|
Пән: Дүниетану. Тақырып: Ертедегі саяхат |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.4.1 туризмнің мәнін түсіндіру 1.2.4.2 туристтердің негізгі мақсаттарын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: уақытқа қатысты қарапайым терминдерді қолдануды үйрену; бұрынғы заман мен болашақ арасындағы айырмашылықты түсінy; |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:. Қазақстандағы саяхаттың рөлі туралы ақпарат негізінде өз пікірін білдіруге үйренy; |
|||||
|
Кейбір оқушылар:. : картадан Астананың орналасқан жерін анықтай алy; Астананың негізгі көрікті жерлерін сипаттауды үйренy. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
саяхат – путешествие – travel; астана – столица – capital city. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзара сыйлыстыққа, тату болуға тәрбиелеу. |
||||
|
ресурстар |
Қолбасшы Аттиланың дулығасы, «Уақыт машинасы» суреті, «Аттила» тақырыбына тест, тірек сөздер жазылған үлестірме парақшалар, Қазақстанның картасы, саяхаттауға арналған әдемі жерлердің суреттері (5-6), ұялы телефондар, тірек сөздердің дыбыстық жазбасы, «Астана – болашақ қаласы» бейнефильмінің үзіндісі. |
||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Ғұндар және олардың тіршілігі туралы біледі. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Белгіленген уақыт |
Жоспарланған жаттығулар
|
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Саяхатқа барамыз! Оқушыларға анимацияланған суреттерді көрсетіп және бұл сабақта қазақ ертегісі Алдар көсемен бірге қиял-ғажайып уақыт машинасымен саяхат жасайтындарын айтамын. Оларды қолға кигізілетін қуыршақпен таныстырыңыз. Алдар көсе қулығымен, көңілді мінезімен танымал. Оқушылардан оның жүрген жерлері туралы не білетінін сұраңыз. Ол жақсы істер жасай отырып, кең далада саяхат жасағанын әңгімелеңіз. Алдар Көсе қайда саяхатқа барсам екен деп қиялдайды. Оқушылардан сынып қабырғаларында ілінген әртүрлі жерлердің (теңіздің, орманның, таудың және т.б.) суреттерінің жанына баруын сұраңыз. Алдар көсені шақырғысы келетін жердің суретін таңдауға ұсыныс беріңіз. Оқушыларды топтарға біріктіріңіз (4 адамнан). Топ бұл саяхатты неліктен таңдағаны туралы қысқаша әңгіме дайындайды. Салыстыруды үйрен. Уақыт машинасы бұрынғы заманға бара жатқанын айтыңыз. Қазақстан картасында Астана қаласын көрсетіңіз. Оқулықтың 38-бетіндегі дерек көзімен жұмысты ұйымдастырамын. Астана қаласының суреттерін – 100 жыл бұрынғы ескі Ақмола қаласы мен қазіргі Астана қаласының суреттерін салыстыруға тапсырма беріңіз. Олардың жауаптарын Ақмоланың шағын сауда қалашығы болғаны туралы ақпаратпен толықтырамын.100 жыл бұрынғы көліктер: ат, алғашқы автомобильдер. Бүгінгі Астана – бұл қайталанбас еуропалық келбеті бар, тұрақты дамып келе жатқан және салынып жатқан қазіргі заманғы мегаполис. 1-топ Астанадағы ескерткіштер туралы айтады. 2-топ Ғимраттар туралы әңгімелейді. 3-топ Бұрынғы Ақмола мен қазіргі Астананы салыстырмалы түрде әңгімелеп береді. Әр топ «Бағдаршам» арқылы бағалайды. Саяхатты жалғастырамыз. Астанаға көрікті жерлерді қызықтау үшін әртүрлі елдерден көптеген саяхатшылар келе жатқанын хабарлаңыз. Жұмыс дәптерінің 38-бетіндегі Астананың суретін тауып, мұқият қарауын сұраңыз. Тапсырманың мәтінін оқытамын. Астана қаласына саяхаттауға шақырамын және Астана туралы бейнефрагментті көрсетемін. Оқушылар бейнежазбаны қарап отырған кезде қала көшелеріндегі көлік түрлеріне назарын аударады. Жауаптарын тыңдаймын. Астана – Қазақстанның астанасы. Бұл – еліміздегі әдемі қала. Ол Есіл өзенінің жағасында орналасқан. Астанада театрлар, мұражайлар, ескерткіштер көп. Астана жыл сайын жаңарып, көркеюде. Топтарға шығармашылық тапсырма: 1-топ Бәйтеректің суретін салады. 2-топ Ханшатырдың суретін салады. 3-топ Астанадағы қазіргі көлік түрлерін салады. Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
Алдаркөсе суреті
Уақыт машинасы
Интерактивті тақта |
|||
|
Қосымша ақпарат. |
|||||
|
Дифференциация - сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз? Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексермексіз? |
Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі АКТ байланыстары Құндылықтар байланысы |
|||
|
–– Бұрынғы Ақмола мен қазіргі Астананы салыстырып әңгімелей алады; -Астана туралы сұрақтар қоюға және оларға жауап беруге үйренді. |
Постерді қорғау кезіндегі оқушылардың ереже құру біліктілігі және жұмыс парағында тапсырмаларды орындауы бағаланады. |
Өнер пәнімен байланысады, өйткені постерлерге сурет салады, |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ертедегі саяхат"
