Авторы:Мергалиева Айнагуль Амирбековна
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы Ақсай қаласының №8 ЖОББМ бастауыш сынып мұғалімі
Бунақденелілер қалай дамиды?
|
Бөлім: |
Жануарлар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Мергалиева А.А |
|
|
Күні: |
06.10.2020 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бунақденелілер қалай дамиды? |
|
|
Оқу мақсаттары |
4.2.2.2 Бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады. Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі. Кейбір оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Психологиялық ахуал орнату Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен . Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық! Жұмыс ережесін келісу!!!!!!!!! Алдыңғы білімді еске түсіру Сабақтын тақырыбын адасқан әріптерді орнына қою арқылы табу. Оқу мақсатын таныстыру Ой қозғау Жұмбақ жасыру Ұшып жүрген гүл көрдім, Қонғанда ұстап үлгердім. Ине бел, қылқа мойын қара батыр, Қара тауды арқалап бара жатыр. Еңбегі бапты, Емгені тәтті. Өмірлік нәрін Гүлдерден тапты. Өзім үшін сені ұрам, Жедел жауап Бунақденелілер деген не? Жәндіктер Олрдың бунақденелілер деп аталу себебі неде? Денелері бунақтардан тұрады. Бунақденелілердің құрылысымен танысу Күтілетін нәтижені анықтау Қоңыз ,инелік,үй шыбын,түкті ара,шегіртке,маса,тарақан, дәуіт Бунақденеләлердәі денелері бунақтардан тұрады. Бунақденелілердің 3 жұп немесе 6 аяғы бар,көпшілігінде қанаттары болады. Негізгі ерекшелігі-денесі айқын 3 бөліктен тұрады. Олар:бас,көкірек және құрсақ бөлімі деп аталады. \ Бунақденелілерге: қоңыздар, көбелек, шыбындар, масалар, көбелектер, баларалар, құмырсқалар, инеліктер жатады. Карточка тарату Бунақденелілер қалай қозғалады? Олар жер бетінде жорғалап, ауада ұшып тіршілік етеді. Ал кейбіреулері суда суаршын, суқандала, суқандала, сушалқақ, зұламат өмір сүреді. Адам мен жануарларда паразитті тіршілік ететін бүрге, бит, қандала, топырақ астында тіршілік ететін бұзаубас бар. |
Оқушылар Өлең жолдарын оқып, амандасады Сабақтын тақырыбын анықтайды Жұмбақтардың жауабын шешеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді слайдпен танысады. Оқушылар берілген суреттердегі жәндіктерді сипаттап қалай қозғалатындығын айтады |
Жұмбақ жауабын айтқан оқушыға смайлик жапсыру Дұрыс жауап берген оқушыға смайлик жапсыру Оқушылар бір бірін бағдаршам әдісі арқылы бағалайды. Дұрыс жауап берген оқушыға смайлик жапсыру |
Жасаған постерлер Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4
Жәндіктер суреті бар карточкалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың
ортасы |
Жаңа сабақ Көбелек. Көбелек қалай пайда болады? Ойланып көр. Бейнеролик көрсету Сызба бойынша көбелектің даму кезеңдерімен таныс. Суретке қарап, әр сатыдағы өзгерістерді сипатта. Жұлдызқұрт неден пайда болады? Ол неге айналады? Қуыршақ қай кезде ашылады деп ойлайсың? Зертте.
