Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Дәрумендер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: 7.1D Жасушалық биология |
Мектеп: ХББ НЗМ Қарағанды қаласы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Куанбаева А.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатысқан оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Өсімдік және жануар жасушасы (Жаңа білімді меңгеру) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
Өсімдік және жануар жасушаларын ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Өсімдік пен жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды. Жасушаның құрамбөліктерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Өсімдік және жануар жасушаларын салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ауызша және жазбаша түсіндіре алады. Пәндік лексика мен терминология: цитоплазма, мембрана, хлоропласт, вакуоль, ядро, жасуша қабырғасы. Диалог/жазу үшін пайдалы бірқатар үзінділер Сіздің ойыңызша, бұл қандай жасуша? Не себепті Сіз бұл өсімдік/жануар жасушасы деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік:
Құрмет:
Ынтымақтастық:
Ашықтық:
Еңбек және шығармашылық:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жасушаның құрамбөліктерінің қызметін сипаттауда және физикалық қасиеттерін түсіндіру кезінде физика пәнінен алған білімдерін қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Өсімдік пен жануар жасушалары ерекшеліктері туралы қосымша ақпарат іздеуде қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
7-сыныптың «Тірі ағзалардың алуан түрлілігі» бөлімінен тірі ағзалардың біржасушалылар және көпжасушалыларға жіктелетіндігін біледі, 5-6 сыныптардан тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттері мен жасуша туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут |
(ТЖ) Жағдаятты сұрақ қою. Өсімдік және жануар жасушалары бірдей ме? Олардың әртүрлі болуының себептері неде деп ойлайсыз? |
презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы минут 6-15 минут 16-32 минут 33-36 минут |
(ЖЖ) Өсімдік және жасушаларының суретін көрсету. Жасушаның құрамбөліктерін атап, айырмашылықтарын анықтау. (ЖЖ) (М) Оқушыларға қолда бар құралдардан жасушаның моделін жасауды ұсыну. Бұл модель болуы мүмкін: • аппликация; • 3D модель; (ЖЖ) Оқушылардан жасуша моделін қолданып, әрбір жасушаның құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіруді сұрау. (Ж) Өсімдік және жануар жасушаларындағы құрам бөліктерді анықтап, «˅» таңбасын қою арқылы, ұқсастық және айырмашылықтарын табу.
(Ж) Жасушаның құрамбөліктерінің сипаттамалары мен қызметтері жазылған парақшаны тарату. Жасушаның органоидтарын анықтау.
|
РРТ
контейнерлер, ермексаз, желе, жұмыртқа тәрізді контейнерлер, моншақтар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-42 минут
43-45 минут |
(ҚБ) Сызбада жануар мен өсімдік жасушалары көрсетілген. Тор көздерге белгіленген ортақ құрылымдардың атауларын жазу. Тек ғана өсімдік жасушасына тән екі құрылымды суретте белгілеп, атауларын жазу
Өсімдікті жануар жасушасынан қалай ажыратамыз?
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылығы жоғары оқушыларға Венн диаграммасы арқылы өсімдік және жануар жасушаларын салыстыру тапсырмасы беріледі. Кейбір оқушыларға жасуша құрамбөліктерінің суреттерін салу тапсырмасын беруге болады. |
|
Жасушаны моделдеуде дымқыл сүрткіш және үлгіге арналған тақтайша беріледі. Модельдеу барысында оқушылар орын ауыстырып, қозғалады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|