Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : Атагелдиева Б.С. |
Атагелдиева Б.С. |
|||||
|
Күні: |
18.02.2025 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Момышұлының «Ұшқан ұя» шығармасының құндылығы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, көркемдік құндылығына баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, көркемдік құндылығын бағалай алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: ұлттық мәдениетті дәріптеу, ұлттық мұраға ұқыпты қарау, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 15 минут 2 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аралдар» оқушылар стикер жабыстырады. Топқа бөлу Қиылған суреттерді алып құрастырады. Топ құрады. (бата беріп отырған қария, ертегі айтып отырған әже, дастарханда жиналып отырған отбасы суреттері) Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады Миға шабуыл. 1. Повесте қазақ халқының қандай отбасылық дәстүрлері суреттеледі? 2. Бата беру дәстүрі туралы не білесің? Имаш атаның берген батасын талдап, мағынасын түсіндір. 3. Шығармада әке тәрбиесі қалай көрініс тапқан? 1-тапсырма «Қарлы кесек» әдісі Нақыл сөздерді аяқтап, идеясына, мәніне талдау жасайды. 1.Өз ұлтын сыйламау, оны мақтаныш етпеу – сатқындықтың белгісі. 2.Өтіріктің балын жалап тірі жүргенше, шындықтың уын ішіп өлген артық! 3.Ел дегенде езіліп, жұрт дегенде жұмылып қызмет ет. 4.Сабырлық алдында дұшпан сасады, сабырсыздан береке қашады. 2-тапсырма «Пирамидалық талқылау» әдісі Б. Момышұлының балалық шағын Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» шығармасындағы Қожамен ұқсастығын тауып,.екеуінің тәлім – тәрбиесін салыстырыңыз. 3-тапсырма «ПОПС формуласымен» ой тұжырымдаңыз. «Дәстүрді сыйламайтын балалардың өсіп келе жатқанынан қорқамын...» дейді Бауыржан атамыз. Сендер қалай ойлайсыңдар, не себепті олай деді? 1.Пікір. Кейіпкердің айтқан сөзіне өз пікіріңді жаз. 2.Дәлел. Өз ойыңды дәлелде. 3.Мысал. Пікірді өмірмен байланыстыр. 4.Қорытынды. Өзіндік қорытынды шығар. Қорытындылау «Ұшқан ұя» шығармасының құндылығы неде? Ұлтжандылыққа тәрбиелейтін не? Рефлексия «Аралдарға» оралып, сабақ басындағы және сабақ соңындағы көңіл-күйлерімен салыстырады. Жетон арқылы өздеріне баға береді. Жетон арқылы өз-өздеріне баға береді.
Үйге тапсырма: М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын оқып келу. |
Оқушылар тақтадағы «Аралдарға» сабақ басындағы көңіл-күйлерін жазып, жабыстырады. Суреттегі көріністі тақырыппен байланыстыра баяндайды. Үй тапсырмасын сұрау Отбасылық құндылықтарды жазу. Оқушылар қазақ ұлтына тән көрініс тапқан құндылықтар туралы мысал келтіре отырып айтып береді. Әкесінің бала Бауыржанға шежіре жаттатқызуы да тамыры терең тәрбие құндылығы. 1. Шығармада кездесетін нақыл сөздерді немесе Б.Момышұлының нақыл сөздерін параққа жазып, умаждап, көрші топқа лақтырады. Олар парақты ашып, нақыл сөзді аяқтап, мағынасын түсіндіріп, талдайды. 2. Екі шығарма кейіпкерлерін салыстырып, топтағы әр оқушы өз нұсқасын жазады. Қағазды бұру арқылы бір - бірінің жауабымен танысады. Жауаптарымен танысып ортақ пікірді қағаз ортасына жазып, ойларын қорғайды. «ПОПС формуласы» Топта ақылдасып, ойларын айта отырып, бір оқушы ғана жазады. Өмірмен байланыстыра отырып, дәстүрді білудің маңызын, өзіндік қорытындысын жазады да, көрші топқа жібереді. Олар дескриптор бойынша өз бағаларын стикерге жазып жабыстырып жібереді. Парақ өздеріне қайта келгенде, бір оқушы өз жазғандарымен,көрші топтың берген бағасымен таныстырады. . |
Ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім!
