|
Сабақтың тақырыбы: Екілік кодтау |
Мектеп: Қарашоқы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Мұғалімнің есімі: Бакирбаева Элмира Салимбаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты /мақсаттары/ |
6.2.1.2-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Компьютерлік ақпараттардың екілік код түрінде берілетінін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сандық ақпараттарды екілік кодқа өзгерту туралы талқылай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ақпараттың екілік кодтық кестесін пайдаланып, талқылайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Компьютерлік ақпараттардың екілік код түрінде берілетінін түсінеді. Екілік кодтаудың компьютерде қолданылатынын біледі, символдарды екілік кодқа түрлендіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Екілік кодтауға қатысты барлық ұғымдар мен терминдарді атай алады. Пәнге қатысты лексика және терминология:
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Ақпаратты бір тілден басқа тілге аудару, басқа әдіспен ұсыну ережесі ............. деп аталады. Ақпаратты ұсыну үшін қолданылатын, бір-бірінен өзара ерекшеленетін символдар немесе белгілер жиынтығы ............. деп аталады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық пен шығармашылыққа, еңбекке баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ақпаратты екілік кодтау математика пәні арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпаратты шифрлауды жүргізе алатындықтан, компьютерге арналған барлық ақпаратты екілік код түрінде берілетінін түсіндіре алады деп ұйғарылады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Білу тапсырмасы 5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Ширату жаттығуы Психологиялық ахуал орнату. «Ыстық алақан» атты психологиялық тренинг өткізу. (Оқушылар алақандарын бір –біріне жақын ұстап, ыстық лебізін білдіреді. Мысалы: әдемісің, ақылдысың,т.б) Топтастыру: екі топқа. «Шифрлау»және «Кодтау» арқылы бөлу. Санамақ арқылы 1,2 деп топқа бөлем. 1 –Шифрлау 2- Кодтау (топқа бөлу әдісі сабақтың негізгі тақырыбымен байланысты, әріптерді құрастыру арқылы) Білу тапсырмасы «Ақиқат, жалған» ойыны. Осы ойыны арқылы әр оқушыға кесте берілеп, сұрақтарға жауап аламыз. Жауаптың дұрыстығын 0 және 1 сандарымен белгілеп отырамыз.
Балалар неге біз «Шрифтау» және «Кодтау» деген топтарға бөліндік деп неге ойлайсыңдар деп сұраққа қоя отырып тақырыпты ашамыз және сабақтың мақсатын айқындаймыз ҚБ (проблемалық жағдаятты анықтаған кезде белсенділік көрсеткен балаларға басбармақ арқылы ҚБ ұсынамын) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин Түсіну
Қолдану |
Жаңа сабақ «Кластер» әдісі. (Нұсқаулығы алдын ала таныстырылған) Мәтінмен жұмыс 1-Топ Екілік кодтау деп нені айтамыз?
Екілік кодтау
2-Топ Екілік алвафит деп нені айтамыз?
Екілік алвафит
Спикерлер сөйлейді. ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» (топтар бірін-бірі осы әдіс арқылы бағалайды)
Жеке жұмыс Саралау тапсырмалары 1. Тапсырма: 1
2.Тапсырма 2. ASCI кестеге қарап сөздерді екілік кодта жазыңыз
3. Тапсырма: 3. Кестеде берілген екілік кодтарды пайдаланып, төмендегі кестеге сәйкес келетін бейнені анықта. Ол үшін 1 символы берілсе ұяшықтарды қара түске боя, 0 символы берілсе сол күйінде қалдыр.
*ҚБ: Көршіні бағала (Дескриптор бойынша көршісін бағалайды) (С) Сергіту сәті: Көз жаттығулары
|
Оқулық
«Кластер» әдісі нұсқаулығы
Оқулық
Тапсырмалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин Бағалау |
Желкенді кеме арқылы қорытындылау. Желкенді қажетті түстермен бояу.
Толық жартылай мүлдем түсіндім түсіндім түсінбеді
Түстерді бояу арқылы оқушылар өзін-өзі бағалау
|
Кеменің суреті салынған қағаз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақтың тақырыбы:
Екілік кодтау Мектеп: Қарашоқы орта
мектебі Сынып:
6 Мұғалімнің
есімі: Бакирбаева Элмира
Салимбаевна Сабақ негізделген оқу мақсаты
/мақсаттары/ 6.2.1.2-компьютерге арналған
барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін
түсіндіру Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Компьютерлік ақпараттардың
екілік код түрінде берілетінін біледі. Оқушылардың басым
бөлігі: Сандық ақпараттарды екілік
кодқа өзгерту туралы талқылай алады. Кейбір
оқушылар: Ақпараттың екілік кодтық
кестесін пайдаланып, талқылайды Бағалау критерийі Компьютерлік ақпараттардың
екілік код түрінде берілетінін түсінеді. Екілік кодтаудың компьютерде
қолданылатынын біледі, символдарды екілік кодқа түрлендіре
алады. Тілдік
мақсат Оқушылар: Екілік кодтауға қатысты барлық
ұғымдар мен терминдарді атай алады. Пәнге қатысты лексика және
терминология:
қазақша
орысша
Ағылшынша
Екілік
кодтау Двоичное
кодирование
кодтау
кестесі
таблица
кодирования
шифрлау шифрование
екілік
алфавит
двоичный
алфавит Диалог құруға / жазылымға
қажетті сөздер топтамасы: Ақпаратты бір тілден басқа
тілге аудару, басқа әдіспен ұсыну ережесі ............. деп
аталады. Ақпаратты ұсыну үшін қолданылатын, бір-бірінен өзара
ерекшеленетін символдар немесе белгілер жиынтығы ............. деп
аталады.
