Ашық сабақ "Электр тогының химиялық әсері"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Электр тогының химиялық әсері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған мазмұн бойынша
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқамерзімдіжоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3.А

Мектеп: Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты жөні: Қанатбаева Жанар

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Электр тогының химиялық әсерi (Фарадей заңы)

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

8.4.2.18 Сұйықтардағы электр тогын сипаттау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну және қолдану.

Сабақ мақсаты

  • Электролит ерітінділерінде электр тогын тасымалдаушылар оң және теріс иондар екендігін және электр тогының химиялық әсерін сипаттайды.

  • Фарадей заңына мысал келтіреді және формуланы пайдаланып есептер шығарады.

  • Электролиз заңын тажрібе жүзінде тексеріп, практикада қолданады.

Бағалау критерилері

  • Зарядты тасымалдаушы бөлшектер мен электролиттердегі ток, электролиз ұғымынтүсіндіреді.

  • Электролиз заңының формуласын пайдаланып есептер шығарады.

  • Электролиз заңын тәжірибе жүзінде тексеріп, өмірмен байланыстыра алады.

Тілдік мақсаттар


Терминдер мен лексиканы диалогта және жазылымда қолданады.

Пәндік лексика және терминология

Фарадей заңы , электролиз, масса, заряд, ток күші, электрохимиялық эквивалент

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері

  • Электролиттердегі электр тогы дегеніміз............қарама-қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы.

  • Электролиз кезіндеэлектродтабөлінгензаттыңмассасы.......... мөлшерінепропорционал.

  • Электролиттер деп ............ тұздар мен металдардың қорытпалары 

Құндылықтарды дарыту

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу, топтық және жұптық жұмыс жасау арқылы дарытылады.

Пән аралық байланыс

Химия, математика

АКТ-ны қолдану дағдылары

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/

Алдыңғы білім


электролит, электролиттік диссоциация, электролиз заңдары

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)


Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут





Сәлемдесу, түгендеу.Оқушылардың назарын шоғырландыру үшін . «Тілек айту» тәсілі арқылы психологиялық ахуал орнатамын.Тақырыпқа байланысты сөздерді стикерға жазып тақтаға жапыстырамын. Сол стикерлерді таңдау арқылы сыныпты топқа бөлемін.

1 топ Масса-m

2 топ Заряд-q

3 топ Ток күші-I

(W) Кинометафора әдісін пайдаланып , алдыңғы білімді еске түсіру үшін сұрақтар слайдта көрсетіледі. Бұл әдіс оқушылардың тыңдылым, логикалық ойлау және жоғарғы деңгейде ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын қалыптастырады.

  1. Электр тогының қандай қасиеттері бар?

  2. Металдардағы токты тасмалдайтын қандай бөлшек?

  3. Электролит дегеніміз не?

Видео көрсетемін.

(W) Оқушыларға «БББ» кестесі беріледі. Алдыңғы білім бойынша әр оқушы не білетінін яғни білемін бағанын толтырады.


Білемін

Білдім

Білгім келеді




Тақырыпқа қарап оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтаймын.



Стикерлер

















https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ehlektroximiya/lesson/ehlektroliz











Сабақтың ортасы

27 минут

( G) «Борт журналы» әдісін пайдаланып оқушылардың ақпаратты жинау, топта жұмыс істеу және ынтымақтастық,деректерді талдау,жоғарғы деңгейде ойлау дағдыларын қалыптастыру. Әр топқа мәтін беріледі. Оқушылар слайдтағы суретке карай отырып және мәтінді оқи отырып кестенітолтырады. Топпен қорғайды.



Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін?

Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?

Болжамдар

Тың ақпараттар







Дескриптор

  • Берілген тақырып бойынша нені білетінін жазады.

  • Мәтіннен қандай жаңалық туралы білгенін жазады.

  • Болжамдарын жазады.

  • Тың ақпараттарды жазады



ҚБ. Бас бармақ әдісі арқылы бағаланады, ауызша кері байланыс ұсынады.

(G) «Сенің ойың қандай» әдісі. Оқушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақ қою. Бұл әдіс тақырыпты қаншалықты меңгергенін айқандайды және айтылым, ақпаратты өңдеу, логикалық ойлау дағдыларын дамытады.

  • Қандай құбылыс «электролиз» деп аталады?

  • Фарадейдің электролизге арналған заңы қалай тұжырымдалады?

  • «Заттың электрохимиялық эквиваленті» дегеніміз не?

  • Мыстың электрохимиялық эквиваленті 3,94• кг/Кл. Бұл сан нені білдіреді?

Қалыптастырушы бағалау

«Жарайсың», «жақсы» деп оқушыларды сабақ барысында ынталандырып отырамын.

(G)«Пазл» әдісін пайдаланып оқушылардыңлогикалық ойлауын,топта жұмыс істеу, ынтымақтастық проблемаларды шешу,абстрактылы ойлау дағдыларын қалыптастыру.Алдын ала бөлінген топ өз пазлдарын партада жинастыра алады, сол жинастырылған пазлдың артында әр топқа есептер беріледі. Оқушылар есептерді жеке шығарады.

  1. Тотияйын ерітіндісін электролиздеуде 50 мин ішінде 6г мыс бөлінсе, онда жүріп өткен токтың күші қандай?

Бағалау

критерииі

Дескриптор


Иә

жоқ

Электролиз заңының формуласын пайдаланып есептер шығарады


1.Есептің берілгенін жазады.

2.Уақыты пен массаны ХБЖ – ға айналдырады.

3.Күмістің электрохимиялық эквивалентін кестеден қарап жазады.

4.Ток күшін табу керек екенін жазады?

5.Фарадей заңының формуласын жазады және түрлендіреді

6.Есептейді.





  1. Бұйымдарға күміс жалату үшін 15 мин бойына 5 А токты пайдаланды. Осы уақыт ішінде күмістің қанша мөлшері жұмсалады?

Бағалау

критерииі

Дескриптор


Иә

жоқ

Электролиз заңының формуласын пайдаланып есептер шығарады


1.Есептің берілгенін жазады.

2.Уақытты ХБЖ – ға айналдырады.

3.Күмістің электрохимиялық эквивалентін кестеден қарап жазады.

4.Массаны табу керек екенін жазады?

5.Фарадей заңының формуласын жазады және түрлендіреді

6.Есептейді.





  1. Электролит арқылы 1,5 А ток күші өткенде 5 мин ішінде катодта 137 мг зат жиналды. Бұл қандай зат?

Бағалау

критерииі

Дескриптор


Иә

жоқ

Электролиз заңының формуласын пайдаланып есептер шығарады


1.Есептің берілгенін жазады.

2.Уақыты пен массаны ХБЖ – ға айналдырады.

3.Электрохимиялық эквивалентті табу керектігін жазады.

4.Фарадей заңының формуласын жазады және түрлендіреді

5.Есептейді.

6.Кестемен салыстырып қандай зат екенін анытайды.



Қалыптастырушы бағалау. Бағалау парағы арқылы оқушылар өз-өзін бағалайды. Өз – өзін бағалау үшін оқушыларға есептің шығарылуын және жауабын слайдта көрсетемін.

«БББ» бойынша оқушылар «Білдім» бағанын толтырады.

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Мәтін. Қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Слайд.

Қосымша-1





















































































































































Сабақтың аяғы

5 минут

Білемін

Білдім

Білгім келеді




Рефлексия

БББ кестесінің «Білгім келеді» деген бағанын толтырылады.

Мұғалімнің үй тапсырмасы бойынша нұсқаулығы:

  1. Тұрмыста қандай денелер (ыдыстар) электролиз заңын пайдаланып жасалынады?

  2. Қазақстанда электролиз заңын қандай өнеркәсіпте пайдаланылады?

  3. Үй жағайында электролиз заңына тәжірибе жаса

Слайд



Стикер

Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау

Саралаудың "Тапсырма",

"Жіктеу" тәсілдерімен үлкен қолдауға мұқтаж оқушыларды саралаймын.

Күрделі тапсырмаларды орындай алатын оқушыларды диалог және қолдау көрсету арқылы саралаймын.

Саралаудың

"Тапсырма" тәсілі

Есеп шығару белсенді жаттығуында құрылымдастырылған тапсырмалар беру арқылы оқушылардың жеке қажеттіліктері ескеріледі. Қай тапсырманы орындаса да оқушы оқу мақсатына жетеді

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі

Тапсырма орындау барысында ерекше қолдауға мұқтаж оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қою арқылы ойлантуға жағдай жасалады. Сөзбен қолдау көрсетіледі, тапсырманы орындау үшін оларға қосымша уақыт беріледі

«Жіктеу» тәсілі

«Борт журналы» әдісі бойынша ақпаратты өңдеу үшін оқушылар аралас гендерлік топқа бөлінеді. Мәтінді түсініп, оқу мақсатына жететін түйінді ұғымдарды анықтап, бірлесіп болжам жасайды. Оқушылар бірлесіп ортақ тапсырма орындау барысында ақылдасып, белгілі бір шешімге келуде бір-біріне қолдау көрсетеді.