1-тапсырма Дескриптор: - нақыл сөздерді біледі, - мәніне талдау жасайды. Ауызша топ мағынасын түсіндіріп, мәніне талдау жасайды. Бағалау: «Бас бармақ» әдісі 2-тапсырма Дескриптор -екі кейіпкердің мінезін сипаттайды. -балалық шағы мен -тәлім-тәрбиесін салыстыра алады. Бағалау «Бағдаршам» әдісі 3-тапсырма Дескриптор -автор сөзіне өз пікірін білдіреді, -ойын дәлелдейді, -өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді, -өз ойын қорытындылай ды. Бағалау «Карусель» әдісі оқушылар стикерге өз бағасын беріп, параққа жабыстырып жібереді Рефлексия жасау арқылы сабақтың қызықты тұстарын айта отырып, нені меңгергенін сараптайды. Қиналған тұстарын, меңгере алмаған тұстарын жеткізеді. Әр оқушы сабақтағы тапсырмаларды қалай орындауына байланысты баға береді |
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл https://wordwall.net/ru/resource/53248984 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Б.Момышұлының "Ұшқан ұя" шығармасының құндылығы
Ашық сабақ. Б.Момышұлының "Ұшқан ұя" шығармасының құндылығы
Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : Атагелдиева Б.С. |
Атагелдиева Б.С. |
|||||
|
Күні: |
18.02.2025 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Момышұлының «Ұшқан ұя» шығармасының құндылығы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, көркемдік құндылығына баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, көркемдік құндылығын бағалай алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: ұлттық мәдениетті дәріптеу, ұлттық мұраға ұқыпты қарау, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 15 минут 2 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аралдар» оқушылар стикер жабыстырады. Топқа бөлу Қиылған суреттерді алып құрастырады. Топ құрады. (бата беріп отырған қария, ертегі айтып отырған әже, дастарханда жиналып отырған отбасы суреттері) Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады Миға шабуыл. 1. Повесте қазақ халқының қандай отбасылық дәстүрлері суреттеледі? 2. Бата беру дәстүрі туралы не білесің? Имаш атаның берген батасын талдап, мағынасын түсіндір. 3. Шығармада әке тәрбиесі қалай көрініс тапқан? 1-тапсырма «Қарлы кесек» әдісі Нақыл сөздерді аяқтап, идеясына, мәніне талдау жасайды. 1.Өз ұлтын сыйламау, оны мақтаныш етпеу – сатқындықтың белгісі. 2.Өтіріктің балын жалап тірі жүргенше, шындықтың уын ішіп өлген артық! 3.Ел дегенде езіліп, жұрт дегенде жұмылып қызмет ет. 4.Сабырлық алдында дұшпан сасады, сабырсыздан береке қашады. 2-тапсырма «Пирамидалық талқылау» әдісі Б. Момышұлының балалық шағын Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» шығармасындағы Қожамен ұқсастығын тауып,.екеуінің тәлім – тәрбиесін салыстырыңыз. 3-тапсырма «ПОПС формуласымен» ой тұжырымдаңыз. «Дәстүрді сыйламайтын балалардың өсіп келе жатқанынан қорқамын...» дейді Бауыржан атамыз. Сендер қалай ойлайсыңдар, не себепті олай деді? 1.Пікір. Кейіпкердің айтқан сөзіне өз пікіріңді жаз. 2.Дәлел. Өз ойыңды дәлелде. 3.Мысал. Пікірді өмірмен байланыстыр. 4.Қорытынды. Өзіндік қорытынды шығар. Қорытындылау «Ұшқан ұя» шығармасының құндылығы неде? Ұлтжандылыққа тәрбиелейтін не? Рефлексия «Аралдарға» оралып, сабақ басындағы және сабақ соңындағы көңіл-күйлерімен салыстырады. Жетон арқылы өздеріне баға береді. Жетон арқылы өз-өздеріне баға береді.
Үйге тапсырма: М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын оқып келу. |
Оқушылар тақтадағы «Аралдарға» сабақ басындағы көңіл-күйлерін жазып, жабыстырады. Суреттегі көріністі тақырыппен байланыстыра баяндайды. Үй тапсырмасын сұрау Отбасылық құндылықтарды жазу. Оқушылар қазақ ұлтына тән көрініс тапқан құндылықтар туралы мысал келтіре отырып айтып береді. Әкесінің бала Бауыржанға шежіре жаттатқызуы да тамыры терең тәрбие құндылығы. 1. Шығармада кездесетін нақыл сөздерді немесе Б.Момышұлының нақыл сөздерін параққа жазып, умаждап, көрші топқа лақтырады. Олар парақты ашып, нақыл сөзді аяқтап, мағынасын түсіндіріп, талдайды. 2. Екі шығарма кейіпкерлерін салыстырып, топтағы әр оқушы өз нұсқасын жазады. Қағазды бұру арқылы бір - бірінің жауабымен танысады. Жауаптарымен танысып ортақ пікірді қағаз ортасына жазып, ойларын қорғайды. «ПОПС формуласы» Топта ақылдасып, ойларын айта отырып, бір оқушы ғана жазады. Өмірмен байланыстыра отырып, дәстүрді білудің маңызын, өзіндік қорытындысын жазады да, көрші топқа жібереді. Олар дескриптор бойынша өз бағаларын стикерге жазып жабыстырып жібереді. Парақ өздеріне қайта келгенде, бір оқушы өз жазғандарымен,көрші топтың берген бағасымен таныстырады. . |
Ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім!
1-тапсырма Дескриптор: - нақыл сөздерді біледі, - мәніне талдау жасайды. Ауызша топ мағынасын түсіндіріп, мәніне талдау жасайды. Бағалау: «Бас бармақ» әдісі 2-тапсырма Дескриптор -екі кейіпкердің мінезін сипаттайды. -балалық шағы мен -тәлім-тәрбиесін салыстыра алады. Бағалау «Бағдаршам» әдісі 3-тапсырма Дескриптор -автор сөзіне өз пікірін білдіреді, -ойын дәлелдейді, -өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді, -өз ойын қорытындылай ды. Бағалау «Карусель» әдісі оқушылар стикерге өз бағасын беріп, параққа жабыстырып жібереді Рефлексия жасау арқылы сабақтың қызықты тұстарын айта отырып, нені меңгергенін сараптайды. Қиналған тұстарын, меңгере алмаған тұстарын жеткізеді. Әр оқушы сабақтағы тапсырмаларды қалай орындауына байланысты баға береді |
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл https://wordwall.net/ru/resource/53248984 |
||
шағым қалдыра аласыз














