|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10.4A Aқпараттық жүйелер |
Мектеп: Өскемен қaласы әкімдігінің «№6 орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрсағатова Мәдина Қайратқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулық: Информатика. Р.А.Қaдырқұлов, Г.К.Hұрмұханбетовa – Алматы: «Aлматыкітап баспасы», 2019 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
5.2. Деректер қорының негізгі ұғымдары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.1.1 «реляциондық деректер қоры» ұғымын түсіндіру 10.3.1.2 жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Реляциондық деректер базасы» түсінігін түсіндіреді; Терминдердің анықтамаларын тұжырымдайды: өріс, жазба, индекс; Реляциондық деректер базасы элементтерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- дерекқор модельдерінің анықтамалары мен схемалық көрінісін, айырмашылықтары мен ерекшеліктерін анықтайды; - жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастырады; - деректер базасында өріс пен жазбаларды, бастапқы кілтті анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей алады: - деректер базасын қолдану аумақтарын талқылайды;
- тақырыптың негізгі
терминдеріне анықтама береді. Мәліметтер базасы-База данных-Database Индекс-Индекс-Index Жазба-Запись-Recording Өріс-Поле-Field Бастапқы кілт-Первичный ключ-Primary key Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Жазбалар – бұл … Өріс үшін … мен мәліметтер типін таңдаймын …, өйткені … Кілттік өріс ретінде ... өрісін қолдануды ұсынамын, өйткені ... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгiлiк Ел» жалпыұлттық идеясының «Зaйырлы қоғам және жоғары рухaният» құндылығы. Құндылықтарға баулу топтық, жұптық, өзіндік жұмыс кезінде, басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу арқылы іске асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Aғылшын тілі, орыс тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
9.3. Деректер базасы, электрондық кестеде деректер базасын құру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
4 мин |
Ұйымдастыру: сыныппен сәлемдесу, білім алушыларды түгендеу, сыныпта психологиялық жағымды ахуал орнату.
Castlots.org сайты арқылы сыныпты онлайн кездейсоқ 3 топқа бөлу.
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу. «Миға шабуыл» әдісі (С) Интерактивті тақтада суреттер көрсетілген (жазба кітапшасы, журнал, архив, картотека) Сурет бойынша білім алушыларға сұрақ қою: Қала тұрғындары туралы деректерді қалай сақтауға болады? Біз үлкен көлемдегі деректерді қалай сақтап, өңдейміз? Деректер базасы дегеніміз не? Деректер базасын жасау не үшін қажет? Деректер базасын жинақтауға арналған қандай программаларды білесіңдер? Білім алушылар ауызша өз жауаптарын ұсынады. Деректерді сақтау әдістерінің тиімділігі туралы талқылауды ұйымдастырамын. Мақсаты: Білім алушыларға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді, талқылау жұмысы болады. Сабақтың тақырыбын хабарлау: Деректер қорының негізгі ұғымдары. Сабақ мақсаттары, ОМ таныстыру. |
https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ Презентация Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
12 мин
5 мин
2 мин
5 мин |
Тапсырма 1. (К, М) Жаңа тақырыпты түсіндіру мақсатында «Кинометафора» әдісі арқылы «Деректер қорының негізгі ұғымдары» туралы бейнероликті мұқият көріңіз. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Дескриптор: - бейнероликтен қажетті ақпарат алады; - бейнеролик бойынша ой қорытады. Кері байланыс: «1 сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы мұғаліммен білім алушылар арасында жүзеге асады. Тапсырма 2. (Қ, Т) Оқулықтан оқу барысында тақырыпты «INSERT» стратегиясы арқылы оқып тақырып бойынша «Клaстер» дайындап, өздеріңіздің ойларыңызды ортаға салыңыздар. 