|
ҚМЖ |
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мектеп: А. Үсенов |
|
Күні 24.10.2017 ж |
||
|
Сынып 5 |
Сыныптағы оқушылар саны: қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат. |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
5.1.2.1 Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу) көрсету. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін сипаттай алады. Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі адамдардың еңбек құралдарының жасалу тарихын анықтап, сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Еңбек құралдарын, тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде көрсете алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды. 2. Терімшілік пен аңшылықты салыстыра отырып, ерекшеліктерін сипаттай алады. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз етуде мәтінмен жұмыс, еңбек құралдарын шағын топта талқылайды. Оқулықтан термин сөздерді дәптерге жаза отырып, жазылым дағдысы қалыптасады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті артады, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет, дінтану . |
|
|
Алдыңғы оқу |
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері. |
|
Жоспар:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||
|
Басталуы І кезең. 10 минут |
Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу. «Мозайка» әдісі Қырқылған түсті қағаздар арқылы 4 топқа бөлу. 1.Жас тарихшы 2.Шаңырақ 3.Жас археолог 4.Ғасыр Мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылығын ояту, шапшаңдық дағдысын дамыту. 1 тапсырма: бейнематериалмен жұмыс Ежелгі адамдардың өмірі туралы бейне көрініс көрсету |
Суреттер, маркер, түрлі түсті қағаздар. |
||||||||
|
Ортасы 2-кезең 5 минут
15 минут
3 кезең 10 минут
|
2 тапсырма «Аялдама» әдісі. 1-топ. Ежелгі адамдар тобырға, руға, тайпаға не себепті бірікті? 2-топ. Қазақстан аумағында алғашқы адамдар пайда болған кезең. 3-топ. Еңбек құралдары. 4-топ. Тас дәуірінің кезеңдерге бөлінуі. Төрт топ тапсырмаларын өздері оқып, түсініп, өз топтарында талдайды. Одан кейін түстер қайта бірігіп, өз тақырыптарын қайта талқылап, талдап түсінеді. Бұл оқылым, айтылым, тыңдалым дағдысын қалыптастырады. Содан кейін бастапқы топқа бірігіп, тірек сөздерді дәптерге жазады. Бұл жазылым дағдысын қалыптастырады. 3 тапсырма «Еркін талқылау» әдісі Топтық жұмыс 1-топ. «Жас тарихшы» 1. Картамен жұмыс. а) Алғашқы адамдар өмір сүрген жерін көрсет. ә) Алғашқы адамдар қандай жерлерді мекендеген? б) Қазақстан аумағының қай жерінде өмір сүрді? 2-топ. «Шаңырақ» 1.Хронологиялық кезеңдерді тап.
3-топ. «Жас археолог» 1. Ежелгі адамдардың өмірі туралы өз ойларыңды жазыңдар. 4-топ. «Ғасыр» 1. Суретке қарап әңгімелеу. |
АКТ.Интерактивті тақта.Слайд. Электрондық оқулық Оқулықтың аты Қазақстан тарихы 5 сынып С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева А.С.Құлымбетова, Мағдунова А.М.Марқабаева, Қазақстан картасы Суреттер стикер |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
2 минут |
Кері байланыс «БББ» кестесі
Үй тапсырмасы. Ежелгі адамдардың өмірі туралы қосымша деректермен танысу. |
Маркер, А4 қағаз, сурет, стикер.
|
Қалаптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат. |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.1.2.1 Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу) көрсету . |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды 2. Терімшілік пен аңшылықты салыстыра отырып, ерекшеліктерін сипаттай алады. |
|||||||
|
Тапсырмалар
2.Алғашқы адамдардың айналысқан негізгі кәсібі. 3.Адамдардың тұрмыс тіршілігін сипаттап, әңгімелеу |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дескрипторлар |
Балдар |
||||||
|
1. Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды |
1. Алғашқы адамдардың қоғамдық құрылысын біледі. 2. Алғашқы адамдардың кәсібін біледі 3. Алғашқы адамдардың еңбек құралдары тастан жасалғандығын біледі. 4 .Қазіргі адамдардан алғашқы адамдардың ерекшеліктерін біледі |
1
1 1
1 |
||||||
|
2. Терімшілік пен аңшылықты салыстыра отырып, ерекшеліктерін біледі |
1.Қандай аңдарды аулағанын біледі. 2.Терімшілікте табиғаттағы дайын жемісті тергендігін сипаттай алады. 3.Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігінде аңшылық пен егіншіліктің дамығандығын ажырата алады |
1 1
1 |
||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|
|||||
|
Бағалау критерийлеріне сай жасалған дискрипторлар арқылы бағалау. Бас бармақ әдісі арқылы дескриптор негізінде бағалау. Кері байланыс. «Білемін, білгім келеді, білдім» |
Топтың жұмыс ережесімен таныстыру 1. Ұйымшылдық.
2. Бірінің ойын бірі тыңдау. 3. Сыйластық. 4. Қолдау көрсету
5. Белсенділік таныту |
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары жүзеге асты деп ойлаймын. Сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орын алды. Ежелгі адамдар қандай кәсіптермен айналысқанын білді. Жануарларды қолға үйрету адамдарға қандай жаңа кәсіптерді игеруге мүмкіндік бергендігін түсінді. Оқушылар энеолит кезеңінде адамдар қандай кәсіптермен айналысқанын толық біліп, түсінді Иә, жоспарланған уақытымды тиімді пайдаландым Жоспарыма еш өзгеріс енгізбедім.
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Тақырыпты топпен талқылау. 2. Оқушылар ақпаратты өздігінен білім алуға, алынған ақпаратты бағалауға дағдыланды Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. «Еркін талдау» әдісі бойынша топтық жұмыс 2. Құрал-саймандар туралы мақал мәтелдер Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқыту үдерісінде барлық оқушыларды қатыстыру үшін түрлі әдістерді пайдалану. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ежелгі адамдардың өміріне саяхат.
Ашық сабақ Ежелгі адамдардың өміріне саяхат.
|
ҚМЖ |
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мектеп: А. Үсенов |
|
Күні 24.10.2017 ж |
||
|
Сынып 5 |
Сыныптағы оқушылар саны: қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат. |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
5.1.2.1 Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу) көрсету. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін сипаттай алады. Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі адамдардың еңбек құралдарының жасалу тарихын анықтап, сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Еңбек құралдарын, тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде көрсете алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды. 2. Терімшілік пен аңшылықты салыстыра отырып, ерекшеліктерін сипаттай алады. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз етуде мәтінмен жұмыс, еңбек құралдарын шағын топта талқылайды. Оқулықтан термин сөздерді дәптерге жаза отырып, жазылым дағдысы қалыптасады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті артады, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет, дінтану . |
|
|
Алдыңғы оқу |
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері. |
|
Жоспар:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||
|
Басталуы І кезең. 10 минут |
Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу. «Мозайка» әдісі Қырқылған түсті қағаздар арқылы 4 топқа бөлу. 1.Жас тарихшы 2.Шаңырақ 3.Жас археолог 4.Ғасыр Мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылығын ояту, шапшаңдық дағдысын дамыту. 1 тапсырма: бейнематериалмен жұмыс Ежелгі адамдардың өмірі туралы бейне көрініс көрсету |
Суреттер, маркер, түрлі түсті қағаздар. |
||||||||
|
Ортасы 2-кезең 5 минут
15 минут
3 кезең 10 минут
|
2 тапсырма «Аялдама» әдісі. 1-топ. Ежелгі адамдар тобырға, руға, тайпаға не себепті бірікті? 2-топ. Қазақстан аумағында алғашқы адамдар пайда болған кезең. 3-топ. Еңбек құралдары. 4-топ. Тас дәуірінің кезеңдерге бөлінуі. Төрт топ тапсырмаларын өздері оқып, түсініп, өз топтарында талдайды. Одан кейін түстер қайта бірігіп, өз тақырыптарын қайта талқылап, талдап түсінеді. Бұл оқылым, айтылым, тыңдалым дағдысын қалыптастырады. Содан кейін бастапқы топқа бірігіп, тірек сөздерді дәптерге жазады. Бұл жазылым дағдысын қалыптастырады. 3 тапсырма «Еркін талқылау» әдісі Топтық жұмыс 1-топ. «Жас тарихшы» 1. Картамен жұмыс. а) Алғашқы адамдар өмір сүрген жерін көрсет. ә) Алғашқы адамдар қандай жерлерді мекендеген? б) Қазақстан аумағының қай жерінде өмір сүрді? 2-топ. «Шаңырақ» 1.Хронологиялық кезеңдерді тап.
