Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.3 Қысым |
|
|
Педагогтің аты- жөні: |
Жакенов М.М |
|
|
Күні: |
27.02.2025ж |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денелердің жүзу шарттары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.1.14 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кері итеруші күшті анықтауды және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеуді үйренеді |
|
|
Құндылыққа баулу: |
Жасампаздық пен жаңашылдық; Ынтымақтастық пен шығармашылық |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың уақыты |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасады. Оқушылардың бүгінгі күніне сәттілік тілеп, сабақты бастайды. «Class dojo» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Мұғаліммен амандасады. Оқу құралдарын реттеп, сабаққа дайындалады. «Class dojo » бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
|
|
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Baamboozle» платформасы арқылы сұрақтар қоя отырып , өткен тақырыпты еске түсіреді. «Ой толғау» тәсілі арқылы сұрақтар қоя отырып , жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.
1.Кеме қалай суға батпайды? 2. Желдетілген құтқару шеңбері суда қалай қалқып тұр? 3.Адам суда қалай қалқиды және жүзеді? |
Оқушылар «Baamboozle» платформасы арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Ой толғау» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды 1.Кеме қалай суға батпайды?
2. Желдетілген құтқару шеңбері суда қалай қалқып тұр?
3. Адам суда қалай қалқиды және жүзеді?
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т .б |
Интерактивті тақта
|
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға топтық тәжірибелік тапсырма береді. 1 топ: "Су ішіндегі әртүрлі денелер" Бір стақан суға жұмыртқа салу → ол батады. Егер тұз қосып араластырса, жұмыртқа қалқып шығады (тығыздық өзгеруінің әсерін көрсету). 2 топ: "Архимед күшін өлшеу" Динамометрге бекітілген денені суға батырып, оның салмағының өзгеруін өлшеу. 3 топ: "Кемені қалай жасауға болады?" Оқушыларға пластилин немесе фольгадан су бетінде қалқитын және бататын пішін жасау тапсырмасы беріледі. 4 топ: "Салмақсыздықтағы парашют" Қапшықтың төрт бұрышына жіп байлап, оның ұштарын ойыншыққа бекітіп, биіктен тастап, оның баяу түсуін бақылаңыз. |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта тәжірибелік жұмыс жасайды. 1 топ: "Су ішіндегі әртүрлі денелер" 2 топ: "Архимед күшін өлшеу" 3 топ: "Кемені қалай жасауға болады?" 4 топ: "Салмақсыздықтағы парашют" |
Дескриптор Тәжірибелік жұмысты нұсқау бойынша жасай алады-(2 балл) Тәжірибеден қортынды шығарады, баяндайды- (2 балл) Жалпы балл-4 |
Тәжірибеге қажетті заттар
|
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Жеке жұмыс: 1-тапсырма: Темірден жасалған шардың көлемі 0,002 м³, ал массасы 15,6 кг. Бұл шар суға батып кете ме, әлде жүзе ме? 2-тапсырма: Көлемі 5 м³ және массасы 4000 кг болатын ағаш сал суда қалқып жүр. Оның қандай бөлігі суға батып тұр? Жұптық тапсырма: Сүңгуір қайықтың массасы 17 000 кг, ал оның көлемі 20 м³. Қайық толықтай суға батырылғанда, оған әсер ететін Архимед күшін анықтаңыз. Судың тығыздығы 1000 кг/м³, ал еркін түсу үдеуі 9.8 м/с² деп алыңыз. Сонымен қатар, сүңгуір қайық суға толық батып, тепе-теңдік жағдайда қалуы үшін оның балласт цистерналарына қанша су алу қажет екенін есептеңіз. |
Жеке жұмыс: 1-тапсырма:
2- тапсырма:
Жұптық жұмыс:
|
Дескриптор Берілгендерді түсіну және формулаларды дұрыс қолдану- (1 балл)
Есепті шешу және
дұрыс есептеулер жүргізу-(1 балл) Жалпы балл-3 Дескриптор :
Есепті шешу және
дұрыс есептеулер жүргізу-(2 балл) Жалпы балл-3 |
Жұмыс дәптер
Жұмыс дәптер |
|
Сабақтың соңы: 4 мин |
Кері байланыс: « Mentimeter» платформасы арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Бағалау: «Class-dojo» платформасы арқылы |
Оқушылар « Mentimeter» платформасы арқылы кері байланыс жасайды
|
Кері байланыс: « Mentimeter» платформасы арқылы Жалпы балл: 10 |
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы: Тапсырма: Сен су бетінде жүзе алатын кеменің моделін жасауың керек. ✅ Берілгені: Саған тек қағаз, пластик бөтелке, пенопласт немесе алюминий фольга беріледі. Кеменің массасы ең аз, бірақ көтере алатын жүктің массасы ең көп болуы керек. ? Тапсырма:
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Денелердің жүзу шарттары 7-сынып
Ашық сабақ: Денелердің жүзу шарттары 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.3 Қысым |
|
|
Педагогтің аты- жөні: |
Жакенов М.М |
|
|
Күні: |
27.02.2025ж |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денелердің жүзу шарттары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.3.1.14 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кері итеруші күшті анықтауды және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеуді үйренеді |
|
|
Құндылыққа баулу: |
Жасампаздық пен жаңашылдық; Ынтымақтастық пен шығармашылық |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың уақыты |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасады. Оқушылардың бүгінгі күніне сәттілік тілеп, сабақты бастайды. «Class dojo» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Мұғаліммен амандасады. Оқу құралдарын реттеп, сабаққа дайындалады. «Class dojo » бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
|
|
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Baamboozle» платформасы арқылы сұрақтар қоя отырып , өткен тақырыпты еске түсіреді. «Ой толғау» тәсілі арқылы сұрақтар қоя отырып , жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.
1.Кеме қалай суға батпайды? 2. Желдетілген құтқару шеңбері суда қалай қалқып тұр? 3.Адам суда қалай қалқиды және жүзеді? |
Оқушылар «Baamboozle» платформасы арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Ой толғау» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды 1.Кеме қалай суға батпайды?
2. Желдетілген құтқару шеңбері суда қалай қалқып тұр?
3. Адам суда қалай қалқиды және жүзеді?
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т .б |
Интерактивті тақта
|
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға топтық тәжірибелік тапсырма береді. 1 топ: "Су ішіндегі әртүрлі денелер" Бір стақан суға жұмыртқа салу → ол батады. Егер тұз қосып араластырса, жұмыртқа қалқып шығады (тығыздық өзгеруінің әсерін көрсету). 2 топ: "Архимед күшін өлшеу" Динамометрге бекітілген денені суға батырып, оның салмағының өзгеруін өлшеу. 3 топ: "Кемені қалай жасауға болады?" Оқушыларға пластилин немесе фольгадан су бетінде қалқитын және бататын пішін жасау тапсырмасы беріледі. 4 топ: "Салмақсыздықтағы парашют" Қапшықтың төрт бұрышына жіп байлап, оның ұштарын ойыншыққа бекітіп, биіктен тастап, оның баяу түсуін бақылаңыз. |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта тәжірибелік жұмыс жасайды. 1 топ: "Су ішіндегі әртүрлі денелер" 2 топ: "Архимед күшін өлшеу" 3 топ: "Кемені қалай жасауға болады?" 4 топ: "Салмақсыздықтағы парашют" |
Дескриптор Тәжірибелік жұмысты нұсқау бойынша жасай алады-(2 балл) Тәжірибеден қортынды шығарады, баяндайды- (2 балл) Жалпы балл-4 |
Тәжірибеге қажетті заттар
|
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Жеке жұмыс: 1-тапсырма: Темірден жасалған шардың көлемі 0,002 м³, ал массасы 15,6 кг. Бұл шар суға батып кете ме, әлде жүзе ме? 2-тапсырма: Көлемі 5 м³ және массасы 4000 кг болатын ағаш сал суда қалқып жүр. Оның қандай бөлігі суға батып тұр? Жұптық тапсырма: Сүңгуір қайықтың массасы 17 000 кг, ал оның көлемі 20 м³. Қайық толықтай суға батырылғанда, оған әсер ететін Архимед күшін анықтаңыз. Судың тығыздығы 1000 кг/м³, ал еркін түсу үдеуі 9.8 м/с² деп алыңыз. Сонымен қатар, сүңгуір қайық суға толық батып, тепе-теңдік жағдайда қалуы үшін оның балласт цистерналарына қанша су алу қажет екенін есептеңіз. |
Жеке жұмыс: 1-тапсырма:
2- тапсырма:
Жұптық жұмыс:
|
Дескриптор Берілгендерді түсіну және формулаларды дұрыс қолдану- (1 балл)
Есепті шешу және
дұрыс есептеулер жүргізу-(1 балл) Жалпы балл-3 Дескриптор :
Есепті шешу және
дұрыс есептеулер жүргізу-(2 балл) Жалпы балл-3 |
Жұмыс дәптер
Жұмыс дәптер |
|
Сабақтың соңы: 4 мин |
Кері байланыс: « Mentimeter» платформасы арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Бағалау: «Class-dojo» платформасы арқылы |
Оқушылар « Mentimeter» платформасы арқылы кері байланыс жасайды
|
Кері байланыс: « Mentimeter» платформасы арқылы Жалпы балл: 10 |
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы: Тапсырма: Сен су бетінде жүзе алатын кеменің моделін жасауың керек. ✅ Берілгені: Саған тек қағаз, пластик бөтелке, пенопласт немесе алюминий фольга беріледі. Кеменің массасы ең аз, бірақ көтере алатын жүктің массасы ең көп болуы керек. ? Тапсырма:
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




















