Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Буынның түрлері"5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ "Буынның түрлері"5 сынып Осы сабақта оқушылар өз ойын ашып айта білді .
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні -18.02.2015 ж

Сыныбы- 5 «Б»

Пәні –қазақ тілі

67

Сабақтың тақырыбы : Буын түрлері .Ашық буын Сабақтың мақсаты: а) білімділік:Буын туралы түсінікті еске түсіре отырып,буын түрлеріне тоқталу,сөз қолданыста, мәтін құрауда буын түрлерін ажырата білгізу,буын түрлерін мәтін ішінен тапқызып, жасалу жолдарын ұқтыру ;

ә) тәрбиелік:

Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарасының қалыптасуына ықпал ету,өз ойларын еркін,нақты жеткізе білуге баулу,тіл байлықтарын дамыту,өз бетімен ізденуге,ой қорытуға дағдыландыру.

б) дамытушылық: жаңа білімді бере отырып,ой өрістерін кеңейту.Нақты тұжырымды сөйлей білуге қалыптастыру, шығармашылық қабілетке баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгеру
Сабақтың әдісі:сұрақ – жауап,ой қозғау, талдау, жаттығу әдісі, іздендіру, ойын түрлері.
Сабақтың көрнекілігі: слайд, дидактикалық материалдар,суреттер
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Ал балалар, балалар
Бәрің бері қараңдар.
Шын көңілмен назар сап
Оқысаңдар сабақты
Сендерден шығар даналар
,-деп балаларға үлкен сенім артып, жауапкершілік жүктей отырып,саяхатқа шығамын.

Буын дегеніміз – сөз құрамындағы бір немесе бірнеше дыбыстардың тобынан жасалған фонетикалық бөлшек.
Жеке дауыстыдан немесе дауыссыздан басталып, дауысты дыбысқа аяқталатын буын түрін ашық буын дейміз.
Мысалы: ба-ла, а-та, а-ра.
Буын дегеніміз – сөз құрамындағы бір немесе бірнеше дыбыстардың тобынан жасалған фонетикалық бөлшек.
Буынға тән белгілер:
1. Дауысты дыбыссыз буын болмайды.
2. Дауысты дыбыстың бір өзі буын құрай алады. Дауыссыз дыбыстар буын құрай алмайды.
3. Сөздің құрамында қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.
4. Буында мағына болмайды.
5. Тіліміздегі байырғы сөздер, сондай - ақ буындар қатар келген екі дауыссыздан басталмайды.(Сқақ - Ысқақ, Сланов - Сыланов) Жаттығумен жұмыс.
1) 302 –жаттығуға назарымызды аударайық.Сөздерді дефис арқылы буын санын көрсетіп,буынның қай түріне жататынын айтайық.Өзім талдап көрсетемін.
Ел қон-ба-са жер же-тім, Құс қон-ба-са көл же-тім
т.б. б.б. а.б. а.б. бб. а.б. б.б. б.б. б.б. а.б. а.б. б.б. а.б.б.б
Қалғанын оқушыларға талдату.
«Бірін-бірі үйрету»ойыны арқылы топпен буынға бөлгізіп, талдау жасату.
№ 1
Тіл тазалығы үшін күрес ешқашан толастамақ емес. Бауыржан Момышұлы.
№ 2
Ақылдың көркі – тіл,
Тілдің көркі сөз.
Жүсіп Баласағұни.

Ой сергіту: Ал, балалар, Жұмбақшы ата біздің білімімізді сынап білу үшін жұмбақты келген қонақтарымыздан беріп жіберіпті. Бағымызды сынып көреміз бе? Екі ұшы жұдырықтай,
Ортасы қылдырықтай.
(Құмырсқа)
Біз құмырсқа туралы не білеміз?
Ендеше біз интернет желісіне хат жіберейік: Құмырсқа: Бүгін адымдап бара жатып, жол үстіне абайлап қарағаныңыз маған қатты ұнады. Өйткені, күн сайын қаншама бауырымызды таптап, жаншып кететініңіз бізге қалай бататынын сіз, әрине, біле бермейсіз. Дегенмен, сіз басып өлтіріп кеткен жәндікті де Алла жаратқанын бір сәт еске алдыңыз ба? Әрі ол – жай ғана жәндік емес, Жаратқанның таңғажайып туындысы. Рас айтам. Менің жаратылысымнан Алла Тағаланың шексіз құдіретін, ілімін ұғуға болады. Тіпті, әлемнің ең алып, күшті жәндігі менмін десем, мақтаншақтыққа балай көрмеңіз. Иә, иә. Сіз, бәлкім, өз салмағыңыздан екі-үш есе артық салмақты көтере аларсыз. Ал, мен болсам, өз салмағымнан елу есе артық салмақты оп-оңай көтеріп кете берем. Онда да арқаға салып емес, тіспен көтерем. Міне, менің мықтылығым! Міне, балалар! Құмырсқа өте еңбекқор, шаршауды білмейтін, өзінің адал еңбегінің жемісімен қоректенеді екен.Еңбекке байланысты қандай мақал-мәтел білесіңдер?Осы сөзге математикалық тәсілменен фонетикалық талдау жасату. Берілгені: құмырсқа □○+ ∆○=?○ Шешуі: 8 ○= ы□○ (дауысты,жуан,езулік,қысаң)+а□○ (дауысты,жуан,ашық,езулік)+ұ□○ (дауысты,жуан, еріндік,қысаң)

қ,с ∆○(дауыссыз,қатаң)+ м,р∆○( дауыссыз, үнді )

Жауабы: 3 □○+5 ∆○=8 ○

Сабақты қорытындылау: «Менің қосар үлесім » атты пікіріміз бен тілегіміз бар болса, 2017 жылғы баршамызға мәлім ЭКСПО –ға қосатын үлестерің және келген қонақтарға айтар шынайы тілектерің бар ма?

Оқушыларды бағалау: сабаққа белсене қатысқан балаларды бағалау.

Үйге тапсырма:301-жаттығудан екі буыннан тұратын сөздерді теріп жазу.

Тексерілді ----------------------

 
























БЕКІТЕМІН: КЕЛІСЕМІН:

Мектеп директоры Директордың оқу ісі

-------------А.Килыбаева жөніндегі орынбасары

«17» ақпан 2015ж. ------------А.Каметаева





«Л.Н.Толстой атындағы орта мектебі » КММ

Ашық сабақ

Тақырыбы: «Буын түрлері. Ашық буын »

Сыныбы- 5 «Б»

Пәні –қазақ тілі

Пән мұғалімі- Исмайыл Ұ





















Іргелі ауылы

2015 ж







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
626
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі