|
Пәні: |
Әліппе |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.10.2022ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кененбаева А.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Е дыбысы және әрпі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Мәтінен сөйлемді, сөйлемнен сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөледі, жаңа үйренген дыбыстарды анықтайды; дыбыс пен әріпті таниды,оларды бір – бірімен ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу) қолданады, түсініп оқиды; дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, оның мағына ажыратушы қызметін түсінеді. Көркем жазу талаптарына сай жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
сурет бойынша мәтін құрастырады сөздерді буындап, қосып оқиды сөзді сызбаға сәйкес буынға бөліп жазады әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал орнату. «Көңілді шарлар» Бір, екі , үш Сынып іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз, Сабақты біз бастаймыз. Алтын ереже - Белсенді қатысу -Тыныштық сақтау -Бірін –бірі тыңдау -Ойын ашық айта білу |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Оқушылар шарлардың қозғалысына қарап,сабаққа дайындықтарын көрсетеді |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (7 мин) Білу: Жаңа тақырып ты меңгерту тапсырма сы Түсіну: Ақпараттық ізденіс тапсырмасы: 7 мин Оқылым Қолдану: Терең ойлау тапсырмасы 2-мин |
«Ой қозғау» әдісі. -Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? -Дыбыстар нешеге бөлінеді? Дауысты дыбыстарды қандай дөңгелекшемен белгілейміз? -Дауыссыз дыбыстарды ше? жиі кездеседі? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Спиральді оқу» әдісі Е әрпін қарындаштардан жасап көрсет. Суретке назар аудар, әңгіме құра. -Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау -Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрау -Әңгіменің неше сөйлемнен тұратынын анықтау.Сөйлемдегі сөз санын анықтау. Өтілетін жаңа дыбысы бар «елік» сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасау. Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау ҰЖ Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы Оқулықтың 42-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы. «Е е» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. Сөз мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру. Сөздің басына (ар - ер, ол - ел), ортасына (елу - езу) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. Сөздерді оқы. Мақалды оқы, мағынасын түсініп ал. Дескриптор: - Е әрпін қарындаштардан жасап көрсетеді -сөздерді буындап,қосып оқиды -сурет бойынша сөйлем құрастырады -мақалдың мағынасын ашады .
|
Сұрақтарға жауап береді
1. Е әрпін қарындаштардан жасап көрсетеді 2.сөздерді буындап,қосып оқиды 3.сурет бойынша сөйлем құрастырады 4.мақалдың мағынасын ашады |
Мадақтау Мадақтау (жауабына қарай) |
Оқулық 42 бет Е әрпінің баспа, жазба түрлері Дауысты,дауыссыз дыбыстар үйлердің суретіА4 Қатты қағаздан жасалған әріптер
https://atamuraweb.kz/?page_id=32671Оқулық 42 бет Таратпа қарындаштар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 мин Сергіту сәті 2 минут Саралау тапсырмасы 3-мин |
2- тапсырма Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс Оқулықтағы «Е е»әрпінің таңбалануына назар аудару. «Е» әрпін тақтаға жазып көрсету. «Е» әрпін ауада жазып көрсету. Е әрпін дәптерлеріне жазу. Құрамында е дыбысы бар сөздерді үлгі бойынша жаз. Дескриптор: - әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады - жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап Жазады Нейрогимнастикалық жаттығу «Алма және алма ағашы»
Дыбыстық сызбада қандай сөз жасырулы тұрғанын анықта. «Е» дыбысы сөздің қай бөлігінде (басында, ортасында, соңында) орналасқанын анықта. Сөзді буынға бөл. «Жеміс» сөзімен сөйлем құра. |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні:
Әліппе
Күні:
17.10.2022ж.
Педагогтің
аты-жөні:
Кененбаева
А.А.
Сынып:
1
«А»
Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар
саны:
Сабақтың тақырыбы
Е дыбысы және
әрпі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары Мәтінен сөйлемді, сөйлемнен
сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөледі, жаңа үйренген
дыбыстарды анықтайды; дыбыс пен әріпті таниды,оларды бір – бірімен
ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу)
қолданады, түсініп оқиды; дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, оның мағына
ажыратушы қызметін түсінеді.
Көркем жазу
талаптарына сай жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғары және төмен
сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін
жазады.
Сабақтың
мақсаты сурет бойынша мәтін
құрастырады сөздерді буындап, қосып
оқиды сөзді сызбаға сәйкес буынға
бөліп жазады
әріптің, әріптердің
өзара байланыс элементтерін
жазады
Сабақ барысы Сабақтың
кезеңі/уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
(3
мин)
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу.
2.Оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал
орнату.
«Көңілді шарлар»
Бір, екі ,
үш
Сынып іші тып-тыныш.
Жалқаулықты
тастаймыз,
Сабақты біз
бастаймыз.
Алтын ереже
- Белсенді қатысу
-Тыныштық сақтау
-Бірін –бірі тыңдау
-Ойын ашық айта білу
Оқушылар сабаққа назар
аударады. Оқушылар шарлардың қозғалысына
қарап,сабаққа дайындықтарын
көрсетеді Сабақтың ортасы (7
мин) Білу: Жаңа
тақырып ты меңгерту
тапсырма сы Түсіну: Ақпараттық ізденіс
тапсырмасы: 7
мин Оқылым Қолдану: Терең ойлау
тапсырмасы 2-мин
«Ой қозғау»
әдісі.
-Дыбыс дегеніміз
не?
-Әріп дегеніміз
не?
-Дыбыстар нешеге
бөлінеді?
Дауысты дыбыстарды
қандай дөңгелекшемен
белгілейміз?
-Дауыссыз дыбыстарды
ше?
жиі
кездеседі?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
хабарлау
1-тапсырма
Ұжымдық жұмыс
«Спиральді оқу»
әдісі
Е әрпін қарындаштардан жасап
көрсет.
Суретке назар аудар, әңгіме
құра.
-Сұрақ қою және оқушылар
жауабының дұрыс және толық болуын
қадағалау
-Сұраққа жауап болған
сөйлемдерден әңгіме құрау -Әңгіменің неше сөйлемнен тұратынын анықтау.Сөйлемдегі сөз санын
анықтау. Өтілетін жаңа дыбысы
бар «елік» сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасау.
Сөзді буынға бөліп,
жаңа дыбыстың орнын анықтау ҰЖ
Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы
Оқулықтың 42-бетінде
берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап,
тұтас
оқуы. «Е е»
дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен
табуына мүмкіндік жасау. Сөз
мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру.
Сөздің басына (ар - ер, ол - ел), ортасына (елу - езу) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы
өзгеретінін түсіну.
Сөздерді оқы.
Мақалды оқы, мағынасын түсініп
ал.
Дескриптор:
- Е әрпін қарындаштардан
жасап көрсетеді
-сөздерді буындап,қосып
оқиды
-сурет бойынша сөйлем
құрастырады
-мақалдың мағынасын ашады .
Сұрақтарға жауап береді
1. Е әрпін қарындаштардан жасап
көрсетеді
2.сөздерді буындап,қосып
оқиды
3.сурет бойынша сөйлем
құрастырады
4.мақалдың мағынасын ашады Мадақтау
Мадақтау (жауабына қарай) Оқулық 42
бет
Е әрпінің баспа,
жазба
түрлері Дауысты,дауыссыз
дыбыстар үйлердің суретіА4 Қатты қағаздан
жасалған әріптер https://atamuraweb.kz/?page_id=32671Оқулық 42
бет Таратпа қарындаштар 7
мин Сергіту
сәті 2
минут Саралау тапсырмасы
3-мин 2-
тапсырма Жеке
жұмыс Дәптермен
жұмыс Оқулықтағы «Е е»әрпінің
таңбалануына назар аудару. «Е» әрпін тақтаға жазып көрсету. «Е»
әрпін ауада жазып көрсету. Е әрпін дәптерлеріне
жазу. Құрамында е дыбысы бар
сөздерді үлгі бойынша жаз. Дескриптор: -
әріптің, әріптердің өзара
байланыс элементтерін жазады - жол аралығын, жолдың жоғары
және төменгі сызықтарын
сақтап Жазады Нейрогимнастикалық жаттығу «Алма және алма
ағашы»
Дыбыстық
сызбада қандай сөз жасырулы тұрғанын анықта.
«Е» дыбысы сөздің қай
бөлігінде (басында, ортасында, соңында) орналасқанын анықта.
Сөзді буынға
бөл. «Жеміс» сөзімен сөйлем құра. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