1-топ: «Деректер базасының түрлері. Реляциялық ДБ» 2-топ: «Деректер базасын басқару жүйесімен жұмыс істеу негіздері» 3-топ: «Access программасының негізгі нысандары» Қолданылатын әдіс-тәсілдер: «INSERT», «Кластер» Мақсаты: Оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыра отырып, ақпаратты сүзіп, жинақтап, жылдам ой қорытып тұжырымдайды, шығармашылық қабілеттері дамиды. Дескриптор: - дерекқор модельдерінің анықтамалары мен схемалық көрінісін, айырмашылықтары мен ерекшеліктерін анықтайды; - Access ДББЖ жұмыс істеу алгоритмін көрсетеді; - Access программасының негізгі нысандарын және қызметтерін сипаттайды. Кері байланыс: «Мaдaқтaу сэндвичі» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. (Қ, Ж) Тапсырма 3. «Терминдер әлемі» әдісі арқылы төменде берілген ұғымдарды сипаттап, дәптерге жазыңыз. Мақсаты: оқушылардың бойында пәндік академиялық тілді қалыптастыру. Реляциондық деректер қоры ____________________ Өріс ________________________________________ Жазба _______________________________________ Индекс ______________________________________ Дескриптор: - реляциондық деректер қоры ұғымын сипаттайды; - өріс ұғымын сипаттайды; - жазба ұғымын сипаттайды; - индекс ұғымын сипаттайды. Кері байланыс: «Плюс, минус» әдісі арқылы білім алушы мен мұғалім арасында жүзеге асады, өзін-өзі бағалайды, тақтадан жауаптар көрсетіледі. Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығулар. (Қ, Ө) Тапсырма 4 Сәйкестендіру тесті әдісі арқылы онлайн-тапсырма «Кестелік ДБ элементтерін анықтаңыз»:
Мақсаты: идеялары жинақталады, қорытындыланады, жылдам ой қорыту дағдылары қалыптасады. Дескриптор: - Деректер базасын анықтайды - ДБ өрісті, өріс мәндерін анықтайды - ДБ жазбаларды анықтайды - ДБ жазба нөмерлерін анықтайды - ДБ бастапқы кілтті анықтайды Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы мұғаліммен білім алушы арасында жүзеге асырылады. |
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/derekqory-turaly-tusinik
Оқулық Плакат Түрлі-түсті маркерлер Стикерлер Дәптер https://www.youtube.com/watch?v=P-8Njkp78bg
Ноутбук https://learningapps.org/1066000 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Сaбaққа рефлексия: Мақсaты: Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 10.4A
Aқпараттық
жүйелер Мектеп: Өскемен қaласы әкімдігінің
«№6 орта мектебі»
КММ Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Нұрсағатова Мәдина
Қайратқызы Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар Оқулық: Информатика. Р.А.Қaдырқұлов, Г.К.Hұрмұханбетовa
– Алматы:
«Aлматыкітап баспасы»,
2019 Сабақтың
тақырыбы
5.2. Деректер қорының негізгі
ұғымдары
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
10.3.1.1 «реляциондық деректер
қоры» ұғымын
түсіндіру 10.3.1.2 жол, жазба, индекс
терминдерінің анықтамасын құрастыру Сабақтың
мақсаты
«Реляциондық деректер
базасы» түсінігін
түсіндіреді;
Терминдердің анықтамаларын тұжырымдайды: өріс, жазба, индекс; Реляциондық деректер базасы
элементтерін анықтайды. Бағалау
критерийі - дерекқор модельдерінің
анықтамалары мен схемалық көрінісін, айырмашылықтары мен
ерекшеліктерін анықтайды; -
жол, жазба, индекс
терминдерінің анықтамасын құрастырады; -
деректер базасында өріс пен
жазбаларды, бастапқы кілтті анықтайды.
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар істей
алады:
-
деректер базасын қолдану
аумақтарын талқылайды;
- тақырыптың негізгі
терминдеріне анықтама береді. Мәліметтер базасы-База
данных-Database Индекс-Индекс-Index Жазба-Запись-Recording Өріс-Поле-Field Бастапқы кілт-Первичный
ключ-Primary key Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
Жазбалар – бұл
…
Өріс үшін … мен мәліметтер
типін таңдаймын …, өйткені … Кілттік өріс ретінде ...
өрісін қолдануды ұсынамын, өйткені ...
Құндылықтарға
баулу
«Мәңгiлiк Ел» жалпыұлттық идеясының
«Зaйырлы қоғам және жоғары рухaният»
құндылығы. Құндылықтарға
баулу топтық, жұптық, өзіндік жұмыс
кезінде, басқа адамдардың идеялары мен ойларын
құрметтеу арқылы іске
асырылады. Пәнаралық
байланыс Aғылшын тілі, орыс
тілі
Алдыңғы
білім 9.3. Деректер базасы,
электрондық кестеде деректер базасын құру Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 3 мин
4 мин
Ұйымдастыру: сыныппен
сәлемдесу, білім
алушыларды түгендеу, сыныпта
психологиялық жағымды ахуал орнату.
Castlots.org сайты арқылы сыныпты онлайн
кездейсоқ 3
топқа бөлу.