Ашық сабақ "Ертедегі саяхат"
|
Пән: Дүниетану. Тақырып: Ертедегі саяхат |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.4.1 туризмнің мәнін түсіндіру 1.2.4.2 туристтердің негізгі мақсаттарын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: уақытқа қатысты қарапайым терминдерді қолдануды үйрену; бұрынғы заман мен болашақ арасындағы айырмашылықты түсінy; |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:. Қазақстандағы саяхаттың рөлі туралы ақпарат негізінде өз пікірін білдіруге үйренy; |
|||||
|
Кейбір оқушылар:. : картадан Астананың орналасқан жерін анықтай алy; Астананың негізгі көрікті жерлерін сипаттауды үйренy. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
саяхат – путешествие – travel; астана – столица – capital city. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзара сыйлыстыққа, тату болуға тәрбиелеу. |
||||
|
ресурстар |
Қолбасшы Аттиланың дулығасы, «Уақыт машинасы» суреті, «Аттила» тақырыбына тест, тірек сөздер жазылған үлестірме парақшалар, Қазақстанның картасы, саяхаттауға арналған әдемі жерлердің суреттері (5-6), ұялы телефондар, тірек сөздердің дыбыстық жазбасы, «Астана – болашақ қаласы» бейнефильмінің үзіндісі. |
||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Ғұндар және олардың тіршілігі туралы біледі. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Белгіленген уақыт |
Жоспарланған жаттығулар
|
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Саяхатқа барамыз! Оқушыларға анимацияланған суреттерді көрсетіп және бұл сабақта қазақ ертегісі Алдар көсемен бірге қиял-ғажайып уақыт машинасымен саяхат жасайтындарын айтамын. Оларды қолға кигізілетін қуыршақпен таныстырыңыз. Алдар көсе қулығымен, көңілді мінезімен танымал. Оқушылардан оның жүрген жерлері туралы не білетінін сұраңыз. Ол жақсы істер жасай отырып, кең далада саяхат жасағанын әңгімелеңіз. Алдар Көсе қайда саяхатқа барсам екен деп қиялдайды. Оқушылардан сынып қабырғаларында ілінген әртүрлі жерлердің (теңіздің, орманның, таудың және т.б.) суреттерінің жанына баруын сұраңыз. Алдар көсені шақырғысы келетін жердің суретін таңдауға ұсыныс беріңіз. Оқушыларды топтарға біріктіріңіз (4 адамнан). Топ бұл саяхатты неліктен таңдағаны туралы қысқаша әңгіме дайындайды. Салыстыруды үйрен. Уақыт машинасы бұрынғы заманға бара жатқанын айтыңыз. Қазақстан картасында Астана қаласын көрсетіңіз. Оқулықтың 38-бетіндегі дерек көзімен жұмысты ұйымдастырамын. Астана қаласының суреттерін – 100 жыл бұрынғы ескі Ақмола қаласы мен қазіргі Астана қаласының суреттерін салыстыруға тапсырма беріңіз. Олардың жауаптарын Ақмоланың шағын сауда қалашығы болғаны туралы ақпаратпен толықтырамын.100 жыл бұрынғы көліктер: ат, алғашқы автомобильдер. Бүгінгі Астана – бұл қайталанбас еуропалық келбеті бар, тұрақты дамып келе жатқан және салынып жатқан қазіргі заманғы мегаполис. 1-топ Астанадағы ескерткіштер туралы айтады. 2-топ Ғимраттар туралы әңгімелейді. 3-топ Бұрынғы Ақмола мен қазіргі Астананы салыстырмалы түрде әңгімелеп береді. Әр топ «Бағдаршам» арқылы бағалайды. Саяхатты жалғастырамыз. Астанаға көрікті жерлерді қызықтау үшін әртүрлі елдерден көптеген саяхатшылар келе жатқанын хабарлаңыз. Жұмыс дәптерінің 38-бетіндегі Астананың суретін тауып, мұқият қарауын сұраңыз. Тапсырманың мәтінін оқытамын. Астана қаласына саяхаттауға шақырамын және Астана туралы бейнефрагментті көрсетемін. Оқушылар бейнежазбаны қарап отырған кезде қала көшелеріндегі көлік түрлеріне назарын аударады. Жауаптарын тыңдаймын. Астана – Қазақстанның астанасы. Бұл – еліміздегі әдемі қала. Ол Есіл өзенінің жағасында орналасқан. Астанада театрлар, мұражайлар, ескерткіштер көп. Астана жыл сайын жаңарып, көркеюде. Топтарға шығармашылық тапсырма: 1-топ Бәйтеректің суретін салады. 2-топ Ханшатырдың суретін салады. 3-топ Астанадағы қазіргі көлік түрлерін салады. Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
Алдаркөсе суреті
Уақыт машинасы
Интерактивті тақта |
|||
|
Қосымша ақпарат. |
|||||
|
Дифференциация - сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз? Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексермексіз? |
Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі АКТ байланыстары Құндылықтар байланысы |
|||
|
–– Бұрынғы Ақмола мен қазіргі Астананы салыстырып әңгімелей алады; -Астана туралы сұрақтар қоюға және оларға жауап беруге үйренді. |
Постерді қорғау кезіндегі оқушылардың ереже құру біліктілігі және жұмыс парағында тапсырмаларды орындауы бағаланады. |
Өнер пәнімен байланысады, өйткені постерлерге сурет салады, |
|||
шағым қалдыра аласыз














