|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: «Т.Рысқұлов атындағы орта мектебі және МЖИ» КММ |
|||||||||
|
Күні: 06.03.2018 |
Мұғалімнің есімі: Цаган С |
|||||||||
|
Сынып: 3 «в» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабықтың тақырыбы: |
Болымды және болымсыз етістік |
|||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Болымды болымсыз етістіктерді ажырата алады,сөйлем ішінен сұрақ қою арқылы таба алады. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Етістіктің түрлерімен танысады. Болымды болымсыз етістіктерді ажырата алады. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
|||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар өздерінің жаңа сабақтан алған білімдерін түсінгендері бойынша көрсетіп, дәлеледейді. |
|||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: болымды және болымсыз етістік |
|||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Қайсысы болымды,қайсысы болымсыз етістік? |
||||||||||
|
Сіз неліктен бұл болымды етістік екенін айта аласыз ба? |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, музыка |
|||||||||
|
АКТ қолдану |
Видеоролик ,ай мектеп |
|||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Дара және күрделі етістік |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар: |
||||||||
|
Сабақтың басы: 10мин
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық. -Иә, балалар, сендер еліміздің болашақ иесісіңдер! Болашақ ұрпақ білімді, ғылым техниканы игеру қажет. Олай болса, болашақ ғылым иелерінің жиып жатқан білімдерін тексерейік. Жұмбақ шеше отырып, ішіндегі іс-әрекетті білдіретін сөздерді табу. 1. Қар еріп, су көбейіп, сай-салаға ағады. Бүршік шашып, жапырақ ашып, гүл-бәйшешек жарады. Балаларым, айтындаршы, бұл қай кезде болады (көктем) Көктем туралы видеоролик
Әдебиеттік оқу пәнінен оқыған «Көктем сәні»
мәтінін еске түсірейік, сонда көктем сәні нелер деп аңдар
айтты?
Күн Үй тапсырмасын тексеру. 26-жаттығуды тексеру. Қандай етістіктерді жаздыңдар? Жан-жақты білімдерін тексеру . Миға шабуыл -Етістік дегеніміз не? -Етістіктің қандай түрлері болады екен? - Туынды етістік дегеніміз не? Мысал келтір. -Негізгі етістік дегеніміз не? Мысал келтір. Қызығушылығын
ояту. |
Видеоролик
аймектеп |
||||||||
|
Сабақтың ортасы: 25 мин
|
. Жаңа материалмен жұмыс: .Түсіндіру Етістіктерді салыстырып оқып, олардың мағыналарын ашу 28-жаттығу жүзбе, жазба, күлме, барма, төқпе, тақпа. Ережемен жұмыс: түсініп оқу, талдау, есте сақтау. Ережемен жұмыс
Болымсыз Іс-әрекеттің болмауын жүзеге асуын білдіреді Болымды Іс-әрекеттің болуын жүзеге асуын білдіреді
Күн ретін жазу. Көркем жазу Сабақты бекіту: Сөйлемдерді көшіріп жазу, болымсыз етістіктерді табу, болымсыз етістік екенін дәлелдеу. 29-жаттығу Білмегеніңді сұрауға арланба. Ешқашан өтірік айтпа. Бір істі бастасаң, аяқсыз тастама. Кісіге қарап күлме. Бізді қандай болуға шықырып тұр? 30-жаттығу«Сөз ойла, тез ойла» әдісі. Мына етістіктерден болымсыз етістік жаса. Ал, аш, жап, сөйле, шақыр, тарт, үз, үрле, кес. Сергіту сәті «Кім тапқыр?»
ойынын
ойнау.
Берілген мақалды түсініп оқу, мағынасын ашу, жатқа жазу. 31-жаттығуда Болымсыз етістіктердің сыз. Мақалда қандай болу керек дейді? Жұптық жұмыс.Берілген тыйым сөздерді оқу, мағынасын ашу, есте сақтау, етістіктердің болымды немесе болымсыз екендігін айту: 32-жаттығуда
Көп нүктенің орнына болымсыз етістіктің өзгеруін тәуелдеу: 33-жаттығу Мен асықпадым, жонбадым, тимедім. Сен асықпа, жонба, тиме. Сіз асықпаңыз, жонбаңыз, тимеңіз. Ол асықпады, жонбады, тимеді.
|
Тірек сызба
Қима қағаздар |
||||||||
|
Сабақтың соңы: 10мин |
.Қорыту. Тест
1. Туынды етістікті табыңыз.
