Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: Сынып: 8 |
Пән мұғалімі: Болатова Г.А Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ерітінділер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.4.1-заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.2-ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсініру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Су туралы білімдерін дамыта отырып, судың еріткіштік қасиеттерін түсіндіріп, қатты заттардың,сұйықтықтардың және газдардың ерігіштігінің айырмашылықтарын ажырата білуге үйрету. Оқушылардың басым бөлігі: зертханалық жұмыс жасау барысында ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіне отырып заттардың ерігіштігін зерттеу; Кейбір оқушылар: тәжірибе нәтижесі бойынша байқаған құбылыстарды салыстыру және қорытындылау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
1. Судың табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын айқындап, заттардың суда ерігіштігін анықтай алады; 2. Тәжірибе нәтижесі бойынша байқаған құбылыстарды сипаттай алады; 3. Тәжірибе бойынша байқаған құбылыстарды салыстырып және қорытындылай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаты: |
Тілдік дағдылар: заттар ерігіштігіне әсер ететін факторларды анықтау, заттардың ерігіштік кестесін және графигін қолдану дағдыларын қалыптастыру. Терминология: «ерігіштік», «концентрация», «пайыз», «еріткіш», «ерітінді» Сөз тіркестері: «ерітіндінің көлемі», «массалық үлес», «молярлық концентрация», «қаныққан ерітінді», «қанықпаған ерітінді». |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіну үшін ерітінділер және олардың концентрациясы жөнінде білім қажет; Жеке тұлғаның пікірін ескеріп, әрбір ойдың құндылығын құрметтеуге үйрету; Зертханалық тәжірибелер жүргізу барысында оқушылар бірлік пен ынтымақтастықты сақтап, бірлесе еңбектенуге уйренуі қажет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Видеоролик, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. «Нұрға бөлену» Топқа бөлу 1-еріген зат 2-еріткіш 3-ерітінді
|
«Пионино мои души» әуені
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Видеоролик «Ерітінділер» №5 зертханалық жұмыс Заттардың ерігіштігін зерттеу ҚБ
Топтық жұмыс
Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс. Әр түрлі заттардың суда ерігіштігін табу Дарынды оқушымен жұмыс. Заттардың ерігіштігін пайдалана отырып топтарға бөлу
|
Натрий хлориді Кальций карбонаты Кальций сульфаты Су Стақан Шыны таяқшалар Сағат шынысы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Жұмыртқадан тәжірибе көрсету» 1 оқушы шығып көрсетеді. Егер ыдысқа жылы су құйып, шикі жұмыртқа салсақ, ол батып кетеді. Сосын оған тұз кристалдары ерімей қалғанша тұз қосамыз. Жұмыртқаны қайта батырғанда ол қалқып бетіне шығады. Неге? Себебі: Бұл құбылыста жұмыртқаның сыртындағы көмір қышқыл кальцийдің тұз қышқылымен әрекеттесіп, соның нәтижесінде көмір қышқыл газының түзілуінен деп түсіну керек. Логикалық сұрақ: Үстіне жүк артқан екі есек келе жатты. Біреуінің үстінде тұз, екіншісінде мақта. Олар терең өзеннен өту керек болды. Үстіне тұз артқаны судан шыға салып, бүлкілдеп жорыта жөнелді. Ал мақта салынғаны аяғын әрең басып, қабырғасы қайысып кетті. Неге? Себебі: Тұз суда еріп жеңілдеп қалды. Мақта су болып ауырлап қалды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы
|
Бекіту. «Дұрыс, бұрыс» әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
«БЛОБ ағашы»
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Күні: Сынып:
8
Пән мұғалімі:
Болатова Г.А
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Ерітінділер Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
8.3.4.1-заттарды
судағы ерігіштігі бойынша
жіктеу
8.3.4.2-ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі
маңызын түсініру Сабақ
мақсаты
Барлық
оқушылар: Су туралы білімдерін дамыта
отырып, судың еріткіштік қасиеттерін түсіндіріп, қатты
заттардың,сұйықтықтардың және газдардың ерігіштігінің
айырмашылықтарын ажырата білуге
үйрету.
Оқушылардың басым
бөлігі: зертханалық жұмыс жасау
барысында ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі
маңызын түсіне отырып заттардың ерігіштігін
зерттеу;
Кейбір
оқушылар: тәжірибе нәтижесі бойынша
байқаған
құбылыстарды салыстыру және
қорытындылау; Жетістік
критерийлері
1. Судың табиғаттағы және
күнделікті өмірдегі маңызын айқындап, заттардың суда ерігіштігін
анықтай алады;
2. Тәжірибе нәтижесі бойынша
байқаған құбылыстарды сипаттай
алады;
3. Тәжірибе бойынша байқаған
құбылыстарды салыстырып және қорытындылай
алады. Тілдік
мақсаты:
Тілдік
дағдылар: заттар ерігіштігіне әсер
ететін факторларды
анықтау,
заттардың ерігіштік кестесін
және графигін қолдану
дағдыларын
қалыптастыру.
