Бөлім
|
Ғарышқа
саяхат
|
Педагогтің
аты-жөні
|
Елеусинова
Д.У
|
Күні:
|
20.04.2021
|
Сынып
4А
|
Қатысушылыр саны:
Қатыспағандар
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ғаламшарлар. Ғаламшарлар
сипаты
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
4.1.3.1 тыңдаған
материалдың (ұзақтығы 2 -2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
беру/ сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте
толтыру/ кластер құрастыру,
болжау
4.5.1.5 сөйлемдегі сөздердің
орын тәртібін сақтап, жай және құрмалас сөйлем
құрастыру
|
Сабақтың
мақсаты:
|
тыңдаған материалдың
мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, сөйлемді толықтырады және
түйінді тұстарын анықтайды;
орын тәртібін сақтай отырып,
жай және құрмалас сөйлемдер
құрайды.
|
Сабақтың
кезеңі/уақыты
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты
ояту.
7 мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Мақсаты: Оқушылар
бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады,
сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа
белсенділігі артады.
Тиімділігі: Оқушылар
бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында ой
қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.
Өз ойымен бөліседі.
|
Айтылым.
Ғарыш
құпиялары
|
Мақсаты: Жылдам әрі
функционалды түрде сыни ойлануды
дамыту.
|
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,
талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
26
мин.
|
Жаңа
сөздер
Ғаламшар –
планета
Ірі –
крупный
Ұсақ –
мелкий
Күн жүйесі –
солнечная система
Түзу – прямо
(-й)
|
Сөздік дәптерге
жазады, қайталайды, сөз тіркесін немесе сөйлем
құрайды.
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың ойлау дағдысы
қалыптасады.
|
Дескриптор:
Жалпы – 1
балл
Көшіріп
жазады;
Сөз тіркесін немесе сөйлем
құрады.
|
Сөздік
дәптері
|
|
Мәтіналды
жұмыс
Сөздер мен суреттерді
сәйкестендір
|
Суреттердің атауын
табады
|
Сәйкестендіреді – 1
балл
|
|
|
Тыңдалым
Диалогке қатысқан
балалардың көңіл-күйі
қандай?
Бүгін кімнің туған
күні?
Қуанышқа телескопты
кім сыйлады?
Қуаныш неге
қуанды?
|
Сұрақтарға жауап
береді.
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың айтылым дағдысы
қалыптасады.
|
Дескриптор:
Жалпы – 2
балл
Сұрақтарға жауап
береді;
Сөйлем құрылымын
сақтайды.
|
https://youtu.be/7GmuO9BlL-U
|
|
ТБ.
Ереже
Лепті
сөйлем
4(а)-тапсырма,
30-бет. Тиісті тыныс белгілерін
қой
4(ә)-тапсырма,
30-бет.
Диалог
құрастыр.
|
Сөйлем соңына тиісті
тыныс телгілерін қояды
Сөйлемдегі сөздердің орын
тәртібін сақтап, жай, құрмалас сөйлем
құрастырады
|
Тиісті тыныс
белгілерін қояды – 2 балл
Дескриптор:
Жалпы – 2
балл
Орын тәртібін сақтайды; Сөйлем
құрайды
|
Кесте, оқулық, жұмыс
дәптері
|
|
5-тапсырма. Суреттен
ғаламшарларды тап
Бейнекөрсетілім бойынша жауабыңды
тексер
|
Ғаламшарларды
табады.
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың айтылым дағдысы
қалыптасады.
|
Дескриптор:
Жалпы – 2
балл
Сұрақтарға жауап
береді;
Сөйлем құрылымын
сақтайды.
|
Бейнежазба
https://youtu.be/7GmuO9BlL-U
|
Үйге
тапсырма
|
6-тапсырма, 31-бет. Ең үлкен
және ең кіші ғаламшарларды
жаз
|
Сұраққа жауап
береді
|
|
Оқулық, жұмыс
дәптері
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
«Еркін микрофон»
әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа
деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы
алған білімін саралай білуге
дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып
бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің
құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың «Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
|
Оқушылар
«Бас бармақ» әдісі арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша
оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
|
|