
Шығыс Қазақстан облыстық әкімшіліктің білім басқармасының
«Радиотехника және байланыс колледжі» ҚМҚК
|
«КЕЛІСІЛДІ» |
«БЕКІТЕМІН» |
|
ШҚО кәсіптік білім беру орталығының |
ОЖ жөніндегі |
|
білім беру үрдісін әдістемелік |
директорының орынбасары |
|
сүйемелдеу бөлімінің басшысы |
|
|
М.Ж. Манышева _________ |
_________ Ш.К. Кумашева |
|
«__» _________ 2021 жыл |
«__» _________ 2021 жыл |
АШЫҚ САБАҚ
|
Мамандық |
07140500 «Сандық техника» |
|
Біліктіліктер |
4S07140504 «Техник-электронщик» |
|
Модуль атауы |
«Ақпараттық технология мен компьютерлік жүйелер саласында компьютерлік бағдарламалау», |
|
Оқыту нәтижесі |
1.1 «Бағдарламалық қамтуды құрау, түрлендіру, тестілеу» |
|
Курс |
4 |
|
Топ |
434 ЕТ |
|
Сабақ тақырыбы |
Ерекше жағдайларды пайдалану |
|
Дайындаған оқытушы |
Касимжанов Айдын Кездикбаевич |
|
Өту түрі |
Онлайн, тәжірибе |
|
Өтетін уақыты |
04.11.2021 |
ИТ бойынша
облыстық оқу-әдістемелік
бірлестігінің төрайымы
К.М. Тусупбаева ________
«__» __________ 2021 жыл
Семей қаласы, 2021 жыл
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Жалпы мәліметтер |
|||||
|
Дайындаған оқытушы |
Касимжанов Айдын Кездикбаевич |
||||
|
Өткізу уақыты |
«04» қараша 2021 жыл |
||||
|
Өткізетін орын |
«Радиотехника және байланыс колледжі» |
||||
|
Пән: |
Бағдарламалық қамтуды құрау, түрлендіру, тестілеу |
||||
|
Топ, курс |
434 ЕТ, ІV курс |
||||
|
Сабақ тақырыбы, нөмірі |
Ерекше жағдайларды пайдалану, № 56 |
||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||
|
Сабақ типі |
Аралас |
||||
|
Сабақ түрі |
практикум |
||||
|
Сабақта пайдаланатын әдістер |
иллюстрациялық-түсіндірмелі әдіс, тәжірибелік жұмыс, есеп |
||||
|
Оқыту формасы |
фронтальды, жекелей |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бағдарламалау, математика, ағылшын тілі, еңбек қорғау |
||||
|
Сабақтың жабдықталуы: |
|||||
|
Көрнекілік құралдар: |
ДК, python интерпретаторы, sublimetext редакторы, интерактивті тақта, zoom бағдарламасы, презентация |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
дәріс және тәжірибелік таратпа материалдары |
||||
|
Ресурстар: |
python.org, pythontutor.ru, python-scripts.com сайттары |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
|||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (4 мин) |
|
||||
|
Жаңа материал түсіндіру (15 мин) |
Python-да бағдарламалау кезінде біз қателіктердің екі түріне тап болуымыз мүмкін. Бірінші тип синтаксистік қателерді білдіреді (syntax error). Олар бастапқы кодты жазу кезінде бағдарламалау тілінің синтаксисін бұзу нәтижесінде пайда болады. Егер мұндай қателер болса, бағдарламаны құрастыру мүмкін емес. Қандай да бір құрастыру ортасында(IDE) жұмыс істеген кезде, мысалы, PyCharm-да, IDE-нің өзі синтаксистік қателерді таба алады және оларды қандай да бір жолмен ерекшелей алады. Қателердің екінші түрі - орындау қателері (runtime error). Олар бағдарлама орындау барысында пайда болады. Мұндай қателіктер ерекше жағдайлар деп те аталады. Ерекшелік болған кезде бағдарламаның жұмысы үзіледі және мұндай олқылық болдырмау үшін Python-да ерекше жағдайларды өңдеу үшін try .. except конструкциясы бар, оның ресми синтаксисі:
Ерекшелік туындауы мүмкін барлық негізгі код try кілт сөзінен кейін орналастырылады. Егер осы кодта ерекшелік пайда болса, онда try блогындағы кодтың жұмысы үзіліп, орындау except блогына өтеді. Ерекшелік кілт сөзінен кейін қандай ерекшелік өңделетінін көрсетуге болады (мысалы, ValueError немесе KeyError). Except сөзінен кейін, ерекше жағдай туындаған кезде орындалатын командалар орналасады. Жолды санға түрлендіру мысалында ерекше жағдайды өңдеуді қарастырайық:
Finally блогы Ерекше жағдайларды өңдеу кезінде қосымша finally блогын пайдалануға болады. Бұл блок ерекшелік туындаса да, туындамаса да орындалады: Әдетте, finally блогы файлдарды жабу сияқты, пайдаланылатын ресурстарды босату үшін қолданылады. |
||||
|
Тапсырма орындау кезеңі (20 мин) |
|
||||
|
Үй тапсырмасын беру (2 мин) |
Қателіктерді өңдейтін класс түрлерімен танысып келу. |
||||
|
Сабақты қорытындылау (4 мин) |
Сабақты қорытындылау. Бағалау. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ерекше жағдайларды өңдеу"