Терминология: «ерігіштік», «концентрация», «пайыз»,
«еріткіш»,
«ерітінді»
Сөз
тіркестері: «ерітіндінің көлемі», «массалық үлес»,
«молярлық
концентрация», «қаныққан ерітінді», «қанықпаған
ерітінді». Құндылықтарды
дарыту
Ерітінділердің табиғаттағы
және күнделікті өмірдегі маңызын түсіну үшін ерітінділер және
олардың концентрациясы жөнінде білім
қажет;
Жеке тұлғаның пікірін ескеріп,
әрбір ойдың құндылығын құрметтеуге
үйрету;
Зертханалық тәжірибелер
жүргізу барысында оқушылар бірлік пен ынтымақтастықты сақтап,
бірлесе еңбектенуге уйренуі
қажет. Пәнаралық
байланыс Математика,
жаратылыстану АКТ қолдану
дағдылары Видеоролик,
слайд Алдыңғы
білім Элемент Атомдық
нөмірі Атомдық
массасы Протон
саны Нейтрон
саны Электрон
саны Фосфор 15 31 15 16 15 Бром 35 80 35 45 35 Оттегі 8 16 8 8 8 Натрий 11 23 11 12 11 Кальций 20 40 20 20 20 Бор 5 11 5 6 5 Мырыш 30 65 30 35 30
Сабақ
барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі.
Амандасу.
Психологиялық ахуал туғызу.
«Нұрға
бөлену»
Топқа
бөлу
1-еріген
зат
2-еріткіш
3-ерітінді
«Пионино мои души»
әуені
Сабақтың
ортасы
Видеоролик
«Ерітінділер»
№5 зертханалық
жұмыс
Заттардың ерігіштігін
зерттеу
ҚБ
Топтық
жұмыс
1-Еріген зат: Ерітінділер
ерігіштігіне байланысты неше топқа
бөлінеді?
2-Еріткіш: Ерітінділер
құрамындағы еріген заттың мөлшеріне байланысты неше топқа
бөлінеді?
3-Ерітінділер:
Ерітінділердің өмірде
қолданылуы.
Үлгерімі төмен оқушымен
жұмыс.
Әр түрлі заттардың суда
ерігіштігін табу
Дарынды оқушымен
жұмыс.
Заттардың ерігіштігін
пайдалана отырып топтарға бөлу
Натрий
хлориді
Кальций
карбонаты
Кальций
сульфаты
Су
Стақан
Шыны
таяқшалар
Сағат
шынысы
Сергіту
сәті
«Жұмыртқадан тәжірибе
көрсету» 1 оқушы шығып
көрсетеді.
Егер ыдысқа жылы су құйып,
шикі жұмыртқа салсақ, ол батып кетеді. Сосын оған тұз кристалдары
ерімей қалғанша тұз қосамыз. Жұмыртқаны қайта батырғанда ол қалқып
бетіне шығады. Неге?
Себебі: Бұл құбылыста жұмыртқаның
сыртындағы көмір қышқыл кальцийдің тұз қышқылымен әрекеттесіп,
соның нәтижесінде көмір қышқыл газының түзілуінен деп түсіну
керек.
Логикалық
сұрақ:
Үстіне жүк артқан екі есек
келе жатты. Біреуінің үстінде тұз, екіншісінде мақта. Олар терең
өзеннен өту керек болды. Үстіне тұз артқаны судан шыға салып,
бүлкілдеп жорыта жөнелді. Ал мақта салынғаны аяғын әрең басып,
қабырғасы қайысып кетті.
Неге?
Себебі: Тұз суда еріп
жеңілдеп қалды. Мақта су болып ауырлап
қалды.
Аяқталуы
Бекіту. «Дұрыс,
бұрыс» әдісі
Ерітінді еріген зат
пен еріткіштен тұрады
(дұрыс)
Температура артқан
сайын заттардың судағы ерігіштігі кеми түседі.
(бұрыс)
Берілген
температурада зат әрі қарай ери алмаса, ерітінді қаныққан деп
аталады. (дұрыс)
Еріген заттың
мөлшері жоғары болса, ерітінді концентрлі деп аталады.
(дұрыс)
Сұйылтылған ерітінді
қаныққан болмайды. (бұрыс)
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
«БЛОБ
ағашы»
Дифференциация –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
Пәнаралық
байланыс
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















