Материалдар / Ашық сабақ "Цилиндр, конус, шар және олардың кескіндері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Цилиндр, конус, шар және олардың кескіндері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Желтоқсан 2018
1590
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Оқу ісі жөніндегі орынбасары:

Пән: Геометрия

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Стереометрия

Күні: 24.04.2018ж

Сынып: 9 «А»

Мектеп:№ 27 жалпы орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Жанбаева А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Цилиндр, конус, шар және олардың кескіндері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

Айналу денелері, олардың қасиеттері мен формулаларымен таныстыру.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Айналу денелерімен, формуласымен танысады, кескіндерін салып үйренеді.

Көптеген оқушылар: Формуланы пайдаланып есептер шығарады

Кейбір оқушылар: Берілген тақырыпқа сай қосымша тапсырмаларды ғаламтордан ізденіп, есептерге қолданады.

Бағалау критерийлері:

Цилиндр, конус, шар және олардың кескіндері тақырыбын түсініп, есептер шығару

Тілдік мақсаттар

Цилиндр, конус, шар, аудан, биіктік, радиус, диаметр, толық бетінің ауданы

Құндылықтарды дарыту

Нақтылыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар

Сызу

АКТ қолдану дағдылары

Айналу денелерінің кескіндері, оқулық жұмыс дәптері, логикалық тапсырмалар, телефон интернетке қосылған

Бастапқы білім

Стереометрия негізі


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

5минут

Оқушылармен амандасу. Оқушылар мұғалімнің алдында тұрған фигуралардың санына қарап 3 топқа бөлінеді:

«Цилиндр, конус, шар».

Үй тапсырмасы: Өтілген формулаларды қайталау, соған байланысты дәптерлеріне жазу

3тапсырма - 5, 2тапсырма - 4 , 1-тапсырма- 3, мүлдем орындалмаса- 0

Үлестірмелі қағаздар





Бағалау парақшалары

Сабақтың ортасы

7 минут
















7 минут





























3 минут








7минут































6 минут

І топ тапсырмасы: «Айналу денелерімен танысу».

ІІ топ тапсырмасы: «Айналу денелеріне өмірден мысалдар келтіру».

ІІІ топ тапсырмасы: «Айналу денелеріне қатысты формулалармен таныстыру»

«5» - топта өз үлесін қосу, «4»- кескінді салудағы сауаттылық, «3»- ойын нақты жеткізе білу, «2»- постерді әдемі сала білу. «0»- мүлде қатыспау.

(Оқушылар өз ойларын айтады, постерде салады, мысалдар келтіреді.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды)

Жаңа сабақты түсіндіремін

Жаңа тақырыптың қалай түсінгенін білу мақсатында «Досыма хат» әдісі арқылы топтар бір – бірлеріне сұрақтар жазады.(жазылған хаттарды «Қар лақтыру» әдісі арқылы бір – біріне береді)

Есептер шығару

1)R=4см, h=4см. Sб.б, Sт.б, V-?

Sб.б=2π =2π*4*4=32π

Sт.б=2π (R+Н)=2π(4+4)=16π

V=π R2 Н=π*42*4=64π

S=2* R=2*4*4=32

3) R=2дм, h=5дм. Sб.б, Sт.б, V-?

Sб.б=2π =2π*2*5=20π

Sт.б=2π (R+Н)=2π(2+5)=20π

V=π R2 Н=π*22*5=20π

S=2* R*Н=2*2*5=20

1)R=3см, h=4см. Sб.б, Sт.б, V-?

1=5

Sб.б=2π Rl=2π*3*5=30π

Sт.б=2πRl+πR2=2π3*5+π*32=39π

V=1/3π R2 Н=1/3π*32*4=12π

S= R=3*4=12

3)R=8дм, h=6дм. Sб.б, Sт.б, V-?

1=10дм

Sб.б=2π Rl=2π*8*10=160π

Sт.б=2πRl+πR2=2π8*10+π*82=224π

V=1/3π R2 Н=1/3π*82*6=128π

S= R*Н=8*6=48

Оқулықпен жұмыс (жеке жұмыс)

280

Қабырғалары 6 см және 10 см тіктөртбұрышты кіші қабырғасынан айналдырғанда шыққан цилиндрдің биіктігін және диаметрін табыңдар


281

Тікбұрышты АВС үшбұрышының қабырғалары белгілі: АВ – 5 дм, ВС – 4см, АС – 3дм. Үшбұрыш 1) АС катетінен айналғанда 2)ВС катетінен айналғанда шыққан дененің биіктігін және диметрін табыңдар


«Жас ғалым» әдісі


Постер қорғайды











Слайд




























Үлестірмелі қағаздар





































Тақтамен жұмыс

Сабақтың соңы


5 минут

Оқушылар бүгінгі тақырыпты қалай түсінгені туралы стикерге жазып, А4 параққа жапыстырады.


Үйге тапсырма: №282 макет жасау

Стикерлер

А4 парақ

Саралау – оқушыларға қалай

көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды

жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беремін.

«Жас ғалым» әдісі, «Екі жұлдыз бір ұсыныс»әдісі, «Досыма хат» әдісі, «Қар лақтыру» әдісі және оқулықпен жұмыс. Оқушылар осы әдістерде өз – өздерін бағалап отырады.


Жағымды психологиялық ахуал орнату. Сыныпты желдетіп аламын.


Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары/оқу

мақсаттары дұрыс

қойылған ба? Оқушылардың

барлығы ОМ қол жеткізді

ме?






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






































Бағалау парақшасы

Аты - жөні

Үй тапсырмасы

Постер қорғау

Қар лақтыру

Есептер шығару

Оқулықпен жұмыс

Баға
































































«5» - топта өз үлесін қосу, «4»- кескінді салудағы сауаттылық, «3»- ойын нақты жеткізе білу, «2»- постерді әдемі сала білу. «0»- мүлде қатыспау.

Бағалау парақшасы

Аты - жөні

Үй тапсырмасы

Постер қорғау

Қар лақтыру

Есептер шығару

Оқулықпен жұмыс

Баға
































































«5» - топта өз үлесін қосу, «4»- кескінді салудағы сауаттылық, «3»- ойын нақты жеткізе білу, «2»- постерді әдемі сала білу. «0»- мүлде қатыспау.

Бағалау парақшасы

Аты - жөні

Үй тапсырмасы

Постер қорғау

Қар лақтыру

Есептер шығару

Оқулықпен жұмыс

Баға
































































«5» - топта өз үлесін қосу, «4»- кескінді салудағы сауаттылық, «3»- ойын нақты жеткізе білу, «2»- постерді әдемі сала білу. «0»- мүлде қатыспау.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!