Ашық сабақ "Ерекше жағдайларды өңдеу"

Шығыс Қазақстан облыстық әкімшіліктің білім басқармасының
«Радиотехника және байланыс колледжі» ҚМҚК
|
«КЕЛІСІЛДІ» |
«БЕКІТЕМІН» |
|
ШҚО кәсіптік білім беру орталығының |
ОЖ жөніндегі |
|
білім беру үрдісін әдістемелік |
директорының орынбасары |
|
сүйемелдеу бөлімінің басшысы |
|
|
М.Ж. Манышева _________ |
_________ Ш.К. Кумашева |
|
«__» _________ 2021 жыл |
«__» _________ 2021 жыл |
АШЫҚ САБАҚ
|
Мамандық |
07140500 «Сандық техника» |
|
Біліктіліктер |
4S07140504 «Техник-электронщик» |
|
Модуль атауы |
«Ақпараттық технология мен компьютерлік жүйелер саласында компьютерлік бағдарламалау», |
|
Оқыту нәтижесі |
1.1 «Бағдарламалық қамтуды құрау, түрлендіру, тестілеу» |
|
Курс |
4 |
|
Топ |
434 ЕТ |
|
Сабақ тақырыбы |
Ерекше жағдайларды пайдалану |
|
Дайындаған оқытушы |
Касимжанов Айдын Кездикбаевич |
|
Өту түрі |
Онлайн, тәжірибе |
|
Өтетін уақыты |
04.11.2021 |
ИТ бойынша
облыстық оқу-әдістемелік
бірлестігінің төрайымы
К.М. Тусупбаева ________
«__» __________ 2021 жыл
Семей қаласы, 2021 жыл
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Жалпы мәліметтер |
|||||
|
Дайындаған оқытушы |
Касимжанов Айдын Кездикбаевич |
||||
|
Өткізу уақыты |
«04» қараша 2021 жыл |
||||
|
Өткізетін орын |
«Радиотехника және байланыс колледжі» |
||||
|
Пән: |
Бағдарламалық қамтуды құрау, түрлендіру, тестілеу |
||||
|
Топ, курс |
434 ЕТ, ІV курс |
||||
|
Сабақ тақырыбы, нөмірі |
Ерекше жағдайларды пайдалану, № 56 |
||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||
|
Сабақ типі |
Аралас |
||||
|
Сабақ түрі |
практикум |
||||
|
Сабақта пайдаланатын әдістер |
иллюстрациялық-түсіндірмелі әдіс, тәжірибелік жұмыс, есеп |
||||
|
Оқыту формасы |
фронтальды, жекелей |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бағдарламалау, математика, ағылшын тілі, еңбек қорғау |
||||
|
Сабақтың жабдықталуы: |
|||||
|
Көрнекілік құралдар: |
ДК, python интерпретаторы, sublimetext редакторы, интерактивті тақта, zoom бағдарламасы, презентация |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
дәріс және тәжірибелік таратпа материалдары |
||||
|
Ресурстар: |
python.org, pythontutor.ru, python-scripts.com сайттары |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
|||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (4 мин) |
|
||||
|
Жаңа материал түсіндіру (15 мин) |
Python-да бағдарламалау кезінде біз қателіктердің екі түріне тап болуымыз мүмкін. Бірінші тип синтаксистік қателерді білдіреді (syntax error). Олар бастапқы кодты жазу кезінде бағдарламалау тілінің синтаксисін бұзу нәтижесінде пайда болады. Егер мұндай қателер болса, бағдарламаны құрастыру мүмкін емес. Қандай да бір құрастыру ортасында(IDE) жұмыс істеген кезде, мысалы, PyCharm-да, IDE-нің өзі синтаксистік қателерді таба алады және оларды қандай да бір жолмен ерекшелей алады. Қателердің екінші түрі - орындау қателері (runtime error). Олар бағдарлама орындау барысында пайда болады. Мұндай қателіктер ерекше жағдайлар деп те аталады. Ерекшелік болған кезде бағдарламаның жұмысы үзіледі және мұндай олқылық болдырмау үшін Python-да ерекше жағдайларды өңдеу үшін try .. except конструкциясы бар, оның ресми синтаксисі:
Ерекшелік туындауы мүмкін барлық негізгі код try кілт сөзінен кейін орналастырылады. Егер осы кодта ерекшелік пайда болса, онда try блогындағы кодтың жұмысы үзіліп, орындау except блогына өтеді. Ерекшелік кілт сөзінен кейін қандай ерекшелік өңделетінін көрсетуге болады (мысалы, ValueError немесе KeyError). Except сөзінен кейін, ерекше жағдай туындаған кезде орындалатын командалар орналасады. Жолды санға түрлендіру мысалында ерекше жағдайды өңдеуді қарастырайық:
Finally блогы Ерекше жағдайларды өңдеу кезінде қосымша finally блогын пайдалануға болады. Бұл блок ерекшелік туындаса да, туындамаса да орындалады: Әдетте, finally блогы файлдарды жабу сияқты, пайдаланылатын ресурстарды босату үшін қолданылады. |
||||
|
Тапсырма орындау кезеңі (20 мин) |
|
||||
|
Үй тапсырмасын беру (2 мин) |
Қателіктерді өңдейтін класс түрлерімен танысып келу. |
||||
|
Сабақты қорытындылау (4 мин) |
Сабақты қорытындылау. Бағалау. |
||||
шағым қалдыра аласыз














