 1-таратпа |
|
Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 8минут |
3.Мағынаны тану.Жаңа сабақты меңгерту. Т. 1-тапсырма. «Тұлғаны таны» Б. Момышұлының суреті және автор шығармашылығы туралы мәліметтер таратылады.
4. М Бауыржан Момышұлының өмірі мен шығармашылығы және «Ұшқан ұя» повесі туралы түсінік жұмыстары жүргізіледі.
Топтық жұмыс. 3-тапсырма. Бата дегенді қалай түсінесіз? Оны кім береді? Ол қандай жағдайларда беріледі?
4-тапсырма. Шығармада кездесетін мақал-мәтелдерге түсінік беріп, өз ойларыңыз бойынша жазыңыз. 1.”Жетіге келгенше бала жерден таяқ жейді” 2. “Он үште отау иесі”1.”Жетіге келгенше бала жерден таяқ жейді” Менің ойымша, бала жетіге толғанша қадамын нық баса алмайды. Әлі толық жетіле қоймағандықтан әр нәрсенің байыбына бара алмайды. Өз-өзін толық меңгермей, қадамын да шалыс басуы мүмкін. Ал жетіге толғанда азамат болды деп есептеп, оған сенім артып, қадамына сәттілік тілейді.
5-тапсырма. Үзіндіде қандай дәстүр туралы айтылғанын анықтап, аталған дәстүрдің маңыздылығын ашыңыз?
Жеке жұмыс .Сәйкестендіру Жұптық жұмыс .Топтастыру 5. Тақырыпты қорытындылау үшін оқушыларға автор өмірі мен шығармашылығына байланысты «https//quizizz.com/» сілтемесі арқылы сұрақтар қою Үйге тапсырма : «Ұшқан ұя» повесінің хрестоматияда берілген 1,2,3,4 бөлімдерін оқу 6.Бағалау.Кері байланыс «Падлет»тақтасы
|
Оқушылар автор бейнесі туралы ойларымен топ ішінде бөліседі. Оқушылар автор бейнесі туралы ойларымен топ ішінде бөліседі. Бата дегеніміз менің ойымша, адамға жақсылық тілеу мақсатында беріледі. Үлкендерден бата алу жатар үшін үлкен құрмет деп есептеймін. Батаны жасы үлкен қария немесе көпті көрген ақсақалдар береді. Батаның түрлері: жол батасы, дастархан батасы, дүниеге сәби келгенде, жастар үйленгенде, т.б. жағдайларда беріледі. Бұл үзіндіде автор атадан балаға жалғасып келе жатқан қазақтың тәрбиелік дәстүрі өз ұрпағына жеті атасын үйрету дәстүрі берілген. Қазақтар негізінен жеті атаны былайша таратады: 1. Бала. 2. Әке. 3. Ата. 4. Үлкен ата. 5. Баба. 6. Түп ата. 7. Тек ата. Бала өзінен бастап әкесі, атасы, бабасы т. б. жеті атасының нақтылы есімдерін жаттап өседі. Әрбір қазақ баласы өзінен бастап жеті атасының аты-жөнін білуге міндетті. Мұны әке-шешесі, ата-әжесі үйретіп, жаттатуға тиіс. "Жеті атасын білмеген жетесіз", «Жеті атасын білген ұл, Жеті жұрттың қамын жер. Өзін ғана білген ұл, Құлағы мен жағын жер.» деген аталы сөз бар. Бұлардан тараған ұрпақтар бір атаның балалары саналады. Жеті атаға толмай бір - бірімен қыз алыспайды. Үшіншіден, бір атадан тараған туыстар бір - бірімен туыстық, бауырмалдылық, сыйластықта болады |
ҚБ Дескриптор: 1. Бата туралы біледі-2 2. Өз ойын айта алады-2 Дескрипторы: 1.үзіндіні түсініп оқиды-1балл 2.үзіндідегі дәстүрді -2балл анықтайды 3.дәстүрдің маңыздылы ғын ашады -1балл
|
слайд 2-таратпа Кітап көрмесі 3-таратпа 4-таратпа 5-тапсырма Таратпа Слайд Таратпа слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Б.Момышұлы " Ұшқан ұя" повесі
|
Бөлім: Махаббат және абырой Сыныбы: 8 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; |
|
Сабақ мақсаты |
Бауыржан Момышұлы«Ұшқан ұя» повесіндегі автор бейнесі мен шығарма кейіпкерлерінің қарым-қатынасын тілдік бірліктерге сүйене отырып талдау. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал. Қызығушылықты ояту мақсатында «Фамилиясы жоқ ұлы қазақ» мәтінінен үзінді беріледі. Оқушылар үзіндіні оқып, қарамен берілген сөздердің астарлы мағынасын талдайды. Жазушы А. Бек Баукең атамызбен алғаш қалай танысқаны туралы осы кітаптың «Фамилиясы жоқ адам» (Человек, у которого нет фамилий) аттыI бөлімде: «Танысқан кезінде ол аты-жөнін айтты. Жөнді есіте алмай, қайта сұрадым. - Бауыржан Момышұлы, – деді ол тәптіштеп. Кәдімгі тілшінің әдеті бойынша дәптерді қолыма алып: - Ғафу етіңіз, фамилияңыз қалай жазылады? – деп сұрадым. - Менің фамилиям жоқ, – деді ол. Мен бетіне таңдана қарап едім, ол: - Атым - Бауыржан. Әкем - Момыш, мен соның ұлымын, баласымын, түсіндің бе?-деді. Оның үнінде астарлы бір зіл бардай,кейістіктің лебі жатқандай сезілді. Кейін, әбден танысып, сыр алысқан кезде ғана, оның не себепті өзін фамилиясыз адам деп есептейтінін ұқтым». 2.Үй тапсырмасын сұрау. Бауыржан өмірімен ,шығармасымен танысу. Оқулықтан тыс жазушы туралы тың ақпарат жинақтап келу.
|
Оқушылардың назары сабаққа аударылады. Үзінді арқылы сабақ тақырыбы анықталып, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Қалыптасты рушы бағалау
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы 1-таратпа |
|
Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 8минут |
3.Мағынаны тану.Жаңа сабақты меңгерту. Т. 1-тапсырма. «Тұлғаны таны» Б. Момышұлының суреті және автор шығармашылығы туралы мәліметтер таратылады.
4. М Бауыржан Момышұлының өмірі мен шығармашылығы және «Ұшқан ұя» повесі туралы түсінік жұмыстары жүргізіледі.
Топтық жұмыс. 3-тапсырма. Бата дегенді қалай түсінесіз? Оны кім береді? Ол қандай жағдайларда беріледі?
4-тапсырма. Шығармада кездесетін мақал-мәтелдерге түсінік беріп, өз ойларыңыз бойынша жазыңыз. 1.”Жетіге келгенше бала жерден таяқ жейді” 2. “Он үште отау иесі”1.”Жетіге келгенше бала жерден таяқ жейді” Менің ойымша, бала жетіге толғанша қадамын нық баса алмайды. Әлі толық жетіле қоймағандықтан әр нәрсенің байыбына бара алмайды. Өз-өзін толық меңгермей, қадамын да шалыс басуы мүмкін. Ал жетіге толғанда азамат болды деп есептеп, оған сенім артып, қадамына сәттілік тілейді.
5-тапсырма. Үзіндіде қандай дәстүр туралы айтылғанын анықтап, аталған дәстүрдің маңыздылығын ашыңыз?
Жеке жұмыс .Сәйкестендіру Жұптық жұмыс .Топтастыру 5. Тақырыпты қорытындылау үшін оқушыларға автор өмірі мен шығармашылығына байланысты «https//quizizz.com/» сілтемесі арқылы сұрақтар қою Үйге тапсырма : «Ұшқан ұя» повесінің хрестоматияда берілген 1,2,3,4 бөлімдерін оқу 6.Бағалау.Кері байланыс «Падлет»тақтасы
|
Оқушылар автор бейнесі туралы ойларымен топ ішінде бөліседі. Оқушылар автор бейнесі туралы ойларымен топ ішінде бөліседі. Бата дегеніміз менің ойымша, адамға жақсылық тілеу мақсатында беріледі. Үлкендерден бата алу жатар үшін үлкен құрмет деп есептеймін. Батаны жасы үлкен қария немесе көпті көрген ақсақалдар береді. Батаның түрлері: жол батасы, дастархан батасы, дүниеге сәби келгенде, жастар үйленгенде, т.б. жағдайларда беріледі. Бұл үзіндіде автор атадан балаға жалғасып келе жатқан қазақтың тәрбиелік дәстүрі өз ұрпағына жеті атасын үйрету дәстүрі берілген. Қазақтар негізінен жеті атаны былайша таратады: 1. Бала. 2. Әке. 3. Ата. 4. Үлкен ата. 5. Баба. 6. Түп ата. 7. Тек ата. Бала өзінен бастап әкесі, атасы, бабасы т. б. жеті атасының нақтылы есімдерін жаттап өседі. Әрбір қазақ баласы өзінен бастап жеті атасының аты-жөнін білуге міндетті. Мұны әке-шешесі, ата-әжесі үйретіп, жаттатуға тиіс. "Жеті атасын білмеген жетесіз", «Жеті атасын білген ұл, Жеті жұрттың қамын жер. Өзін ғана білген ұл, Құлағы мен жағын жер.» деген аталы сөз бар. Бұлардан тараған ұрпақтар бір атаның балалары саналады. Жеті атаға толмай бір - бірімен қыз алыспайды. Үшіншіден, бір атадан тараған туыстар бір - бірімен туыстық, бауырмалдылық, сыйластықта болады |
ҚБ Дескриптор: 1. Бата туралы біледі-2 2. Өз ойын айта алады-2 Дескрипторы: 1.үзіндіні түсініп оқиды-1балл 2.үзіндідегі дәстүрді -2балл анықтайды 3.дәстүрдің маңыздылы ғын ашады -1балл
|
слайд 2-таратпа Кітап көрмесі 3-таратпа 4-таратпа 5-тапсырма Таратпа Слайд Таратпа слайд |
шағым қалдыра аласыз




