Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Тербелістер және толқындар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акбуюмова Ардак Жетаевна |
|
Күні: |
23 ақпан 2024 жыл |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 20 Қатыспағандар саны: жоқ |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау; 9.2.5.11 резонанс құбылысын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттайды; -резонанс құбылысын сипаттайды; |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: -Қоғам игілігі үшін қызмет ету Ар-ұят құндылығы: -әдеп нормаларын ұстану; Талап құндылығы: -жеке және командамен жұмыс істей білу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу. Физикалық шамалар мен өлшем бірлікері арқылы |
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. 1-топ. ПЕРИОД (Т) 2-топ. ЖИІЛІК (v) 3-топ. АМПЛИТУДА (А) |
Сабақ басында топ басшыла-рына жауап парағы таратылады |
Стикерлер, бақылау парақтары |
|
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 5 минут |
Word wall платформасы арқылы сәйкестендіру тапсырмасы 1.Тербелмелі қозғалысты зерттеуге арналған құралдар 2.Математикалық маятник деп нені айтады? 3.Математикалық маятниктің тербеліс периоды қандай шамаларға тәуелді? 4.Математикалық маятниктің тербеліс периодының формуласы 5.Серіппелі маятник деген не? 6.Серіппелі маятниктің тербеліс периоды қандай шамаларға тәуелді? 7.Маятник қай жерлерде қолданылады? 8.Серпімділік күші әсер еткен дененің тербеліс периоды неге тәуелді болады? 9.Маятникті құралдар арқылы Жер астындағы пайдалы қазбалар қорын қалай табады? 10.Серіппелі маятниктің тербеліс периодының формуласы «Ой қозғау» Маятниктер жүйесі «Ақпаратты сүзу» әдісі Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша термин сөздер беріледі. Мысалы, тербелмелі қозғалыс, гармоникалық тербеліс, период, жиілік, ығысу, фаза, график, теңдеу, еркін тербелістер, резонанс, еріксіз тербелістер, математикалық маятник, өшетін тербілістер, серіппелі маятник т.б. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Word wall платформасы |
Оқушылар үй тапсырмасына қайталау жасайды. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабаққа қатысты сөздерді теріп алады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!» сөздері арқылы мұғалімнің ауызша мадақтауы |
9 сыныпқа арналған оқулық https://wordwall.net/ru/resource/68588571 https://wordwall.net/ru/resource/68643125 |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10-12 минут |
Теориялық материал Еркін тербелістер Еріксіз тербелістер Өшетін тербелістер Резонанс «Кіші жоба қорғау» әдісі. (қосымша 1)
1-топ. Ара қанаттары 2-топ. Графиктегі тербелістер 3-топ. Кестемен жұмыс
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. 1-топ. Ара қанаттарының периодын, жиілігін есептейді, тербеліс түрін сипаттайды (қосымша 1) 2-топ. Сурет бойынша тербелістің амплитудасын, периодын және жиіліктерін салыстырады, тербеліс түрін сипаттайды (қосымша 2) 3-топ. Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды (қосымша 3) |
ҚБ: «Әріптес пікірі» әдісі Топтар өзіне ұнаған бір топты атайды. Ең көп дауыс жинаған топ «Үздік топ» атанады.
|
Тапсырма бар парақшалар |
|
Жұптық жұмыс 6 минут |
«Бізден-есеп, сізден-жауап» әдісі (қосымша 4) 1-жұп. Тербеліс амплитудасы 0,07 м, жиілігі 200 Гц, бастапқы фазасы нөлге тең гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар. 2-жұп. Амплитудасы 8 см-ге тең, 1 мин уақыт ішінде 60 тербеліс жасайтын гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар 3-жұп. Қатаңдығы 16 Н/м серіппеге ілінген массасы 200 г дене горизонталь жазықтықта 2 см амплитудамен тербеледі. Дене тербелісінің циклдік жиілігін және жүйенің энергиясын анықтаңдар.
|
Оқушылар жұппен бірлесіп тапсырманы орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы 3 балл Дескриптор:
|
Тапсырмасы бар парақшалар |
|
Жеке жұмыс 13 минут |
«Ең зерек» әдісі (құрылымдық тест тапсырмасы) (қосымша 5)
|
Оқушылар жеке жұмыста құрылымдық тест тапсырмасын орындайды. ZipGrade қосымшасы арқылы бағаланады. |
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы 7 балл |
Тапсырма бар парақша ZipGrade қосымшасы |
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия. «Жалғастырыңыз» Бүгін мен білдім ................................... Мен үшін .................................. ....... қызықты болды Мен мынаны түсіндім ............................ Мен үйрендім .............................................. Келесі сабаққа ұсыныс
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 26-жаттығу, 1-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Өз ойларын ауызша айтады. |
1-10 балл |
|
Топтық жұмыс
(қосымша 1)
1 топ тапсырмасы:
Араның
қанаттары
жиілікпен тербеледі. Ара
500 м қашықтықта орналасқан гүл алқабына жеткенше қанатымен қанша
тербеліс жасайды? Егер ол
жылдамдықпен
ұшса.