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Оқушыларға бунақденелілердің 3 жане 4 сатыдан тұратынын хабарлау Тура даму, шала түрленіп даму, толық түрленіп даму. Постер құру Көбелектің даму сатысы 4 саты Шегірткенің даму сатысы 3 саты. Бунақденелілердің пайдасы мен зияны. Тақтадағы ақ бетке берілген карточкалардан зиянды және пайдалы жәндіктерді жапсырып жазу. Тапсырмалар себеті
|
Оқушылар бейнероликті тамашалайды Талдайды Оқушылар тақтаға шығып постер құрады Оқушылар бейнеролик тамашалап пайдасы мен зияны туралы біледі Себеттегі тапсырмаларды орындайды |
Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, Мадақтау Смайлик Смайлик мадақтау |
Слайд 5 Оқулық
Слайд 6 Слайд 7,8,9,10,11,12 Постер , бунақ денелілер суреті Слайд 13-18 Жұмыс дәптері компьютер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қонды ара, Ұшты шыбын. Жүзді суда, суқандала. Түрленеді қоңыз шала, Гүлге қонды, көбелек ала Шаншып-сорғыш сары маса Шағып алып, болды таса. Етті еңбек топ құмырсқа. кіріседі көп жұмысқа, Типыл қылды бар егісті. Азиялық ол көкқасқа. Барлығы қанша ( 8 жәндік) Рефлексия Саған сабақ ұнаса , тапсырмаларды сәтті орындасаң, көбелекті жасыл түске боя Егерде сен сабақтан белгілі бір қиындықтарды кездестірсең, сары түске боя Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып ,мұғалімнің көмегі қажет болса қызыл түске боя |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Авторы:Мергалиева Айнагуль
Амирбековна Батыс Қазақстан облысы Бөрлі
ауданы Ақсай қаласының №8 ЖОББМ бастауыш сынып
мұғалімі
Бунақденелілер қалай
дамиды? Бөлім: Жануарлар Педагогтің
аты-жөні Мергалиева
А.А Күні: 06.10.2020 Сынып: Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы
Бунақденелілер қалай
дамиды? Оқу мақсаттары 4.2.2.2
Бунақденелілердің тіршілік циклін
сипаттау Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар: Жануарлар мен
өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара
қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша
топтарға жіктей алады.
Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай
қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды
біледі. Кейбір
оқушылар: Жануарлардың тіршілік
ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың
санының азаюына әсер ететінін
біледі. Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті
Оқушы ның
әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Психологиялық ахуал
орнату Мейірімді
жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен
. Амандасып
алайық, Бір жадырап
қалайық! Жұмыс ережесін
келісу!!!!!!!!! Алдыңғы білімді еске
түсіру Сабақтын тақырыбын адасқан
әріптерді орнына қою арқылы
табу. Оқу мақсатын
таныстыру Ой
қозғау Жұмбақ
жасыру Ұшып жүрген гүл
көрдім, Қонғанда ұстап
үлгердім. Ине бел, қылқа мойын қара
батыр, Қара тауды арқалап бара
жатыр. Еңбегі
бапты, Емгені
тәтті. Өмірлік
нәрін Гүлдерден
тапты. Өзім үшін сені ұрам,
Жедел
жауап
Бунақденелілер деген не?
Жәндіктер
Олрдың
бунақденелілер деп аталу себебі неде? Денелері бунақтардан
тұрады.
Бунақденелілердің құрылысымен
танысу Күтілетін нәтижені
анықтау Қоңыз ,инелік,үй
шыбын,түкті ара,шегіртке,маса,тарақан,
дәуіт
Бунақденеләлердәі
денелері бунақтардан тұрады. Бунақденелілердің 3 жұп немесе 6 аяғы
бар,көпшілігінде қанаттары
болады.
Негізгі ерекшелігі-денесі
айқын 3 бөліктен тұрады. Олар:бас,көкірек және құрсақ бөлімі деп
аталады.
\ Бунақденелілерге: қоңыздар,
көбелек, шыбындар, масалар, көбелектер, баларалар, құмырсқалар,
инеліктер жатады.
Карточка
тарату Бунақденелілер қалай
қозғалады? Олар
жер бетінде жорғалап, ауада
ұшып тіршілік етеді. Ал кейбіреулері суда суаршын, суқандала,
суқандала, сушалқақ, зұламат өмір сүреді. Адам мен жануарларда
паразитті тіршілік ететін бүрге, бит, қандала, топырақ астында
тіршілік ететін бұзаубас
бар.
Оқушылар
Өлең жолдарын оқып,
амандасады
Сабақтын тақырыбын
анықтайды
Жұмбақтардың жауабын
шешеді
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді слайдпен
танысады. Оқушылар берілген суреттердегі
жәндіктерді сипаттап қалай қозғалатындығын
айтады
Жұмбақ жауабын
айтқан оқушыға смайлик
жапсыру
Дұрыс жауап берген
оқушыға смайлик жапсыру
Оқушылар бір бірін
бағдаршам әдісі арқылы
бағалайды.
Дұрыс жауап берген
оқушыға смайлик жапсыру
Жасаған
постерлер
Слайд
1
Слайд
2
Слайд
3
Слайд
4
Жәндіктер суреті бар
карточкалар Сабақтың
ортасы Жаңа
сабақ Көбелек. Көбелек қалай пайда
болады? Ойланып көр. Бейнеролик
көрсету Сызба бойынша көбелектің даму
кезеңдерімен таныс. Суретке қарап, әр сатыдағы өзгерістерді
сипатта. Жұлдызқұрт неден пайда болады? Ол неге айналады? Қуыршақ
қай кезде ашылады деп
ойлайсың? Зертте.
Жаңа білім мен
тәжірибені қолдану.
Оқушыларға
бунақденелілердің 3 жане 4 сатыдан тұратынын
хабарлау
Тура даму, шала
түрленіп даму, толық түрленіп
даму.
Постер
құру
Көбелектің даму
сатысы 4 саты
Шегірткенің даму
сатысы 3 саты.
Бунақденелілердің пайдасы
мен зияны.
Тақтадағы ақ
бетке берілген карточкалардан зиянды және пайдалы жәндіктерді
жапсырып жазу.
Тапсырмалар
себеті
Тапсырма 4 саты
арқылы дамитын бунақденелілердің суретін
салу.
Мозайка
құру
Пазл
жинау
Көбелектің пайдасын
жазу
Маса мен шыбынның
зиянды қаситтерін жазу.
Шегірткенің даму
сатысын сызбамен белгілеу
Көбелектің даму
сатысын сызбамен белгілеу
Баларасының пайдасы
туралы жазу Бунақденелілер немен
қоретенетінің жазу.
Оқушылар
бейнероликті тамашалайды
Талдайды
Оқушылар тақтаға
шығып постер құрады
Оқушылар бейнеролик
тамашалап пайдасы мен зияны туралы
біледі Себеттегі тапсырмаларды
орындайды Тапсырманы орындаған оқушыны
ауызша мадақтау, толықтыру
жасау,
Мадақтау
Смайлик Смайлик
мадақтау
Слайд
5
Оқулық
Слайд
6
Слайд
7,8,9,10,11,12
Постер , бунақ
денелілер суреті
Слайд 13-18
Жұмыс
дәптері
компьютер Сабақтың
соңы
Қонды
ара,
Ұшты
шыбын.
Жүзді
суда, суқандала.
Түрленеді қоңыз шала,
Гүлге
қонды, көбелек ала
Шаншып-сорғыш сары
маса
Шағып
алып, болды таса.
Етті
еңбек топ құмырсқа. кіріседі көп
жұмысқа,
Типыл қылды бар
егісті.
Азиялық
ол көкқасқа.
Барлығы
қанша ( 8
жәндік)
Рефлексия
Саған сабақ ұнаса
,
тапсырмаларды
сәтті орындасаң,
көбелекті жасыл
түске боя
Егерде сен
сабақтан белгілі бір қиындықтарды кездестірсең, сары түске
боя Егер саған сабақ барысында
тапсырмаларды орындау қиын болып ,мұғалімнің көмегі қажет болса
қызыл түске боя
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















