|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.3 Заттарды жіктеу Күні: 13.12.18ж. Сынып: 5 «Ә» |
Мектеп: Ж.Молдағалиев атындағы №2ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: М.Суйналиева |
||||||
|
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: 5 |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Еріген заттың массалық үлесі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
5.3.2.4. Еріген заттың массалық үлесін есептеу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Еріген заттың массалық үлесі» ұғымын есептеуде қолданады; Оқушылардың басым бөлігі: Берілген құрамдағы ерітінді дайындап, нәтижесі бойынша талдайды; Кейбір оқушылар: Ерітінді компоненттерінің маңызын түсіндіріп, тың ойлар айтады; |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: «Еріген заттың массалық үлесі» ұғымын есептеуде қолданып, берілген құрамдағы ерітінді дайындап, қорытынды бойынша талдайды; Ерітінді компоненттерінің маңызы, түрлі үлгілерде кездесу мөлшері туралы ауызша талқылаулар жасайды. Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: Ерітінді, еріткіш, еріген зат, заттардың массалық үлесі, қажетті құрал-жабдықтар мен реактивтер, пайыз (процент) |
||||||
|
Құндылықтар-ға баулу |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету, құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Практикалық жұмыс кезінде түрлі манипуляцияларды меңгеру, дұрыс таңдау жасау, жобалау, бағалау, сыни ойлау, сынды қабылдау, сыни пікір айта білу, өз ісіне берілу құндылықтары дамытылады. |
||||||
|
Пән аралық байланыс |
Массалық үлес ұғымын түсіндіруде химия пәнімен және жаратылыстану бойынша өткен сабақпен байланысады. |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» пәні бойынша ерітінді дайындауды, компоненттерін және ҚТЕ сақтауды біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
|
Тақырыптың өзектілігін ашу үшін қарлы кесек әдісімен білгендерін еске түсіру. «Ақ қала» жасау. Оқушылардан жауаптарын негіздеу сұралады. Бағалау қолпаштау арқылы бағаланады. Сабын көпіршігін дайындау тәжірибесінің нәтижесін салыстыру. 1) Қай ерітіндіде сабын көпіршігі үлкен көлемді болды? 2) Қай ерітіндіде сабын көпіршігі көпке дейін жарылмады? 3) Қай ерітіндінің көпіршігі тез үрленді? 4) Бұл ерітіндінің негізгі компоненті не болып табылады? қолпаштау BILIMLAND сайтынан массалық үлес ұғымын көрсету. Жаңа тақырыпқа ену, сабақ мақсаты Тақырыптық түйінді сөздер (өз-өзін бағалау) |
Мақта кесегі, бейне жазба, BILIMLAND сайты |
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма 1. Әр топқа ерітіндінің массалық үлесін есептеуге есептер беріледі. Тәжірибе жасайды. Дескриптор арқылы топ бір- бірін бағалау. Дескриптор Білім алушы - еріген заттың массалық үлесін табу үшін формуланы пайдаланады; - есептің шешу жолдарын көрсетеді; - тұздың массалық үлесін есептейді. - тәжірибені өткізу ретін баяндайды. Жұмыс барысын мұқият оқып шығу тапсырылады. Мұғалім оқушыларға қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау жөнінде нұсқаулықтар береді. Зертханалық жұмысты бастамас бұрын оқушылардан қолданылатын құрал-жабдықтармен танысу сұралады. Осы құрал-жабдықтардың қайсысы қандай қатер көзі бола алады деп, қауіпсіздікті талдау қажет.
Тапсырма 2. Әр топқа күнделікті өмірмен байланысты есептер беріледі Дескриптор Білім алушы - еріген заттың массалық үлесін табу үшін формуланы пайдаланады; - есептің шешу жолдарын көрсетеді; - тұздың массалық үлесін есептейді. - тұздың массалық үлесі арқылы еріген зат массасын, судың массасын табады; Кім шапшаң? Оқушы өзін-өзі, өзара бағалайды? Тапсырма 3.