-
Ара қандай тербелістер жасайды?
-
Араның қанаттарының тербеліс санын табыңдар?
-
Ара гүл алқабына неше уақытта жетеді?

(қосымша 2)
2 топ тапсырмасы. Суретте екі тербелмелі қозғалыстың графигі х(t) көрсетілген. Тербелістердің амплитудасын, периодын және жиіліктерін салыстырыңдар.

3 топ тапсырмасы. Сәйкестендіру тапсырмасы (қосымша 3)
-
-
Мысалдар
Еркін тербелістер
Еріксіз тербелістер
Резонанс
Есіктің периодты түрде ашылып жабылуы
Тігін машинасының инесінің қозғалысы
Әткеншектің тербелісі
Үйдің жанынан жүк машинасы өткенде терезенің әйнегі дірілдеуі
Желді күнгі ағаш жапырағының тербелісі
-
Жұптық жұмыс
«Бізден-есеп, сізден-жауап» әдісі (қосымша 4)
1-жұп. Тербеліс амплитудасы 0,07 м, жиілігі 200 Гц, бастапқы фазасы нөлге тең гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар.
2-жұп. Амплитудасы 8 см-ге тең, 1 мин уақыт ішінде 60 тербеліс жасайтын гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар
3-жұп. Қатаңдығы 16 Н/м серіппеге ілінген массасы 200 г дене горизонталь жазықтықта 2 см амплитудамен тербеледі. Дене тербелісінің циклдік жиілігін және жүйенің энергиясын анықтаңдар.
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары (қосымша 5)
«Ең зерек» әдісі (құрылымдық тест тапсырмасы)
(қосымша 5)
|
Сыныбы: |
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Бөлім/тақырыбы: Тербелістер мен толқындар |
||
|
Жұмыстың мақсаты: Еркін және еріксіз тербелістерді сипаттайды; Резонанс құбылысын білу; |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кілті: 1-b, 2-c, 3-c, 4-a, 5-c, 6-d, 7-a. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс. 9 сынып
Ашық сабақ Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс. 9 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Тербелістер және толқындар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акбуюмова Ардак Жетаевна |
|
Күні: |
23 ақпан 2024 жыл |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 20 Қатыспағандар саны: жоқ |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау; 9.2.5.11 резонанс құбылысын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттайды; -резонанс құбылысын сипаттайды; |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: -Қоғам игілігі үшін қызмет ету Ар-ұят құндылығы: -әдеп нормаларын ұстану; Талап құндылығы: -жеке және командамен жұмыс істей білу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу. Физикалық шамалар мен өлшем бірлікері арқылы |
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. 1-топ. ПЕРИОД (Т) 2-топ. ЖИІЛІК (v) 3-топ. АМПЛИТУДА (А) |
Сабақ басында топ басшыла-рына жауап парағы таратылады |
Стикерлер, бақылау парақтары |
|
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 5 минут |
Word wall платформасы арқылы сәйкестендіру тапсырмасы 1.Тербелмелі қозғалысты зерттеуге арналған құралдар 2.Математикалық маятник деп нені айтады? 3.Математикалық маятниктің тербеліс периоды қандай шамаларға тәуелді? 4.Математикалық маятниктің тербеліс периодының формуласы 5.Серіппелі маятник деген не? 6.Серіппелі маятниктің тербеліс периоды қандай шамаларға тәуелді? 7.Маятник қай жерлерде қолданылады? 8.Серпімділік күші әсер еткен дененің тербеліс периоды неге тәуелді болады? 9.Маятникті құралдар арқылы Жер астындағы пайдалы қазбалар қорын қалай табады? 10.Серіппелі маятниктің тербеліс периодының формуласы «Ой қозғау» Маятниктер жүйесі «Ақпаратты сүзу» әдісі Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша термин сөздер беріледі. Мысалы, тербелмелі қозғалыс, гармоникалық тербеліс, период, жиілік, ығысу, фаза, график, теңдеу, еркін тербелістер, резонанс, еріксіз тербелістер, математикалық маятник, өшетін тербілістер, серіппелі маятник т.б. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Word wall платформасы |
Оқушылар үй тапсырмасына қайталау жасайды. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабаққа қатысты сөздерді теріп алады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!» сөздері арқылы мұғалімнің ауызша мадақтауы |
9 сыныпқа арналған оқулық https://wordwall.net/ru/resource/68588571 https://wordwall.net/ru/resource/68643125 |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10-12 минут |
Теориялық материал Еркін тербелістер Еріксіз тербелістер Өшетін тербелістер Резонанс «Кіші жоба қорғау» әдісі. (қосымша 1)
1-топ. Ара қанаттары 2-топ. Графиктегі тербелістер 3-топ. Кестемен жұмыс
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. 1-топ. Ара қанаттарының периодын, жиілігін есептейді, тербеліс түрін сипаттайды (қосымша 1) 2-топ. Сурет бойынша тербелістің амплитудасын, периодын және жиіліктерін салыстырады, тербеліс түрін сипаттайды (қосымша 2) 3-топ. Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды (қосымша 3) |
ҚБ: «Әріптес пікірі» әдісі Топтар өзіне ұнаған бір топты атайды. Ең көп дауыс жинаған топ «Үздік топ» атанады.
