Күні:29.09.2016
Пән аты: Әдебиет
Сыныбы: 5 «А»
Сабақтың тақырыбы: «Ер Төстік» ертегісі. Ертөстік бейнесі.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Ертегінің
мазмұнын меңгеріп, әдеби талдау арқылы ертегінің көңіл толқытар
тұстарын мәнерлеп, көріністер қойып, тыңдаушының жанын қозғап
әңгімелеуге дағдыландыландыру, өзіндік пікір, сыни көзқарас
қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушы қабылдауы мен ойлау
аралығын зерттей отырып, ой қорыту, оқушының ой - өрісі мен
дүниетанымын кеңейту.
Тәрбиелік: Адал достыққа, қайырымдылыққа,
адамгершілікке, батылдыққа, отансүйгіштікке
тәрбиелеу
Сабақтың типі: аралас сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: «Қазақ әдебиеті» энциклопедиясы
Пәнаралық байланыс: тіл, тарих.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын пысықтау: 1.Ер Төстік ертегісі туралы түсінік
2. ертегі
кейіпкерлеріне мінездеме жазу. Мағынаны ажырату Ертегінің кейіпкері
Көп қой оның серіктері.
Ең мықтысы сегіз ұлдың -
Ерназардың Ер Төстігі. Ой шақыру 2 топ оқиғаның дамуына жоспар
құрады
Ертегінің композициялық құрылымына жоспар 1.Басталуы. Шаңырақтың күлдіреуішінде ілулі тұрған төстікке шал мен кемпірдің көзі түсіп, оны асып жеп, дүниеге ұл бала келуінен басталады. 2.Дамуы: ғажайып оқиғалар тамыры кер биенің төстігінен басталады. Ерназардың Сарқұдыққа қонуы, жанынан қорқып Төстіктің егеуін қалдырып кетуі. 3.Шарықтау шегі:Төстіктің жер астынан жер бетіне шыққанға дейінгі басынан өткен оқиғалары баяндалады. 4.Шиеленісуі: Мыстан кемпірден қашқан Төстік жер астына түсіп кетті. 5.Оқиға шешімі: Шойынқұлақты жеңіп, үйіне келуі, сүйікті жары Кенжекеймен қосылуы.
Дәптермен жұмыс:Топтастыру стратегиясы:
Жанашыр адал
Ер Төстік
қайырымды мейірімді
![]()
айлалы кішіпейіл
Жағымды кейіпкерлер ------------Жағымсыз
кейіпкерлер
1. Ер Төстік -------------------------1.
Перінің қызы Бекторы
2. Кенжекей -------------------------2.
Мыстан
3. Ер Төстіктің достары ----------3. Темір
хан
4. Бапы хан --------------------------4. Кеще
хан
5. Күңке ------------------------------5.
Шойынқұлақ
Өмірмен
байланыс:
Саққұлақ кім? –
радио, телефон.
Көреген қазіргі
өмірдегі не? – ғаламтор,
теледидар.
Тыңшы –сөзді
тыңдауға арналған арнайы құрылғылар
(диктафон)
Көлтауысар –
өрт сөндіретін техника
Таусоғар –
кран.
Ойтолғаныс:
1. Ерназардың тоғыз ұлына келін іздеген жерін тауып оқу.
2.Кенжекейдің Ер Төстік туралы жаман ойлап, зарлана бастаған жерін тауып оқу.
Үйге: Ертегі кейіпкерлерінің өздеріңе ұнағанының суретін салып келу.
Бағалау:Сабаққа белсене араласып отырған оқушыларды бағалаймын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Ер Төстік" әңгімесі бойынша. "Ер Төстік" бейнесі
Күні:29.09.2016
Пән аты: Әдебиет
Сыныбы: 5 «А»
Сабақтың тақырыбы: «Ер Төстік» ертегісі. Ертөстік бейнесі.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Ертегінің
мазмұнын меңгеріп, әдеби талдау арқылы ертегінің көңіл толқытар
тұстарын мәнерлеп, көріністер қойып, тыңдаушының жанын қозғап
әңгімелеуге дағдыландыландыру, өзіндік пікір, сыни көзқарас
қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушы қабылдауы мен ойлау
аралығын зерттей отырып, ой қорыту, оқушының ой - өрісі мен
дүниетанымын кеңейту.
Тәрбиелік: Адал достыққа, қайырымдылыққа,
адамгершілікке, батылдыққа, отансүйгіштікке
тәрбиелеу
Сабақтың типі: аралас сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: «Қазақ әдебиеті» энциклопедиясы
Пәнаралық байланыс: тіл, тарих.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын пысықтау: 1.Ер Төстік ертегісі туралы түсінік
2. ертегі
кейіпкерлеріне мінездеме жазу. Мағынаны ажырату Ертегінің кейіпкері
Көп қой оның серіктері.
Ең мықтысы сегіз ұлдың -
Ерназардың Ер Төстігі. Ой шақыру 2 топ оқиғаның дамуына жоспар
құрады
Ертегінің композициялық құрылымына жоспар 1.Басталуы. Шаңырақтың күлдіреуішінде ілулі тұрған төстікке шал мен кемпірдің көзі түсіп, оны асып жеп, дүниеге ұл бала келуінен басталады. 2.Дамуы: ғажайып оқиғалар тамыры кер биенің төстігінен басталады. Ерназардың Сарқұдыққа қонуы, жанынан қорқып Төстіктің егеуін қалдырып кетуі. 3.Шарықтау шегі:Төстіктің жер астынан жер бетіне шыққанға дейінгі басынан өткен оқиғалары баяндалады. 4.Шиеленісуі: Мыстан кемпірден қашқан Төстік жер астына түсіп кетті. 5.Оқиға шешімі: Шойынқұлақты жеңіп, үйіне келуі, сүйікті жары Кенжекеймен қосылуы.
Дәптермен жұмыс:Топтастыру стратегиясы:
Жанашыр адал
Ер Төстік
қайырымды мейірімді
![]()
айлалы кішіпейіл
Жағымды кейіпкерлер ------------Жағымсыз
кейіпкерлер
1. Ер Төстік -------------------------1.
Перінің қызы Бекторы
2. Кенжекей -------------------------2.
Мыстан
3. Ер Төстіктің достары ----------3. Темір
хан
4. Бапы хан --------------------------4. Кеще
хан
5. Күңке ------------------------------5.
Шойынқұлақ
Өмірмен
байланыс:
Саққұлақ кім? –
радио, телефон.
Көреген қазіргі
өмірдегі не? – ғаламтор,
теледидар.
Тыңшы –сөзді
тыңдауға арналған арнайы құрылғылар
(диктафон)
Көлтауысар –
өрт сөндіретін техника
Таусоғар –
кран.
Ойтолғаныс:
1. Ерназардың тоғыз ұлына келін іздеген жерін тауып оқу.
2.Кенжекейдің Ер Төстік туралы жаман ойлап, зарлана бастаған жерін тауып оқу.
Үйге: Ертегі кейіпкерлерінің өздеріңе ұнағанының суретін салып келу.
Бағалау:Сабаққа белсене араласып отырған оқушыларды бағалаймын.
шағым қалдыра аласыз













