Материалдар / Ашық сабақ "Ежелгі адамдар" 1-сынып

Ашық сабақ "Ежелгі адамдар" 1-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ежелгі адамдардың қазіргі адамдардан өзгешелігі туралы
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады





Пән: Дүниетану


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі


Күні:

Сынып: 1

Мектеп: №177 жалпы білім беретін мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Ниязова Жадыра Ахметовна


Қатысқандар:28

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі адам

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар

Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді

Көптеген оқушылар

Деректерге сүйеніп ежелгі адамдардың тіршілігін анықтайды



Кейбір оқушылар

Ежелгі адамдарды қазіргі адамдармен салыстырады

Бағалау критерийлері

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігімен танысады

Ежелгі адамдардың қандай болғанын біледі

Қазіргі мен ежелгі адамдардың тұрмысын салыстырады

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:

Ежелгі адамдар туралы өз пікірін айтады, сұрақтарға толық жауап береді, қазіргі заман адамдарымен салыстырады.

Арнайы пәндік лексика мен терминология: үңгір, садақ, қолшоқпар, ежелгі адам, терімшілік, аңшылық.

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: Терімшілік, аңшылық, ежелгі адамдар, бостандық, саяхат, үңгір, терминдерін пайдалана отырып әңгімелеу, талқылау арқылы байланыстыра сөйлеу дағдыларын дамытады.









Құндылықтарды дарыту

Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігінде қолданған заттарының моделін ермексазбен құрау арқылы шығармашылыққа баулу, топпен жұмыс барысында бір-бірін тыңдауға өзгенің пікірін құрметтеуге үйренеді.

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек . Ермексазбен ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігінде қолданған заттарын жасайды.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ

Бастапқы оқу:

Алғашқы,бұрынғы адамдар жайлы біледі


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар



Сабақтың басы

2 мин



























5 мин



















Сабақтың ортасы


13мин






















6 мин
























Сергіту сәті

3 мин










Сабақтың соңы


5 мин












3 мин









Психологиялық ахуал

1. Балалар бірігіп айтады

Қоңыраудың сиқырлы,

Естіледі сыңғыры

Қолыңды бер дейді.

Шеңберге кел дейді

2.

М: Қане балалар сіздерді шеңбер бойына шақырамын.

Теңіз ханшайымы Інжу -маржанның сіздерге ала келген тапсырмалары бар екен

Әр -бір дұрыс орындалған тапсырмаға бағалы сыйлықтары да бар екен


Інжу ішіндегі суреттерді алып өз тобына отырады


3.

І топ Ежелгі адамдар

ІІ топ Қазіргі адамдар

ІІІ топ Болашақ адамдар


1. «Миға шабуыл» әдісі

М: Ежелгі адамдар тобына -қолдарындағы суреттерін көтеруді ұсынамын.

2.Суреттерді көтереді

-Балалар суреттерге назар аударайық

Қандай суреттер көріп тұрсыңдар?(Садақ, шоқпар, найза, айбалта)

3.Балалар -Қазіргі кезде осындай құралдарды қолданамыз ба? Балалардың ойын тыңдаймын.

-Олай болса балалар назарымызды экранға аударайық.

-Мұғалімнің көмегімен көрсетіледі. Балаларға арналған мультфильм

-Балалар сіздерге фильм ұнадыма?

-Балалар бүгін біз 2 сағат бұрын қандай сабақ өттік? (естеріне түсіреді)

Ал бұдан 2 жыл бұрын не болғанын кім есіне түсіре алады?

-Өткен кезеңде не болғанын зерттейтін ғылым бар екен. Бұл ғылым-тарих деп аталады.Ол бізге адамзаттың өткені туралы әңгімелеп береді»

М:

Ал енді балалар ең алғашқы адамдар өте ертеде Шығыс Африкада пайда болған.Олар топтасып өмір сүрді.Әйелдері мен балалары жеміс-жидектер,өсімдік тамырларын теріп ал ерлері аң аулады. Ежелгі адамдар үңгірлерде, бұтақтардан, жануар сүйектерінен жасалған баспаналарда өмір сүрді.


2 «Ойланып көр» әдісі

М: Ал енді тақтадағы суретке назар аударайық

Балалар мына заттарды атап көрейік бұларды кімдер қолданған?

1.Алғашқы адамдар қайда пайда болған?

2.Неліктен алғашқы адамдар топтасып өмір сүруге мәжбүр болды?

3.Ертеде адамдар қандай кәсіппен айналысты?(аңшылық, терімшілік)

4.Жиі-жиі қоныс аудару адамдар тіршілігіне

өзгерістер әкелді ме? (Жаңа жерлерді игереді, ой-өрісі дамыды)

5.Адамдар тіршілігінде қандай қиындықтар кездесті?(аяздан тоңды, тамақ жоқ болды)


М: Аяздан тоңды, тамақ тауып жеу қиян болды деп отырсыңдар

-Аяздан тонғанда олардың ойына не келді? (от жағу әдісін ойлап тапты) Ол үшін олар тасты бір- біріне ұрғанда от шығатындығын біліп,от жағып жылынды.


3

Т.Ж «Зерттеушілік конференциясы» әдісі

М: Енді осы айтып өткендей от жағу әдісін адамдар қалай пайдаланды, болашақта қалай жасайды деп ойлайсыз? Дәлелдеп көріңдер «От жағу үшін…нені пайдаланды?»

Тас,сіріңке ,ағаш,найза,садақ, айбалта,үңгір .Осы сөздердің ішінен керекті сөздерді кестеге орналастыр.


Ежелгі адамдар

Қазіргі адамдар

Болашақ адамдар




От жағу үшін қандай құрал ойлап табар едіңдер?






Кестеден артылып қалған суреттерді ежелгі адамдар неге пайдалануы мүмкін?

ҚБ мақтау, мадақтап жұлдызша беремін


М: Балалар сендер оттың қауіпті екенін білесіңдер ме?

Үлкендердің көмегінсіз отты пайдалануға сендерге тыйым салынады.


М: Балалар өзімізді бір сәтке алғашқы адамдар сияқты сезініп көрейік. Мен сіздерге сөздер айтамын сіздер іс-қимылдар арқылы көрсетесіздер.


1 Бір орнында жүру. Оқушылар бір орында біресе еңкейіп, біресе тіктеліп жүруді жалғастырады)

2. Қол буындарына арналған жаттығу -«Жеміс жина» (адамдар жоғары қарай тартылып, ағаштан жемістер тереді)

3. Мойынға арналған жаттығу- «Аңға шыққан адам)

(Жан-жаққа бұрыла қарап, алысқа мұқият көз тастайды)


Ж.Ж

4 «Шебер қолдар» ойыны

Ермексазбен ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігінде қолданған заттарының моделін жасап естелік ретінде сынып бұрышына қояды.


ҚБ: Жұлдызша арқылы бағалаймын

5 ЖЖ «Кім жылдам» ойыны

Қане балалар бүгінгі алған білімімізді тексеріп көрейік.

Тапсырманың шарты: Тапсырманы дауыстап оқимын ежелгі адамдар тобына сәйкес келетін сипаттама болса Picture 2 түсті ал қазіргі адамдар тобына сәйкес келетін болса түсті көтерміз.

1.Оқушылардың қолына жасыл,қызыл түсті қима қағаздарын беремін

2.Сұрақтарды оқимын,жауапқа сәйкес оқушылар оң және сол қолдарындағы түстерді көтереді.

3.

Олар терімшілікпен айналысты…

Кір жуғыш машинасын қолданады…

Ұялы телефонды қолданады….

Топтасып аң аулайды…

Сәнді киінеді…

ҚБ шапалақ






















АКТ YouTube.Ptople Bloqs балаларға арналған мултьфильм (алғашқы адамдар)












Тақтаға суреттер ілініп тұрады
























Қима қағаздағы суреттер найза,садақ,айбалта,

ағаш,үңгір


Тақтамен жұмыс
































Қызыл, жасыл түстер

Shape1 Shape2

Бағалау критерийі

Ежелгі адамдардың тіршілігі туралы біледі

Қазіргі мен ежелгі адамдарды салыстырады


3 мин


Рефлексия







































Дескриптор


Түстер арқылы тапсырмаға сәйкес сипаттаманы анықтай алады.

Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдарға тән басты қасиеттерді біледі.








«Еркін микрофон» әдісі

Сыныпта бір оқушы жүргізуші болады.

М: Балалар інжу- маржанның соңғы сұрақтарына Еркін микрофон арқылы жауап беріп көрейік.


Балалар «Жетістік баспалдағы» арқылы бүгінгі алған білімімізді бағалайық. Жетістік баспалдағына смайликтердің суретін салып ілеміз. .


























Кері байланыс




Picture 2 Picture 8



Picture 6

Алматы қаласы,Жетісу ауданы

177 жалпы білім беретін мектеп

Бастауыш сынып мұғалімі:Ниязова Жадыра Ахметовна





11 Қаңтар 2019
2137
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі