|
Пән: Сауат ашу Орта мерзімді жоспар бөлімі: 4 тарау: Бізді қоршаған әлем Сынып: 1 «В» |
Мектеп:Ақкөл жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Шайхаденова Аякөз Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
4-бөлім: Бізді қоршаған әлем Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі. |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.1. Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.1.9.3.Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау 1.2.9.1.Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.8.1.Жазу жолын,жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Е дыбысы мен әрпіне байланысты білімді меңгеріп сөзді буынға бөліп,буын санын,түрін анықтайды; Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген сұрақтарға жауап бере алады,топтық жұмысқа араласады; Кейбір оқушылар:Әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады, тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Е дыбысы мен әрпіне байланысты білімді меңгеріп сөзді буынға бөліп,буын санын,түрін анықтайды; 2.Топтық жұмысқа араласып, шығармашылыққа негізделген сұрақтарға жауап бере алады; 3.Әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады,тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сын тұрғысынан ойлау, топпен және жеке жұмыс, шығармашылық жұмыс, жауапкершілік |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, қазақ тілі.математика |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд,бейнежазба |
||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Суреттер, түрлі-түсті конверттер,кеспе буындар,касса, жұмыс дәптері,көркем жазу дәптері, қалам, стикер, видеоматериал, постер, маркер,көңіл-күй күлдіргіштері |
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Е жіңішке дауысты дыбыс,сөздің басында,ортасында,соңында келетінін біледі; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин БІЛУ (Бір нәрседен хабардар болыңыз, еске түсіріңіз) Айтылым тыңдалым 5мин ТҮСІНУ (Өз түсініктеріңіз негізінде әрекет етіңіз) Айтылым Тыңдалым 5мин ҚОЛДАНУ (білімді қолданыңыз) Оқылым 10мин Жазылым ТАЛДАУ (қандай да бір құрылғының әдістемелік және егжей-тегжейлі зерттеуін жасаңыз) 10 мин ЖИНАҚТАУ (ақпаратты немесе идеяларды жаңа нәрсеге жинақтаңыз) 3мин Сабақтың соңы 2мин |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Оқушыларды түгендеу 2.Ширату. Арманға бірге барайық, Бестік баға алайық. Тәуелсіз елдің іргесін Бәріміз бірге қалайық! «Менің таңдауым» әдісі 1.Өздері ұнатқан суреттерді таңдау арқылы сынып 3 топқа бөлінеді. Жұмыс ережесі
ІІ. «Конверт» әдісі Қызыл конверт 1.Дыбыс пен әріпті қалай ажыратамыз? 1.Үтік сөзінде неше әріп,неше дыбыс бар? Сары конверт 2.Сөздегі буын саны неге байланысты болады? 2. Буынның түрлерін ата Көк конверт 3. Сөйлем неден құралады? 3.Сөз неден құралады? 4.Жуан дауысты дыбыстарды ата. Сұрақтарға жауап бере отырып, Елбасы,елтаңба,емен,есек суреттері бойынша әңгімелеу (Білім алушының ойын тыңдай отырып,толықтыру) «Жетелі елдің жеті белгісі» туралы түсінік беру -Тәуелсіз елдің өзіндік Ата Заңы, мемлекеттік тілі,рәміздері,шекарасы,төлқұжаты,төлтеңгесі және көпұлтты мемлекетті бір шаңырақтың астына жинап,тату-тәтті бейбіт өмір сыйлаған,халқының қамын жеген,қазақ елін бүкіл әлемге таныта білген кемеңгер Елбасымыз- Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. Елбасымыз өзінің «Рухани жаңғыру» бағдарламасында: «Біздің мақсатымыз айқын, бағытымыз белгілі, ол – әлемдегі ең дамыған 30 елдің қатарына қосылу»,-деген болатын.Сондықтан да,біз де өз үлесімізді қосу үшін сабағымызды жақсы оқуымыз керек. Емен-өте мықты ағаш.Одан көптеген жиһаздар жасайды.Мысалы сіздердің отырған парталарың да еменнен жасалған. Есек-күші адал,жануар. Демек, біз бүгін «Табиғат және мен» бөлімін бастаймыз. Елбасы,елтаңба,емен,есек сөздерінің бас әрпіне назар аударту. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын хабарлап, оқу мақсатын таныстыру. ІІІ. «Білгенге маржан» Елік Е дыбысын артикуляциясына сай дыбыстату. ЕЕЕ «Кім тапқыр?» Сөзжұмбақ шешу Немере-ұлдың баласы Жиен-қыздың баласы IV.Оқулықпен жұмыс “Тізбектеп,дауыстап оқыту” әдісі ар ал да та са ла ма ер ел де те се ле ме мен сен не ер Есен емен сенім немере ерте Ерлан ҚБ “Шапалақтау “ V.Дәптермен жұмыс 1.Е әрпінің баспа,жазба түрлерін көрсету; Бейнежазба арқылы Е дыбысының бас әрпінің және кіші әрпінің жазылу жолдарын көрсету. 2.Е әрпін ауада жаздыру; 3.Үлгі дәптерде жазу. 4.Көркем жазу Есіл,ерін,Есет Сергіту сәті Табиғат құбылыстарынан... Белсенді оқу ортасын құру. VI.Топтық жұмыс І топ: Буыннан сөз құрап,кеме сөзіне сөйлем құрау. Ке те е ме рек мен КБ. ІІ топ: Сөздерге математикалық тәсілмен дыбыстық талдау жасау
С
Қ
-- дауысты дыбыс
-- дауыссыз дыбыс КБ.
І
А Асық - -екі буынды сөз; -Дауысты дыбыс бір өзі тұрып буын құрайды, (А-)ашық буын; -(сық) буыны дауыссыздан басталып,дауыссыздан аяқталады,бітеу буын; КБ. Дескриптор: -Буыннан сөз құрай алады; -Сөздерден сөйлем құрайды; -Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады; -Сөздерді буынға бөліп, буын түріне талдай алады. Саралау тапсырмасы Қолдауды көп қажет ететін білім алушыға: «Сөздер банкасы» әдісі Берілген сөздердің ішінен е дыбысы бар сөздерді сиқырлы қорапшаға салу. Жер,шашу,ер,кұрық.ертегі су,ел Қолдауды аз қажет ететін білім алушыға:
. Сызба бойынша сөйлем құрау. VII.“Семантикалық карта” әдісі
Кері байланыс -Бүгінгі сабақтан алған әсеріңмен бөліс. -Не түсіндің? -Қандай тапсырма саған қиын болды? «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау |
Суреттер Түрлі-түсті Конверттер, Сұрақтар жазылған парақшалар, Суреттер Е әрпінің баспа,жазба түрі
Бейнежазба
Үлгі дәптер Көркем жазу дәптері Кеспе буындар, касса Постер,маркер
Сиқырлы қорапша Сызба
|
|||||||||||||||||||
Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Ақкөл жалпы орта мектебі
Сабақ жоспары «Табиғат және мен.Е дыбысы мен әрпі»
1-сынып

Дайындаған:Шайхаденова Аякөз Ержановна
Жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі
Педагогикалық өтілі:11жыл
Мекен жайы:Ақкөл селосы,Кулес ауыл,5үй
Байланыс нөмірі: (8702)6748172
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Е дыбысы мен әрпі
Ашық сабақ Е дыбысы мен әрпі
|
Пән: Сауат ашу Орта мерзімді жоспар бөлімі: 4 тарау: Бізді қоршаған әлем Сынып: 1 «В» |
Мектеп:Ақкөл жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Шайхаденова Аякөз Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
4-бөлім: Бізді қоршаған әлем Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі. |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.1. Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.1.9.3.Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау 1.2.9.1.Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.8.1.Жазу жолын,жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Е дыбысы мен әрпіне байланысты білімді меңгеріп сөзді буынға бөліп,буын санын,түрін анықтайды; Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген сұрақтарға жауап бере алады,топтық жұмысқа араласады; Кейбір оқушылар:Әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады, тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Е дыбысы мен әрпіне байланысты білімді меңгеріп сөзді буынға бөліп,буын санын,түрін анықтайды; 2.Топтық жұмысқа араласып, шығармашылыққа негізделген сұрақтарға жауап бере алады; 3.Әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады,тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сын тұрғысынан ойлау, топпен және жеке жұмыс, шығармашылық жұмыс, жауапкершілік |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, қазақ тілі.математика |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд,бейнежазба |
||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Суреттер, түрлі-түсті конверттер,кеспе буындар,касса, жұмыс дәптері,көркем жазу дәптері, қалам, стикер, видеоматериал, постер, маркер,көңіл-күй күлдіргіштері |
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Е жіңішке дауысты дыбыс,сөздің басында,ортасында,соңында келетінін біледі; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин БІЛУ (Бір нәрседен хабардар болыңыз, еске түсіріңіз) Айтылым тыңдалым 5мин ТҮСІНУ (Өз түсініктеріңіз негізінде әрекет етіңіз) Айтылым Тыңдалым 5мин ҚОЛДАНУ (білімді қолданыңыз) Оқылым 10мин Жазылым ТАЛДАУ (қандай да бір құрылғының әдістемелік және егжей-тегжейлі зерттеуін жасаңыз) 10 мин ЖИНАҚТАУ (ақпаратты немесе идеяларды жаңа нәрсеге жинақтаңыз) 3мин Сабақтың соңы 2мин |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Оқушыларды түгендеу 2.Ширату. Арманға бірге барайық, Бестік баға алайық. Тәуелсіз елдің іргесін Бәріміз бірге қалайық! «Менің таңдауым» әдісі 1.Өздері ұнатқан суреттерді таңдау арқылы сынып 3 топқа бөлінеді. Жұмыс ережесі
ІІ. «Конверт» әдісі Қызыл конверт 1.Дыбыс пен әріпті қалай ажыратамыз? 1.Үтік сөзінде неше әріп,неше дыбыс бар? Сары конверт 2.Сөздегі буын саны неге байланысты болады? 2. Буынның түрлерін ата Көк конверт 3. Сөйлем неден құралады? 3.Сөз неден құралады? 4.Жуан дауысты дыбыстарды ата. Сұрақтарға жауап бере отырып, Елбасы,елтаңба,емен,есек суреттері бойынша әңгімелеу (Білім алушының ойын тыңдай отырып,толықтыру) «Жетелі елдің жеті белгісі» туралы түсінік беру -Тәуелсіз елдің өзіндік Ата Заңы, мемлекеттік тілі,рәміздері,шекарасы,төлқұжаты,төлтеңгесі және көпұлтты мемлекетті бір шаңырақтың астына жинап,тату-тәтті бейбіт өмір сыйлаған,халқының қамын жеген,қазақ елін бүкіл әлемге таныта білген кемеңгер Елбасымыз- Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. Елбасымыз өзінің «Рухани жаңғыру» бағдарламасында: «Біздің мақсатымыз айқын, бағытымыз белгілі, ол – әлемдегі ең дамыған 30 елдің қатарына қосылу»,-деген болатын.Сондықтан да,біз де өз үлесімізді қосу үшін сабағымызды жақсы оқуымыз керек. Емен-өте мықты ағаш.Одан көптеген жиһаздар жасайды.Мысалы сіздердің отырған парталарың да еменнен жасалған. Есек-күші адал,жануар. Демек, біз бүгін «Табиғат және мен» бөлімін бастаймыз. Елбасы,елтаңба,емен,есек сөздерінің бас әрпіне назар аударту. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын хабарлап, оқу мақсатын таныстыру. ІІІ. «Білгенге маржан» Елік Е дыбысын артикуляциясына сай дыбыстату. ЕЕЕ «Кім тапқыр?» Сөзжұмбақ шешу Немере-ұлдың баласы Жиен-қыздың баласы IV.Оқулықпен жұмыс “Тізбектеп,дауыстап оқыту” әдісі ар ал да та са ла ма ер ел де те се ле ме мен сен не ер Есен емен сенім немере ерте Ерлан ҚБ “Шапалақтау “ V.Дәптермен жұмыс 1.Е әрпінің баспа,жазба түрлерін көрсету; Бейнежазба арқылы Е дыбысының бас әрпінің және кіші әрпінің жазылу жолдарын көрсету. 2.Е әрпін ауада жаздыру; 3.Үлгі дәптерде жазу. 4.Көркем жазу Есіл,ерін,Есет Сергіту сәті Табиғат құбылыстарынан... Белсенді оқу ортасын құру. VI.Топтық жұмыс І топ: Буыннан сөз құрап,кеме сөзіне сөйлем құрау. Ке те е ме рек мен КБ. ІІ топ: Сөздерге математикалық тәсілмен дыбыстық талдау жасау
С
Қ
-- дауысты дыбыс
-- дауыссыз дыбыс КБ.
І
А Асық - -екі буынды сөз; -Дауысты дыбыс бір өзі тұрып буын құрайды, (А-)ашық буын; -(сық) буыны дауыссыздан басталып,дауыссыздан аяқталады,бітеу буын; КБ. Дескриптор: -Буыннан сөз құрай алады; -Сөздерден сөйлем құрайды; -Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады; -Сөздерді буынға бөліп, буын түріне талдай алады. Саралау тапсырмасы Қолдауды көп қажет ететін білім алушыға: «Сөздер банкасы» әдісі Берілген сөздердің ішінен е дыбысы бар сөздерді сиқырлы қорапшаға салу. Жер,шашу,ер,кұрық.ертегі су,ел Қолдауды аз қажет ететін білім алушыға:
. Сызба бойынша сөйлем құрау. VII.“Семантикалық карта” әдісі
Кері байланыс -Бүгінгі сабақтан алған әсеріңмен бөліс. -Не түсіндің? -Қандай тапсырма саған қиын болды? «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау |
Суреттер Түрлі-түсті Конверттер, Сұрақтар жазылған парақшалар, Суреттер Е әрпінің баспа,жазба түрі
Бейнежазба
Үлгі дәптер Көркем жазу дәптері Кеспе буындар, касса Постер,маркер
Сиқырлы қорапша Сызба
|
|||||||||||||||||||
Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Ақкөл жалпы орта мектебі
Сабақ жоспары «Табиғат және мен.Е дыбысы мен әрпі»
1-сынып

Дайындаған:Шайхаденова Аякөз Ержановна
Жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі
Педагогикалық өтілі:11жыл
Мекен жайы:Ақкөл селосы,Кулес ауыл,5үй
Байланыс нөмірі: (8702)6748172
шағым қалдыра аласыз

















