|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
|
Сыныбы |
8 «Б»Сынып |
|
|
Тақырыбы |
Бұйрықты сөйлем |
|
|
Мақсаты |
Бұйрықты сөйлемнің жасалу жолдарын,тапсырмаларды меңгереді,шығармашылық жұмысқа баулу, өз ойларын қорытып айтуда пайдаланады. |
|
|
Жалпы мақсат |
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Шумақтарындағы ақын ойына қарай тақырып тауып , түсінгендерін ашуға мүмкіндік алады.Тақырыппен жұмыс істеуге дағдыланады. |
|
|
7 модульдің қолданылуы |
«АКТ», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқытумен оқу» |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Конверт-сұрақ» әдісі, « Постер» әдісі,талдау , «Жеміс ағашы»ойыны , Электрондық оқулық, «тақтамен жұмыс», |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
Слайд, маркерлер, конверт, тақта, стикерлер, ноутбук,шарлар,плакаттар,сурет,қима қағаздар, |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі 2минут Тренинг
Топқа бөлу 2минут
|
Амандасу,түгелдеу.
«Мен қандаймын?»Түрлі-түсті қағаздарды таңдау арқылы оқушылар өздерінің қандай екенін біледі.
.І топ –Хабарлы сөйлем ІІ топ –Сұраулы сөйлем ІІІ топ-Лепті сөйлем Топ басшысын сайлау. Әр топқа бағалау парағын таратып,түсіндіру.
|
«Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз»оқушылар амандасады. Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ болып құралады. Бағалау парағына смаилик алған оқушыларға топ басшысы өз топ мүшелеріне ұпай беріп отырады. Өлеңмен бастау Қазақ тілім-өз тілім, ана тілім, Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім, Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені Болашағым, бақытым, дара тілім |
|
|
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білу Қызығушылық тарын ояту |
«Конверт- сұрақ» әдісі арқылы сұрақ- жауапты пайдалануда өткен тақырыптарды сұрау. 5минут Кластер |
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру.Үш түрлі түстегі конверттегі сұрақтарға жауап беру.Кызыл түстегі-А деңгейде қиын сұрақ,Көк түстегі- Б деңгейде орташа, ақ түстегі – С деңгейде жеңілдеу сұрақтар беріледі. Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау. Сөйлемнің түрлері Хабарлы сөйлем Сұраулы сөйлем |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады.1Сөйлем дегеніміз не? 2.Сөйлем болу үшін қандай шарттар керек? 3.Сөйлемнің түрлері дегеніміз не? 4.Сөйлемнің қанша түрі бар? 5.Хабарлы сөйлемнің тыныс белгісі қандай? 6.Сұраулы сөйлемнің тыныс белгісі қандай? 7.Лепті сөйлемнің тыныс белгісі қандай? 8.Хабарлы сөйлем дегеніміз не? 9.Хабарлы сөйлемді, яғни хабарлайтын ойды жеткізудің тәсілдері қандай? 10.Сұраулы сөйлем дегеніміз не? 11.Негізгі, анықтауыш және жетек сұрақтар дегеніміз не? 12.Негізгі сұрақ қалай жасалады? 13.Анықтауыш сұрақ қалай жасалынады? 14.Жетек сұрақ қалай жасалынады? 15.Лепті сөйлем дегеніміз не? 15.Лепті сөйлемнің жасалу жолдары қандай? Өткен тақырыптар бойына сұрақтарға жауап береді, топпен өз білімдерін көрсетеді. Түрлі-түстегі конвертегі сұрақтарды таңдап алып, өз деңгейлерінде жауап береді. Оқушылар топтастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну |
Жаңа сабақты түсіндіру Электронды түрде тыңдау. 10 минут
Постер қорғау 10минут |
Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз – бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады. Тақырыпты түсініп негізгі мағынасын ашу үшін арнайы тірек сызба әдісін инетербелсенді тақтада пайдалану Сызба арқылы көрсету. Бұйрықты сөйлем |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталау. Оқушылар слайд арқылы электронды түрде жаңа сабақты тыңдап түсінеді. 1.Бұйрық райдың ІІ жақ және ІІІ жақ түрінен жасалады. Мысалы,Өтірік айтудан аулақ болыңдар.Сіз үлгі көрсетіңіз.Оқушылар ән айтсын. 2. Бұйрық райдың ІІ, ІІІжағына жіне шартты райға шартты райға –шы,-ші жұрнағы арқылы жасалады. Мысалы,Кітабыңды берші.Осы мақаланы оқыңызшы. Олар жылдам келсінші. Айтқан сөзіңде тұрсаңшы. Бұйрықты сөйлем-біреудің іске қосу мақсатында талап қою.батыл кеңес беру.тілек өтініш беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану |
Жаттығу, талдау жұмыстары 2минут Тақтамен жұмыс 5минут |
Әр топқа тапсырма тарату арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, 45-жаттығуды орындау.Өлеңді оқып шығып,бұйрықты сөзді табыңдар. |
Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі. Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша тақтаға және дәптерлеріне жазады. Екі оқушы тақтаға орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау |
«Сөздерді талдау» 2минут |
Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында сөздерді талдау әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі. |
Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қағазға жазылған тапсырмаға қатысты сөздерді талдау арқылы жауабын көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау |
«Жеміс ағашы» ойыны арқылы сабақты жинақтайды 3минут |
Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа алма жемісіне жазылған сұрақтар таратылады, сол сұраққа жауап беріп тақырыпты жинақтайды |
Әр топ өзара тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты қалай түсінгендерін көрсету арқылы ағаш талындағы алма жемістерді талға іліп,сабақты жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
Үйге тапсырма
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин) смаиликтер, бағалау парақшалары 48-жаттығу Бұйыра сөйлеу әдепке жата ма? пікірсайыс жазу |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Смаиликтер арқылы ұпай жинап топ басшылары білім пердесіне екі балдан ұпайларын койып отырады. «5»-10-14 «4»-8-10 «3»-2-8 |
Өзін өзі топпен бағалайды Б Білім пердесі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Кемпірқосақ» |
Стикерлерді толтыру. |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну. |
Ұсынылған стикерді толтырып, кемпірқосақ суретіне аттары жазылған жерге стикерлерін жапсырады. |
Білім пердесі
|
№ |
Аты-жөні |
Ой қозғау |
Электронды түрде тыңдау. Ойларын айту |
Кластер құру. |
Түртіп алу. Сөздікпен жұмыс |
Автор орындығы |
Талдау табыс кілті |
Жеміс ағашы |
тест |
Қорытынды балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ бойынша |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Баға ұпайы
«5»-10-16
«4»-8-10
«3»-2-8
Баға ұпайы
«5»-10-14
«4»-8-10
«3»-2-8
1Сөйлем дегеніміз не?
2.Сөйлем болу үшін қандай шарттар керек?
3.Сөйлемнің түрлері дегеніміз не?
4.Сөйлемнің қанша түрі бар?
5.Хабарлы сөйлемнің тыныс белгісі қандай?
6.Сұраулы сөйлемнің тыныс белгісі қандай?
7.Лепті сөйлемнің тыныс белгісі қандай?
8.Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
9.Хабарлы сөйлемді, яғни хабарлайтын ойды жеткізудің тәсілдері қандай?
10.Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
11.Негізгі, анықтауыш және жетек сұрақтар дегеніміз не?
12.Негізгі сұрақ қалай жасалады?
13.Анықтауыш сұрақ қалай жасалынады?
14.Жетек сұрақ қалай жасалынады?
15.Лепті сөйлем дегеніміз не?