|
Тапсырма бар парақшалар |
|
Жұптық жұмыс 6 минут |
«Бізден-есеп, сізден-жауап» әдісі (қосымша 4) 1-жұп. Тербеліс амплитудасы 0,07 м, жиілігі 200 Гц, бастапқы фазасы нөлге тең гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар. 2-жұп. Амплитудасы 8 см-ге тең, 1 мин уақыт ішінде 60 тербеліс жасайтын гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар 3-жұп. Қатаңдығы 16 Н/м серіппеге ілінген массасы 200 г дене горизонталь жазықтықта 2 см амплитудамен тербеледі. Дене тербелісінің циклдік жиілігін және жүйенің энергиясын анықтаңдар.
|
Оқушылар жұппен бірлесіп тапсырманы орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы 3 балл Дескриптор:
|
Тапсырмасы бар парақшалар |
|
Жеке жұмыс 13 минут |
«Ең зерек» әдісі (құрылымдық тест тапсырмасы) (қосымша 5)
|
Оқушылар жеке жұмыста құрылымдық тест тапсырмасын орындайды. ZipGrade қосымшасы арқылы бағаланады. |
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы 7 балл |
Тапсырма бар парақша ZipGrade қосымшасы |
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия. «Жалғастырыңыз» Бүгін мен білдім ................................... Мен үшін .................................. ....... қызықты болды Мен мынаны түсіндім ............................ Мен үйрендім .............................................. Келесі сабаққа ұсыныс
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 26-жаттығу, 1-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Өз ойларын ауызша айтады. |
1-10 балл |
|
Топтық жұмыс
(қосымша 1)
1 топ тапсырмасы:
Араның
қанаттары
жиілікпен тербеледі. Ара
500 м қашықтықта орналасқан гүл алқабына жеткенше қанатымен қанша
тербеліс жасайды? Егер ол
жылдамдықпен
ұшса.
-
Ара қандай тербелістер жасайды?
-
Араның қанаттарының тербеліс санын табыңдар?
-
Ара гүл алқабына неше уақытта жетеді?

(қосымша 2)
2 топ тапсырмасы. Суретте екі тербелмелі қозғалыстың графигі х(t) көрсетілген. Тербелістердің амплитудасын, периодын және жиіліктерін салыстырыңдар.

3 топ тапсырмасы. Сәйкестендіру тапсырмасы (қосымша 3)
-
-
Мысалдар
Еркін тербелістер
Еріксіз тербелістер
Резонанс
Есіктің периодты түрде ашылып жабылуы
Тігін машинасының инесінің қозғалысы
Әткеншектің тербелісі
Үйдің жанынан жүк машинасы өткенде терезенің әйнегі дірілдеуі
Желді күнгі ағаш жапырағының тербелісі
-
Жұптық жұмыс
«Бізден-есеп, сізден-жауап» әдісі (қосымша 4)
1-жұп. Тербеліс амплитудасы 0,07 м, жиілігі 200 Гц, бастапқы фазасы нөлге тең гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар.
2-жұп. Амплитудасы 8 см-ге тең, 1 мин уақыт ішінде 60 тербеліс жасайтын гармониялық тербелістің теңдеуін жазыңдар
3-жұп. Қатаңдығы 16 Н/м серіппеге ілінген массасы 200 г дене горизонталь жазықтықта 2 см амплитудамен тербеледі. Дене тербелісінің циклдік жиілігін және жүйенің энергиясын анықтаңдар.
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары (қосымша 5)
«Ең зерек» әдісі (құрылымдық тест тапсырмасы)
(қосымша 5)
|
Сыныбы: |
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Бөлім/тақырыбы: Тербелістер мен толқындар |
||
|
Жұмыстың мақсаты: Еркін және еріксіз тербелістерді сипаттайды; Резонанс құбылысын білу; |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кілті: 1-b, 2-c, 3-c, 4-a, 5-c, 6-d, 7-a. |
|
|
шағым қалдыра аласыз