Құндылықтарға
баулу Қазақстандық патриотизм және
азаматтық жауапкершілік, құрмет,
ынтымақтастық пен шығармашылыққа, еңбекке
баулу. Пәнаралық
байланыс
Ақпаратты екілік кодтау
математика пәні арқылы жүзеге асырылады. Алдыңғы
білім
Ақпаратты шифрлауды жүргізе
алатындықтан, компьютерге арналған барлық ақпаратты екілік код
түрінде берілетінін түсіндіре алады деп
ұйғарылады. Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақтың
басы Білу
тапсырмасы 5 мин
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу,
оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын
тексеру.
Ширату
жаттығуы Психологиялық ахуал
орнату. «Ыстық
алақан» атты психологиялық тренинг
өткізу. (Оқушылар алақандарын бір –біріне жақын ұстап, ыстық
лебізін білдіреді. Мысалы: әдемісің,
ақылдысың,т.б) Топтастыру: екі топқа. «Шифрлау»және
«Кодтау» арқылы бөлу. Санамақ арқылы 1,2 деп топқа
бөлем. 1
–Шифрлау 2-
Кодтау (топқа бөлу әдісі сабақтың
негізгі тақырыбымен байланысты, әріптерді құрастыру
арқылы)
Білу
тапсырмасы «Ақиқат, жалған»
ойыны.
Осы ойыны арқылы әр оқушыға
кесте берілеп, сұрақтарға жауап аламыз. Жауаптың дұрыстығын 0 және
1 сандарымен белгілеп отырамыз. сұрақ жауабы Ақпаратты бір тілден басқа
тілге аудару, басқа әдіспен ұсыну ережесі ............. деп
аталады.
Ақпаратты ұсыну үшін
қолданылатын, бір-бірінен өзара ерекшеленетін символдар немесе
белгілер жиынтығы ............. деп
аталады.
Балалар неге біз «Шрифтау»
және «Кодтау» деген топтарға бөліндік деп неге ойлайсыңдар деп
сұраққа қоя отырып тақырыпты ашамыз және сабақтың мақсатын
айқындаймыз ҚБ (проблемалық жағдаятты
анықтаған кезде белсенділік көрсеткен балаларға басбармақ арқылы ҚБ
ұсынамын)
Сабақтың
ортасы
25
мин
Түсіну
Қолдану Жаңа
сабақ «Кластер» әдісі. (Нұсқаулығы
алдын ала таныстырылған) Мәтінмен жұмыс 1-Топ Екілік кодтау деп нені
айтамыз?
Екілік
кодтау
2-Топ Екілік алвафит деп нені
айтамыз?
Екілік
алвафит
Спикерлер
сөйлейді. ҚБ:
«Екі жұлдыз бір тілек» (топтар
бірін-бірі осы әдіс арқылы
бағалайды)
Жеке
жұмыс Саралау тапсырмалары 1.
Тапсырма: 1
2.Тапсырма 2. ASCI кестеге қарап сөздерді
екілік кодта жазыңыз 3.
Тапсырма: 3. Кестеде берілген екілік
кодтарды пайдаланып, төмендегі кестеге сәйкес келетін бейнені
анықта. Ол үшін 1 символы берілсе ұяшықтарды қара түске боя, 0
символы берілсе сол күйінде қалдыр. Екілік
код Сурет 10000001 10000011 10000001 10001001 10010001 10100001 11000001 10000001 Бағалау
критерийлері Дескриптор
Екілік кодтаудың
компьютерде қолданылатынын біледі, символдарды екілік кодқа
түрлендіре алады
Екілік кщд кестесі
арқылы сандарды кодтай
алады.
Берілген сөзді ASCII
кодынан екілік кодқа аудара
алады Кестеде берілген екілік
кодтарды пайдаланып, төмендегі кестеге сәйкес келетін бейнені
анықтайды. *ҚБ: Көршіні бағала (Дескриптор
бойынша көршісін бағалайды) (С) Сергіту
сәті: Көз
жаттығулары
Оқулық
«Кластер» әдісі
нұсқаулығы
Оқулық
Тапсырмалар
Сабақтың
соңы
10
мин
Бағалау Желкенді кеме арқылы
қорытындылау. Желкенді қажетті түстермен
бояу. Толық жартылай
мүлдем түсіндім түсіндім
түсінбеді Түстерді бояу арқылы оқушылар
өзін-өзі бағалау Кеменің суреті салынған
қағаз. Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Саралау тапсырмаларды
іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке
қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша
көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана
отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға
болады. Бұл бөлімде оқушылардың сабақ
кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді
жазыңыз.
Денсаулық сақтау
технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары
мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

. 5: 14;
456; сандарын екілік кодқа
айналдырыңыздар.
