3-топ. «Жас археолог» 1. Ежелгі адамдардың өмірі туралы өз ойларыңды жазыңдар. 4-топ. «Ғасыр» 1. Суретке қарап әңгімелеу. |
АКТ.Интерактивті тақта.Слайд. Электрондық оқулық Оқулықтың аты Қазақстан тарихы 5 сынып С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева А.С.Құлымбетова, Мағдунова А.М.Марқабаева, Қазақстан картасы Суреттер стикер |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
2 минут |
Кері байланыс «БББ» кестесі
Үй тапсырмасы. Ежелгі адамдардың өмірі туралы қосымша деректермен танысу. |
Маркер, А4 қағаз, сурет, стикер.
|
Қалаптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат. |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.1.2.1 Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу) көрсету . |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды 2. Терімшілік пен аңшылықты салыстыра отырып, ерекшеліктерін сипаттай алады. |
|||||||
|
Тапсырмалар
2.Алғашқы адамдардың айналысқан негізгі кәсібі. 3.Адамдардың тұрмыс тіршілігін сипаттап, әңгімелеу |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дескрипторлар |
Балдар |
||||||
|
1. Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды |
1. Алғашқы адамдардың қоғамдық құрылысын біледі. 2. Алғашқы адамдардың кәсібін біледі 3. Алғашқы адамдардың еңбек құралдары тастан жасалғандығын біледі. 4 .Қазіргі адамдардан алғашқы адамдардың ерекшеліктерін біледі |
1
1 1
1 |
||||||
|
2. Терімшілік пен аңшылықты салыстыра отырып, ерекшеліктерін біледі |
1.Қандай аңдарды аулағанын біледі. 2.Терімшілікте табиғаттағы дайын жемісті тергендігін сипаттай алады. 3.Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігінде аңшылық пен егіншіліктің дамығандығын ажырата алады |
1 1
1 |
||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|
|||||
|
Бағалау критерийлеріне сай жасалған дискрипторлар арқылы бағалау. Бас бармақ әдісі арқылы дескриптор негізінде бағалау. Кері байланыс. «Білемін, білгім келеді, білдім» |
Топтың жұмыс ережесімен таныстыру 1. Ұйымшылдық.
2. Бірінің ойын бірі тыңдау. 3. Сыйластық. 4. Қолдау көрсету
5. Белсенділік таныту |
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары жүзеге асты деп ойлаймын. Сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орын алды. Ежелгі адамдар қандай кәсіптермен айналысқанын білді. Жануарларды қолға үйрету адамдарға қандай жаңа кәсіптерді игеруге мүмкіндік бергендігін түсінді. Оқушылар энеолит кезеңінде адамдар қандай кәсіптермен айналысқанын толық біліп, түсінді Иә, жоспарланған уақытымды тиімді пайдаландым Жоспарыма еш өзгеріс енгізбедім.
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Тақырыпты топпен талқылау. 2. Оқушылар ақпаратты өздігінен білім алуға, алынған ақпаратты бағалауға дағдыланды Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. «Еркін талдау» әдісі бойынша топтық жұмыс 2. Құрал-саймандар туралы мақал мәтелдер Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқыту үдерісінде барлық оқушыларды қатыстыру үшін түрлі әдістерді пайдалану. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













