|
Пәні: дүниетану Сабақтың тақырыбы: Дұрыс тамақтана біл |
Мұғалімнің аты-жөні: Орынбекова Қ.И Күні 23.01.2019ж |
|||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 2 «Ә» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
2.1.4.1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратады. Оқушылардың басым бөлігі: Дұрыс тамақтану адамның денсаулығы үшін қажет екенін түсінеді, зиянды тамақтардың зардаптарын атап береді. Кейбір оқушылар: Қай тағамдардың ақуыздан, көміртектен, майдан тұратынын айта алады. Түрлі дәрумендерді адам ағзасына пайдасын айтып береді. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы мен терминологиясы: Дұрыс тамақтану, пайдалы тағам, зиянды тағам, ақуыз, көміртек, дәрумен. Диалог/жазу үшін қажетті лексика мен терминология: Талқылауға арналған сұрақтар: Зиянды таған несімен «зиян»? Пайдалы тағамдар қатарына нелер жатады? |
|||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Пайдалы және зиян тағамдарды біледі. Адамның дұрыс өсіп жетілуі үшін дұрыс тамақтан қажет екенін түсінеді. Дәруменің пайдасын атайды. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Салауатты өмір салтын насихаттау |
|||||||||||||||||
|
Оқыту әдістері |
Топтық, жұптық. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, көркем еңбек. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басталуы 7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. №1 тапсырма өткенді қайталау «Сұрақ – жауап» әдісі арқылы.
ҚБ: мадақтау. Жаңа сабақ. №2 тапсырма (Т) Сабақтың тақырыбын анықтау үшін «Суреттер сөйлейді» - Бұл қандай тағамдар? Оқушыларға интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі. Оқушылар тағамдарды топтастырады. -Олай болса бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Дұрыс тамақтана біл». (МК) Сабақтың мақсатын қоюға оқушыларды қатыстыру(оқушылар өз ойын айтады, мұғалім қортындылайды). |
Сұрақ - жауап Мадақтау Слайд |
||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут |
№3 тапсырма (Ұ)Оқулықтың 50-беттегі «Дұрыс тамақтана біл» мәтінін оқыту. Сұрақтар қою: -Ақуыз қай тағам түрлерінде кездеседі?(сүт, жұмыртқа,ет) -Май қай тағам түрлерінде кездеседі? (өсімдік майы, жаңғақтарда, етте) -Көмірсу қай тағам түрлерінде кездеседі? (крахмал және қант. Крахмал түрлі жармалардың, ұнның, картоптың құрамында көбірек кездеседі. Қант көбіне қант қызылшасында, сәбізде мол болады). -А,В,С,Д дәрумендер несімен пайдалы сол тұсты тауып оқындар. - Ең тиімдісі күніне 4 рет тамақтану екен. №4 тапсырма (Т)топтық жұмыс «Біздің ас мәзіріміз» дәрумендермен және тамақ пирамидасымен таныстыңдар. Енді адам денсаулығына пайдалы тамақтардың тізімін жасаңдар. Дескриптор:
ҚБ: Бас бармақ. №5 тапсырма (Ж) жұптық жұмыс «Пайдалы және зиян» тағам түрлерін жазыңдар.
Дескриптор:
-Пайдалы тағам несімен пайдалы? -Зиян тағам несімен зиян? Адам өміріне қандай қаупі бар? ҚБ: Мадақтау, шапалақ. |
Сұрақ –жауап
Слайд
Оқулық
Слайд
Үлестірме қағаз А4
Слайд
Әр жұпқа үлестірме қағаз. Слайд |
||||||||||||||||
|
СОҢЫ 6 минут
|
Резерв тапсырма. Асқа байланысты қандай тыйым сөздер, мақал мәтелдер білесіңдер? Тамаққа қарап түшкіру әдепсіздік. Қол жумай асты ішпейді. Аузында тамақ тұрғанда сөйлеме. Тамақ үстінен аттамайды. Дастарханға алдымен нан қойылады. Тамақты сол қолмен жемейді. Таңертеңгі асты тастама, кешкі асқа қарама. Дастарханға бата бермей мұсылмандар тұрмайды.
№ 6 тапсырма Қорытындылау сұрақтары:
Ендеше мына сөйлемді аяқтаңдар.
Мықты және ..........үшін шыдамды болу үшін Дұрыс тамақтану
.............үшін. ............үшін |
Сұрақ - жауап
|
||||||||||||||||
|
Бағалау Кері байланыс |
Өзіңнің сабақта орындаған жұмысыңды бағала. Алмұртты бағалау қорытындысына қарай боя. 1.Менің ойым толығымен іске асты (қызыл түспен) 2. Мен тырыстым,бірақ қателіктер болды (екі түспен: қызыл және жасыл) 3.Менің жұмысым толығымен іске аспады,бірақ мен тырысамын (жасыл түспен)
|
Әр оқушыға алмұрт суретін тарату. Слайд
|
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 50-51 бетті оқу. |
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
____________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс ____________________________________________________________________________________________________________ |
||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? _________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Дұрыс тамақтана біл"
Ашық сабақ "Дұрыс тамақтана біл"
|
Пәні: дүниетану Сабақтың тақырыбы: Дұрыс тамақтана біл |
Мұғалімнің аты-жөні: Орынбекова Қ.И Күні 23.01.2019ж |
|||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 2 «Ә» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
2.1.4.1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратады. Оқушылардың басым бөлігі: Дұрыс тамақтану адамның денсаулығы үшін қажет екенін түсінеді, зиянды тамақтардың зардаптарын атап береді. Кейбір оқушылар: Қай тағамдардың ақуыздан, көміртектен, майдан тұратынын айта алады. Түрлі дәрумендерді адам ағзасына пайдасын айтып береді. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы мен терминологиясы: Дұрыс тамақтану, пайдалы тағам, зиянды тағам, ақуыз, көміртек, дәрумен. Диалог/жазу үшін қажетті лексика мен терминология: Талқылауға арналған сұрақтар: Зиянды таған несімен «зиян»? Пайдалы тағамдар қатарына нелер жатады? |
|||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Пайдалы және зиян тағамдарды біледі. Адамның дұрыс өсіп жетілуі үшін дұрыс тамақтан қажет екенін түсінеді. Дәруменің пайдасын атайды. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Салауатты өмір салтын насихаттау |
|||||||||||||||||
|
Оқыту әдістері |
Топтық, жұптық. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, көркем еңбек. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басталуы 7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. №1 тапсырма өткенді қайталау «Сұрақ – жауап» әдісі арқылы.
ҚБ: мадақтау. Жаңа сабақ. №2 тапсырма (Т) Сабақтың тақырыбын анықтау үшін «Суреттер сөйлейді» - Бұл қандай тағамдар? Оқушыларға интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі. Оқушылар тағамдарды топтастырады. -Олай болса бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Дұрыс тамақтана біл». (МК) Сабақтың мақсатын қоюға оқушыларды қатыстыру(оқушылар өз ойын айтады, мұғалім қортындылайды). |
Сұрақ - жауап Мадақтау Слайд |
||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут |
№3 тапсырма (Ұ)Оқулықтың 50-беттегі «Дұрыс тамақтана біл» мәтінін оқыту. Сұрақтар қою: -Ақуыз қай тағам түрлерінде кездеседі?(сүт, жұмыртқа,ет) -Май қай тағам түрлерінде кездеседі? (өсімдік майы, жаңғақтарда, етте) -Көмірсу қай тағам түрлерінде кездеседі? (крахмал және қант. Крахмал түрлі жармалардың, ұнның, картоптың құрамында көбірек кездеседі. Қант көбіне қант қызылшасында, сәбізде мол болады). -А,В,С,Д дәрумендер несімен пайдалы сол тұсты тауып оқындар. - Ең тиімдісі күніне 4 рет тамақтану екен. №4 тапсырма (Т)топтық жұмыс «Біздің ас мәзіріміз» дәрумендермен және тамақ пирамидасымен таныстыңдар. Енді адам денсаулығына пайдалы тамақтардың тізімін жасаңдар. Дескриптор:
ҚБ: Бас бармақ. №5 тапсырма (Ж) жұптық жұмыс «Пайдалы және зиян» тағам түрлерін жазыңдар.
Дескриптор:
-Пайдалы тағам несімен пайдалы? -Зиян тағам несімен зиян? Адам өміріне қандай қаупі бар? ҚБ: Мадақтау, шапалақ. |
Сұрақ –жауап
Слайд
Оқулық
Слайд
Үлестірме қағаз А4
Слайд
Әр жұпқа үлестірме қағаз. Слайд |
||||||||||||||||
|
СОҢЫ 6 минут
|
Резерв тапсырма. Асқа байланысты қандай тыйым сөздер, мақал мәтелдер білесіңдер? Тамаққа қарап түшкіру әдепсіздік. Қол жумай асты ішпейді. Аузында тамақ тұрғанда сөйлеме. Тамақ үстінен аттамайды. Дастарханға алдымен нан қойылады. Тамақты сол қолмен жемейді. Таңертеңгі асты тастама, кешкі асқа қарама. Дастарханға бата бермей мұсылмандар тұрмайды.
№ 6 тапсырма Қорытындылау сұрақтары:
Ендеше мына сөйлемді аяқтаңдар.
Мықты және ..........үшін шыдамды болу үшін Дұрыс тамақтану
.............үшін. ............үшін |
Сұрақ - жауап
|
||||||||||||||||
|
Бағалау Кері байланыс |
Өзіңнің сабақта орындаған жұмысыңды бағала. Алмұртты бағалау қорытындысына қарай боя. 1.Менің ойым толығымен іске асты (қызыл түспен) 2. Мен тырыстым,бірақ қателіктер болды (екі түспен: қызыл және жасыл) 3.Менің жұмысым толығымен іске аспады,бірақ мен тырысамын (жасыл түспен)
|
Әр оқушыға алмұрт суретін тарату. Слайд
|
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 50-51 бетті оқу. |
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
____________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс ____________________________________________________________________________________________________________ |
||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? _________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