15.Лепті сөйлемнің жасалу жолдары қандай?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Бұйрықты сөйлем"
Ашық сабақ "Бұйрықты сөйлем"
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
|
Сыныбы |
8 «Б»Сынып |
|
|
Тақырыбы |
Бұйрықты сөйлем |
|
|
Мақсаты |
Бұйрықты сөйлемнің жасалу жолдарын,тапсырмаларды меңгереді,шығармашылық жұмысқа баулу, өз ойларын қорытып айтуда пайдаланады. |
|
|
Жалпы мақсат |
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Шумақтарындағы ақын ойына қарай тақырып тауып , түсінгендерін ашуға мүмкіндік алады.Тақырыппен жұмыс істеуге дағдыланады. |
|
|
7 модульдің қолданылуы |
«АКТ», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқытумен оқу» |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Конверт-сұрақ» әдісі, « Постер» әдісі,талдау , «Жеміс ағашы»ойыны , Электрондық оқулық, «тақтамен жұмыс», |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
Слайд, маркерлер, конверт, тақта, стикерлер, ноутбук,шарлар,плакаттар,сурет,қима қағаздар, |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі 2минут Тренинг
Топқа бөлу 2минут
|
Амандасу,түгелдеу.
«Мен қандаймын?»Түрлі-түсті қағаздарды таңдау арқылы оқушылар өздерінің қандай екенін біледі.
.І топ –Хабарлы сөйлем ІІ топ –Сұраулы сөйлем ІІІ топ-Лепті сөйлем Топ басшысын сайлау. Әр топқа бағалау парағын таратып,түсіндіру.
|
«Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз»оқушылар амандасады. Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ болып құралады. Бағалау парағына смаилик алған оқушыларға топ басшысы өз топ мүшелеріне ұпай беріп отырады. Өлеңмен бастау Қазақ тілім-өз тілім, ана тілім, Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім, Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені Болашағым, бақытым, дара тілім |
|
|
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білу Қызығушылық тарын ояту |
«Конверт- сұрақ» әдісі арқылы сұрақ- жауапты пайдалануда өткен тақырыптарды сұрау. 5минут Кластер |
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру.Үш түрлі түстегі конверттегі сұрақтарға жауап беру.Кызыл түстегі-А деңгейде қиын сұрақ,Көк түстегі- Б деңгейде орташа, ақ түстегі – С деңгейде жеңілдеу сұрақтар беріледі. Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау. Сөйлемнің түрлері Хабарлы сөйлем Сұраулы сөйлем |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады.1Сөйлем дегеніміз не? 2.Сөйлем болу үшін қандай шарттар керек? 3.Сөйлемнің түрлері дегеніміз не? 4.Сөйлемнің қанша түрі бар? 5.Хабарлы сөйлемнің тыныс белгісі қандай? 6.Сұраулы сөйлемнің тыныс белгісі қандай? 7.Лепті сөйлемнің тыныс белгісі қандай? 8.Хабарлы сөйлем дегеніміз не? 9.Хабарлы сөйлемді, яғни хабарлайтын ойды жеткізудің тәсілдері қандай? 10.Сұраулы сөйлем дегеніміз не? 11.Негізгі, анықтауыш және жетек сұрақтар дегеніміз не? 12.Негізгі сұрақ қалай жасалады? 13.Анықтауыш сұрақ қалай жасалынады? 14.Жетек сұрақ қалай жасалынады? 15.Лепті сөйлем дегеніміз не? 15.Лепті сөйлемнің жасалу жолдары қандай? Өткен тақырыптар бойына сұрақтарға жауап береді, топпен өз білімдерін көрсетеді. Түрлі-түстегі конвертегі сұрақтарды таңдап алып, өз деңгейлерінде жауап береді. Оқушылар топтастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну |
Жаңа сабақты түсіндіру Электронды түрде тыңдау. 10 минут
Постер қорғау 10минут |
Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз – бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады. Тақырыпты түсініп негізгі мағынасын ашу үшін арнайы тірек сызба әдісін инетербелсенді тақтада пайдалану Сызба арқылы көрсету. Бұйрықты сөйлем |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталау. Оқушылар слайд арқылы электронды түрде жаңа сабақты тыңдап түсінеді. 1.Бұйрық райдың ІІ жақ және ІІІ жақ түрінен жасалады. Мысалы,Өтірік айтудан аулақ болыңдар.Сіз үлгі көрсетіңіз.Оқушылар ән айтсын. 2. Бұйрық райдың ІІ, ІІІжағына жіне шартты райға шартты райға –шы,-ші жұрнағы арқылы жасалады. Мысалы,Кітабыңды берші.Осы мақаланы оқыңызшы. Олар жылдам келсінші. Айтқан сөзіңде тұрсаңшы. Бұйрықты сөйлем-біреудің іске қосу мақсатында талап қою.батыл кеңес беру.тілек өтініш беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану |
Жаттығу, талдау жұмыстары 2минут Тақтамен жұмыс 5минут |
Әр топқа тапсырма тарату арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, 45-жаттығуды орындау.Өлеңді оқып шығып,бұйрықты сөзді табыңдар. |
Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі. Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша тақтаға және дәптерлеріне жазады. Екі оқушы тақтаға орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау |
«Сөздерді талдау» 2минут |
Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында сөздерді талдау әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі. |
Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қағазға жазылған тапсырмаға қатысты сөздерді талдау арқылы жауабын көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау |
«Жеміс ағашы» ойыны арқылы сабақты жинақтайды 3минут |
Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа алма жемісіне жазылған сұрақтар таратылады, сол сұраққа жауап беріп тақырыпты жинақтайды |
Әр топ өзара тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты қалай түсінгендерін көрсету арқылы ағаш талындағы алма жемістерді талға іліп,сабақты жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
Үйге тапсырма
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин) смаиликтер, бағалау парақшалары 48-жаттығу Бұйыра сөйлеу әдепке жата ма? пікірсайыс жазу |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Смаиликтер арқылы ұпай жинап топ басшылары білім пердесіне екі балдан ұпайларын койып отырады. «5»-10-14 «4»-8-10 «3»-2-8 |
Өзін өзі топпен бағалайды Б Білім пердесі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Кемпірқосақ» |
Стикерлерді толтыру. |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну. |
Ұсынылған стикерді толтырып, кемпірқосақ суретіне аттары жазылған жерге стикерлерін жапсырады. |
Білім пердесі
|
№ |
Аты-жөні |
Ой қозғау |
Электронды түрде тыңдау. Ойларын айту |
Кластер құру. |
Түртіп алу. Сөздікпен жұмыс |
Автор орындығы |
Талдау табыс кілті |
Жеміс ағашы |
тест |
Қорытынды балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ бойынша |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Баға ұпайы
«5»-10-16
«4»-8-10
«3»-2-8
Баға ұпайы
«5»-10-14
«4»-8-10
«3»-2-8
1Сөйлем дегеніміз не?
2.Сөйлем болу үшін қандай шарттар керек?
3.Сөйлемнің түрлері дегеніміз не?
4.Сөйлемнің қанша түрі бар?
5.Хабарлы сөйлемнің тыныс белгісі қандай?
6.Сұраулы сөйлемнің тыныс белгісі қандай?
7.Лепті сөйлемнің тыныс белгісі қандай?
8.Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
9.Хабарлы сөйлемді, яғни хабарлайтын ойды жеткізудің тәсілдері қандай?
10.Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
11.Негізгі, анықтауыш және жетек сұрақтар дегеніміз не?
12.Негізгі сұрақ қалай жасалады?
13.Анықтауыш сұрақ қалай жасалынады?
14.Жетек сұрақ қалай жасалынады?
15.Лепті сөйлем дегеніміз не?
15.Лепті сөйлемнің жасалу жолдары қандай?
шағым қалдыра аласыз













