|
Сабақ
барысы
|
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
|
Сабақтың
басы
|
I.Ұйымдастыру
бөлімі
-оқушылармен
сәлемдесу;
-сабаққа қатысын
анықтау;
-оқушыларды сабақтың
тақырыбымен, мақсатымен таныстыру;
«Сұрақты қағып
ал» әдісі бойынша қайталау
сұрақтары қойылады
Ширату
жаттығуы
"Айырмашылығы
неде?"
Мақсаты: Берілген тапсырмалар
арасындағы айырмашылықты анықтау
Қалыптасатын
дағды: Дәлелмен , нақты жауап беру,
айтылым дағдысы қалыптасады
Оқушылардың
қажеттілігі: Оқушылардың қызығушылығын
арттыру
Оқушылар таңдап алған
сандардың бөлінгіштік белгілеріне байланысты
бөлінеді:
1-топ: 2-ге бөлінетін
сандар
2-топ: 3-ке
бөлінгіштік
3-топ: 9-ға
бөлінгіштік
4-топ: 10-ға
бөлінгіштік
Әр топтың "айырмашылығы неде?"
екендігін түсіндіреді?
|
Үлестірме
сандар
флипчарт
Слайд
|
|
|
Сабақтың
ортасы
|
1. Жеке
жұмыс
1-тапсырма
"Санның квадраты" және "Санның
кубы" сөздерін қолданып, төмендегі сандарды
оқыңдар:
,
,
,
,
,
,
2-тапсырма:
1)
8 8 8 5)
х х х х х х х
2)
6 6 6 6 6)
ab ab ab ab ab ab ab
3)
10 7)(a-b) (a-b) (a-b) (a-b)
4)
15 15 15
8)
(x-y)(x-y)(x-y)
Дескриптор
- көбейтіндіні дәреже түрінде
жаза алады
ҚБ:
Бағдаршам
2. Серіктесті оқыту
(жұптық жұмыс)
Мақсаты: үйрете отырып,
үйрену
Қалыптасатын
дағды: Өзіне сенімділік, бірін-бірі
жетелеу дағдысы қалыптасады
Оқушылардың
қажеттілігі: Жұптық жұмыс барысында
білімді тез игереді.
|
|
1-Кестемен
толтырыңдар:
Санның
дәрежесі
|
Дәреженің
негізі
|
Дәреженің
көрсеткіші
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-кестемен жұмыс. Дәреженің
негізін табыңыз және кестені
толтырыңыз:
Дәреженің
мәні
|
Дәреженің
көрсеткіші
|
2
|
4
|
16
|
|
|
81
|
|
|
625
|
|
|
1000
|
|
|
Оқушылар бір-біріне «Екі
жұлдыз, бір ұсыныс бойынша» кері байланыс
береді.
3. Топтық
жұмыс
Математикалық
эстафета(тақтамен жұмыс)
Дәреженің көрсеткішін табыңыз
және жұлдызшаның орнына қойыңыз:
-
30 000 =
3∙10* 4)
150 000 000 = 15∙10*
-
6 400 000 =
64∙10* 5)
315 000 000 = 315∙10*
-
2 000 000 =
2∙10* 6)
420 000 000
= 42∙10*.
Дескриптор
ҚБ:
Басбармақ
2-тапсырма
-
Көлемі 64
см3-ге тең кубтың қабырғасы
нешеге тең?
-
Ауданы 81
-қа тең шаршының
қабырғасы нешеге тең?
|
Слайд
Карточка
№1
(қосымша карточка №2,
4)
Карточка
№3
Карточка
№3
Флипчарт
2
|
|
|
Сабақтың
соңы
Кері байланыс,
рефлексия
Үйге
тапсырма
|
Рефлекция
"Үш қадамды сұхбат"
стратегиясы арқылы
бекіту
Мақсаты: оқушылардың жан-жақты
білімдерін тексеру
Қалыптасатын
дағды: дұрыс сұрақ қоя
білу,жауаптарға сараптама жасап, талдау дағдысы
қалыптасады
Оқушылардың
қажеттілігі: оқушылардың белсенділігі
артады
1-топ 2-топқа сұрақ
қояды
2-топ- 1-топқа жауап беріп,
3-топқа сұрақ
қояды
3-топ 2-топқа жауап беріп,
1-топқа жауап
береді
4-топ сұрақ-жауаптарды
талқылайды,
тексереді
Үйге
тапсырма.
Оқулықтан
тапсырма
|
Оқулық
жұмыс
|
|
|
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
|
|
-
Дәреженің анықтамасын
қолданып, дәреженің негізі мен көрсеткішін ажырата
алады;
-
Бірдей сандардың
көбейтіндісін дәреже түрінде және керісінше, дәрежені бірдей
сандардың көбейтіндісі түрінде жаза
алады;
-
Дәреженің мәні мен
көрсеткіші бойынша негізін таба алады
|
1.Бірдей сандардың
көбейтіндісін дәреже түрінде жазады.
2.Дәреже көрсеткіші мен
дәреженің негізін ажыратады.
3. берілген мән бойынша
дәреженің негізі мен дәреже көрсеткішін
табады.
4. 10, 100,1000..... ,т.с.с
сандарды негізі 10 болатын дәреже көрсеткішімен
жазады
5. санның квадраты мен санның
кубы ұғымдарын фигурадардың ауданы мен көлемін табуда
қолданады.
|
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
|
|
"Айырмашылығы
неде?"
әдісі арқылы алдыңғы
білімді пысықтау және осы
бөлінгіштік қасиеттерін талдай отырып, топқа бөлу. "Айналмалы
бекет" стратегиясы арқылы оқушылар жаңа тақырыпты түсіндіру
барысында әр топ бір-бірінің берген жауаптарына саралау
жүргізіп, толықтырулар жүргізеді.
1-тапсырманы орындау барысында
оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. Жеке оқушымен жұмыс
барысында үлгере алмай отырған
оқушылар үшін мұғалім тарапынан демеу
көрсетіледі.
карточка
№2
Дәреженің негізі мен дәреже
көрсеткішін ажыратып көрсет
жылдам бітірген оқушыларға
қосымша есептер дайындалды.
карточка
№4
1)
Санның кубы, санның
квадраты ұғымдарын есеп шығаруда қолдана
алады.
2) Дәреженің мәнін
есептеу;
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру
барысында оқушылар бір-бірінің жауаптарының дұрыстығын бағалайды.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындауда жеке оқушымен жүмыс
барысында мұғалім тарапынан ауызша бағалау беріледі, жұптасып
бағалау. өзін-өзі бағалау орындалады. "Үш қадамдық сұхбат" арқылы
оқушылармен кері байланыс кезінде топтар бірін-бірі бағалайды.
Оқушылар бүгінгі тақырыпты меңгеру
деңгейін "Баланс дөңгелегі" әдісі
негізінде өзін-өзі бағалайды.
|
Сыныпта сақталатын техника
қауіпсіздік ережесі.
Сабақта қолданылатын
әдіс-тәсілдер
"Айналмалы
бекет",
"Үш қадамды
сұхбат"
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
|
|
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|
|