|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Отбасы құндылықтары |
Мектеп |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Д.Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.Т/Ж2.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушы: Әдеби шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуын жанрына қарай сипаттайды,тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көпшілігі: Шығарма құрылымын талқылайды, тақырыбы мен идеясын анықтайды. Кейбір оқушылар: Шығармадағы оқиға желісін бүгінгі өмірмен байланыстырады, өз пікірін дәлелдейді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Пәнге қатысты қор мен терминдер: Бокс (ағылш.box-қорап) – жұмсақ қолғаппен белгілі бір ереже бойынша жекпе-жек күш сынасатын спорт түрі. Ләпке- дүкен, дүңгіршек. Секундант- жекпе-жекке қасысушылардыңжанында болатын төреші. Ринг-қатысушылардың жекпе –жекке шығуына арнайы жасалған төрт бұрышты алаң. Гонг- азиаттардың үлкен табақ тәрізді жасалған арнаулы қаққышпен соғып, дыбыс шығаратын металл аспап. Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қажетті тіркестерді пайдаланады. Талқылауға арналған сұрақтар: Ривера не үшін алдына жеңу мақсатын қойды? |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жауапкершілік, белсенді ұстаным таныту , өз елінің дамуына үлес қосу |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Георафия пәні |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Спорт туралы мәліметтерді әртүрлі көздерден алады, жинақтайды. |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңінде «Шаттық шеңберін» құра отырып, бір-біріне жақсы тілектерін білдіреді. «Шаттық шеңбері» әдісі білім алушыны тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл-күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Сыныпты топқа бөлу Қызығушылығын ояту «Болжау» стратегиясы Қазақстан чемпиондарының рингтегі жекпе –жегінен бейнеролик көрсетіліп, «Бокс,Ринг,Гонг,Нокдаун, Нокауд» сөздерінің мағынасын ашу арқылы сабақты болжайды. |
Стикер Білім алушыларға үш түрлі түсті стикерге жазылған сөздерді таңдату арқылы сыныпты «Қайрат», «Жігер», «Қайсар» топтарына бөлемін. Бейнеролик |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жеке жұмыс «Сканерлеп оқу» әдісі арқылы шығарманың мазмұнымен танысып шығады. Топтық жұмыс «Рөлге ену» әдісі Топпен талқылай отырып, жеке білім алушы жауап береді. 1-тапсырма Топтағы өз рөліңізге қатысты берілген міндетті орындаңыз. Бұл әдістің тиімділігі білім алушылар топпен жұмыс жасай отырып, ортақ пікірге келіп,қорғайды. . 1-топ: Баяндаушы - мәтіннің мазмұнын баяндайды. 2-топ: Сұрақ қоюшы- мәтін сюжетінің дамуына қарай сұрақтар қояды. 3-топ: Тыңдаушылар - баяндаушыларды тыңдайды, сұрақ қоюшылардың сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: -Әңгіменің мазмұнын баяндайды; -Сюжеттік дамуына қатысты сұрақ дайындайды; - Шығарма бойынша сұрақтарға жауап береді; «Бас бармақ» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Жеке жұмыс 2-тапсырма «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы мәтін мазмұны бойынша оқиға желісіне сүйене отырып, сюжеттік- композициялық талдау жасау. «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы шығармадағы оқиғалардың дамуын рет-ретімен айтып, шығады. Тапсырманы орындауда оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады
1. Оқиғаның басталуы:Ривераның рингке шығуы 2. Оқиғаның дамуы: Ривера мен Дэннидің айқасы 3.Оқиғаның шиеленісуі: Дэнни төрешінің қитұрқы әрекеттері 4.Оқиғаның шарықтау шегі:Ривераның айласы 5.Оқиғаның шешімі:Ривераның жеңісі . Дескриптор:
«Әдемі сөздер» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау.
3- тапсырма «Кезбе тілші» әдісі Бұл әдіс барысында білім алушылардың тақырыпты қалай түсінгенін, бір-біріне еркін ойларын білдіру үшін пайдаланған орынды.Мұнда білім алушылар диалогқа түсіп, сөйлеу дағдысы қалыптасады. Сыныптан дарынды білім алушы кезбе тілші болып, әр топ мүшелеріне сұрақтарды қояды.
1-сұрақ: Шығарманың тақырыбы мен идеясы қандай?(Қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік,әділеттілік әрқашан әділетсіздікті жеңеді) 2-сұрақ: Ривера не үшін алдына жеңу мақсатын қойды? 3-сұрақ: Шығарма оқиғасын бүгінгі спорт әлемімен байланыстыруға бола ма? 4-сұрақ: Ривера сияқты қандай былғары қолғап иелерін білесіңдер?
