Материалдар / Ашық сабақ Электр өрісі кернеулігі 8 сынып

Ашық сабақ Электр өрісі кернеулігі 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Физика пәнінен сабақ беретін мұғалімдерге керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Маусым 2019
1475
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Электростатика негіздері

Мектеп: 48 орта мектеп” КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Имантаева.Д

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.6.-электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру


Сабақтың мақсаты

Білімділік (жаңа білім, жаңа түсінік): электр өрісінің физикалық мағынасын түсініп, электр өрісінің күштік сипаттамасын анықтайды.

Құзырлылық (қолданым әрекеті, талдау әрекеті): Өріс кернеулігінің формуласын қолданып есептер шығарады

Құндылық (шығармашылық әрекет, бағамдау әрекеті): Тәжірибе арқылы электр өрісінің өмірдегі маңызын анықтайды

Бағалау критерийі

-электр өрісінің күштік сипаттамасының мағынасын түсінеді

-формуласын қолданып есептер шығарады

-электр өрісі ұғымын түсінеді.

Тілдік мақсаттар


Электр заряды- electric charge- электрический заряд

Оң заряд- positive charge- положительный заряд

Теріс заряд- negative charge- отрицательный заряд

Электр өрісі- electric field- электрическое поле

Өріс сызықтары- field lines- линии поля

Терминдер: электроскоп, электр өрісінің кернеулігі.

Құндылықтарға баулу

Академиялық шыншылдық, топта жұмыс жасау, толеранттылық

Пәнаралық байланыс

Математика – есептер шығару

Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау.

Ағылшын - терминологияда қолданылады.

Алдыңғы білім

Кулон заңы,күш, заряд, өріс, диэлектрлік өтімділік туралы біледі


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин















3 мин

«Түстер терапиясы» әдісі арқылы топқа бөлу. Қызыл, сары, жасыл түстерді таңдап бөлінеді, әр топ өздеріне қойылған сұрақтар арқылы топ аттарын анықтайды.

Қызыл түсті-ЗАРЯД

  • Ол бір денеден екінші денеге өтеді

  • Тұйық жүйеде сақталады

  • Оны бөлшектен бөліп қарастыра алмайсың

  • Ол екі түрге ажыратылады

Сары түсті-ӨРІС

  • Материяның түрі

  • Сынақ зарядтың көмегімен зерттеледі,

  • Кез келген зарядталған денелердің айналасында

Жасыл түсті-КҮШ

  • Ньютонмен өлшенеді

  • Оны ашуға алма себепші болған

  • F әріппен белгіленеді.

Түрткі сұрақ: Осы үш ұғымды қалай байланыстыруға болады?







Қызыл, жасыл, сары түсті парақтар

Слайд

Сабақтың ортасы

10 мин



























10 мин























10 мин

«Елші» әдісі(Топтық жұмыс.Шығармашылық тапсырма-1)

1. Үріліп жіпке байланған 2 шарды газетке үйкеп-үйкеп бір-біріне жақындатыңыз. Олар бірін-бірі тебеді? Неге?

2.Үрленген шарды газетке үйкеп сынып төбесіне қарай жіберіп қалғанда неге жабысады?

3-топқа тапсырма; Оқушылар шашын қайта қайта тарап электроскопқа жақындатады, не байқағанын түсіндіреді.

ҚБ: « Басбармақ»әдісі арқылы, бағалайды.

2.«Веер» әдісі (Жұптық жұмыс .)

  1. Электр өрісі дегеніміз не?

  2. Электр өрісі кернеулігінің формуласы

  3. Кернеуліктің өлшем бірлігі

4, Сынақ заряд дегеніміз қандай заряд?

5 Электр тұрақтысының сан мәні?

6, Өріс кернеулігінің анықтамасы?

ҚБ:»Мадақтау» әдісі арқылы мұғалімнің бағалауы.

Топтық жұмыс Ойлан-жұптас-бөліс әдісі арқылы постер қорғау (оқулықпен жұмыс)

Дескриптор

Электр өрісін және өрісінің күш сызықтарын біледі.

Электр өрісінің кернеулігін анықтай алады.

ҚБ: Екі топ бір бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.

«Кім жылдам » әдісі.(Жеке жұмыс. Есептер шығару.)

  1. 10см қашықтықтағы 2,7*10-6Кл нүктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Заряд суда орналасқан,

  2. Зарядталған 5см қашықтықтағы өрістің кернеулігі 1,6*105Н/Кл. Зарядтың шамасын анықтаңдар.

  3. Кернеулігі 130Н/Кл біртекті электр өрісінде орналасқан электрондарға осы өріс қандай күшпен әсер етеді?

Дескрипторлар

-есептің шартын жазады

-ХБЖ келтіреді

-кернеуліктің формуласын жазады

-есептеулер жүргізеді





Шар, газет, А3, тарақ, электроскоп .

























Тақырып бойынша үлестірме материалдар

















слайд






Сабақтың соңы

2 мин





Кері байланыс



3 мин

Оқушылардан “ электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіну” сабақ мақсатына жеттік пе деп сұралады.



«Білім ағашы» әдісі

Стикерлерге оқушылар (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) жазып жабыстырады




Ауызша кері байланыс







Стикер

Саралау – Сізқандай тәсілмен көбірек қолдаукөрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«А,В,С» әдісі арқылы оқушылар саралап сұрақ қоюға, жауап беру кезінде ойларын жүйелеуге, кейбір оқушылар берілген жауапты бақылап толықтырады,Бұл оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы сараладым. «Еркін ізденіс стратегиясы» әдісі арқылышығармашылық тапсырма орындау арқылы зерттеу дағдылары қалыптасады,

Сыныппенжұмыс кезіндеширату сұрақтарымен сараланады,Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау,жұптық жұмыс барысында көрсетіледі,


«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.

(мысалы, қызыл

түс =БАРЛЫҒЫ, сары түс =КӨБІ, жасыл түс=КЕЙБІРІ).

2,Екі жұлдыз, бір тілек арқылы



3,Қалыптастырушы бағалау; ауызша кері байланыс,

  1. Бағалау критерийлері

Оқушылар «Физикалық эстафета» әдісінде барлық оқушылар орындарынан тұрып қозғалады. Осы жерде денсаулықсақтаутехнологиясысақталады.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Тексерілді ................................. ДОГЖО Сарсенова.Г





















  1. Электр өрісі дегеніміз не?

  2. Электр өрісі кернеулігінің формуласы

  3. Кернеуліктің өлшем бірлігі

4 Сынақ заряд дегеніміз қандай заряд?

5 Электр тұрақтысының сан мәні?

6 Өріс кернеулігінің анықтамасы?


1) 20см қашықтықтағы 2,7*10-6Кл нүктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Заряд суда орналасқан.

2) Зарядталған 6см қашықтықтағы өрістің кернеулігі 1,6*105Н/Кл. Зарядтың шамасын анықтаңдар.

3) Кернеулігі 120Н/Кл біртекті электр өрісінде орналасқан электрондарға осы өріс қандай күшпен әсер етеді?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