Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қазақ тілі Тақырыбы: 4.1.Досы көпті жау алмайды. Етістік |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.3.4.1.Эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары мен себептеріне өз көзқарасын жазу. 7.4.4.1.Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Достық пен сүйіспеншіліктің мағынасын түсінеді,етістіктің қызметімен танысады. |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Достық тақырыбындағы мәтіндерді тілдік тұрғыдан талдауға қатысады,мәтіндерден етістіктерді сұрақ қою арқылы ажыратады. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Достық туралы өз ойларын ашық жеткізеді,етістікке тән ерекшеліктерді анықтайды |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Достық пен сүйіспеншілік туралы ойларын өз сөздерімен баяндайды,етістікке тән ерекшеліктерді анықтайды. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||
|
Етістік,негізі,туынды етістіктер;дара,күрделі етістіктер; |
||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||||||||
|
Достық,адамгершілік,сүйіспеншілік.Етістік,іс-әрекет,не істеді?қайтты? |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||
|
1. Дос деген ұғымды қалай түсінесіңдер ? 2. Сүйіспеншілік деген не? 3.Достық пен сүйіспеншіліктің айырмашылығы бар ма? |
||||||||||||||||||||
|
Не себепті .... деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||
|
Не себепті адамға дос керек деп ойлайсыңдар? |
||||||||||||||||||||
|
ишара: |
||||||||||||||||||||
|
Мақұлдау |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ұзақ өмір сүрудің жолдары мен мақал-мәтелдерге байланысты сұрақ-тапсырмаларды орындау . |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған |
жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Топқа бөлу «Мақал-мәтелдер» 3.«Зымыран сұрақтар» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру Мақсаты:өткен сабақтағы білімдерін еске түсіру. Нәтиже:-өткен сабақтағы білімдерін еске түсіреді. -сұрақтарға жылдам әрі дұрыс жауап береді. Дескриптор: Өз қалауымен сыныптан 4 оқушы ойынға шығады. Мұғалім қойған сұрақтарға жылдам әрі дұрыс жауап береді. Сұрақ үлгілері: Мақал дегеніміз не? Мәтел дегеніміз не? Мақал мен мәтелдің айырмашылығы қандай? Достық туралы 2 мақал-мәтел айт |
Интербелсенді тақта Мақал-мәтелдер жазылған қағаз |
||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут |
1-тапсырма «Дербес пікір» әдісі Тапсырма: мәтінді оқу,мәтінге ат қою,себебін түсіндіру Мақсаты: мәтінді түсініп оқиды,оқиғаларды бір-бірімен байланыстыра отырып мәтінге ат қояды,себебін түсіндіреді. Нәтиже:-мәтінді оқиды; -кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға береді,өз ойын дәлелдейді. -мәтін мазмұнына сай ат қояды. Дескриптор: 1.мәтінді оқиды. 2.мәтіндегі кейіпкерлерді салыстырады. 3.мәтінге ат қояды,себебін түсіндіреді. ҚБ: «смайлик» ТІЛДІК БАҒДАР 2-тапсырма «Кім жылдам»әдісі Тапсырма:саралау тапсырмалары арқылы қанатты сөздерден,өлеңнен етістіктерді табу,мақал-мәтелдерді ажырата білу. Нәтиже: Әр оқушы өз деңгейіне сай тапсырмаларды орындайды,түсіндіреді,талдайды.
ҚБ «Жұлдызша» |
Қазақ тілі оқулығы 98-бет
|
||||||||||||||||||
|
Соңы 8 минут |
Кері байланыс . «3 минуттық үзіліс»
Тапсырма: сабақта өтілген тақырыпқа сай сұрақтарға жауап береді. Нәтиже: сабақта алған білімдерін жинақтайды,тұжырымдайды.
Рефлексия «Кемпірқосақ»
Үй тапсырмасы: «Достық туралы менің ойым...»шағын эссе
|
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі).
|
|||||||||||||||||
|
|
«Кім жылдам?»әдісі |
Эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары мен себептеріне өз көзқарасын жазады. Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолданады. |
Әдебиет Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы
|
|||||||||||||||||
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Досы көпті жау алмайды"7-сынып
ашық сабақ "Досы көпті жау алмайды"7-сынып
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қазақ тілі Тақырыбы: 4.1.Досы көпті жау алмайды. Етістік |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.3.4.1.Эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары мен себептеріне өз көзқарасын жазу. 7.4.4.1.Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Достық пен сүйіспеншіліктің мағынасын түсінеді,етістіктің қызметімен танысады. |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Достық тақырыбындағы мәтіндерді тілдік тұрғыдан талдауға қатысады,мәтіндерден етістіктерді сұрақ қою арқылы ажыратады. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Достық туралы өз ойларын ашық жеткізеді,етістікке тән ерекшеліктерді анықтайды |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||
|
Достық пен сүйіспеншілік туралы ойларын өз сөздерімен баяндайды,етістікке тән ерекшеліктерді анықтайды. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||
|
Етістік,негізі,туынды етістіктер;дара,күрделі етістіктер; |
||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||||||||
|
Достық,адамгершілік,сүйіспеншілік.Етістік,іс-әрекет,не істеді?қайтты? |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||
|
1. Дос деген ұғымды қалай түсінесіңдер ? 2. Сүйіспеншілік деген не? 3.Достық пен сүйіспеншіліктің айырмашылығы бар ма? |
||||||||||||||||||||
|
Не себепті .... деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||
|
Не себепті адамға дос керек деп ойлайсыңдар? |
||||||||||||||||||||
|
ишара: |
||||||||||||||||||||
|
Мақұлдау |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ұзақ өмір сүрудің жолдары мен мақал-мәтелдерге байланысты сұрақ-тапсырмаларды орындау . |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған |
жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Топқа бөлу «Мақал-мәтелдер» 3.«Зымыран сұрақтар» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру Мақсаты:өткен сабақтағы білімдерін еске түсіру. Нәтиже:-өткен сабақтағы білімдерін еске түсіреді. -сұрақтарға жылдам әрі дұрыс жауап береді. Дескриптор: Өз қалауымен сыныптан 4 оқушы ойынға шығады. Мұғалім қойған сұрақтарға жылдам әрі дұрыс жауап береді. Сұрақ үлгілері: Мақал дегеніміз не? Мәтел дегеніміз не? Мақал мен мәтелдің айырмашылығы қандай? Достық туралы 2 мақал-мәтел айт |
Интербелсенді тақта Мақал-мәтелдер жазылған қағаз |
||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут |
1-тапсырма «Дербес пікір» әдісі Тапсырма: мәтінді оқу,мәтінге ат қою,себебін түсіндіру Мақсаты: мәтінді түсініп оқиды,оқиғаларды бір-бірімен байланыстыра отырып мәтінге ат қояды,себебін түсіндіреді. Нәтиже:-мәтінді оқиды; -кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға береді,өз ойын дәлелдейді. -мәтін мазмұнына сай ат қояды. Дескриптор: 1.мәтінді оқиды. 2.мәтіндегі кейіпкерлерді салыстырады. 3.мәтінге ат қояды,себебін түсіндіреді. ҚБ: «смайлик» ТІЛДІК БАҒДАР 2-тапсырма «Кім жылдам»әдісі Тапсырма:саралау тапсырмалары арқылы қанатты сөздерден,өлеңнен етістіктерді табу,мақал-мәтелдерді ажырата білу. Нәтиже: Әр оқушы өз деңгейіне сай тапсырмаларды орындайды,түсіндіреді,талдайды.
ҚБ «Жұлдызша» |
Қазақ тілі оқулығы 98-бет
|
||||||||||||||||||
|
Соңы 8 минут |
Кері байланыс . «3 минуттық үзіліс»
Тапсырма: сабақта өтілген тақырыпқа сай сұрақтарға жауап береді. Нәтиже: сабақта алған білімдерін жинақтайды,тұжырымдайды.
Рефлексия «Кемпірқосақ»
Үй тапсырмасы: «Достық туралы менің ойым...»шағын эссе
|
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі).
|
|||||||||||||||||
|
|
«Кім жылдам?»әдісі |
Эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары мен себептеріне өз көзқарасын жазады. Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тілдесім барысында қолданады. |
Әдебиет Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы
|
|||||||||||||||||
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














