Материалдар / Ашық сабақ "Болымды және болымсыз етістік"3 сынып

Ашық сабақ "Болымды және болымсыз етістік"3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ "Болымды және болымсыз етістік"
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Наурыз 2023
173
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Қысқа мерзімді жоспар

      Қазақ тілі

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Мұғалімнің аты-жөні

Естебаева А

Күні:

23.02.2023

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Болымды және болымсыз етістік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: сөз таптарын ажыратып, болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: етістіктердің мағынасындағы өзгешелікті анықтай алады. Кейбір оқушылар: болымды, болымсыз етістіктер қолданып сөйлемдер құрай алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Психологиялық ахуал

«Көңілді сәлемдесу »

Балалар көңілді әуенмен жаттығу жасайды.



«Қима қағаздар » әдісімен топқа бөлу.

Үй тапсырмасын тексеру.

1 тапсырма

Өткен тақырыпқа шолу және жаңа тақырыпты ашу «Таза тақта» әдісімен өтеді:

1Қандай сөз таптарын білесің?

2Етістік деген не?Сұрақтары қандай?

Мысал келтір.

  1. Етістіктің түрлерін ата.

  2. Етістіктің дара түріне мысал келтір.

  3. Етістіктің күрделі түріне мысал келтір.

  4. Етістік дегеніміз не ?.

Туынды етістік дегеніміз не ?

Қандай атақты тұлғаларды білесің ,біреуін сипаттап бер

Тақтамыз ашылды, тақтадағы жаңа сабақ тақырыбына назар аударамыз.

Олай болса, бүгінгі сабағымызда етістіктің тағы бір түрі болымды және болымсыз етістікті анықтауға бағытталған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Бейнежазба көрсетіледі

Дәптермен жұмыс: - Балалар, күннің жадын, тақырыпты жазыңдар! Тақырыпты жазып болған соң:
- Енді ештеңе жазбаңдар, бері қараңдар, - деп, айтайын деп тұрған ойыма оқушылардың ойын аударам.
- Балалар, «тақырыпты дәптерлеріңе жазыңдар»,- деп едім,- сендер не істедіңдер?
- Жаздық. Қаламды алып , қолдарын қимылдатады.
- Ал, «жазбаңдар» дегенде не істедіңдер?
- Жазбадық. – Иә, қолдарың қимылдамады.
Осы сөздер тақтаға жазылады.
Жаз-жазба
Бірінші сөзде қимылдың бары, екіншісінде қимылдың жоқтығы анықталады.
- Осы екі ұғымды білдіретін сөздердің құрамында айырмашылық бар ма?
- Бар. – ба қосымшасы.
Демек – ба жұрнағы іс - қимылдың болымсыз формасын білдіреді


-


Балалар көңілді әуенмен жаттығу жасайды.


.

Топқа бірігеді



Сұраққа жауап береді.
















.







Балалар бейнежазбаны мұқият тыңдайды








Дескриптор:

-Тақырыпқа қатысты сұраққа дұрыс жауап береді

Бағалау: «шапалақтау» әдісі




Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.





Аудио жазба









Стикерлер, тақта

















Қима қағаздар

Жаңа білім

15 мин










































2 мин



Бекіту

15 мин


(Ұ, Д) 3- тапсырма-

Тақтамен, дәптермен жұмыс.

28-жаттығу.

Етістіктерді салыстырып оқыңдар. Олардың мағынасында қандай өзгешелік бар екеніне назар аударыңдар.

жүз – жүзбе

күл – күлме

төк – төкпе

жаз –жазба

бар – барма

тақ – тақпа

- Қосымшалы етістіктерді көшіріп жазыңдар. Түбір мен қосымшаны

тиісті белгімен белгілеңдер

29-жаттығу.

Мақалды жатқа, көркем жазыңдар.

Атаңның баласы болма,

Адамның баласы бол.

-Мақалдың мағынасын түсіндіріңдер.

-Қарамен жазылған етістіктерді салыстырып, олардың мағынасында қандай өзгешелік бар екенін айтыңдар.

-Өздерің жасаған қорытындыны анықтамамен салыстырыңдар.

Анықтама:


Сергіту сәті

«Серпілген доп» әдісі

Болымды етістікті болымсыз етістікке айналдырады.


(Т) 6-тапсырма--«Ойлан, топтас, талқыла» әдісі.

І топ Болымды етістіктерді пайдаланып әдептілік ережесін құрап 5 сөйлем жазады ІІ топ болымсыз етістіктіпайдаланып сыныптағы тәртіп ережесін құрастырып 5 сөйлем жазады

ІІІ топ тыйым сөздерді құрап 5 сөйлем жазады


Қорытынды

Сонымен болымды , болымсыз етістік дегеніміз не?



Сыныппен бірге тапсырманы талдайды. Дәптерге жазады.

Қойылған сұрақтарға жауап береді.



































Билеп сергиді.


Тапсырманы орындайды.





Баллар сұраққа жауап береді.

Дескриптор:

Етістіктерді оқиды, салыстырады

Қосымшалы етістіктерді көшіріп жазып, түбір мен қосымшаны

тиісті белгімен белгілейді










Мақалды жатқа, көркем жазады-.

Мақалдың мағынасын түсіндіреді-.

етістіктерді салыстырып, Болымды, болымсыз етістіктерді анықтайды -


бағалау : «Жүрекше «әдісі



Дескриптор:

Әдептілік ережесін құрады

Болымды етістіктер қалай жасалғаннын түсіндіреді


Тәртіп ережесін құрастырады

Болымсыз етістіктерді ң жасалу жолын түсіндіреді

Тыйым сөздерді жазады

Болымды болымсыз екенін ажыратады

Бағалау: «медальон»әдісі

Оқулық, дәптер













































Оқулық, дәптер



Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Тик ток » әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы:3 сөйлем құрастыру ереже жаттау

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.


























































жүз-жүзбе

жаз-жазба

күл-күлме

бар-барма

төк-төкпе

тақ-тақпа













Болымды етістік

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