Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Cызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.2А Функция. Функцияның графигі. |
Мектеп: Дінмұхамед Ахметұлы Қонаев атындағы орта мектеп |
|
|||||||||
Күні: 7 .12.2020ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Серікова Бақыткүл Төреқожақызы |
|
|||||||||
Сынып:7 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Cызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
|
|||||||||
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты оқып білу |
|
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.5.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың қоэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу ; 7.5.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуын зерттей алады |
|
|||||||||
Бағалау критерийі |
|
|
|||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік оқыту мақсаттары: Оқушылар:
Пәндік лексика және терминология: – функция графигі; – сызықтық функция; – сызықтық функцияның бұрыштық коэффициенті; – түзулер параллель; – түзулер қиылысады – түзулер қиылыспайды. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: – функцияның графигі... (координаталар басы нүктесі және т.б) арқылы өтеді; – функциялар графиктерінің қиылысу нүктесі(лері); – график абсциссалар осін ... нүктесінде қияды; – график ординаталар осін... нүктесінде қияды; |
|
|||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Оқуға ептілігін, өзбетінше ақпаратты жинау дағдыларын арттыру, жағдайды талдау және жаңа ситуацияға бейімделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, өз және топтың жұмысының сапасына жауапты болу, өз уақытын тиімді ұйымдастыру, сабақтарда көпмәдениеттілікті және басқалардың пікірін сыйлай білу. Құндылықтарды дарыту сабақта барлық жоспарлаған іс- әрекеттердің кезеңдері арқылы жүзеге асырылады. |
|
|||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Информатика |
|
|||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ тиімді қолдану үшін оқуға қажет пайдаланушылардың дағдылары. |
|
|||||||||
Бастапқы білім |
Шамалар арасындағы тәуелділіктерді білу; тура және кері пропорционалдық ұғымдарын білу; тура пропорционалдық тәуелділіктің графигін сала алу. Айнымалылары бар өрнектерді түрлендірулерді орындай алу. Формулалармен жұмыс істей алу. |
|
|||||||||
Сабақ барысы |
|
||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
||||||||
Сабақтың басы
|
Сабақтың басында мұғалім ерекше көңіл аударады: - оқушылардың зейін қоюына - оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды - оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтайды - сабақтың аяғындағы күтілетін нәтижелер |
Слай 1-2 |
|
||||||||
Сабақтың ортасы
|
Үй жұмысын тексеру: №22.4 Функцияның графигін салыңдар. 1) 3) 2) 4)
Оқушылардың алдыңғы тақырыпты меңгеруін анықтау. Келесі сұрақтарға жауап беріңіздер:
Дескрипторлар: - сызықтық функцияның анықтамасын біледі және түсінеді; - сызықтық функцияның графигі түзу екенін біледі және түсінеді; - сызықтық функцияның графиктерінің ширектерде орналасуын біледі және түсінеді. Ал, енді қорытынды жасасақ: сызықтық функциясы y=kх+b формуламен беріледі, графигі – түзу , екі нүкте арқылы түзу сызуға болады . y= kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель.
https://www.youtube.com/watch?v=D6_PY0erxCI видеоны көріп аламыз. Бұл кезеңде оқушыларда өмір бойы білім алуға бейімделу құндылығы дамиды. Сонымен қатар жұптасып бекітуге тапсырмаларды орындау барысында оқушыларда оқуға бейімділігі, ақпаратты өзбетінше табу, жағдайды талдау дағдылары дамиды. Мұғалім келесі функциялардың графиктерін салады , , , және салынған түзулердің өзара орналасуын сипаттайды : 1) және функциялардың графиктері параллель; 2) және қиылысады және т.с.с. Қорытынды: k-ның бірдей мәндерінде сызықтық функциялардың графиктері параллель түзулер болады, ал әртүрлі мәндерінде – графиктер қиылысады. Мұғалім: Қарастырылған мысалдар негізінде қорытындыларды дәлелдейік. Екі сызықтық функция берілсін және Олар координаталары С нүктесінде қиылысады деп ұйғарайық. Бұл кезде нүкте әрбір түзудің бойында жатады және оның координаталары әрбір түзудің теңдеуін қанағаттандырады. Сондықтан теңдеуге және -дің мәндерін қойғанда келесі теңдіктер шығады және Бұл теңдіктерде сол жақтары бірдей болғандықтан, оң жақтарын да теңестіруге болады: Қиылысу нүктесінің абсциссасын табу үшін сызықтық теңдеуді шығарып алдық. Оны мына түрде жазайық: Бұл теңдеуді шешу барысында үш жағдай кездеседі:
|