  • Әр әдіс-тәсілдердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады .

  • «БББ» кестесін толтыру арқылы кері байланыс жасалады.

  • Дескриптор арқылы өзін-өзі және өзара бағалау жүргізіледі.

  • Бағалау парағы арқылы оқушылар өз-өзін бағалайды.



Сабақ барысында оқушы қауіпсіздігіне қатысты шараларды бақылап отырамын.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдаймын.

Техника қауіпсіздігі ережелерінің тармақтарын қадағалаймын.


Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?


Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.


Жалпы бағалау


Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?






Қосымша-1

Сұйық өткізгіштер – электролиттердегі электр тогының табиғаты металдарға қарағанда өзгеше.

Тұздардың, қышқылдардың және сілтілердің ерітінділері, сонымен қоса, тұздар мен металдардың қорытпалары электролиттер деп аталады.Электролиттер электр тогын жақсы өткізетіндерге жатады.

Зарядты тасымалдаушы қандай бөлшектер болып табылады және «электролиттердегі ток» дегеніміз не? Ыдыстағы тотияйын ерітіндісіне екі көмір электродты батырып, оларды тұрақты ток көзіне жалғаймыз. Біршама уақыттан кейін біз теріс зарядталған электрондардың біреуінің бетінде мыстың жұқа қабаты түзілетінін байқаймыз. Бұл электролиттердегі ток иондар деп аталатын зарядталған атомдардың немесе зат молекулаларының қозғалысымен қамтамасыз етіледі деген қорытынды жасауға мүмкіндік береді.

Егер электролит ерітіндісіндеэлектрөрісінтудырса не болады? Көптегензаттардыңмолекулаларыөзаратартукүшіменбіріккеноңжәнетерісиондардантұрады. Суда иондарарасындағыөзаратартукүшіазаяды. Молекула иондарғаыдырайды. Бұл процесс электролиттік диссоциация депаталады:

NaCl Na+ + Cl - CuSO4 Cu2+ + SO2-Әдетте, электролиттердеәраттасиондардыңмолекулағабірігуісияқтыкері процесс те жүреді. Бұл процесс рекомбинация депаталады. Ерітіндіде диссоциация мен рекомбинация бірін – бірітеңестіріптұрады. Электр өрісіжоқерітіндідегіиондарретсізқозғалады.

Егерэлектролиткеқандай да бірпотенциалдарайырымы бар екіэлектродты (катод - терісзарядталғанжәне анод – оңзарядталған) енгізсе, ондазарядталғаниондардыңбағытталғанқозғалысыпайдаболады, яғниоңиондар – катодқа, ал терісиондар – анодқақарайқозғалады. Ендеше, электролиттердегізарядтардытасымалдаушылароңжәнетерісиондарболыптабылады.

Электролиттердегі электр тогы дегеніміз – оң және теріс иондардың қарама – қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы.Оң зарядталған иондар теріс зарядталған электродқа (катодқа) жеткенде, бейтарап атомдарға және молекулаларға айналады. Оң зарядталған электрод анодтың маңындағы теріс зарядталған иондармен де осындай процесс жүреді. Сондықтанэлектродтардазаттардыңтұнатынынбайқаймыз.

Электролит арқылыэлектртогыөткендеэлектродтардазатбөлінупроцесі электролиз депаталады.Сонымен, тұз, қышқыл және сілті ерітінділері арқылы ток өткенде, электродтарда зат бөліну құбылысын электролиз деп атайды.

Электролит ерітіндісі арқылы электр тогының өту табиғатын біле отырып, электролиз кезінде бөлінген заттың массасын анықтауға болады.

Әр түрлі электролиттерден түрліше токтарды өткізіп және соның барысында электродта бөлінген зат массасын нақты өлшей отырып, ағылшын физигі М. Фарадей 1832 жылы эксперимент жүзінде мынадай заңдылықты ашты:

Электролиз кезіндеэлектродтабөлінгензаттыңмассасы электролит арқылыөткенэлектр (заряд) мөлшерінепропорционал.

Бұлзаң Фарадей заңыдепаталады.

мұндағы m – бөлініпшыққанзаттыңмассасы, q – электролит арқылыөткен заряд, k – берілгензаттыңэлектрохимиялықэквивалентідепаталатынпропорционалдық коэффициент.

Shape1



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.11.2018
1229
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі