Материалдар / Ашық сабақ Дене қозғалысы кинематикасының теңдеулері мен графиктері

Ашық сабақ Дене қозғалысы кинематикасының теңдеулері мен графиктері

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқытушылар мен мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қараша 2020
1548
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Күні:

Сынып: 10

Пән мұғалімі:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дене қозғалысы кинематикасының теңдеулері мен графиктері .

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.1 Материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну.

Сабақтың мақсаттары

Механикалық қозғалыс, денелердің қозғалысын сипаттау тәсілдері туралы толық түсіндіру.

Табиғаттағы денелердің орын ауыстыруына байланысты туындайтын механикалық қозғалыс туралы білім беру;

Бағалау критерийі

1.Траектория, жол, орын ауыстыру шамаларының

физикалық мағынасын біледі

2. Денененің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы

кезінде қалдырған іздерінің жағдайларға қарай түрліше

аталуын біледі.

3. Дененің кез келген уақыт мезетінде бастапқы орны мен

соңғы орнын қосатын кесіндінің және жолдың ұқсастығы мен

айырмашылығын ажырата алады.

4.Олардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін жаза алады.


Тілдік мақсаттар








Термин: Траектория, жол, орын ауыстыру

Терминология

қ\с

қазақша

орысша

ағылшынша

1

траектория

трактория

trajectory

2

жол

путь

distance

3

Орын ауыстыру

перемещение

movement


Құндылықтарға

баулу

Еңбек өнімділігін арттыру үшін өнеркәсіпте біз траектория, жол, орын ауыстыруды үнемі өзгертіп отыруымыз керек

Пәнаралық байланыс

Математика, бейнелеу (Сызбаларды математика мен бейнелеу өнері пәндерінде салып көрген)

Алдыңғы білім


Математика,бейнелеу пәнінен ғылыми жаратылыстану пәндерін оқу обьектілерімен таныс(жүрілген жол,қалдырған із т.б )

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

І. Ұйымдастыру

.Сәлемдесу

.Оқушыларды түгелдеу

.Жағымды ахуал туғызу әрі үй тапсырмасын тексеру

.Миға шабуыл»

Үй тапсырмасын сұрау (5 минут)

  1. 8-сынып курсын еске түсіріп шолу жасау


Талқылау үшін сұрақтар беріледі (2 минут)

  1. Физика ғылымында дененің қозғалғанын қалай білеміз?

  2. Механикалық қозғалыс дегенді қалай түсінесіңдер?

  3. Материя дегенді қалай түсінесіңдер?






Сөздер жазылған қима қағаздар

Сабақтың ортасы



Жаңа сабақты түсіндіру


Денелердің қозғалысын және оны сипаттайтын шамалардың арасындағы байланысты қарастыратын механика бөлімі кинематика деп аталады.

Біз үнемі қозғалыстағы денелер ортасында өмір сүреміз, сондықтан бұл құбылыс бізге жақсы таныс сиқты болып көрінеді де, оған терең үңіле бермейміз. Механикалық қозғалыс деп аталатын дененің ең қарапайым қозғалысын, яғни оның кеңістіктегі орнының өзгеруін қарастырайық. Дененің қозғалысын сипаттауға талпыныс жасап, оны сипаттау үшін ненің қажет болатынын анықтайық.

І. Материялық нүкте. Егер қозғалыстың алуан түрлілігін және оның күрделілігін ескерсек, онда нақты қозғалысты сипаттау өте қиын мәселе болып табылады. Физикада күрделі объектілер мен құбылыстарды зерделеу үшін модельдеу әдісі пайдаланылады.

Материялық нүкте деп қарастырылып отырған жағдайда өлшемдері мен пішінін ескермеуге болатын денені айтады.

ІІ. Санақ жүйесі. Дене қозғалысын бақылаған кезде, біз оның уақыт өтуіне қарай орын ауыстырғанын басқа денеге қатысты қарастырамыз. Сондықтан дененің қозғалыста немесе тыныштықта тұрғанын анықтау үшін алдын ала екінші дене таңдап алынады. Мұндай дене санақ денесі деп аталады.

Санақ денесімен байланысқан координаталар осі мен уақытты есептейтін құралдан тұратын жүйені санақ жүйесі деп атайды.

ІІІ. Траектория. Материалық нүктенің қозғалыс кезінде болып өткен кеңістік нүктелерінің жиынтығы траектория деп аталады.

IV. Жол. Жол – бақылау уақыты аралығында дененің жүріп өткен траекториясының ұзындығы.

V. Орын ауыстыру. Дененің бастапқы орнын келесі орнымен қосатын бағытталған кесінді орын ауыстыру деп аталады.


Топтық жұмыс .

Есеп шығару :(есептің шығарылу жолын графопроэктор арқылы түсіндіреді)

Есеп. Көлемі 0,5м гранит тасын 20м биіктікке көтергенде істелетін жұмысты есептеңдер. Граниттің тығыздығы 2500 кг/м.

Берілгені :

v=0.5м3

ρ=250кг/м3

h=20м


Шешуі :

A=F*S мұндағы F гранитті бірқалыпты жоғары көтеретін күш. Бұл күштің модулі гранитке әрекет ететін Fауырлық күшіне

тең, ал бағыты оған қарама-қарсы. Ауырлық  күшін граниттің   m массасы арқылы анықтауға болады:F= mg .

Граниттің көлемі мен тығыздығын біле отырып, оның массасын  есептейміз: m=ρ*v; S=h.

Сонымен, m=2500кг/м*0,5м3  =1250кг.

F=9,8 Н/кг*1250кг=12250Н.

A=12250н*20м=245000Дж=245кДж.

А-?

Жауабы: A=245кДж.



ІІІ. Сергіту сәті « Серпілген сұрақ» әдісі

(мұғалім оқушыға сұрақ қойып допты лақтырады оқушы жауап беріп келесі оқушыға сұрақ қойып лақтырып ойынды жалғастырады)

1 Қозғалыс кезінде дененің соңында қалдырған ізі?

2. Айналма әткеншек тепкен баланың қозғалу траекториясы қандай?

3. Жазу кезіндегі қарындаш қозғалысы қозғалыстың қай түріне жатады?

Сыни ойлау,салыстыра отырып қорытынды жасау дағдыларын қалыптастырамын

. Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут)

(Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы)

Берілген формулаларды түсіндіреді










Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру

. Жеке жұмыс «жалғасын тап» (11 минут)

  1. Салыстыру дегеніміз.....................................................................

  2. Қозғалыстың салыстырмалылығы..................................................

  3. Галилей түсіндірулері..................................................

  4. Кинематикада галилей түсіндірулерінің белгіленуі.......................................................

Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.

. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)











































Оқулық, есептердің шарты түсірілген флипчарт,



Оқулықта

ғы берілген практика

лық тапсырма

Дескриптор


1.Траектория, жол, орын ауыстыру шамаларының

физикалық мағынасын біледі;

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