Дескриптор: 1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын ашады. 2.Бүгінгі өмірмен байланыстырады.
Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам»
|
«Бас бармақ»әдісі
Бұл әдіс арқылы білім алушының ынтасын артады.(Мысалы: Тамаша! Шебер орындалған! Құнды пікір!)
Микрофон
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Бағдаршам арқылы бағалау: жасыл – өте жақсы,сары – жақсы, қызыл – орташа.
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин
Кері байланыс
|
«Табыс сатысы» әдісі арқылы кері байланыс жүргізіледі
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? Әрбір оқушының жеке қажеттіліктеріне сәйкес төмендегідей тапсырмалар беріледі. 1.Оқиға желісіне сүйене отырып, сюжеттік-композициялық талдау жасау 2. « Кезбе тілші» әдісі арқылы диалогқа түсу |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Әр тапсырманың соңындағы дескрипторлар арқылы «Бас бармақ», «Әдемі сөздер», «Бағдар шам» әдісімен қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Бірегейлік және сындарлық оқушылардың алған деректерді өңдеу кезінде қолданатын әдіс-тәсілдері арқылы байқалады. |
||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Сабақ белгілі бір оқу мақсаттарына негізделіп жасалған соң, қолжетімді болады деп ойлаймын. Себебі, сабақта қолданған тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай алынды.Топтық, жеке жұмыстар арқылы білім алушылар өз ойларын ортаға салып,өз көзқарасын еркін білдіре алады. Сабақта оқушылар өздерінің білетіндерін өмірмен байланыстырып айта алады. Уақыттан ауытқу болған тапсырмаларда әр минуттың құнды екенін есертіп отырамын. Жоспарланған сабақта ауытқу болмайды деп ойлаймын. |
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?(оқыту мен оқуға қатысты) 1.Оқушылар өзара топта бір-бірін бағалау қалыптасады 2.Келесі сабақтарда түрлі әдіс –тәсілдерді пайдалана отырып, оқушылардың бойында айтылым,жазылым,тыңдалым,оқылым дағдыларын қалыптастырамын.
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Джек Лондон мексика ұлы" 6 сынып
Ашық сабақ "Джек Лондон мексика ұлы" 6 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Отбасы құндылықтары |
Мектеп |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Д.Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.Т/Ж2.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушы: Әдеби шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуын жанрына қарай сипаттайды,тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көпшілігі: Шығарма құрылымын талқылайды, тақырыбы мен идеясын анықтайды. Кейбір оқушылар: Шығармадағы оқиға желісін бүгінгі өмірмен байланыстырады, өз пікірін дәлелдейді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Пәнге қатысты қор мен терминдер: Бокс (ағылш.box-қорап) – жұмсақ қолғаппен белгілі бір ереже бойынша жекпе-жек күш сынасатын спорт түрі. Ләпке- дүкен, дүңгіршек. Секундант- жекпе-жекке қасысушылардыңжанында болатын төреші. Ринг-қатысушылардың жекпе –жекке шығуына арнайы жасалған төрт бұрышты алаң. Гонг- азиаттардың үлкен табақ тәрізді жасалған арнаулы қаққышпен соғып, дыбыс шығаратын металл аспап. Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қажетті тіркестерді пайдаланады. Талқылауға арналған сұрақтар: Ривера не үшін алдына жеңу мақсатын қойды? |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жауапкершілік, белсенді ұстаным таныту , өз елінің дамуына үлес қосу |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Георафия пәні |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Спорт туралы мәліметтерді әртүрлі көздерден алады, жинақтайды. |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңінде «Шаттық шеңберін» құра отырып, бір-біріне жақсы тілектерін білдіреді. «Шаттық шеңбері» әдісі білім алушыны тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл-күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Сыныпты топқа бөлу Қызығушылығын ояту «Болжау» стратегиясы Қазақстан чемпиондарының рингтегі жекпе –жегінен бейнеролик көрсетіліп, «Бокс,Ринг,Гонг,Нокдаун, Нокауд» сөздерінің мағынасын ашу арқылы сабақты болжайды. |
Стикер Білім алушыларға үш түрлі түсті стикерге жазылған сөздерді таңдату арқылы сыныпты «Қайрат», «Жігер», «Қайсар» топтарына бөлемін. Бейнеролик |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жеке жұмыс «Сканерлеп оқу» әдісі арқылы шығарманың мазмұнымен танысып шығады. Топтық жұмыс «Рөлге ену» әдісі Топпен талқылай отырып, жеке білім алушы жауап береді. 1-тапсырма Топтағы өз рөліңізге қатысты берілген міндетті орындаңыз. Бұл әдістің тиімділігі білім алушылар топпен жұмыс жасай отырып, ортақ пікірге келіп,қорғайды. . 1-топ: Баяндаушы - мәтіннің мазмұнын баяндайды. 2-топ: Сұрақ қоюшы- мәтін сюжетінің дамуына қарай сұрақтар қояды. 3-топ: Тыңдаушылар - баяндаушыларды тыңдайды, сұрақ қоюшылардың сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: -Әңгіменің мазмұнын баяндайды; -Сюжеттік дамуына қатысты сұрақ дайындайды; - Шығарма бойынша сұрақтарға жауап береді; «Бас бармақ» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Жеке жұмыс 2-тапсырма «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы мәтін мазмұны бойынша оқиға желісіне сүйене отырып, сюжеттік- композициялық талдау жасау. «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы шығармадағы оқиғалардың дамуын рет-ретімен айтып, шығады. Тапсырманы орындауда оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады
1. Оқиғаның басталуы:Ривераның рингке шығуы 2. Оқиғаның дамуы: Ривера мен Дэннидің айқасы 3.Оқиғаның шиеленісуі: Дэнни төрешінің қитұрқы әрекеттері 4.Оқиғаның шарықтау шегі:Ривераның айласы 5.Оқиғаның шешімі:Ривераның жеңісі . Дескриптор:
«Әдемі сөздер» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау.
3- тапсырма «Кезбе тілші» әдісі Бұл әдіс барысында білім алушылардың тақырыпты қалай түсінгенін, бір-біріне еркін ойларын білдіру үшін пайдаланған орынды.Мұнда білім алушылар диалогқа түсіп, сөйлеу дағдысы қалыптасады. Сыныптан дарынды білім алушы кезбе тілші болып, әр топ мүшелеріне сұрақтарды қояды.
1-сұрақ: Шығарманың тақырыбы мен идеясы қандай?(Қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік,әділеттілік әрқашан әділетсіздікті жеңеді) 2-сұрақ: Ривера не үшін алдына жеңу мақсатын қойды? 3-сұрақ: Шығарма оқиғасын бүгінгі спорт әлемімен байланыстыруға бола ма? 4-сұрақ: Ривера сияқты қандай былғары қолғап иелерін білесіңдер?
Дескриптор: 1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын ашады. 2.Бүгінгі өмірмен байланыстырады.
Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам»
|
«Бас бармақ»әдісі
Бұл әдіс арқылы білім алушының ынтасын артады.(Мысалы: Тамаша! Шебер орындалған! Құнды пікір!)
Микрофон
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Бағдаршам арқылы бағалау: жасыл – өте жақсы,сары – жақсы, қызыл – орташа.
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин
Кері байланыс
|
«Табыс сатысы» әдісі арқылы кері байланыс жүргізіледі
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? Әрбір оқушының жеке қажеттіліктеріне сәйкес төмендегідей тапсырмалар беріледі. 1.Оқиға желісіне сүйене отырып, сюжеттік-композициялық талдау жасау 2. « Кезбе тілші» әдісі арқылы диалогқа түсу |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Әр тапсырманың соңындағы дескрипторлар арқылы «Бас бармақ», «Әдемі сөздер», «Бағдар шам» әдісімен қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Бірегейлік және сындарлық оқушылардың алған деректерді өңдеу кезінде қолданатын әдіс-тәсілдері арқылы байқалады. |
||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Сабақ белгілі бір оқу мақсаттарына негізделіп жасалған соң, қолжетімді болады деп ойлаймын. Себебі, сабақта қолданған тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай алынды.Топтық, жеке жұмыстар арқылы білім алушылар өз ойларын ортаға салып,өз көзқарасын еркін білдіре алады. Сабақта оқушылар өздерінің білетіндерін өмірмен байланыстырып айта алады. Уақыттан ауытқу болған тапсырмаларда әр минуттың құнды екенін есертіп отырамын. Жоспарланған сабақта ауытқу болмайды деп ойлаймын. |
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?(оқыту мен оқуға қатысты) 1.Оқушылар өзара топта бір-бірін бағалау қалыптасады 2.Келесі сабақтарда түрлі әдіс –тәсілдерді пайдалана отырып, оқушылардың бойында айтылым,жазылым,тыңдалым,оқылым дағдыларын қалыптастырамын.
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