Жаңа сабақтың тақырыбын
ашу. «Миға шабуыл»
әдісі (С) Интерактивті тақтада
суреттер көрсетілген (жазба кітапшасы, журнал, архив,
картотека) Сурет бойынша білім
алушыларға сұрақ қою: Қала тұрғындары туралы
деректерді қалай сақтауға болады? Біз үлкен көлемдегі деректерді
қалай сақтап, өңдейміз? Деректер базасы дегеніміз
не? Деректер базасын жасау не үшін
қажет? Деректер базасын жинақтауға
арналған қандай программаларды білесіңдер? Білім алушылар ауызша өз
жауаптарын ұсынады. Деректерді сақтау әдістерінің тиімділігі туралы
талқылауды ұйымдастырамын. Мақсаты: Білім алушыларға сұрақ қою,
проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді,
талқылау жұмысы болады. Сабақтың тақырыбын
хабарлау: Деректер қорының негізгі
ұғымдары.
Сабақ мақсаттары, ОМ
таныстыру.
https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/
Презентация Презентация Сабақтың
ортасы 5 мин
12
мин
5 мин
2 мин
5 мин Тапсырма
1. (К, М) Жаңа тақырыпты түсіндіру
мақсатында «Кинометафора» әдісі
арқылы «Деректер қорының негізгі
ұғымдары» туралы бейнероликті мұқият
көріңіз. Мақсаты:
Оқушының ой-өрісін, ойлау
қабілетін дамыту. Дескриптор: - бейнероликтен қажетті ақпарат
алады; - бейнеролик бойынша ой
қорытады. Кері
байланыс: «1 сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы
мұғаліммен білім алушылар арасында жүзеге
асады. Тапсырма
2. (Қ,
Т) Оқулықтан оқу барысында
тақырыпты «INSERT» стратегиясы арқылы
оқып тақырып
бойынша «Клaстер» дайындап, өздеріңіздің
ойларыңызды ортаға салыңыздар. 1-топ: «Деректер базасының
түрлері. Реляциялық ДБ» 2-топ: «Деректер базасын
басқару жүйесімен жұмыс істеу негіздері» 3-топ:
«Access
программасының негізгі
нысандары»
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
«INSERT», «Кластер»
Мақсаты: Оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным
түсінігін қалыптастыра отырып, ақпаратты сүзіп, жинақтап, жылдам ой
қорытып тұжырымдайды, шығармашылық қабілеттері
дамиды. Дескриптор:
- дерекқор модельдерінің
анықтамалары мен схемалық көрінісін, айырмашылықтары мен
ерекшеліктерін анықтайды;
-
Access ДББЖ жұмыс істеу
алгоритмін көрсетеді;
- Access программасының
негізгі нысандарын және қызметтерін
сипаттайды.
Кері
байланыс: «Мaдaқтaу
сэндвичі» әдісі
арқылы топтар бірін-бірі
бағалайды. (Қ, Ж) Тапсырма
3.
«Терминдер
әлемі» әдісі арқылы төменде берілген
ұғымдарды сипаттап, дәптерге жазыңыз.
Мақсаты: оқушылардың бойында пәндік
академиялық тілді қалыптастыру.
Реляциондық деректер қоры
____________________
Өріс
________________________________________
Жазба
_______________________________________
Индекс
______________________________________
Дескриптор:
- реляциондық деректер қоры
ұғымын сипаттайды;
- өріс ұғымын
сипаттайды;
- жазба ұғымын
сипаттайды;
- индекс ұғымын
сипаттайды.
Кері
байланыс: «Плюс,
минус» әдісі
арқылы білім алушы мен мұғалім
арасында жүзеге асады, өзін-өзі бағалайды, тақтадан жауаптар
көрсетіледі. Сергіту
сәті. Көзге арналған
жаттығулар. (Қ, Ө) Тапсырма
4 Сәйкестендіру тесті әдісі
арқылы онлайн-тапсырма «Кестелік ДБ элементтерін
анықтаңыз»: Мақсаты: идеялары жинақталады,
қорытындыланады, жылдам ой қорыту дағдылары
қалыптасады.
Дескриптор: - Деректер базасын
анықтайды - ДБ өрісті, өріс мәндерін
анықтайды - ДБ жазбаларды
анықтайды - ДБ жазба нөмерлерін
анықтайды - ДБ бастапқы кілтті
анықтайды Кері
байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы
мұғаліммен білім алушы арасында жүзеге
асырылады.
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/derekqory-turaly-tusinik
Оқулық
Плакат
Түрлі-түсті
маркерлер
Стикерлер
Дәптер
https://www.youtube.com/watch?v=P-8Njkp78bg
Ноутбук
https://learningapps.org/1066000 Сабақтың
соңы 4 мин Сaбaққа
рефлексия: Мақсaты: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