В) Заттың
атын білдіреді. С) Заттың түрін білдіреді. Бағалау |
Қима қағаздар |
||||||||
|
Кері байланыс |
Білім ағашы әдісі |
|
||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Етістіктің түрлерімен танысады. Болымды болымсыз етістіктерді ажырата алады. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Қандай екі нәрсе табысты болды? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? |
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Болымды және болымсыз етістік" қазақ тілі 3 сынып
Ашық сабақ "Болымды және болымсыз етістік" қазақ тілі 3 сынып
|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: «Т.Рысқұлов атындағы орта мектебі және МЖИ» КММ |
|||||||||
|
Күні: 06.03.2018 |
Мұғалімнің есімі: Цаган С |
|||||||||
|
Сынып: 3 «в» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабықтың тақырыбы: |
Болымды және болымсыз етістік |
|||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Болымды болымсыз етістіктерді ажырата алады,сөйлем ішінен сұрақ қою арқылы таба алады. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Етістіктің түрлерімен танысады. Болымды болымсыз етістіктерді ажырата алады. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
|||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар өздерінің жаңа сабақтан алған білімдерін түсінгендері бойынша көрсетіп, дәлеледейді. |
|||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: болымды және болымсыз етістік |
|||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Қайсысы болымды,қайсысы болымсыз етістік? |
||||||||||
|
Сіз неліктен бұл болымды етістік екенін айта аласыз ба? |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, музыка |
|||||||||
|
АКТ қолдану |
Видеоролик ,ай мектеп |
|||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Дара және күрделі етістік |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар: |
||||||||
|
Сабақтың басы: 10мин
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық. -Иә, балалар, сендер еліміздің болашақ иесісіңдер! Болашақ ұрпақ білімді, ғылым техниканы игеру қажет. Олай болса, болашақ ғылым иелерінің жиып жатқан білімдерін тексерейік. Жұмбақ шеше отырып, ішіндегі іс-әрекетті білдіретін сөздерді табу. 1. Қар еріп, су көбейіп, сай-салаға ағады. Бүршік шашып, жапырақ ашып, гүл-бәйшешек жарады. Балаларым, айтындаршы, бұл қай кезде болады (көктем) Көктем туралы видеоролик
Әдебиеттік оқу пәнінен оқыған «Көктем сәні»
мәтінін еске түсірейік, сонда көктем сәні нелер деп аңдар
айтты?
Күн Үй тапсырмасын тексеру. 26-жаттығуды тексеру. Қандай етістіктерді жаздыңдар? Жан-жақты білімдерін тексеру . Миға шабуыл -Етістік дегеніміз не? -Етістіктің қандай түрлері болады екен? - Туынды етістік дегеніміз не? Мысал келтір. -Негізгі етістік дегеніміз не? Мысал келтір. Қызығушылығын
ояту. |
Видеоролик
аймектеп |
||||||||
|
Сабақтың ортасы: 25 мин
|
. Жаңа материалмен жұмыс: .Түсіндіру Етістіктерді салыстырып оқып, олардың мағыналарын ашу 28-жаттығу жүзбе, жазба, күлме, барма, төқпе, тақпа. Ережемен жұмыс: түсініп оқу, талдау, есте сақтау. Ережемен жұмыс
Болымсыз Іс-әрекеттің болмауын жүзеге асуын білдіреді Болымды Іс-әрекеттің болуын жүзеге асуын білдіреді
Күн ретін жазу. Көркем жазу Сабақты бекіту: Сөйлемдерді көшіріп жазу, болымсыз етістіктерді табу, болымсыз етістік екенін дәлелдеу. 29-жаттығу Білмегеніңді сұрауға арланба. Ешқашан өтірік айтпа. Бір істі бастасаң, аяқсыз тастама. Кісіге қарап күлме. Бізді қандай болуға шықырып тұр? 30-жаттығу«Сөз ойла, тез ойла» әдісі. Мына етістіктерден болымсыз етістік жаса. Ал, аш, жап, сөйле, шақыр, тарт, үз, үрле, кес. Сергіту сәті «Кім тапқыр?»
ойынын
ойнау.
Берілген мақалды түсініп оқу, мағынасын ашу, жатқа жазу. 31-жаттығуда Болымсыз етістіктердің сыз. Мақалда қандай болу керек дейді? Жұптық жұмыс.Берілген тыйым сөздерді оқу, мағынасын ашу, есте сақтау, етістіктердің болымды немесе болымсыз екендігін айту: 32-жаттығуда
Көп нүктенің орнына болымсыз етістіктің өзгеруін тәуелдеу: 33-жаттығу Мен асықпадым, жонбадым, тимедім. Сен асықпа, жонба, тиме. Сіз асықпаңыз, жонбаңыз, тимеңіз. Ол асықпады, жонбады, тимеді.
|
Тірек сызба
Қима қағаздар |
||||||||
|
Сабақтың соңы: 10мин |
.Қорыту. Тест
1. Туынды етістікті табыңыз.
В) Заттың
атын білдіреді. С) Заттың түрін білдіреді. Бағалау |
Қима қағаздар |
||||||||
|
Кері байланыс |
Білім ағашы әдісі |
|
||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Етістіктің түрлерімен танысады. Болымды болымсыз етістіктерді ажырата алады. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Қандай екі нәрсе табысты болды? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? |
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















