Бөлімі:
|
4-бөлім. «Python тіліндегі
алгоритмдерді программалау»
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Тукешова Альбина
Амандосовна
|
Күні:
|
11.01.2024 ж
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
4.2. Файлдық
функциялармен жұмыс
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
|
7.3.3.1 Python программалау тілінде файлды
оқу және жазу.
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар Python программалау
тілінде файлдық функциялардың типтерін қарастыру,
файлдық
функциялармен танысу, Python программалау
тілінде деректерді файлдан оқу және жазуды жүзеге
асыру.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар Python программалау
тілінде файлдық функциялардың екі типін қарастырады,
файлдық
функциялармен танысады, Python программалау
тілінде деректерді файлдан оқу және жазуды жүзеге
асырады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
|
(Ұ) Ұйымдастыру
кезеңі
1.
Сәлемдесу.
2. Оқушыларды
түгендеу.
3. Психологиялық жағымды ахуал
орнату.
|
Топтастыру
«Екілікке саналу» әдісі
арқылы 2 топқа
бірігеді.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты,
критерийлерімен таныстыру. «Мозайка» әдісі
арқылы үш топқа қима қағаздар
беріледі.
Топ мүшелері қағаз қиындыларын құрастырып,
І топ - сабақтың тақырыбын, ІІ топ - сабақтың мақсаты мен
критерийлерін жариялайды.
|
Бағалау: Топтар
бір-бірін «Басбармақ»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
Қағаз қиындылары
|
5
мин.
|
(Ұ)
«Миға шабуыл»
әдісі
Алдыңғы білім мен жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап
береді.
|
Python программалау
тілінде файлмен жұмыс жасайтын қандай функция және әдістер
бар?
|
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Оқушыларға жаңа білім
бөлімі бойынша мұғалімнің түсіндіру кіріспе сөзі жүргізіледі.
Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға
бағытталады.
|
(Ұ) Сөздікпен
жұмыс. «Түртіп алу»
әдісі
|
|
7-сынып оқулығы.
|
|
(Т)
Талқылау
Оқулықты
оқып біткен соң, топтар арасында топтық жұмыс
жүргізіледі.
І топ:
Readline()
функциясы
ІІ
топ: Seek функциясы
Мақсаты: Жаңа сабақ бөліміндегі
оқыған ақпараттарын топтық талқылау барысында тереңірек
түсінеді.
|
Дескриптор:
|
Бағалау:
Топтар
бір-бірін «Басбармақ»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
|
|
(Ж)
Жинақтау
1-тапсырма.
Input.txt мәтіндік файлдың бірінші жолында
“a”..“z” арасындағы кіші латын әріптері, ал екінші жолында және 0
мен 9 аралығындағы араб цифрлары берілген. Бірінші жолдағы алғашқы
10 әріп пен екінші жолдағы алғашқы 5 цифрды оutput.txt файлына
жаз.
Input.txt
|
Output.txt
|
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
0123456789
|
abcdefghij
01234
|
Программа
коды:
fin=open
(“Input.txt”,
“r”)
fout=open (“Output.txt”,
“w”)
p=fin.readline(10)
fin.readline ()
h=fin.readline (5)
fout.write (p+’/n’)
fout.writelines (h)
fin.close ()
fout.close ()
Нәтижесі: abcdefghij
01234
|
Дескриптор:
Мақсаты: теориялық білімдерін
практикамен ұштастырып, программа жазуға
дағдыланады.
|
Бағалау: Жұптар
бір-бірін «Басбармақ»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
|
|
2-тапсырма
Input.txt мәтіндік файлдың
бірінші жолында “a”..“z” аралығындағы кіші латын әріптерінен
тұратын жол берілген. Файлдағы осы жолды 2- орыннан бастап 15
әріпті ‘*’ символымен ауыстыр.
Input.txt
|
Output.txt
|
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
|
ab***************rstuvwxyz
|
Программа
коды:
fin=open
(“Input.txt”, “w”)
f.write
(‘abcdefghijklmnopqrstuvwxyz’)
f.seek (2)
f.write
(‘***************’)
f.close ()
Нәтижесі: ab***************rstuvwxyz
|
Дескриптор:
Мақсаты:
теориялық
білімдерін практикамен ұштастырып, программа жазуға
дағдыланады.
|
Бағалау: Жұптар
бір-бірін «Басбармақ»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
|
|
Дербес жұмыс. Практикалық
жұмыс
3-тапсырма:
Input.txt мәтіндік файлында үш, төрт және
бес таңбалы сандар бос орынмен ажыратып жазылған. Осы сандардың
қосындысын тап. Қосындыны Оutput.txt файлына жаз.
Input.txt
|
Output.txt
|
256 4584 69581
|
74421
|
Программа
коды:
fin=open
(“Input.txt”,
“r”)
fout=open (“Output.txt”,
“w”)
a=int(fin.read(3))
fin.seek (4)
b=int (fin.read (4))
fin.seek (9)
c=int(fin.read(5))
fout.write
(str(a+b+c))
fin.close ()
fout.close ()
Нәтижесі: 74421
Мақсаты: seek() және read() функцияларын дұрыс қолдану дағдысын
қалыптастыру.
|
Дескриптор:
-
Seek
(n) функциясының көмегімен меңзерді қажетті
орындарға қойып отырады.
-
Read(n) функциясының көмегімен жолдық шамаларды
таңбасының санына қарай оқиды.
-
Жолдық шамаларды
int() функциясы көмегімен санға
айналдырады.
|
Бағалау: Оқушы
өзін-өзі «Басбармақ»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
|
Сабақтың соңы
7 мин.
Рефлексия
|
Сабақты
бекіту
«Бес саусақ»
әдісі
Балалар
таратылған «5 саусақ» парақшасына таныстырылымда көрсетілген
төмендегі критерийлер бойынша өз ойларын жазады.
|
Өзімді қалай сезіндім?
-Басқаларға көмегім тиді ме?
-Бүгін көңіл күйім
қандай болды?
-Бүгін сабақ ұнады ма?
-Бүгін не үйрендім?
Мақсаты: Сабақты
бекіту.
|
Бағалау: Мұғалімнің қорытынды
бағалауы.
«Басбармақ» әдісі арқылы
жүргізіледі.
|
«5 саусақ» парақшалары
|
Үй тапсырмасы
|
Досыңа
хат! Файлдан оқу тақырыбы
жайлы досыңа хат жаз. Хат мазмұнында файлдан оқудың ерекшеліктері
мен оның программалау үшін маңызы жайлы әңгімелеп бер. Хаттың
мазмұнында осы тақырыпты меңгерудегі қиыншылықтарың жайлы ойыңды
жаз. Сонымен бірге бұл тақырыпты ойдағыдай меңгерген жағдайда
программа құруда жаңа қандай мүмкіндіктерге қол жеткізетінің жайлы
сөз қозға.
Мақсаты: Өткен сабақты
пысықтау.
|