Бағалау: қолпаштау |
Слайд, ресурс парақшасы, дискритптор, тәжірибеге қажетті құрал – жабдықтар, тәжірибе жасау нұсқаулығы. |
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
Үй жұмысы: §26. Азық – түлік өнімдерін мысалға алып, пайыздық үлесі арқылы массасын есептеу. |
|
|||||
|
Саралау- «Еріген заттың массалық үлесі» ұғымын есептеуде әр топқа есеп беріп, берілген құрамдағы ерітіндіні дайындатамын, нәтижесі бойынша талдатамын. Жоғары сұрақтарға жауап беру арқылы ерітінді компоненттерінің маңызын түсіндіруін сұраймын. |
Бағалау – Барлық оқушылар топпен жұмыстанып, дескриптор арқылы бағаланады. Тәжірибе нәтижесін талдап, от шашумен бағалайды. Жоғары сұрақтарға жауап берген оқушылар қолпаштау арқылы бағаланады. |
Денсаулық және дәрі – дәрмектің құрамындағы массалық үлестің маңызын түсінеді, тәжірибе кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Еріген заттың массалық үлесін есептеу" 5 сынып
Ашық сабақ "Еріген заттың массалық үлесін есептеу" 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.3 Заттарды жіктеу Күні: 13.12.18ж. Сынып: 5 «Ә» |
Мектеп: Ж.Молдағалиев атындағы №2ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: М.Суйналиева |
||||||
|
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: 5 |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Еріген заттың массалық үлесі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
5.3.2.4. Еріген заттың массалық үлесін есептеу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Еріген заттың массалық үлесі» ұғымын есептеуде қолданады; Оқушылардың басым бөлігі: Берілген құрамдағы ерітінді дайындап, нәтижесі бойынша талдайды; Кейбір оқушылар: Ерітінді компоненттерінің маңызын түсіндіріп, тың ойлар айтады; |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: «Еріген заттың массалық үлесі» ұғымын есептеуде қолданып, берілген құрамдағы ерітінді дайындап, қорытынды бойынша талдайды; Ерітінді компоненттерінің маңызы, түрлі үлгілерде кездесу мөлшері туралы ауызша талқылаулар жасайды. Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: Ерітінді, еріткіш, еріген зат, заттардың массалық үлесі, қажетті құрал-жабдықтар мен реактивтер, пайыз (процент) |
||||||
|
Құндылықтар-ға баулу |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету, құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Практикалық жұмыс кезінде түрлі манипуляцияларды меңгеру, дұрыс таңдау жасау, жобалау, бағалау, сыни ойлау, сынды қабылдау, сыни пікір айта білу, өз ісіне берілу құндылықтары дамытылады. |
||||||
|
Пән аралық байланыс |
Массалық үлес ұғымын түсіндіруде химия пәнімен және жаратылыстану бойынша өткен сабақпен байланысады. |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» пәні бойынша ерітінді дайындауды, компоненттерін және ҚТЕ сақтауды біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
|
Тақырыптың өзектілігін ашу үшін қарлы кесек әдісімен білгендерін еске түсіру. «Ақ қала» жасау. Оқушылардан жауаптарын негіздеу сұралады. Бағалау қолпаштау арқылы бағаланады. Сабын көпіршігін дайындау тәжірибесінің нәтижесін салыстыру. 1) Қай ерітіндіде сабын көпіршігі үлкен көлемді болды? 2) Қай ерітіндіде сабын көпіршігі көпке дейін жарылмады? 3) Қай ерітіндінің көпіршігі тез үрленді? 4) Бұл ерітіндінің негізгі компоненті не болып табылады? қолпаштау BILIMLAND сайтынан массалық үлес ұғымын көрсету. Жаңа тақырыпқа ену, сабақ мақсаты Тақырыптық түйінді сөздер (өз-өзін бағалау) |
Мақта кесегі, бейне жазба, BILIMLAND сайты |
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма 1. Әр топқа ерітіндінің массалық үлесін есептеуге есептер беріледі. Тәжірибе жасайды. Дескриптор арқылы топ бір- бірін бағалау. Дескриптор Білім алушы - еріген заттың массалық үлесін табу үшін формуланы пайдаланады; - есептің шешу жолдарын көрсетеді; - тұздың массалық үлесін есептейді. - тәжірибені өткізу ретін баяндайды. Жұмыс барысын мұқият оқып шығу тапсырылады. Мұғалім оқушыларға қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау жөнінде нұсқаулықтар береді. Зертханалық жұмысты бастамас бұрын оқушылардан қолданылатын құрал-жабдықтармен танысу сұралады. Осы құрал-жабдықтардың қайсысы қандай қатер көзі бола алады деп, қауіпсіздікті талдау қажет.
Тапсырма 2. Әр топқа күнделікті өмірмен байланысты есептер беріледі Дескриптор Білім алушы - еріген заттың массалық үлесін табу үшін формуланы пайдаланады; - есептің шешу жолдарын көрсетеді; - тұздың массалық үлесін есептейді. - тұздың массалық үлесі арқылы еріген зат массасын, судың массасын табады; Кім шапшаң? Оқушы өзін-өзі, өзара бағалайды? Тапсырма 3.
Бағалау: қолпаштау |
Слайд, ресурс парақшасы, дискритптор, тәжірибеге қажетті құрал – жабдықтар, тәжірибе жасау нұсқаулығы. |
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
Үй жұмысы: §26. Азық – түлік өнімдерін мысалға алып, пайыздық үлесі арқылы массасын есептеу. |
|
|||||
|
Саралау- «Еріген заттың массалық үлесі» ұғымын есептеуде әр топқа есеп беріп, берілген құрамдағы ерітіндіні дайындатамын, нәтижесі бойынша талдатамын. Жоғары сұрақтарға жауап беру арқылы ерітінді компоненттерінің маңызын түсіндіруін сұраймын. |
Бағалау – Барлық оқушылар топпен жұмыстанып, дескриптор арқылы бағаланады. Тәжірибе нәтижесін талдап, от шашумен бағалайды. Жоғары сұрақтарға жауап берген оқушылар қолпаштау арқылы бағаланады. |
Денсаулық және дәрі – дәрмектің құрамындағы массалық үлестің маңызын түсінеді, тәжірибе кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













